Jump to content

Προγραμματα ασφαλείας


Recommended Posts

Πριν μερικά χρόνια, αρκούσε να έχεισ ενα απλό αντιϊκό κι ένα αξιοπρεπές firewall, και μπορούσες να περιπλανηθείς ανέμελος στο νετ, χωρίς βέβαια αυτό να σήμαινε πως ήσουν και πραγματικά ασφαλής. Σήμερα όμως, με τα ασυρματα δίθκτυα, wireless και bluetooth τα πράγματα έγιναν πιο πολύπλοκα. Εσε'ις τι προγράμματα ασφαλείας χρησιμοποιείται, norton, kaspersky ή κάποιο άλλο? Ποιο πρόγραμμα σε προστατεύει σε ικανοποιητικό βαθμό, χωρίς όμως να σου αποδιοργανώνει το σύστημα και να σου κάνει την ζωή δύσκολη? Eυχαρσιτώ εκ των προτέρων. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

΄Εχω το Norton και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα (μου το σύστησε φίλος που δουλεύει στον τομέα των υπολογιστών και το χρησιμοποιεί και ο ίδιος).

Η έκδοση του 2005 έχει και internet worm protection.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

antivirus: Norton

σας συμβουλεύω να αποφύγετε τη suite Norton Internet Security ή System Works; έχουν την "τάση" να αποδιοργανώνουν το σύστημα....

firewall: Sygate Prof

με απενεργοποιημένο το native firewall των XP

spy/ad: Ad-Aware, Spybot search and destroy, HijackThis

το τελευταίο είναι ίσως το καλύτερο, αλλά είναι δύσκολο για το λιγότερο έμπειρο

χρήστη να διαβάσει τα log files του, με κίνδυνο να σβήσει αρχεία ζωτικής σημασίας για το σύστημα....

βέβαια ο καθένας μας, ανάλογα με την configuration του συστήματός του, έχει τις προτιμήσεις του...

επίσης σημασία μεγάλη έχει η configuration των παραπάνω λογισμικών!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

antivirus

AntiVir Free edition

firewall

κανένα/router με ενσωματωμένο/zone alarm pro/sygate (το τελευταίο δεν το έχω δοκιμάσει, ακούω όμως ότι είναι καλό)

γενικά, θεωρώ τα firewall ψιλοάχρηστα ακόμα.

βέβαια, κάπου-κάπου αποδεικνύονται χρήσιμα ;)

άλλα απαραίτητα

Ad-Aware (Lavasoft η εταιρεία), το καλύτερο πρόγραμμα για να ξεφορτώνεσαι τα spyware. έχει και resident ad blocker, αλλά δεν το χρησιμοποιώ

Spybot Search and Destroy, στην ίδια κατηγορία με το ανωτέρω, συνδυασμός των δύο είναι η σωστή πολιτική :)

PeerGuardian, ip blocker για ads/RIAA/MPAA κλπ κλπ, σημαντικό ιδίως αν μοιράζεστε αρχεία.

MSN Toolbar Suite αν χρησιμοποιείτε Internet Explorer

ΥΓ: Πέτυχα πρόσφατα pop-up/pop-under/resident ads που εμφανίζονται και με το Firefox! Πάνε οι καλές μέρες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως η σκέψη πίσω από τη χρησιμοποίηση άλλου antivirus πλην Norton και McAffee (τα πιο κλασικά) πρέπει να αιτιολογηθεί λίγο παραπέρα. Παρά τα πολύ καλά ποσοστά ανίχνευσης των δύο, η πρόσθετη ασφάλεια που προσφέρουν στο σύστημά σας είναι μικρή. Κι αυτό γιατί οι ιοί που φτάνουν σ' εμάς είναι αυτοί που πέρασαν από τα Corporate Antivirus του Internet Provider (όλοι έχουν πλέον), που ως επί το πλείστον είναι αυτά!

Έτσι, μπορεί σε μια βάση δεδομένων ιών, trojan κλπ το Norton να είναι πάνω από το AntiVir (πχ στο virus.gr), αλλά στο δικό σας pc, με εισαγόμενους κυρίως μέσω email και Kazaa ιούς, ίσως έχει καλύτερο ποσοστό το AntiVir, που είναι και πολύ ελαφρύτερο για το σύστημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το kaspersky pro, ποια είνα η γνώμη σου Σαράντο. :rolleyes: ?

Πάντως, το anti-vir πρίνα περίπου 1,5 χρόνο έσωσε πολύ κόσμο με ένα w32 που ,εξαπλωνόταν με mail, και το είχα εγκαταστήσει από τότε. Αλλά το τελευταίο καιρό σα να υστερούσε στο updating. To ZA μου δημιουργεί πρόβλημα στο να διαβάζω κάποιες σελίδες ?Δεν τις βρίσκει), οπότε λες να κάνω unistall? Firewall for wireless and bluetooth,νομίζεις πως είναι απαραίτητο? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων :D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και ούτε το καλύτερο είναι, αλλά και ούτε χωρίς προβλήματα καθόλου.. θα σου πρότεινα το Norton Internet Security για να τελειώνεις μία και καλή.

Παρόλο που όπως είπα δεν είναι ΤΟ πρόγραμμα (είναι και βαρύ το γ@@@@νο) ..έχει την καλύτερη συνεργασία με τα περισσότερα άλλα προγράμματα ειδικά αν έχεις και το SP2.

Δεύτερη ή άλλη επιλογή (πολύ ελαφρύ αυτό) είναι το Panda ... αλλά θα δυσκολευτείς αρκετά να βρεις τις σωστές και καλές εκδόσεις σπασμένες.

Firewall και Wireless/Bluetooth τι εννοείς????

Εάν φοβάσαι μήπως π.χ. το διπλανό σπίτι τραβάει από σένα απλά βάζεις ένα password και τελειώνεις. Με το Bluetooth μπορείς να κάνεις το ίδιο.. αν και πιάνει σε μικρή απόσταση (1)..καλό είναι να το use για μικρά αρχεία (2).. και καλό είναι να μην το έχεις όλη την ώρα ανοιχτό (3).

Το (3) εξαρτάται από το μηχάνημα, το bluetooth και από το εάν το keyboard ή το mouse συνδέονται με αυτόν τον τρόπο.

Firewall και antivirus γενικά ..πρέπει να έχει ο κάθε υπολογιστής που έχεις συνδέσει και ανοίγεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Kaspersky Pro το δοκίμασα 2 μέρες, δεν ήταν του γούστου μου και το σπάσιμο ήταν σπαστικό.

Ο doctor-x χρησιμοποιεί Kaspersky και είναι πολύ ευχαριστημένος. Σε όλα τα τεστ βγαίνει No1 και το Automatic Update του έχει (για όσους είναι always online εννοείται) την κορυφαία επιλογή: 3 φορές τη μέρα!!!

Σε σχέση με το Anti-Vir που έχω βάλει εγώ:

1) Είναι σίγουρα πιο "επαγγελματικό" (εμπορικό γαρ)

2) (Ίσως) πιάνει πιο πολλούς ιούς

3) Είναι πιο αργό για το σύστημα

Σκέφτηκα να βάλω διαφορετικά antivirus σε κάθε σύστημα που έχω και να ψάχνω τους φορητούς δίσκους χωριστά. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι έχω και ζωή, και καλύτερα να δουλεύει όλη μέρα το recorder και να κάνει backup παρά να ασχολείσαι μ' αυτό το πράγμα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Exω το karpensky και αρκετά συχνά, όταν προσπαθώ να ανοίξω σελίδες όπως το google και το hotmail, μου βγάζει συχνά το σπαστικό μήνυμα "δεν είναι δυνατό η εύρεση της σελίδας". Οι επιλογές ίντερνετ είναι οι προεπιλεγμένες και τελικά η σελίδα μπορεί να ανοίξει με την τρίτη. Τι λέτε να φταίει? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Αγαπητό πουλητάρι μου,τσέκαρε τις ρυθμίσεις σου.....φυσιολογικά ο Ρώσος δεν δημιουργεί τέτοια προβλήματα!

-40,έπαψα να χρησιμοποιώ τον Ρώσο,παρότι εξακολουθώ να τον θεωρώ κορυφή.

Μου 'πεφτε λίγο βαρύς στο full scan,that's why...

Τώρα δουλεύω με NOD32,το οποίο έχει την "κορυφοτέρα" επιλογή του update ανά μία ώρα! :)

(Δείτε σχετικά τεστς,όπου κατατάσσουν τον Ρώσο,McAfee και NOD32 παρομοίας κλάσης...βαριέμαι να ψάχνω τα favorites μου τώρα)

Κατά τα λοιπά,συμφωνώ για adaware,όπως και για peerguardian (απορώ ποιός στο είπε :P ) για P2P καταστάσεις...επίσης ως firewall εδώ και πολύυυυυ καιρό δουλεύω το sygate personal pro,με εύκολη παραμετροποίηση και σωστή δουλειά στα rules και blocks.

Να προσθέσω ότι πέρα από τα διάφορα tests,είναι και θέμα προσωπικού γούστου,ίσως και χρείας ολίγης γνώσεως στο τί σου ταιριάζει και τί προτιμάς.Εδώ μιλάω για απλές και δοκιμασμένες λύσεις.

Αυτά! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το adware και το spybot "πιάνουν" και τους trojan? :mellow:emstupid

Eπίσης τρέχουν στο backgroynd ή πρέπει να κάνω ανά τακτά χρονικά διαστήματα full scan? :huh:

Και τέλος έκανα scan με το ad ware και μου βρήκε 8 cache του ie όλα cookies και τα εβαλε στο quarantine list. Δεν θα έπρεπε να τα διαγράψει τελίως ή πρέπει να το κάνω μόνος μου ?

Ευχαριστώ πολύ παίδες! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το adware και το spybot "πιάνουν" και τους trojan? :mellow:  emstupid

Eπίσης τρέχουν στο backgroynd ή πρέπει να κάνω ανά τακτά χρονικά διαστήματα full scan? :huh:

Και τέλος έκανα scan με το ad ware και μου βρήκε 8 cache του ie όλα cookies και τα εβαλε στο quarantine list. Δεν θα έπρεπε να τα διαγράψει τελίως ή πρέπει να το κάνω μόνος μου ?

Ευχαριστώ πολύ παίδες! emthanx

τα trojans τα πιάνει ως επί το πλείστον το αντιικό

το adaware τρέχει στο background μόνο η prof έκδοση

το spybot δεν τρέχει συνεχώς στο background, αλλά μπορείς να το βάλεις να τρέχει κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή... δες: settings-->automation

η καραντίνα είναι ένα είδος back up... τα αποκλείει από το σύστημα, αλλά τα κρατάει μήπως και χρειαζόντουσαν να μπορείς να τα κάνεις restore αν κάτι δε δουλεύει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης,ρίχτε μια ματιά στο F-Secure.....ένα πακέτο όλα σε ένα,με πολύ καλά reviews....

anti-spyware αλά ad-aware,αντι-ιικό με updates έως και 15',ad-monitor αλά spybot search and destroy.....ακόμη και firewall στην πιο full του έκδοση

Περιττό να πω ότι πάντα κοντράρεται με τον Ρώσο για την κορυφή της κατηγορίας......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιά η γνώμη σας για τα προγραμματάκια, τύπου anti-trojan, αρχιμάστορες? :rolleyes: Πρίν από καιρό είχα κατεβάσει το a-squared, της emsisoft. Το κατέβασα και τώρα, το 1.6, full pro, αλλά μου κάνει κάτι κολλήματα, όταν παω να το τρέξω, οπότε πάει για uninstall. :bloodomen::antegeia: Τι λέτε, αξίζει να το ξαναεγκαταστήσω...? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.