Jump to content

Αίτηση για πλήρης ειδικότητα σε δύο περιφέρειες


Alex97

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται κάποιος να κάνει αίτηση για πλήρης ειδικότητα σε δύο διαφορετικές περιφέρειες ταυτόχρονα; Ακόμη , αν αυτό γίνεται, όταν διοριστεις στο ένα νοσοκομείο η αναμονή για το άλλο νοσοκομείο τερματιζεται αυτόματα; Για παράδειγμα αν ήθελα Περιφέρεια Αττικής για την ειδικότητα αλλά έχει αναμονή 2-3 χρόνια, να κάνω 2-3 χρόνια ειδικότητα σε νοσοκομείο πέραν της περιφέρειας Αττικής (που δίνει πλήρης ειδικότητα) και στην συνέχεια όταν έρθει η σειρά μου στη λίστα αναμονής για διορισμό, να παραιτηθώ από το ένα νοσοκομείο και να συνεχίσω στο νοσοκομείο της περιφέρειας Αττικής και ουσιαστικά να γλιτώσω τα 2-3 χρόνια αναμονή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 λεπτά πριν, Alex97 said:

Καλησπέρα παιδιά!

Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται κάποιος να κάνει αίτηση για πλήρης ειδικότητα σε δύο διαφορετικές περιφέρειες ταυτόχρονα; Ακόμη , αν αυτό γίνεται, όταν διοριστεις στο ένα νοσοκομείο η αναμονή για το άλλο νοσοκομείο τερματιζεται αυτόματα; Για παράδειγμα αν ήθελα Περιφέρεια Αττικής για την ειδικότητα αλλά έχει αναμονή 2-3 χρόνια, να κάνω 2-3 χρόνια ειδικότητα σε νοσοκομείο πέραν της περιφέρειας Αττικής (που δίνει πλήρης ειδικότητα) και στην συνέχεια όταν έρθει η σειρά μου στη λίστα αναμονής για διορισμό, να παραιτηθώ από το ένα νοσοκομείο και να συνεχίσω στο νοσοκομείο της περιφέρειας Αττικής και ουσιαστικά να γλιτώσω τα 2-3 χρόνια αναμονή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Απ' όσο γνωρίζω δεν επιτρέπεται αυτό που λέτε. Έχω υπόψιν μου συνάδελφο που είχε ταυτόχρονα δηλώσει 2 θέσεις πλήρους ειδικότητας και στην συνέχεια διεγράφη από την λίστα λόγω παράλληλων δηλώσεων. Έχετε δικαίωμα να δηλώσετε μέχρι ένα νοσοκομείο για πλήρη ειδικότητα και ένα για μερική ειδικότητα. Για περισσότερες πληροφορίες μιλήστε με το αντίστοιχο γραφείο ειδικοτήτων της εκάστοτε περιφέρειας. 
Αν θέλετε να γράψετε χρόνο ειδικότητας κατά την διάρκεια της αναμονής σας ενδεχομένως να αξίζει να κοιτάξετε αν υπάρχει ακόμη δυνατότητα να συνάψετε συμβάσεις covid - διαφορετικά εξετάστε το ενδεχόμενο του να γράψετε χρόνια ειδικότητας στο εξωτερικό. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.