Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΗ ΠΟΙΝΗ


drseapognosi

Recommended Posts

Είμαι σε δύσκολη θέση καθότι θέλω να αλλάξω ειδικότητα μετά από ένα χρόνο αλλά η μισθολογική ποινή με κρατάει πίσω. Έχετε υπόψιν λογικά ότι στην Ελλάδα (και σε καμία άλλη χώρα της Ευρώπης) αν αλλάξεις ειδικότητα για όσο υπηρέτησες στην παλιά δεν πληρώνεσαι στην καινούρια. Δεν είμαι σε θέση δυστυχώς να μείνω τόσο καιρό απλήρωτος. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο παράθυρο ή γενικά αν υπάρχει περίπτωση να άλλαξε κάτι ως προς αυτό τον κανονισμό; υ.γ. Δεν με ενδιαφέρει η αναισθησιολογία  η οποία εξαιρείται της ποινής.

Τροποποιήθηκε από drseapognosi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • drseapognosi changed the title to ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΗ ΠΟΙΝΗ

Κι εγώ άλλαξα φέτος μετά από ένα χρόνο και δυστυχώς ισχύει κανονικά (εννοείται στην περίπτωση που δεν υπάρχει αλληλοεπικάλυψη). Αυτό που ίσως μπορείς να κοιτάξεις είναι να σου τα κρατήσουνε στο τέλος της νέας ειδικότητας και όχι στην αρχή. Στη δικιά μου περίπτωση έτσι έγινε (μετά από αρκετή προσπάθεια) με μία απλή αίτηση στο Υπουργείο Υγειας στο τμήμα ειδικοτήτων (τους βρίσκεις μονο μέσω μέηλ ή απο κοντά, μην προσπαθήσεις καν με τηλ). Επίσης να ξέρεις ότι για όσο καιρό δεν πληρώνεσαι μισθό, πληρώνεσαι κανονικά τις εφημερίες. Ελπίζω να βοήθησα, εύχομαι καλή τύχη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

59 λεπτά πριν, drseapognosi said:

Είμαι σε δύσκολη θέση καθότι θέλω να αλλάξω ειδικότητα μετά από ένα χρόνο αλλά η μισθολογική ποινή με κρατάει πίσω. Έχετε υπόψιν λογικά ότι στην Ελλάδα (και σε καμία άλλη χώρα της Ευρώπης) αν αλλάξεις ειδικότητα για όσο υπηρέτησες στην παλιά δεν πληρώνεσαι στην καινούρια. Δεν είμαι σε θέση δυστυχώς να μείνω τόσο καιρό απλήρωτος. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο παράθυρο ή γενικά αν υπάρχει περίπτωση να άλλαξε κάτι ως προς αυτό τον κανονισμό; υ.γ. Δεν με ενδιαφέρει η αναισθησιολογία  η οποία εξαιρείται της ποινής.

Σημείωση: και οι υπόλοιπες άγονες ειδικότητες εξαιρούνται της ποινής, όχι μόνο η αναισθησιολογία. 
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/9/2023 at 5:40 PM, VoxVeritas said:

άγονες ειδικότητες

Δίνουν κάποια κίνητρα για τις άγονες; Γιατί πέραν της αναισθησιολογίας που δίνουν +250ευρώ και απαλλαγή από αγροτικό, όλες οι υπόλοιπες άγονες κανονικά αγροτικό δεν έχουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.