Jump to content

"Και μαζί και μόνος..


Amelie

Recommended Posts

"πιο καλή η μοναξιά από 'σένα που δεν φτάνω", "μοναξιά μου όλα, μοναξιά μου τίποτα".. κλπ., κλπ.... Απασχόλησε πολλά τραγούδια και προφανώς όχι τυχαία. ;) Εσείς; Έχετε συμβιώσει ποτέ πραγματικά με την κυρία Μοναξιά (σε φιλικό, ερωτικό, οικογενειακό ή όποιο άλλο επίπεδο μπορείτε να σκεφτείτε); Ποια είναι τα χαρακτηριστικά της για τον καθένα από εσάς και πόσο καλές είναι οι σχέσεις σας με την εν λόγω κυρία; Την γνωρίσατε σαν καλή σύντροφο ή σαν κακό βραχνά; Την επιδιώξατε ή απλά ήρθε και σας συνάντησε με το έτσι θέλω; Συνεπώς την καλωσορίσατε ή θελήσατε να την ξεφορτωθείτε από το πρώτο παράθυρο που βρήκατε μπροστά σας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα απαντήσω μ'ένα απόσπασμα που πιστεύω ότι είναι αρκέτα αντιπροσωπευτικό για τις εξορμήσεις της εν λόγου κυρίας στην ψυχή μου...

"Είναι κάτι νύχτες, που τ' αστέρια κατεβαίνουνε χαμηλά.

Που λιώνει το φεγγάρι και νοτίζει την ψυχή σου.

Είναι κάτι νύχτες, που όλα σιγοτραγουδούν. Ακόμα κι οι πέτρες.

Και τα ξερά κλαδιά.

Αυτές τις νύχτες προτιμά να σε θυμάται η μοναξιά σου.

Κι έρχεται ακάλεστη. Χωρίς να χτυπήσει ούτε καν την πόρτα,

να ρωτήσει αν δέχεσαι επισκέψεις. Χωρίς να κρατά η αφιλότιμη,

ούτ' ένα λουλουδάκι. Ούτ' ένα γλυκό, μπας και σε ξεγελάσει.

Θρονιάζεται στην ψυχή σου κι ανάβει προκλητικά το τσιγαράκι της.

«Αυτάααα! Πού είχαμε μείνει;»

Σου λέει μ' όλο το θράσος της και σε κοιτά κατάματα.

Είν' αυτές οι νύχτες, που τ' άστρα κατεβαίνουν χαμηλά.

Που λιώνει το φεγγάρι. Που όλα σιγοτραγουδούν.

Είν' αυτές οι νύχτες τελικά, που βλέπεις καθαρά, το χρώμα που

έχουν τα μάτια της μοναξιάς.

Ίδιο ακριβώς, όπως οι στάχτες από τα όνειρα."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι αναλόγως τη φάση. Ωραίο είναι να είσαι μόνος μερικές φορές (κυρίως όταν έχεις πήξει στο "μαζί" και θες να τα βρεις λίγο με τον εαυτό σου ....)

Συνήθως μετά από κάθε κατάσταση που έχει τραβήξει πολύ φτάνουμε στο άλλο άκρο, γιατί ο οργανισμός θέλει το αντίθετο για να'ρθει στα ίσα του...

Άλλες πάλι φορές δε με χωράει το σπίτι μου.. αλλά σπανίως σε τέτοιες περιπτώσεις αναζητώ τη συντροφιά κάποιου "ιδιαίτερου" προσώπου.... πάντα με τους φίλους μου στρώνω καλύτερα...

Αχχχχχχχχχ... είναι μοναχική η τέχνη τελικά.... :splats:

(κάποτε είχα πετάξει την περιβόητη ατάκα "Οι καλλιτέχνες την ερωτική τους ορμή τη διοχετεύουν στην τέχνη τους... γι'αυτό η σχέση μου με τη μουσική είναι ερωτική... και τπτ δε συγκρίνεται με τον οργασμό που βιώνεις μετέχοντας της τέχνης σου")

Αυτάααααααα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ αλλά βαρέθηκα να τα βρίσκω με τον εαυτό μου... ;)emheheemsleep1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ουσία είναι πως άλλο σημαίνει μοναξιά και άλλο μοναχικότητα και τα έχετε μπερδέψει λιγάκι. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοναχικότητα είναι να θες να είσαι μόνος σου, είναι ανάγκη.

Μοναξιά είναι συναίσθημα εκ φύσεως αρνητικό. Δεν θες να είσαι μόνος, δεν είναι επιλογή σου, δεν σου αρέσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω .... η μοναχικοτητα δεν ειναι παντα αναγκη.Απλα αρεσει,νιωθει κανεις ομορφα με τον εαυτο του.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μωρές εγώ φταίω; αυτές με εκμεταλλέυονται και μετά με πετάνε στους 5 δρόμους σαν στιμμένη λεμονόκουπα... (πώς τα λέω ο καψερός ούτε ο ξανθόπουλος να μουνα) τς τς τς άτιμη κενωνία B)emheheemnystaemsly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ουσία είναι πως άλλο σημαίνει μοναξιά και άλλο μοναχικότητα και τα έχετε μπερδέψει λιγάκι. :)

Εμμμ...διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά για μοναξιά δε μιλάει η μανδάμ Αμελί? :blink::unsure: Γιατί μπλέξαμε τη μοναχικοτητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι αναλόγως τη φάση. Ωραίο είναι να είσαι μόνος μερικές φορές (κυρίως όταν έχεις πήξει στο "μαζί" και θες να τα βρεις λίγο με τον εαυτό σου ....)

Συνήθως μετά από κάθε κατάσταση που έχει τραβήξει πολύ φτάνουμε στο άλλο άκρο, γιατί ο οργανισμός θέλει το αντίθετο για να'ρθει στα ίσα του...

Άλλες πάλι φορές δε με χωράει το σπίτι μου.. αλλά σπανίως σε τέτοιες περιπτώσεις αναζητώ τη συντροφιά κάποιου "ιδιαίτερου" προσώπου.... πάντα με τους φίλους μου στρώνω καλύτερα...

Αχχχχχχχχχ... είναι μοναχική η τέχνη τελικά.... :splats:

(κάποτε είχα πετάξει την περιβόητη ατάκα "Οι καλλιτέχνες την ερωτική τους ορμή τη διοχετεύουν στην τέχνη τους... γι'αυτό η σχέση μου με τη μουσική είναι ερωτική... και τπτ δε συγκρίνεται με τον οργασμό που βιώνεις μετέχοντας της τέχνης σου")

Αυτάααααααα :D

:splats::splats::splats::splats::splats: κλασικά στην καλλιτέχνιδα :P

Πιο καλή η μοναξιά από το :wub::wub::wub: και αγάπη μου και λατρεία μου και θησαυρέ μου και πού θα περάσουμε την 23η μας ώρα μαζί σήμερα και πού θα πάμε για την 122η ημερήσια επέτειο της γνωριμίας μας και τη 2η επέτειο του πρώτου οργασμού που είχαμε ταυτόχρονα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιο καλή η μοναξιά από το  :wub:  :wub:  :wub: και αγάπη μου και λατρεία μου και θησαυρέ μου και πού θα περάσουμε την 23η μας ώρα μαζί σήμερα και πού θα πάμε για την 122η ημερήσια επέτειο της γνωριμίας μας και τη 2η επέτειο του πρώτου οργασμού που είχαμε ταυτόχρονα...

Αν σου συμβαίνουν όλα τα παραπάνω, σίγουρα θα υπάρξει μοναξιά, γιατί θα την σκοτώσεις, και ως γνωστόν στο κελί το 13 μέσα στο γεντίκουλέ δεν υπάρχει επισκεπτήριο! :P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα έλεγα πως σε γενικές γραμμές, μια χαρά τα πηγαίνω με την "κυρία". :rolleyes: Μάλλον έχουμε συμφιλιωθεί και κατά καιρούς αλληλοεξυπηρετούμαστε κιόλας. :P Δεν έιμαι μοναχικός άνθρωπος (για αποφυγή παρεξηγήσεων) αλλά μερικές φορές επιζητώ την μοναξιά μου.

Για εμένα η χειρότερη μορφή μοναξιάς που έχω βιώσει είναι αυτή που νιώθει κανείς όταν..μπορεί να έχει γύρω του ένα τσούρμο ανθρώπους που μιλάνε μαζί, γελάνε μαζί, περνούν ώρες μαζί και ξαφνικά..έρχεται μια ώρα, μια στιγμή που τους κοιτάζει και αναρωτιέται "τι γυρεύω εγώ εδώ";;; :huh::blink:

Δεν αναφέρομαι βεβαίως σε λάθος επιλογή ατόμων και παρέας. Υποτίθεται πως σε άλλες περιπτώσεις τα άτομα αυτά που έχεις γύρω σου τα έχεις επιλέξει συνειδητά, είναι οι φίλοι σου, οι άνθρωποι που μπορούν να σε νιώσουν και μπορούν να σε κάνουν να νιώσεις καλά. Υπάρχουν στιγμές όμως που είτε οφείλονται σε ανωμαλία του κεφαλιού σου, είτε σε έντονη συναισθηματική φόρτιση που δεν μπορεί να εκφραστεί με κανέναν "έκδηλο" τρόπο (ούτε με λόγια, ούτε με γέλια, ούτε με κλάματα- δεν σε χωράει ο τόπος που λέμε..) και τότε ο κόσμος φαίνεται πολύ μικρός για να σε χωρέσει. Οπότε χωρίς να το έχεις επιλέξει ουσιαστικά και συνειδητά βιώνεις μια μορφή μοναξιάς που είναι αρκετά ζόρικη και μπορείς να την ξεπεράσεις μόνο εσύ παρέα με τον εαυτό σου. Στέκεσαι λοιπόν, ακούς, παρατηρείς και αναζητάς "δρόμους διαφυγής" καμιά φορά κι από τις ίδιες σου τις σκέψεις. Αν το χειριστείς έξυπνα το θέμα, αυτή η κατάσταση θα κρατήσει 1...2.. άντε 3 βδομάδες και μετά θα επανέλθεις στα φυσιολογικά σου χωρίς να το έχει πάρει κανείς χαμπάρι πως τόσο καιρό κάτι παιζόταν στο κεφάλι σου και ούτε γάτα ούτε ζημιά! Αν όχι... τότε την έκατσες. Όλοι σε παίρνουν χαμπάρι μέρα με τη μέρα, σε πιέζουν να ανοιχτείς και να μιλήσεις, να το βγάλεις από μέσα σου βρε αδερφέ ( :wacko: τι να βγάλεις από μέσα σου-αν ήξερες κι εσύ τι σου φταίει...) αρχίζουν σιγά-σιγά καυγαδάκια και κοκορομαχίες κι άντε μετά να διορθώσεις το μπαχάλεμα που δημιούργησες..... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμ να πω ότι τελικά στη φάση που είμαι νομίζω ότι οι γκομενο-καταστάσεις με αποσπούν από το στόχο μου. Γιατί άμα έχω γκόμενο δεν κοιμάμαι και άμα δεν κοιμάμαι χαλάει η φωνή κι άμα χαλάει η φωνή δεν παίζουν συναυλίες κι άμα δεν παίζουν συναυλίες δεν παίζουν λεφτάκια και λοιπα... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμ να πω ότι τελικά στη φάση που είμαι νομίζω ότι οι γκομενο-καταστάσεις με αποσπούν από το στόχο μου.

Ακριβώς. Βγάζει μήνυμα ο εγκέφαλος: Εμφανίστηκε άγνωστο σφάλμα. Η εφαρμογή πρέπει να τερματιστεί άμεσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.