Jump to content

Ακτινολογία και επεμβατική ακτινολογία


Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω την γνώμη ειδικών για αυτή την ειδικότητα. (Ευχαριστώ εκ των προτέρων) 

α) Ποσό εύκολα θα βρω δουλειά στο δημόσιο / ιδιωτικό 

β) Ποιος είναι περίπου ο μισθός ενός ειδικού ακτινολόγου στο ιδιωτικό και ενός επεμβατικου ακτινολόγου στο ιδιωτικό 

γ) Ποια νοσοκομεία θεωρούνται κορυφαία για εκπαίδευση και ειδικότητα στην Ελλάδα. (Όπως και για μεταπτυχιακό πάνω στην επεμβατική ακτινολογία) 
 

δ) ποσό απαιτητική ειδικότητα είναι

 

διαβασα όλα τα σχετικά θέματα που έχουν ήδη δημιουργηθεί στο σάιτ, όλες οι πληροφορίες είναι όμως αρκετα παλιές 

εχω έρθει από εξωτερικό και δεν έχω κάποια εικόνα για τα νοσοκομεία της Ελλάδας 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς το παρών υπάρχει μεγάλη ζήτηση στην αγορά,  τώρα σε 6 χρόνια που θα τελειώσεις εσύ, η 8 αν μιλάμε για επεμβατικη δεν ξέρω..πιθανολογώ θα υπάρχει ακόμη απορροφησιμοτητα πάντως αφού γενικα η ζήτηση σε απεικόνιση αυξάνεται κάθε χρόνο 15%παγκοσμίως λένε. 

 

όσον αφορά το οικονομικό εξαρτάται που θα είσαι και τι θα κάνεις.  αν δουλέψεις πχ ιδιωτικό ιατρειο,υπερηχαδικο δηλαδή,  ανάλογα την πελατεία σου , αν μπορείς να βάζεις 20 εξετάσεις τη μέρα από 20-50 ευρώ μέσο όρο,  ε υπολογισε .. αν μιλάμε για μεγάλα διαγνωστικα κεντρα πρακτικά είσαι υπάλληλος με ότι αυτό συνεπάγεται.  γενικά η εγκάρσια επείγονιση πληρώνει κάπως καλυτερα , εδώ που είμαι οι μισθοί στα μεγάλα διαγνωστικα παίζουν απ οσο γύρω στα 3000 καθαρά τσέπη για εγκάρσια επείκονιση και 2500 για υπερηχο ας πούμε.  πάντα όταν μιλάς για μισθούς θα έχεις υπόψιν σου το καθαρό ποσό, δηλαδή μετά από φόρους κρατήσεις κλπ . γιατί ακούς μισθούς 4-5 k  αλλά μετά σου έρχεται η εφορία και σου αλλαζει φα φωτα.. καλά αν πρέπει να πληρώσεις και ασφάλιση ως εξωτερικός συνεργάτης πχ το βάζεις και αυτό στη σούμα 

τώρα σαν ειδικοτητα είναι  απαιτητική ,  λόγω μεγαλης ύλης και εφημεριών που απαιτούν ξενύχτι.. ανάλογα βέβαια που είσαι,  πόσα άτομα είστε κλπ ..σίγουρα δεν είναι μια ειδικοτητα που θα την βγάλεις χαλαρά πάντως 

 

αυτά όσον αφορά την απλή ακτινολογία 

Τροποποιήθηκε από Ιωάννης
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.