Jump to content

Θερμοκρασία PC


elf

Recommended Posts

Παίδες, μήπως ξέρει κάποιος από που μπορώ να κατεβάσω κάποιο utility για να ελέγχω τη θερμοκρασία του υπολογιστή. Μην πάθει και καμιά ζημιά το μηχάνημα, όλη την ώρα ανοικτό!

Βασικά κοίταξα στο manual της motherboard μου (P4 VXAD) αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό, αν και ίσως θα έπρεπε. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί πρόβλημα έχεις με τη θερμοκρασία? Στο cd της μητρικής σου δεν υπάρχει utlility για να μετράει θερμοκρασίες από τους σένσορες της cpu,mb? Τέσπα μπροείς να βάλεις ένα εξωτερικό πάνελ και να μετράς τις θερμοκρασίες συνεχώς. Στην τελική η μητρική θα σταματήσει τη λειτουργία του υπολογιστή σου όταν ξεπεραστεί κάποιο όριο. Πάντως φρόντισε να έχεις χαμηλές θερμοκρασίες και να βάλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα ups στο μηχάνημα που το έχεις 24/7 στο νετ. Η θερμοκρα΄σια δεν πρόκειται να μεταβλήθει επειδή το έχεις μέρα νύχτα ανοικτό το pc.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τ Πάντως φρόντισε να έχεις χαμηλές θερμοκρασίες και να βάλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα ups στο μηχάνημα που το έχεις 24/7 στο νετ.

αν ρωτήσω τί είναι το ups ?

emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σταθεροποιητής τάσης και μπαταρία ταυτόχρονα... σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος μπαίνει αυτόματα σε λειτουργία και σου δίνει κάποιο χρόνο να συνεχίσεις την δουλειά σου και να κλείσεις τον υπολογιστή σου.

Τα Line Interactive είναι η καλύτερη λύση για μένα.... και τα APC (american power systems) είναι τα καλύτερα στην αγορά... εγώ έχω ένα

smart ups 1000i APC... το δικό μου είναι λίγο υπερβολή και με ενα 500VA κάνετε δουλειά σας για ένα μόνο pc...

Όσο για τις θερμοκρασίες.... αν έχεις πρόβλημα αλλάζεις ψήκτρα και βάζεις και καλή πάστα ανάμεσα στην ψήκτρα και τον επεξεργαστή.... αν συνεχίζεις να έχεις προβλήματα τότε κοιτάς να βάλεις ανεμιστήρες και στο κουτί (2 συνήθως) για να έχεις καλή κυκλοφορία αέρα μέσα στο κουτί... ίσως και ένα μεγαλύτερο κουτί να βοηθήσει αρκετα.

Αν έχεις ASUS μητρική έχει στα utillities ένα πολύ καλό προγραμματάκι.. το AsusProb είναι αυτό που ζητάς... pc monitor και σου λέει ανά πάσα στιγμή την θερμοκρασία του επεξεργαστή και της μητρικής καθώς και ταχύτητα περιστροφής των ανεμιστήρων...

Άλλο δεν έχω βρει γιατί κάνω δουλειά μου με αυτό... μπορείς όμως να δεις τις θερμοκρασίες μέσα από το BIOS.. πες μας τι επεξεργαστή έχεις και σε τι στάθμες είναι οι θερμοκρασίες για να σου δώσουμε λύσεις....

Και κάτι άλλο.. το pc και συνέχεια και είναι σε λειτουργία δεν ανεβάζει θερμοκρασία ... ανεβάζει μόνο όταν δουλεύει ο επεξεργαστής... γι' αυτό αν θες να δεις αν έχεις πρόβλημα βάλε ένα πρόγραμμα που να χρησιμοποιεί το 100% της CPU.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Roadrunner, σου έστειλα pm.

Δεν έχω πρόβλημα, απλά εγώ είμαι υπέρ της πρόληψης! Θέλω να ξέρω τι γίνεται στο PC μου!

Άγγελε, όχι, το cd της μητρικής δεν έχει κάποιο σχετικό utility.

Θέλω να βρω κάποιο στο net. Any sauggestions; Roadrunner, αυτό που είπες κάνει για όλες τις μητρικές (άσχετος τελείως...).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοίτα βάλε το motherboar monitor τη τελευταία έκδοση. Αλλά δεν πρέπει να σε καίει τόσο η συνεχής παρακολούθηση της θερμοκρασίας. Εγώ που έχω εξωτερικό πάνελ και utiliy της asus για τις θερμοκρασίές τα παρακολουθώ πολύ σπάνια. Πάνω κάτω ξέρω που παίζουν οι θερμοκρασίες αυτήν την εποχή. Εκεί που αρχίζουν τα ζόρια είναι το καλοκαίρι. Εκεί γίνεται οοοοοοο χαμός απο τα ανεμιστήρια που δουλεύουν στο τέρμα....

Άντε ρε elf ανέβασε κανά ftp να κατεβάζουμε από σένα!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.