Jump to content

Απορίες


Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς μπορώ να συνδέσω 2 υπολογιστές και να μεταφέρω αρχεία από τον έναν στον άλλο

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς μπορούν τα windows 98 να αναγνωρίσουν μια usb μνήμη

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάζω πληκτρολόγιο σε ένα pc χωρίς να χρειάζεται κάτι παραπάνω από το να βάλω τα καλώδια.

Ευχαριστώ πολύυυυυυ emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς μπορώ να συνδέσω 2 υπολογιστές και να μεταφέρω αρχεία από τον έναν στον άλλο

Εξαρτάτε τι υπολογιστές είναι και πόσο μακριά είναι.. γίνεται με πολλούς τρόπους... ο πιο αξιόπιστος είναι με την κάρτα δικτύου και με ένα καλώδιο cross (για να έχεις ικανοποιητική ταχύτητα ανάμε σα στα δύο pc... αν τα Ζpc έχουν και τα δύο θύρα firewire μπορείς και έτσι (είναι αυτό που μοιάζει με το usb)

2twist.gif

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς μπορούν τα windows 98 να αναγνωρίσουν μια usb μνήμη

Ta win 98 δεν αναγνωρίζουν όλα τα usb flash disks.. θα πρέπει να βρεις drivers κάτι που μπορείς να βρείς στο support της εταιρίας παραγωγής....

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάζω πληκτρολόγιο σε ένα pc χωρίς να χρειάζεται κάτι παραπάνω από το να βάλω τα καλώδια.

Για να αλλάξεις ενα πληκτρολόγιο σε desktop pc δεν χρειάζεται τίποτα παρά μόνο να βγάλεις το ένα βίσμα και να βάλεις το άλλο. Αλλά όταν το κάνεις να έχεις κλειστό το pc... υπάρχει μια περίπτωση να μην δει το καινούριο keyboard...Επίσης πολλά καινούργια πληκτρολόγια έχουν 2 βίοσματα... ένα ps2 το κλασσικό στρογγυλο με ροζ(φούξια) χρώμα τα τελευταία χρόνια και ένα usb που χρησιμέυει για τα multimedia πλήκτρα που έχουν ...

ΥΓ. με το flashάκι προσοχή στα win98... μου έχει τύχει να χαθεί ακόμα και ο driver της κάρτας γραφικών.... γίνεται γενικά ένα μπάχαλο... πριν το βάλεις καλό είναι να έχεις εγκαταστήσει πρώτα τον driver

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το USB Disk που έχεις πρέπει να έχει και ένα CD με drivers. Αν δεν έχει, δες τη μάρκα και ψάξε στο Google...

Για το πληκτρολόγιο, απλά πρέπει να βάλεις το καλώδιο. Μάλιστα με κάποια καινούργια πληκτρολόγια μπορείς να το συνδέσεις στο USB και με τον υπολογιστή ανοικτό. Αν θες να εναλλάσσεις το πληκτρολόγιο σε δυο υπολογιστές για κάποιο λόγο, γίνεται κι αυτό... υπάρχουν εξαρτήματα (η equip είναι μια εταιρεία που μου έρχεται καταρχήν στο μυαλό) που υποστηρίζουν τη σύνδεση πληκτρολογίου/ποντικιού/οθόνης σε 2 PC ταυτόχρονα και την εναλλαγή με ένα κουμπί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καποια φλασντισκ αναγνωριζονται στην β'εκδοση των 98 :) (με το ινσταλ του σ-ντ τους φυσικα).Στα χπ,δεν χρειαζεται καν εγκατασταση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καποια φλασντισκ αναγνωριζονται στην β'εκδοση των 98 :)  (με το ινσταλ του σ-ντ τους φυσικα).Στα χπ,δεν χρειαζεται καν εγκατασταση

στα 98 second edition έχουν όντως λυθεί πολλά προβλήματα και είναι αρκετά ποιο σταθερό λειτουργικό... αν υπάρχει ο driver αναγνωρίζονται και σε 95.. τα XP είναι άλλη φάση...

driver μπορεί να χρειάζεται και σε 2000 ανάλογα με πιο service pack είναι εγκατεστημένο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε, τά παν όλα τα παιδιά......

:D:D:D

εκτός του ότι για να συνδέσεις 2 υπολογιστές δε φτάνει το καλωδιάκι...

πρέπει να δημιουργήσεις και το δίκτυο....

start-->network neighbourhood--> install a domestic network

και ακολούθησε τις οδηγίες του wizard

μετά ξαναέλα να μας ρωτήσεις πιο συγκεκριμένες απορίες που θα έχεις στην πορεία... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διάβασε και λίγο να ενημερωθείς καλύτερα και να σχηματίσεις ιδία άποψη...

HOME NETWORKING

Part 1 http://www.computorcompanion.com/LMMArticle.asp?ID=63

Part 2 http://www.computorcompanion.com/LMMArticle.asp?ID=52

Part 3 http://www.computorcompanion.com/LMMArticle.asp?ID=30

Part 4 http://www.computorcompanion.com/LMMArticle.asp?ID=21

byeeeeee

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!emthanx

Έχω πάρα πολλές απορίες γιατί αναγκάζομαι να συνδιαλέγομαι με win98 και ήμουν κι ήμουν άσχετη, απόγινε το κακό.

Θα επανέλθω δριμύτερη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Help!! Παιδιά ζητώ άλλη μια φορά την βοήθειά σας. Όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου μου βγάζει ένα μήνυμα που γράφει

The instruction of 0x77f626aa referenced memory at 0x00000003 The memory could not be read. Click ok to terminate the program. Click on cancel to debug the program.

Και όταν πατάω cancel ξαναεμφανίζεται και βγαίνει και μπορώ να ανοίξω τον υπολογιστή (δηλαδή να βάλω το password) αφού πατήσω OK.

Τί είναι;;; emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

notbad ο πιο ευκολος τρόπος για ενώσεις 2 υπολογιστές είναι μέσω irda!!!!

είναι ευκολο αν έχουν και τα δύο pc infrared και μην ξεχνας ότι η ταχύτητα είναι πολύ μικρή για μεταφορά αρχείων.

η κάρτα δικτύου είναι κάτι ευκολο και αρκετά γρήγορο.. τα 100Mbit είναι ικανοποιητικό αν και τα καινούρια pc έχουν 1Gbit κάρτα δικτύου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

notbad ο πιο ευκολος τρόπος για ενώσεις 2 υπολογιστές είναι μέσω irda!!!!

και μετά να περιμέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεενεις να μεταφερθούν τα δεδομένα....

emnoemnoemno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The instruction of 0x77f626aa referenced memory at 0x00000003 The memory could not be read. Click ok to terminate the program. Click on cancel  to debug the program.

λοιπόν έχω την εντύπωση ότι η παράγωγος 0x77f626aa δεν είναι σωστή (=πιθανή), είσαι σίγουρη ότι αντέγραψες σωστά???

επίσης μήπως σου γράφει και κάτι άλλο, πριν από την παραπάνω στρίνγκα???

(ίσως> exception made at .... ή ό,τι άλλο)

έλεγξε το παραπάνω, αν γράφει κάτι άλλο ανάφερέ το, πές μου το OS (win98? ποιό ακριβώς? ή άλλο?)

αν πάντως είναι πράγματι μύνημα stop τύπου "0xA" σημαίνει ότι κάποια διαδικασία τύπου kernel ή κάποιος πλοηγός προσπαθεί να αποκτήσει πρόσβαση σε κάποια τοποθεσία μνήμης για την οποία δεν έχει δικαίωμα ή η οποία βρίσκεται σε υψηλότερο kernel interrupt request level (IRQL).........

:splaaaats::splaaaats::splaaaats: εξηγήθηκα?????????? :P:P:P

στα "γήινα" αυτό σημαίνει συνήθως ελαττωματικό ή ασυμβατό με το υπόλοιπο σύστημα λογισμικό ή υλισμικό....

επομένως σκέψου αν το πρόβλημα εμφανίστηκε αφού εγκατέστησες κάποιο νέο software, driver, system service, OS upgrade, virus scanner, firmware, hardware.....

let me know.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ όσο δεν φαντάζεστε παιδιά! Λοιπόν τελικά δεν θα συνδέσω τους 2 υπολογιστές (το ήθελα για να κάνω back up και μάλλον θα το κάνω με τον παραδοσιακό τρόπο, δηλαδή rewritable cds ή παίρνοντας ένα εξωτερικό σκληρό, θα προτιμήσω όμως το cd γιατί είναι 6 giga μόλις τα δεδομένα που θέλω να μεταφέρω και επειδή είναι windows 98 και μάλιστα σε κατάσταση που να θεωρούνται συλλεκτικά δεν λέει να παίζω πολύ μαζί τους....).

Τώρα σχετικά με το πρόβλημα το άλλο.

Στοιχεία ασθενούς : Είναι στα XP, πρόκειται για ένα Laptop acer

Αιτία εισόδου: αναφέρθηκε παραπάνω, αυτό το σαν banner που μου πετάγεται πριν μου ζητήσει το pass

Παρούσα νόσος: πρόσφατα πέρασα τον Firefox 1.0.1 αλλά δεν πιστεύω ότι δημιούργησε αυτό το πρόβλημα. Πριν 2 μέρες συνδέθηκα με το Laptop στο Lan του πανεπιστημίου. Κάποια στιγμή που δεν μπορώ να προσδιορίσω αλλά μέσα στις 3 τελευταίες μέρες μου εμφάνισε μια μαύρη οθόνη με ένα μωβ κείμενο το οποίο αμέσως έφυγε καιτο μόνο που πρόλαβα να διαβάσω ήταν κάτι σαν virus. Έτρεξα το Norton αλλά δεν βρήκε τίποτα.

Κληρονομικό ιστορικό: μπαίνω σε ελάχιστες σελίδες (εδώ, σε ένα άλλο φόρουμ και στο medscape, και μόλις πρόσφατα και στο insomnia δηλαδή δεν κατεβάζω ότι να ναι).

Είναι σοβαρό γιατρέ μου; :P :P :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπόν ας αποκλείσουμε την περίπτωση μόλυνσης....

1.κάνε ένα full update, όχι μόνο virus definitions, του norton

2.start-->programs-->accessories-->system utilities-->system restore

και απενεργοποίησε το

3.reboot και ενώ φορτώνει κράτα πατημένο το F8

4.επέλεξε safe mode

5.τρέξε το νόρτον σε full scan mode, να σκανάρει τα πάντα

αν βρει τίποτα πέτα το, αν στο βάλει σε quarantine, βάλτο, αλλά μετά πήγαινε να σβήσεις τα quarantined files:

αρχική οθόνη νόρτον (ανοίγοντας το πρόγραμμα σε full interface)-->reports--> quarantined items-->επέλεξέ τα όλα και delete

βρει δε βρει κάνε reboot, μπες ξανά σε safe mode και ξανακάνε full scan...

αν για 2η φορά δε βρει τίποτα είσαι οκ από αυτήν την άποψη... όσο βρίσκει θα ξανακάνεις το ίδιο μέχρι να βρεις το πισι εντελώς καθαρό...

6.reboot και άστο να φορτώσει κανονικά

7.start-->programs-->accessories-->system utilities-->system restore

και ξανα-ενεργοποίησέ το

επίσης χρησιμοποίησε και τα

Ι. Lavasoft AdAware

II. Spybot search and destroy

για worms, adaware, spyware κτλ

βρίσκεις free downloadable versions, εγκατέστησέ τα, και κάνε full scan...

ό,τι είναι "κακό" πέτα το... αν δεν είσαι σίγουρη ρώτα....

καλό θα ήταν και αυτά να τα βάλεις να δουλέψουν σε safe mode και με το system restore απενεργοποιημένο (δες πιο πάνω)

αν τελικά δε βρεις τίποτα τα πράγματα δυσκολεύουν λίγο γιατί η στρίνγκα που έδωσες πιο πάνω δε μου λέει πολλά και δυστυχώς δεν έχω το πισι μπροστά μου....

μπορεί να είναι και ο firefox, αν είναι το τελευταίο πράγμα που εγκατέστησες στο σύστημα... λίγο δύσκολο, αλλά μπορείς να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις...

μπορείς επίσης να σβήσεις τα temporary files και τα cookies των browsers που χρησιμοποιείς, αν φυσικά είσαι σίγουρη ότι δε σου χρειάζονται....

αν τίποτα από αυτά δε δουλέψει κατέβασε το HijackThis (free, ψάξτο με το google), εγκατέστησέ το και κάνε ένα scan, σώσε το log file και κάντο ένα copy/paste εδώ να του ρίξω μια ματιά.... μέσα από αυτό το πρόγραμμα θα σε συμβούλευα να μη σβήσεις τίποτα από μόνη σου, εκτός αν είσαι πολύ σίγουρη γι'αυτό που κάνεις....

let's hope....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟ ΕΛΥΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.

ποιο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

αφού δεν έχεις ρωτήσει τίποτα εδώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλάκα μου κάνετε; Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό το μεσημέρι και το πρόβλημα επανήλθε τώρα. Δεν μπορώ να κάνω Cached σε καμία σελίδα μετά από αναζήτηση στο Google ούτε σε Opera , ούτε σε Mozilla. Πρόσφατα έβαλα USB Radio, αλλά και που το έβγαλα τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καλύτερο είναι που ο Opera μετά από λίγο με ενημερώνει ότι πρέπει(;;;) να τερματιστεί και κάνει και black χιούμορ για το αν θέλω να αποσταλεί η ενημέρωση σφάλματος. Ανάλογα με τα κέφια Opera.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.