Jump to content

Τελικά τι είναι ο γιατρός εργασίας;


ArsArcanum

Recommended Posts

Είναι ορισμένες ειδικότητες που μου δίνουν την αίσθηση ότι υπάρχουν μόνο στα χαρτια. Πυρηνική ιατρική, ιατρική εργασίας και περιβάλλοντος, κοινωνική ιατρική... Δεν θέλει πολλή φαντασία γκουγκλάρεις και βρίσκεις ότι είναι ο γιατρός που ασχολείται με την υγεία των εργαζομένων. Αλλά τι κάνει; Παίρνει ιστορικά, τσεκάρει εμβολιασμούς, παθήσεις και σε κάποιο ατύχημα δίνει τις πρώτες βοήθειες; Δηλαδή θα είμαι στην Χ εταιρεία σε ένα γραφειάκι και θα περιμένω  κάποιον να με χρειαστεί; Δεν έχω ακούσει πουθενά να ζητάνε γιατρό εργασίας. Φοβάμαι πως μερικές ειδικότητες, κάπως άτυπα, τις έχουμε σε μια κατηγορία "αζήτητα" και απλά δεν τις δηλώνει κανείς. Δεν θα θελα μετά από 5 χρόνια να μου έλεγαν α κρίμα δεν χρειαζόμαστε κανέναν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πυρηνική ιατρική όχι και ειδικότητα μόνο στα χαρτιά.. δεν έχετε δει ποτέ PET, σπινθηρογραφήματα κ.λπ. κατά την εκπαίδευση σας;

Ο ιατρός εργασίας κατά την άποψη μου δεν είναι και πολύ ιατρός. Έτυχε να δουλεύω σε μεγάλη εταιρεία όπου ήταν υποχρεωτική η "εξέταση" από ιατρό εργασίας κάθε χρόνο. Απλά ρωτούσε αν υπάρχει πρόβλημα υγείας και τίποτα άλλο. Ούτε κλινική εξέταση ούτε τίποτα. Πιστεύω πως είναι πολύ λίγοι οι οποίοι συνεργάζονται με πολλές εταιρείες, μαγαζιά κ.λπ. και έχουν κέρδος καθώς ΝΟΜΙΖΩ πως είναι υποχρεωτικό μια επιχείρηση να έχει ιατρό εργασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 hours ago, Dr.Panos said:

Πυρηνική ιατρική όχι και ειδικότητα μόνο στα χαρτιά.. δεν έχετε δει ποτέ PET, σπινθηρογραφήματα κ.λπ. κατά την εκπαίδευση σας;

Ο ιατρός εργασίας κατά την άποψη μου δεν είναι και πολύ ιατρός. Έτυχε να δουλεύω σε μεγάλη εταιρεία όπου ήταν υποχρεωτική η "εξέταση" από ιατρό εργασίας κάθε χρόνο. Απλά ρωτούσε αν υπάρχει πρόβλημα υγείας και τίποτα άλλο. Ούτε κλινική εξέταση ούτε τίποτα. Πιστεύω πως είναι πολύ λίγοι οι οποίοι συνεργάζονται με πολλές εταιρείες, μαγαζιά κ.λπ. και έχουν κέρδος καθώς ΝΟΜΙΖΩ πως είναι υποχρεωτικό μια επιχείρηση να έχει ιατρό εργασίας.

Είναι κάπου άφαντος ο ΠΙ (όπως και ο εργασίας). Δεν λέω ότι δεν υπάρχει. Βλέπαμε και στην Νευρολογία PET και στους Πνεύμονες. Αλλά αν δεις αναμονές, δεν υπάρχουν. Δεν υπάρχουν ούτε καν ειδικευόμενοι. Για αυτό λέω στα "χαρτιά". Σαν να υπάρχουν αλλά να μην τις επιλέγει κανείς γιατί έχουν 0 αποκατασταση. Προσωπικά, σαν χοντροκομμένη ακτινολογία μου φαίνεται. Και σε αντίθεση με την ακτινολογία, μου φαίνεται ότι δεν εξελίσσεται.

 

Για τον εργασίας έχεις δίκιο, ενδεχομένως θα μπορούσε να το αναλάβει και ένας ΓΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πυρηνική ιατρική έχει μεγάλο ενδιαφέρον σαν ειδικότητα. Από τη μεριά της πνευμονολογίας που το βλέπω εγώ είναι μια ειδικότητα που είναι πολλές φορές χρήσιμη. Δεν είναι μόνο το PET-CT ούτε οι κακοήθειες. Φυσικά και η ζήτηση είναι χαμηλή καθώς είναι μια ειδικότητα με σχετικά δύσκολή αποκατάσταση καθώς είναι απαραίτητη η εργασία σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο ή νοσοκομείο (αφού τα μηχανήματα είναι ακριβά και δυσεύρετα), επομένως δεν είναι ειδικότητα για ιδιωτικό ιατρείο ή για επαρχία... Επιπλέον είναι μηδαμινή η επαφή με αυτήν στη σχολή, υπάρχει το άγχος της ακτινοβολίας και στο διάβασμά της έχει πολλή ακτινολογία και φυσική...

Όσον αφορά τους ιατρούς εργασίας, είναι μια παρεξηγημένη ειδικότητα. Έχω γνωρίσει αρκετούς ειδικευόμενους κατά τη διάρκεια του rotation τους στους πνεύμονες. Από ότι έχω καταλάβει ο ιατρός εργασίας είναι υποχρεωτικός σε οποιαδήποτε εταιρεία έχει πάνω από 50 υπαλλήλους. Δεν κάθεται σε ένα γραφείο και περιμένει να γίνει κάτι με καθεστώς 8ωρού αλλά συνήθως επισκέπτεται τους χώρους εργασίας με τους οποίους συνεργάζεται κι ασκεί "προληπτική ιατρική" ως προς τα πιθανά νοσήματα που μπορεί να αναπτύξουν οι εκάστοτε εργαζόμενοι-εν δυνάμει ασθενείς, ασχολείται με την εργονομία του χώρου ή την έκθεση σε βλαπτικές ουσίες κλπ κλπ. Δυστυχώς το πρόγραμμα ειδικότητας δεν είναι και τόσο καλό στην Ελλάδα. Όπως και οι γενικοί ιατροί κάνουν συνεχή rotation από τμήμα σε τμήμα όπου τις περισσότερες φορές καλύπτουν τρύπες του συστήματος, ενώ άλλους ιατρούς εργασίας βλέπουν σπάνια το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Αντίστοιχα και η φυσική ιατρική και αποκατάσταση είναι μια ειδικότητα που δεν είναι γνωστή. Η αύξηση των ασθενών με post-ICU μυοπάθεια ή πολυνευροπάθεια είναι γεγονός και τα κέντρα αποκατάστασης ψάχνουν συνεχώς γιατρούς. Δυστυχώς δεν έχω επαφή με κάποιον για να μπορώ να παραθέσω επιπλέον πληροφορίες.

Επίσης η ακτινοθεραπευτική είναι μια ειδικότητα που δεν έχει ζήτηση, ενώ έχει συνεχώς αυξανόμενες εφαρμογές. 

Τέλος, υπάρχει η κοινωνική ιατρική η οποία δεν είναι καν στις λίστες αναμονής... Υπάρχει ΦΕΚ που λέει τα βασικά.

Πάντως θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν μερικές ειδικότητες φαντάσματα για διαφόρους λόγους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.