Jump to content

Ο φίλος μας ο... Φόβος!


Amelie

Recommended Posts

Είναι σχεδόν πανταχού παρόν... Συνοδεύει τον ωραίο άντρα /την ωραία γυναίκα που θα θέλαμε να πλησιάσουμε, κρατάει στα χέρια του ένα μεγάλο project που σκεφτήκαμε να αναλάβουμε, αγγίζει τα μεγάλα μας όνειρα πριν προλάβουμε να τα αγκαλιάσουμε και προπορεύεται σχεδόν πάντα προκειμένου να ταυτιστεί με οτιδήποτε ελκυστικό έχουμε ποθήσει στη ζωή μας. Αν είμαστε τυχεροί, δυνατοί, ακέραιοι και έξυπνοι (και όλα αυτά τα συναφή), μπορούμε να τον αγνοήσουμε, να περάσουμε από δίπλα του και να μην πάρουμε καν χαμπάρι την ύπαρξή του. Αρκετά συχνά, όμως, αυτός ο κύριος είναι πιο πονηρός από τις φάτσες μας και καθώς είναι πρώτος στο άθλημα της τρικλοποδιάς, με μια επιδέξια κίνηση μας σωριάζει στο πάτωμα πριν προλάβουμε να το πάρουμε χαμπάρι. Τα αποτελέσματα είναι γνωστά σε όλους... Μας λούζει κρύος ιδρώτας, και ξεχνάμε απλά και σχεδόν χωρίς τύψεις αυτό με το οποίο θέλαμε να ασχοληθούμε, βρίσκοντας παράλληλα και δικαιολογίες του τύπου: Εγώ είμαι πολύ μικρή για τέτοια πράγματα, αυτός είναι πολύ ψώνιο (και πολύ κούκλος για να ασχοληθεί με μια κοινή θνητή σαν κι εμένα), εκείνη η δουλειά έχει εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις από τα προσόντα που έχω εγώ, αυτά τα πράγματα είναι για τύπους που δεν τους έχουν πάρει τα χρόνια κ.ο.κ

Και πολύ απλά, τραβάμε γι' άλλα έπειτα από μικρές ή και καθόλου προσπάθειες....

Εσείς επιθυμήσατε ποτέ κάτι πολύ, αλλά εξαιτίας των φόβων σας τελικά εγκαταλείψατε τα όπλα (και τη μάχη); Από την άλλη ποιοι είναι οι φόβοι σας γενικότερα και πώς τους αντιμετωπίζετε; Πόσο αυτό το αναγκαίο κακό επηρέασε ή επηρεάζει τη ζωή σας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχουμε και αλλο ενα τοπικ με φοβους αλλα παιδικους emarrightΠαιδικοί φόβοι...!, μπουααααα....

Τώρα το διάβασα για πρώτη φορά και έμεινα άφωνη, το λιγότερο δηλαδή που μπορώ να πω... Η τύχη μερικές φορές παίζει πολύ περίεργα παιχνίδια.

Σήμερα, αν υπάρχει κάτι που φοβάμαι, είναι αυτό που λέει ένας στίχος τόσο πετυχημένα: "...αλλάζουνε εντός μου τα σύνορα του κόσμου..."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup:huh: Θα έπρεπε να μου λέει κάτι συγκεκριμένο;

Επί του θέματος..

Γκουχ!

Πρόκειται για κάτι διαφορετικό από τους παιδικούς φόβους. Γιατί πολύ απλά, δεν αναφέρομαι καθόλου σε αυτούς. Θα δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε περίπου τι εννοώ...

Πριν λίγες μέρες ήθελα να κάνω ένα ταξίδι για να δω έναν πολύ συγκεκριμένο άνθρωπο, να του μιλήσω και να θέσω κάποια όρια στη σχέση που μας "ενώνει". Κοινώς, ο λόγος του ταξιδιού μου ήταν αυτός ο άνθρωπος. Αλλά δεν ήξερα πώς να του πω αυτά που ήθελα να του πω κι από την άλλη φοβόμουν για τον τρόπο που θα αντιδρούσε. Σκέφτηκα λοιπόν πως για να μην βρεθώ σε δύσκολη θέση, έπρεπε να αφήσω τα πράγματα να έρθουν φυσικά και να μην έχω από πριν "σημειώσεις" για την κουβέντα που ήθελα να κάνουμε. Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις. Γιατί πολύ απλά είχα μέσα μου ένα σωρό ανησυχίες, φόβους και προκαταλήψεις και ενώ ήθελα να τον δω και να μιλήσουμε σιγά-σιγά άρχισα να κάνω βηματάκια προς τα πίσω. Τελικά, βρέθηκε ένας πολύ χαζός λόγος για να καθυστερήσω το ταξίδι μου και ένιωσα ανακούφιση, τόσο μεγάλη που τελικά όχι απλά το καθυστέρησα, αλλά το ακύρωσα!!! :blink: Θα με πείτε αλλοπρόσαλη ίσως- εγώ απλά λέω πως φοβήθηκα. Φοβήθηκα για μια ακόμα φορά στη ζωή μου να ορθώσω παράστημα, να πω αυτό που έχω πραγματικά μέσα μου (κι όχι αυτό που βγάζω..) και να παραδεχτώ και στον εαυτό μου ακόμα πως τελικά δεν είναι κακό να αγαπάς, δεν είναι κακό να θέλεις πράγματα, δεν είναι κακό να πονάς και φυσικά δεν είναι κακό όλα αυτά να μπορείς να τα εκφράσεις. Με λίγα λόγια......... Πάρα μα πάρα πολλές φοβίες μαζεμένες :wacko: που σίγουρα αν δεν υπήρχαν πολλά πράγματα θα ήταν πιο εύκολα, πιο απλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα καλά έκανες...σιγά μην επιδιώκεις τον πόνο :)

Γιατί παιδί μου θες μπλεξίματα; Δεν βρίσκεις έναν να είστε αμοιβαία αγαπημένοι και να μην φοβάσαι τις αντιδράσεις του; Τι μαζωχισμός αυτά τα νέα παιδιά :D

Καλέ υπάρχουν πορτοκαλιές ουυυυ ένα σωρό...σιγά μην κάτσεις με το πρόβλημα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μερικές φορές το πρόβλημα γίνεται απωθημένο επειδή δεν έχει ολκληρώσει κανέναν κύκλο, και σε στοιχειώνει :)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα καλά έκανες...σιγά μην επιδιώκεις τον πόνο :)

Γιατί παιδί μου θες μπλεξίματα; Δεν βρίσκεις έναν να είστε αμοιβαία αγαπημένοι και να μην φοβάσαι τις αντιδράσεις του; Τι μαζωχισμός αυτά τα νέα παιδιά :D

Καλέ υπάρχουν πορτοκαλιές ουυυυ ένα σωρό...σιγά μην κάτσεις με το πρόβλημα :D

Χαχα! Όχι δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο notbad μου ;):) Δεν έχει να κάνει με πορτοκαλιές και πορτοκάλια. Απλά θέλησα να κάνω κάτι "καλό" για τον εαυτό μου και τελικά το φοβήθηκα πολύ και δεν το πήγα μέχρι το τέλος, γιατί πρόσεξα πως το μέλλον του είναι πολύ θωλό. Και η Juliette έχει κάποιο δίκιο σε αυτό που λέει. Αλλά κι αυτό, δεν είναι μια μορφή φόβου; Το ότι κάποια πράγματα, τελειωμένα ή μη, δεν έχουμε τη δύναμη να τα αφήσουμε πίσω μας, ενώ επιλέγουμε να επαναπαυόμαστε σε καταστάσεις στάσιμες μόνο και μόνο επειδή δεν μας πονάνε και τόοοοοοοσοοοοοοοο πολύ... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα μέσα στο κεφάλι μας είναι...και ο πόνος και η χαρά και ο έρωτας (ναι και ο έρωτας).

Οπότε ελευθερώνεσαι ή σκλαβώνεσαι στα γρανάζια της σκέψης σου.

Όταν θα βρει ο οποιοσδήποτε τον ΕΝΑΝ ή την ΜΙΑ τότε θα καταλάβει ότι τα άλλα είναι οδοντόκρεμες :P (Γιατί πολύ το σοβάρεψα :D)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να σας πω κορίτσια...εγώ προτιμώ τα σίγουρα...τα θoλά όταν αποφασίσουν να ξεθολώσουν τότε ξανασχολούμαι.

Στην τρικυμία που έχει ο καθένας στο μυαλό και στην καρδούλα του εγώ δεν μπορώ να κολυμπήσω. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΛΟΙΠΟΝ, Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΦΟΒΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΝΙΑΤΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ. ΔΗΛ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΤΑ ΠΑΝΔΕΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ... :( ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΒΡΕΘΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ ΠΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΑΘΩ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΟ ΚΑΚΟΗΘΕΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΣΗΜΑ...ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ. :wacko:

ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ, ΟΤΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΑΝΕΡΓΗ, ΑΡΡΩΣΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΚΩΝΙΣΜΕΝΗ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ...ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΦΟΒΟΙ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ.... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω ότι -σε προσωπικό επίπεδο- ένας άλλος φόβος εκτός αυτού που ανέφερα ήδη (την τρέλα) είναι μην πάθουν κάτι τα χέρια μου. Δεν έχω τίποτα σχεδόν πιο σημαντικό από τα χέρια μου. Μάλιστα παλιότερα σε ένα ατύχημα που δεν ένιωθα τα άκρα μου, αφού έκανα έλεγχο για να τσεκάρω την λογική μου (αυτό με την τρέλα που έλεγα), φώναζα συνέχεια: όχι τα χέρια μου, σε παρακαλώ, όχι τα χέρια μου...Στο νοσοκομείο το θυμούνται ακόμα. :) Δεν νομίζω ότι φοβάμαι κάτι άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarrighthttp://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=4446

(οι ερωτήσεις του Προύστ)

το μεγαλύτερο φόβο μου θα τον βρείτε εκεί.... :P μπου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβάμαι τον εαυτό μου. Γιατί συμπεριφέρεται με τρελό αυθορμητισμό χωρίς να με ρωτήσει :) Και έτσι πληγώνεται στάνταρ κάποιος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβάμαι τον εαυτό μου. Γιατί συμπεριφέρεται με τρελό αυθορμητισμό χωρίς να με ρωτήσει :)

Σε τελική ανάλυση...δίκιο έχεις και εγώ το ίδιο φοβάμαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ακου......τωρα που θα κατεβω Ελλαδα μπορω να σου χαρισω τη emcat μας.....εξαλλου τη βλεπω να πηγαινει για σουβλισμα :splats:

εγω φοβαμαι τις μηχανες,τα μηχανακια....εχω ανεβει λιγες φορες 2-3 φορες νομιζω και αυτο απο αναγκη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέτοια χαρίσματα δεν θέλω :P :P :P

Δεν τη βλέπω να ζει πολύ!

Τα μηχανάκια και εγώ τα φοβόμουν πιο παλιά!Αλλά το ξεπέρασα...περίπου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηχανή=η ύψιστη δημιουργία του ανθρώπου!!!

μα φυσικά... γνωστά πράγματα... ως μηχανολόγος μην περιαυτολογώ... τι να μας πείτε οι γιατροί... χωρίς εμάς δεν θα είχατε τίποτα μπουχαχαχα :bloodomen::bloodomen::bloodomen:

ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΤΕ ΜΙΑ ΛΕΜΕ :P:lol::lol::lol:

edit: emblushemblushemblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.