Jump to content

Επιλογή χειρουργικής ειδικότητας


Nerom

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Βαδίζω στο 5ο έτος της σχολής και είμαι 30 χρονών. Το πρώτο μου πτυχίο ήταν βιολογίας, δούλευα-δουλεύω στον κλάδο αλλά πάντα ένιωθα ότι δεν είναι αυτό που ψάχνω και αποφάσισα να δώσω εξετάσεις για την ιατρική. Όσο παράδοξο και αν ακούγεται ειδικότητες του στυλ παθαν, γενετική (που θα μου πειτε δεν την δινουν καν είναι μόνο στα χαρτιά) και λοιπές εργαστηριακές δεν με συγκινούν. Έχω προσπαθήσει να παρακολουθήσω στα ΤΕΠ όσo μπορώ (επειδή δουλεύω). Γενικά στα ΤΕΠ είναι τα περισσότερα περιστατικά που με ενδιαφέρουν. Επειδή προφανώς δεν έχω δουλέψει σαν γιατρός, από την κλινική επαφή και το διάβασμα έχω μια συμπάθεια προς τις χειρουργικές ειδικότητες. Η γενική χειρουργική φαίνεται ωραία μου αρέσει που έχει απλές παθήσεις αλλά μπορείς να κάνεις και σύνθετα πράγματα. Έχω ψάξει και μόνος μου για άλλες χειρουργικές ειδικότητες, έχω αποκλείσει αγγειοχειρουργική, ουρολογία και γυναικολογία. Μου αρέσει (σαν αντικείμενο, όχι σαν δουλειά δεν το έχω κάνει) η νευροχειρουργική, η ΩΡΛ (χειρουργική κεφαλής τραχήλου όχι τα ακοογράμματα) και η ορθοπεδική (επειδή ασχολείται με τραύμα). Θα μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει να μου πει δυο λογια; Ιδίως για ΝΧ και ορθοπεδική αν είναι εύκολ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Γενικά τις περισσότερες φορές θα διαβάσεις αρνητικά σχόλια εδώ μέσα τα οποία έχουν να κάνουν με τις δυσκολίες της επαγγελματικής αποκατάστασης. Για τη Ν/Χ έχω γράψει πρόσφατα σε άλλο θέμα. 

Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να προσπαθήσεις να πας στις κλινικές που σε ενδιαφέρουν και να γίνεις η σκιά είτε κάποιου επιμελητή είτε κάποιου ειδικευόμενου πχ για μία εβδομάδα. Το καταλαβαίνω πως αυτό ίσως να είναι δύσκολο μιας και δουλεύεις αλλά θα σου δώσει μία καλύτερη εικόνα του πως ακριβώς είναι η κατάσταση και με τι ασχολούνται και αν σε ενδιαφέρει.

Βέβαια και πάλι τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά όταν θα τελειώσεις. Άλλο πχ να δουλεύεις δερματολόγος στο Συγγρός και άλλο το να βρεις δουλειά όταν θα τελειώσεις στα Κουφονήσια (που λέει ο λόγος) και άλλο να ανοίξεις ιδιωτικό ιατρείο κτλ κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, John62 said:

Καλησπέρα. Γενικά τις περισσότερες φορές θα διαβάσεις αρνητικά σχόλια εδώ μέσα τα οποία έχουν να κάνουν με τις δυσκολίες της επαγγελματικής αποκατάστασης. Για τη Ν/Χ έχω γράψει πρόσφατα σε άλλο θέμα. 

Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να προσπαθήσεις να πας στις κλινικές που σε ενδιαφέρουν και να γίνεις η σκιά είτε κάποιου επιμελητή είτε κάποιου ειδικευόμενου πχ για μία εβδομάδα. Το καταλαβαίνω πως αυτό ίσως να είναι δύσκολο μιας και δουλεύεις αλλά θα σου δώσει μία καλύτερη εικόνα του πως ακριβώς είναι η κατάσταση και με τι ασχολούνται και αν σε ενδιαφέρει.

Βέβαια και πάλι τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά όταν θα τελειώσεις. Άλλο πχ να δουλεύεις δερματολόγος στο Συγγρός και άλλο το να βρεις δουλειά όταν θα τελειώσεις στα Κουφονήσια (που λέει ο λόγος) και άλλο να ανοίξεις ιδιωτικό ιατρείο κτλ κτλ

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Έχω δει σε ένα τοπικ εδώ για  την ΝΧ που τα πράγματα γράφονται μαύρα εως άραχνα. Εσύ ασκείς κάποια χειρουργική ειδικότητα; Για την ΝΧ σκεφτόμουν να πάρω το κατ'επιλογήν τρίμηνο (στο ΕΚΠΑ πλέον μπορείς να διαλέξεις ένα τρίμηνο μεταξύ κάποιων επιλογών). Φοβάμαι μόνο μην είναι κάπως χύμα σαν ωράριο και δεν μπορώ να το συνδυάσω με δουλειά. Επίσης με προβληματίζει η ηλικία. Βασιικά δεν με προβληματίζει ακριβώς, περισσότερο οι άλλοι το λένε ότι οι χειρουργικές είναι για πιο "μικρούς", αλλά όλοι δεν θα μεγαλώσουμε;

Επίσης κάτι άλλο που με απασχολεί. Ακούω συχνά για το αν πιάνουν τα χέρια σου. Αυτό πως μπορώ να το ξέρω; ΟΚ έχω κάνει ράμματα, αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω. Υπάρχει βέβαια  η θέληση  και η όρεξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χρειάζεται πολύ περισσότερο ταλέντο για να παίξεις κιθάρα παρά για να κάνεις μία χειρουργική ειδικότητα. Επίσης δεν απαιτείται και κανένας ιδιαίτερα υψηλός δείκτης νοημοσύνης (ειδικά αφότου γνωρίσεις πολλούς χειρουργούς θα πειστείς για το ακριβώς αντίθετο). Για την ηλικία σιγά, εδώ υπάρχουν και αιώνιοι φοιτητές και άτομα που δίνουν δικατσα καμιά 10ριά χρόνια μέχρι να περάσουν. Τι 25 τι 30, δεν είσαι και 50 χρονών. 

 

και ναι.. τα πράγματα είναι μαύρα και άραχνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, John62 said:

χρειάζεται πολύ περισσότερο ταλέντο για να παίξεις κιθάρα παρά για να κάνεις μία χειρουργική ειδικότητα. Επίσης δεν απαιτείται και κανένας ιδιαίτερα υψηλός δείκτης νοημοσύνης (ειδικά αφότου γνωρίσεις πολλούς χειρουργούς θα πειστείς για το ακριβώς αντίθετο). Για την ηλικία σιγά, εδώ υπάρχουν και αιώνιοι φοιτητές και άτομα που δίνουν δικατσα καμιά 10ριά χρόνια μέχρι να περάσουν. Τι 25 τι 30, δεν είσαι και 50 χρονών. 

 

και ναι.. τα πράγματα είναι μαύρα και άραχνα

Ενδιαφέρον αυτό γιατί τυγχάνει να παίζω τσέλο. Τώρα για τον δείκτη νοημοσύνης φοβάμαι πως έχεις δίκιο και πως επεκτείνεται και σε μη χειρουργικές ειδικότητες. Τα πράγματα για τις χειρουργικές (ειδικά ΝΧ και ΩΡΛ) γιατί είναι τόσο μαύρα όμως; Προσωπικά με ενδιαφέρει νοσοκομειακή ειδικότητα όχι να ανοίξω ιατρείο όπως οι περισσότεροι συμφοιτητές μου που ακούω να λένε. Επίσης δεν με πειράζει να ειδικευτώ ή και να δουλέψω στην ΕΕ απλά θα θελα κάποιον που να δουλεύει σε χειρουργική ειδικότητα να μου πει πως είναι τα πράγματα ή να με κατευθύνει κάπως. Για ΩΡΛ που έχω ρωτήσει οι περισσότεροι μου λένε ότι χειιρουργική κεφαλής και τραχήλου δεν πολυ παίζει. Επίσης με ενδιαφέρει το τραύμα το οποίο μάλλον πλησιάζει περισσότερο προς ΝΧ παρά προς ΩΡΛ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω πάλι έχω να πω πως οι γενικεύσεις δεν ωφελούν κανέναν.. δηλαδή οι ιδιοφυΐες πάνε παθολογικές και οι αργόστροφοι χειρουργικές? Αυτές οι γενικεύσεις ανήκουν σε άλλες δεκαετίες.

Για την τεχνική ικανότητα είναι κάτι που μαθαίνεται.. προφανώς και υπάρχουν άτομα εξαιρετικά ταλαντούχα αλλά αυτό απλά τους δίνει ένα προβάδισμα στην αρχή το οποίο άνετα υπερκαλύπτεται στην πορεία και για κάποιον λιγότερο ταλαντούχο.

Σημαντικότερο στη χειρουργική είναι η διάθεση να ασχοληθείς με τον ασθενή και να δώσεις λύση στο εκάστοτε πρόβλημα χωρίς να εστιάζεις τόσο πολύ στα γύρω-γύρω.. (λχ μια διάτρηση θα την βάλεις χειρουργείο ας έχει κλάσμα εξώθησης 20% γιατί είναι η μοναδική ελπίδα που έχει) αυτό μπορεί να ακούγεται στοιχειώδες αλλά αρκετοι χειρουργοί (επειδή αρκετοί είναι και υποεκπαιδευμένοι) θα χρησιμοποιήσουν σαν προσχήμα τα γύρω-γύρω για να μην κάνουν αυτό που πρέπει. Άρα αυτός ο τρόπος σκέψης, πρόβλημα->άμεση λύση, υπό οτιδήποτε συνθήκες (πχ 2μιση το μεσημέρι λίγο πριν φύγεις, 1 τς ξημερώματα γιατί τοτε έτυχε, σε ΣΚ γιατί τότε υπάρχει διαθεσιμότητα στο χειρουργείο) είναι το βασικότερο χαρακτηριστικό στη σκέψη που πρέπει να έχει κάποιος που θέλει να κάνει χειρουργική.

Επίσης αυτό έχει να κάνει και με αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος σχετικά με την ηλικία. Αν είσαι λίγο μεγαλύτερος Και ειδικά αν έχεις δουλέψει σε άλλες δουλειές υπό άλλες συνθήκες (για παράδειγμα πιο σταθερό ωράριο χωρίς έκτακτα σε άκυρες ώρες) μπορεί να σου φανεί βαρύ ξαφνικά αν χρειαστεί να δουλέψεις με τον τρόπο και τα άστατα ωράρια που απαιτεί η χειρουργική. Και αυτό ισχύει ιδίως για το τραύμα και για τα επείγοντα μπορεί όλη η δράση και η ένταση να φαίνεται ελκυστική αλλά π.χ. είσαι διατεθειμένος να τρέχεις στο νοσοκομείο ξημερώματα να δεις έναν ασθενή στη ΜΕΘ που ανεβάζει ενδοκράνια;

Για όλους αυτούς τους λόγους εγώ θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις πιο πολύ για την ΩΡΛ γιατί εκεί και δυνατότητα να ασχοληθείς με ενδιαφέροντα χειρουργικά αντικείμενα έχει (π.χ. λάρυγγας - μεσο και εσω ους ακόμη και αντικείμενα που επικαλύπτονται με άλλες ειδικότητες πχ παρωτιδα και θυρεοειδης αν θες και μαθεις), και χαμηλότερης βαρύτητας αντικείμενα αν στην πορεία διαπιστώσεις οτι δε θες κατι τόσο βαρύ (πχ τα τυπικά σκολιωσεις ΡΔ, αμυγδαλεκτομες κλπ), και το σημαντικότερο, δυνατότητα ιατρείου. Α και επείγοντα! Το A στο ABCDE είναι πρώτο για κάποιο λόγο.. με τραχειοστομια σώζεις ασθενή άμεσα σε απόφραξη.

ΝΧ είναι πολύ τεχνολογική και εξειδικευμένη ειδικότητα αν θες ν ασχοληθείς με τα "βαριά" της αντικείμενα. Αυτό αυτομάτως σημαίνει ότι 1ον, μάλλον δε γλιτώνεις το εξωτερικό κάποια στιγμή και 2ον ακόμη και να εκπαιδευτεις (εντός ή εξωτερικό) και να ξέρεις να κάνεις πιο εξειδικευμένα πραγματα, στην Ελλάδα η πιθανότητα ειναι ότι θα βρεθείς επικουρικός σε ενα περιφερειακό νοσοκομείο να εκτιμας ΚΕΚ και να βάζεις χειρουργείο χρόνια υποσκληρίδια.. άρα για μενα δεν αξίζει τόσο.

Τελικά βέβαια ότι και να σου πει ένας άγνωστος σ ένα forum η απόφαση είναι δικη σου.. βρες ένα νοσοκομείο (κατα προτίμηση του ΕΣΥ να δεις πως ειναι τα πράγματα in real life, όχι πανεπιστημιακό) πήγαινε και παρακολούθησε σε εφημερία, στην κλινική και σε κανένα χειρουργείο αμα σε αφήσουν.. και σκέψου τα όλα αυτά και πάρε αποφάσεις.. και κλείνω με το παράδειγμα συναδέλφου που ξερω, ο οποιος ήταν από παρεμφερή κλάδο της υγείας και αφου τελείωσε ιατρική αποφάσισε ότι ήθελε να κάνει μάχιμη χειρουργική ειδικότητα επειδή του άρεσε η βαριά χειρουργική. Στους 6 μήνες παραιτήθηκε. Δε λέω οτι θα γίνει με σένα το ίδιο απλά έχε υπόψη σου ότι η πραγματικότητα είναι πολύ λιγότερο ρομαντική απ οτι τη βλεπεις σα φοιτητης.

Αυτά.. σου εύχομαι καλη επιτυχία οτι και αν αποφασίσεις!

 

Τροποποιήθηκε από johnkal
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, johnkal said:

Εγω πάλι έχω να πω πως οι γενικεύσεις δεν ωφελούν κανέναν.. δηλαδή οι ιδιοφυΐες πάνε παθολογικές και οι αργόστροφοι χειρουργικές? Αυτές οι γενικεύσεις ανήκουν σε άλλες δεκαετίες.

Για την τεχνική ικανότητα είναι κάτι που μαθαίνεται.. προφανώς και υπάρχουν άτομα εξαιρετικά ταλαντούχα αλλά αυτό απλά τους δίνει ένα προβάδισμα στην αρχή το οποίο άνετα υπερκαλύπτεται στην πορεία και για κάποιον λιγότερο ταλαντούχο.

Σημαντικότερο στη χειρουργική είναι η διάθεση να ασχοληθείς με τον ασθενή και να δώσεις λύση στο εκάστοτε πρόβλημα χωρίς να εστιάζεις τόσο πολύ στα γύρω-γύρω.. (λχ μια διάτρηση θα την βάλεις χειρουργείο ας έχει κλάσμα εξώθησης 20% γιατί είναι η μοναδική ελπίδα που έχει) αυτό μπορεί να ακούγεται στοιχειώδες αλλά αρκετοι χειρουργοί (επειδή αρκετοί είναι και υποεκπαιδευμένοι) θα χρησιμοποιήσουν σαν προσχήμα τα γύρω-γύρω για να μην κάνουν αυτό που πρέπει. Άρα αυτός ο τρόπος σκέψης, πρόβλημα->άμεση λύση, υπό οτιδήποτε συνθήκες (πχ 2μιση το μεσημέρι λίγο πριν φύγεις, 1 τς ξημερώματα γιατί τοτε έτυχε, σε ΣΚ γιατί τότε υπάρχει διαθεσιμότητα στο χειρουργείο) είναι το βασικότερο χαρακτηριστικό στη σκέψη που πρέπει να έχει κάποιος που θέλει να κάνει χειρουργική.

Επίσης αυτό έχει να κάνει και με αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος σχετικά με την ηλικία. Αν είσαι λίγο μεγαλύτερος Και ειδικά αν έχεις δουλέψει σε άλλες δουλειές υπό άλλες συνθήκες (για παράδειγμα πιο σταθερό ωράριο χωρίς έκτακτα σε άκυρες ώρες) μπορεί να σου φανεί βαρύ ξαφνικά αν χρειαστεί να δουλέψεις με τον τρόπο και τα άστατα ωράρια που απαιτεί η χειρουργική. Και αυτό ισχύει ιδίως για το τραύμα και για τα επείγοντα μπορεί όλη η δράση και η ένταση να φαίνεται ελκυστική αλλά π.χ. είσαι διατεθειμένος να τρέχεις στο νοσοκομείο ξημερώματα να δεις έναν ασθενή στη ΜΕΘ που ανεβάζει ενδοκράνια;

Για όλους αυτούς τους λόγους εγώ θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις πιο πολύ για την ΩΡΛ γιατί εκεί και δυνατότητα να ασχοληθείς με ενδιαφέροντα χειρουργικά αντικείμενα έχει (π.χ. λάρυγγας - μεσο και εσω ους ακόμη και αντικείμενα που επικαλύπτονται με άλλες ειδικότητες πχ παρωτιδα και θυρεοειδης αν θες και μαθεις), και χαμηλότερης βαρύτητας αντικείμενα αν στην πορεία διαπιστώσεις οτι δε θες κατι τόσο βαρύ (πχ τα τυπικά σκολιωσεις ΡΔ, αμυγδαλεκτομες κλπ), και το σημαντικότερο, δυνατότητα ιατρείου. Α και επείγοντα! Το A στο ABCDE είναι πρώτο για κάποιο λόγο.. με τραχειοστομια σώζεις ασθενή άμεσα σε απόφραξη.

ΝΧ είναι πολύ τεχνολογική και εξειδικευμένη ειδικότητα αν θες ν ασχοληθείς με τα "βαριά" της αντικείμενα. Αυτό αυτομάτως σημαίνει ότι 1ον, μάλλον δε γλιτώνεις το εξωτερικό κάποια στιγμή και 2ον ακόμη και να εκπαιδευτεις (εντός ή εξωτερικό) και να ξέρεις να κάνεις πιο εξειδικευμένα πραγματα, στην Ελλάδα η πιθανότητα ειναι ότι θα βρεθείς επικουρικός σε ενα περιφερειακό νοσοκομείο να εκτιμας ΚΕΚ και να βάζεις χειρουργείο χρόνια υποσκληρίδια.. άρα για μενα δεν αξίζει τόσο.

Τελικά βέβαια ότι και να σου πει ένας άγνωστος σ ένα forum η απόφαση είναι δικη σου.. βρες ένα νοσοκομείο (κατα προτίμηση του ΕΣΥ να δεις πως ειναι τα πράγματα in real life, όχι πανεπιστημιακό) πήγαινε και παρακολούθησε σε εφημερία, στην κλινική και σε κανένα χειρουργείο αμα σε αφήσουν.. και σκέψου τα όλα αυτά και πάρε αποφάσεις.. και κλείνω με το παράδειγμα συναδέλφου που ξερω, ο οποιος ήταν από παρεμφερή κλάδο της υγείας και αφου τελείωσε ιατρική αποφάσισε ότι ήθελε να κάνει μάχιμη χειρουργική ειδικότητα επειδή του άρεσε η βαριά χειρουργική. Στους 6 μήνες παραιτήθηκε. Δε λέω οτι θα γίνει με σένα το ίδιο απλά έχε υπόψη σου ότι η πραγματικότητα είναι πολύ λιγότερο ρομαντική απ οτι τη βλεπεις σα φοιτητης.

Αυτά.. σου εύχομαι καλη επιτυχία οτι και αν αποφασίσεις!

 

Σε ευχαριστώ για  την απάντηση σου. Δεν σκεφτόμουν  το κομμάτι της εξυπνάδας, θέλω να πιστεύω ότι ανεξαρτήτως ειδικότητας πρέπει να υπάρχει. Αγχώνομαι για το κομμάτι του αν πιάνουν τα χέρια μου. Έχω  ακούσει  αυτό που είπες  και εσύ ότι κάποιοι θα χρειαστούν απλά περισσότερο χρόνο αλλά  έχω ακούσει και το ότι κάποιοι απλά δεν μπορούν να το κάνουν ποτέ καλά. Στο  κομμάτι των ραμμάτων και στις αιμοληψίες το χω πάντως αλλά δεν έχω κάνει κάτι πιο "ακραίο".

Η διάθεση να βοηθήσω υπάρχει, αυτή ήταν και ο βασικός λόγος που μπήκα στην σχολή. Τώρα για  το ωράριο τι να σου πω; Υπεύθυνος σε ένα εργαστήριο είμαι, ότι μαλακία γίνεται εμένα θα πάρουν. Και ΣΚ μπορεί να ανέβω και σε περιόδους διακοπών. Με τον κοβιντ υπήρχαν μέρες που κοιμόμουν στο εργαστήριο ή που κοιμόμουν 4 ωρες λόγω φόρτου εργασίας. Οπότε δεν έχω ζήσει το άστατο των χειρουργών, αλλά το σταθερό ωράριο δεν τ ειχα ποτέ, δεν με φοβίζει ιδιαίτερα.

Η ΩΡΛ μαρέσει αλλά δεν μαρέσει καθόλου το κομμάτι ακοογράμματα και η χειρουργική των αυτιών. Όσο έχω δει τραχειοστομία, χειρουργική λάρυγγα και κεφαλής μου άρεσει πολύ. Επίσης με χαλάει που δεν ασχολούνται τόσο με τραύμα. Όλοι έλεγαν ότι το τραύμα στο  πρόσωπο αφορά κυρίως ΣΓΠΧ.

Τώρα με ΝΧ δεν έχω ψαχτεί πάρα πολύ γιατί δεν την έχω δει σε κλινική. Θα το πάρω σαν επιλογής αν μπορέσω. Αλλά φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά για το τραύμα που επιμένεις, να ξέρεις ότι η γενικά το νευροτραυμα στο κομμάτι των χειρουργικών αποσυμπιέσεων θεωρείται κατι πολύ μπαναλ-εως πληκτικό μέσα στη ΝΧ.. βασικά οι περισσότεροι ΝΧ που ξέρω θα ήταν happy αν δεν υπήρχε καθόλου στη μέση αυτό.

Και πάλι για την ΩΡΛ έχεις λίγο λάθος εικόνα.. ψάξε λίγο για διατριτραίνοντα τραύματα ζωνης ΙΙ τραχήλου.. που μπορεί να χρειαστεί να κάνεις χειρουργική διερεύνηση με κλινική ένδειξη και μόνο, και να πρέπει να αντιμετωπισεις κακώσεις αγγειων και αεραγωγου.. και θα δεις ότι δεν είναι έτσι όπως τα σκέφτεσαι.. στο δικό μου μυαλό πολύ πιο ενδιαφέρον απο το να κάνεις μια κρανιοτομια και να κυνηγας ερυθρά με τη διπολική (αν παρακολουθεί κανένας ΝΧ ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη!).

Τροποποιήθηκε από johnkal
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, johnkal said:

Απλά για το τραύμα που επιμένεις, να ξέρεις ότι η γενικά το νευροτραυμα στο κομμάτι των χειρουργικών αποσυμπιέσεων θεωρείται κατι πολύ μπαναλ-εως πληκτικό μέσα στη ΝΧ.. βασικά οι περισσότεροι ΝΧ που ξέρω θα ήταν happy αν δεν υπήρχε καθόλου στη μέση αυτό.

Και πάλι για την ΩΡΛ έχεις λίγο λάθος εικόνα.. ψάξε λίγο για διατριτραίνοντα τραύματα ζωνης ΙΙ τραχήλου.. που μπορεί να χρειαστεί να κάνεις χειρουργική διερεύνηση με κλινική ένδειξη και μόνο, και να πρέπει να αντιμετωπισεις κακώσεις αγγειων και αεραγωγου.. και θα δεις ότι δεν είναι έτσι όπως τα σκέφτεσαι.. στο δικό μου μυαλό πολύ πιο ενδιαφέρον απο το να κάνεις μια κρανιοτομια και να κυνηγας ερυθρά με τη διπολική (αν παρακολουθεί κανένας ΝΧ ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη!).

Για το νευρότραυμα όπως λες η αλήθεια είναι δεν ξέρω. Απλά στην ΩΡΛ μου το είχαν γειώσει αρκετά (πχ έλεγαν ότι θα το κάνουν αν δεν έχουν γναθοΧ οι ΩΡΛ και γενικά ότι δεν ασχολούνται τόσο). Το άλλο που δεν έχω ακριβώς καταλάβει είναι η δυνατότητα εξειδίκευσης. Είναι ρεαλιστικό να πιστεύω ότι θα μπορέσω να είμαι χειρουργός κεφαλής και τραχήλου ή όλα θα τα σφάζω όλα θα τα μαχαιρώνω; Στα ακοογράμματα ήθελα να κόψω τις φλέβες μου. Στο δε Ιπποκράτειο δεν έχουν καν τραύμα. Εσυ τι ειδικότητα έχεις;

Φαντάζομαι θα μου λύσει και αρκετές απορίες αν κάνω το επιλογής ΝΧ, γιατί ΩΡΛ έχω πάρει μια ιδέα από την κλινική. Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι να πάρω το πτυχίο μου είναι μια καλή ευκαιρία να "ψαχτώ". Ο χειρουργικός τομέας με τραβάει, δεν πολυ σκέφτομαι την ιδέα δικού μου ιατρείου, θα θελα να μαι ένας καλός γιατρός σε νοσοκομείο. Ένα διάστημα σκεφτόμουν και την αναισθησιολογία (η οποία δεν την λες και χειρουργική ειδικότητα αλλά ούτε και παθολογική) και ίσως μου αρέσει η ορθοπεδική (δεν έχω κάνει καθόλου, δεν την έχω κοιτάξει αλλά φαντάζομαι θα έπρεπε να κοιτάξω όλες τις χειρουργικές).

Σορυ αν σε κούρασα με την φλυαρία μου, προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρά στο μυαλό μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είμαι στην καλή παραδοσιακή ΓΧ.. με όλη τη γκάμα της.. και ότι κατά καιρούς έχω γράψει εδώ (γιατί κατά καιρούς τα έχουμε ξανασυζητησει εδώ τα θέματα των χειρουργικών ειδικοτήτων) είναι από την εμπειρία μου σε κεντρικό τριτοβάθμιο νοσοκομείο, αλλά και σε περιφερειακό δευτεροβάθμιο. Επειδή όπως λες είσαι στο ψάξιμο χρειάζεσαι όντως μια επαφή με real life συνθήκες, που κατ'εμε δε θα τη δεις σε ένα μάθημα επιλογής που γίνεται σε μία πανεπιστημιακή κλινική.. και αυτό γιατί οι πανεπιστημιακές κλινικές είναι κατηγορία πολυτελείας.. οπως σου ειπα καλύτερο ειναι να πας να κόψεις κίνηση σε κανένα νοσοκομείο του ΕΣΥ, γιατί τελικά οι πιθανότητες είναι ότι αυτό θα ειναι και το περιβάλλον εργασίας σου τελικά, με όλα τα καλά και τα κακά του. Επίσης ξαναλέω μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις μια "ρομαντική" αντιμετώπιση των πραγμάτων, και ίσως ασχολείσαι με πράγματα απώτερα χωρίς να πρέπει ακόμη (πχ που λες κατι για εξειδίκευση). Στο στάδιο του τελειωματος της σχολής αυτό που πρέπει να μπορεί να διακρίνει κάποιος είναι τι κατεύθυνση ειδικότητας θα ακολουθήσει (παθολογική,εργαστηριακη, χειρουργική) και απο κει και πέρα, βάσει και του χαρακτήρα του και της αντοχής κατευθύνεσαι σε κάποιες basic απόφασεις (πχ θες ειδικότητα πρώτης γραμμής μάχιμη με δύσκολη ποιότητα ζωής ή δευτερης γραμμης? Ειδικότητα κορμου με εύρος (παθολογία, χειρουργική) ή υποειδικοτητα? ) και αποφασίζεις. Οι εξειδικεύσεις και τα σχετικά θα ρθουν στην πορεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 ώρες πριν, johnkal said:

Εγώ είμαι στην καλή παραδοσιακή ΓΧ.. με όλη τη γκάμα της.. και ότι κατά καιρούς έχω γράψει εδώ (γιατί κατά καιρούς τα έχουμε ξανασυζητησει εδώ τα θέματα των χειρουργικών ειδικοτήτων) είναι από την εμπειρία μου σε κεντρικό τριτοβάθμιο νοσοκομείο, αλλά και σε περιφερειακό δευτεροβάθμιο. Επειδή όπως λες είσαι στο ψάξιμο χρειάζεσαι όντως μια επαφή με real life συνθήκες, που κατ'εμε δε θα τη δεις σε ένα μάθημα επιλογής που γίνεται σε μία πανεπιστημιακή κλινική.. και αυτό γιατί οι πανεπιστημιακές κλινικές είναι κατηγορία πολυτελείας.. οπως σου ειπα καλύτερο ειναι να πας να κόψεις κίνηση σε κανένα νοσοκομείο του ΕΣΥ, γιατί τελικά οι πιθανότητες είναι ότι αυτό θα ειναι και το περιβάλλον εργασίας σου τελικά, με όλα τα καλά και τα κακά του. Επίσης ξαναλέω μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις μια "ρομαντική" αντιμετώπιση των πραγμάτων, και ίσως ασχολείσαι με πράγματα απώτερα χωρίς να πρέπει ακόμη (πχ που λες κατι για εξειδίκευση). Στο στάδιο του τελειωματος της σχολής αυτό που πρέπει να μπορεί να διακρίνει κάποιος είναι τι κατεύθυνση ειδικότητας θα ακολουθήσει (παθολογική,εργαστηριακη, χειρουργική) και απο κει και πέρα, βάσει και του χαρακτήρα του και της αντοχής κατευθύνεσαι σε κάποιες basic απόφασεις (πχ θες ειδικότητα πρώτης γραμμής μάχιμη με δύσκολη ποιότητα ζωής ή δευτερης γραμμης? Ειδικότητα κορμου με εύρος (παθολογία, χειρουργική) ή υποειδικοτητα? ) και αποφασίζεις. Οι εξειδικεύσεις και τα σχετικά θα ρθουν στην πορεία.

ΓΧ είναι η μοναδική ειδικότητα που κααααααααπως έχω δει (έχω δει χολοκυστεκτομές, μαστεκτομές και μια Whipple). Ίσως φταίει που εκεί που πάω δεν είχε τραύμα αλλά σαν ειδικότητα κάπως με μαύρισε. Όλο κάτι καρκίνοι κόψε εδώ, κόψε εκεί και ένωσε ότι μείνει. Μια σκωληκοειδίτιδα δεν αξιώθηκα να δω. Για τις κλινικές λογικά έχεις δίκιο, απλά στο επιλογής θα είμαστε 8 εβδομάδες κάθε μέρα οπότε θα είναι αρκετή τριβή για τα δεδομένα ενός φοιτητή. Ρομαντικός ίσως είμαι, πάντως για το κομμάτι της εξειδίκευσης το αντίθετο είπα. Ότι δεν θέλω να εγκλωβιστώ στην ΩΡΛ με ακοογράμματα γιατί δεν είναι τόσο εύκολο να πω ότι θέλω να εξειδικευτώ εκεί. Οπότε δεν θα ήθελα μια ειδικότητα που δεν μαρέσει ένα μεγάλο κομμάτι της. Όχι ότι ΝΧ ξέρω αλλά με βοηθάει να ξέρω ότι θα την δω στην πράξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια και το θέμα είναι για χειρουργικές ειδικότητες γενικά, το πρώτο πράγμα που πρέπει ν αποδεχτείς είναι ότι τον περισσότερο χρόνο στην ειδικότητα στα χειρουργεία θα τον περάσεις κρατώντας άγκιστρα.

Επίσης πρέπει ν αποδεχτείς ότι για το μεγαλύτερο μέρος της ειδικότητας (αν όχι όλο) θα είσαι το σκλαβάκι κάποιου ή κάποιων.Εννοώ θα κάνεις δουλειά γραμματέα,νοσηλεύτριας.

Το 3ο πράγμα θα είναι να αναρωτηθείς, αφού κάνοντας όλα αυτά, πότε θα έχεις χρόνο για να διαβάσεις και να εξελιχτείς σα χειρουργός.Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν όσοι επιλέγουν χειρουργική ειδικότητα είναι να πιστεύουν ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες.Αυτοί με ταλέντο και αυτοί χωρίς ταλέντο. Οι πρώτοι επαναπαύονται και συνήθως προχωράνε με πολύ αργά βήματα και οι δεύτεροι τα παρατάνε νωρίς νωρίς. Για να γίνεις καλός χειρουργός πρέπει να είσαι τρομερά διαβαστερός και διατεθειμένος να γυρίσεις όλο τον κόσμο προκειμένου να βρεις εκείνο το μέρος που θα σε εξελίξει.Και δυστυχώς δεν είναι πολλά αυτά. 

Αφού σκεφτείς όλα αυτά,πάμε και στο αμιγώς χειρουργικό κομμάτι εκπαίδευσης. Ε στην Ελλάδα να ξέρεις τα εξής βασικά πράγματα. Πρέπει να έχεις α) γνωριμία(βύσμα) πριν ξεκινήσεις ειδικότητα, β) τύχη και γ) πρέπει να πέσεις σε καλό-δίκαιο διευθυντή ή επιμελητή. Επειδή και τα 3 είναι ρευστά,παίζεις κορώνα γράμματα την εκπαίδευσή σου. Μπορεί δλδ να έχεις καλό διευθυντή/επιμελητή και τον επόμενο χρόνο να έρθει βύσμα που θα σου πάρει τη θέση σταδιακά στα χειρουργεία.

Αυτά στα λέω έχοντας και τα 3 χαρακτηριστικά αυτά για το μεγαλύτερο μέρος της ειδικότητάς μου,αλλά και μιλώντας με πολλούς Γ/Χ,Ν/Χ και ΩΡΛ για τα οποία ενδιαφέρεσαι. 

Θα σου έδινα συμβουλή αν θες οπωσδήποτε Ελλάδα, απ την πρώτη μέρα της ειδικότητας να ετοιμάζεσαι για κάποιο άλλο σύστημα της Ευρώπης που έχει θεσμοθετημένα τα logbook και το σύστημα εκπαίδευσης.Αλλιώς μπορείς να βρεθείς πολύ χαλαρά 5ο,6ο έτος και όχι απλά να μην είσαι ανεξάρτητος αλλά να θες άλλα 3-4 χρόνια εκπαίδευσης.

 

ΥΓ. Φυσικά εννοείται πως ακολουθεί και το κομμάτι της αποκατάστασης ΜΕΤΑ την ειδικότητα.Ακόμα δλδ και αν παίζεις την Whipple στα δάχτυλα κανείς δε σου εγγυάται πως στην Ελλάδα θα βρεις ανάλογη θέση και το πιο σημαντικό θα έχεις ανάλογες απολαβές.

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@heydoc

Όσο πάει το κάνετε καλύτερο. Για το κομμάτ της λάντζας/γραμματέα/νοσηλευτή δεν ισχύει πάνω κάτω για όλα; Γιατί κάτι ειδικευόμενοι παθολογίας μου έλεγαν το ίδιο ακριβώς. Για το κομμάτι των αγκίστρων το έχω ακούσει φουλ. Μάλιστα για συγκεκριμένο καθηγητή να λένε σε κάποιον καλά σε αυτόν θες να κάνεις ειδικότητα; 6 χρόνια άγκιστρα θα κρατάς.

Για το 3ο αν κατάλαβα σωστά εννοείς το διάβασμα για να είσαι συνέχεια up to date και ότι πρέπει να δεις τεχνικές κτλ. Φαντάζομαι δεν βοηθάει να τρέχεις μέρα και νύχτα και να μην έχεις χρόνο για τίποτα. Τώρα για το κομμάτι της χειρουργικής έτσι όπως μου τα λες μάλλον είναι θαύμα που γίνονται χειρουργεία στην Ελλάδα γιατί αν όλοι κρατάνε άγκιστρα στην ειδικότητα και μάλλον όσοι πάνε εξωτερικό και γυρίζουν έχουν κάνει πράγματα. Με το εξωτερικό δεν έχω πρόβλημα μη σου πω θα μου άρεσε κιόλας να πάω. Τώρα το κομμάτι της αποκατάστασης.. νομιζω πως απλα δεν έχει αποκατάσταση η ΝΧ στην Ελλάδα.

Επίσης βλέποντας τις αναμονές στην Αττική για όλα τα νοσοκομεία υπάρχουν 41 αναμοονές για ΝΧ. Δεν είναι υπερβολικά πολλές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο Νίκαια, Ευαγγελισμός και Γεννηματάς έχουν αναμονή. Επίσης ο αριθμός είναι πλασματικός καθώς όσοι φεύγουν για το εξωτερικό δε διαγράφονται από τη λίστα (πχ υπάρχει στη λίστα ο Δημήτρης Κομπόγιωργας που έκανε αίτηση το 1999 και τώρα ιδιωτεύει στο Υγεία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

40 λεπτά πριν, John62 said:

Μόνο Νίκαια, Ευαγγελισμός και Γεννηματάς έχουν αναμονή. Επίσης ο αριθμός είναι πλασματικός καθώς όσοι φεύγουν για το εξωτερικό δε διαγράφονται από τη λίστα (πχ υπάρχει στη λίστα ο Δημήτρης Κομπόγιωργας που έκανε αίτηση το 1999 και τώρα ιδιωτεύει στο Υγεία)

OK αυτό δεν το ήξερα. Μου έκανε όντω εντύπωση τόσα άτομα για ΝΧ. Άρα πως μπορεί κάποιος να ξέρει την "πραγματική" αναμονή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είσαι στο 5ο έτος... έχεις κάποια χρόνια ακόμα μέχρι να δηλώσεις οπότε δε νομίζω πως η τωρινή αναμονή χρειάζεται να σε απασχολεί ιδιαίτερα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/7/2022 at 5:20 ΜΜ, John62 said:

είσαι στο 5ο έτος... έχεις κάποια χρόνια ακόμα μέχρι να δηλώσεις οπότε δε νομίζω πως η τωρινή αναμονή χρειάζεται να σε απασχολεί ιδιαίτερα. 

Καλά δίκιο έχεις, απλά επειδή με απασχολεί η αναμονή (όπως και τους περισσότερους) με "ανησυχεί" λίγο ότι μπορεί να μην έχω μια αξιόπιστη ένδειξη της αναμονής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

59 λεπτά πριν, Nerom said:

Καλά δίκιο έχεις, απλά επειδή με απασχολεί η αναμονή (όπως και τους περισσότερους) με "ανησυχεί" λίγο ότι μπορεί να μην έχω μια αξιόπιστη ένδειξη της αναμονής.

Aυτό είναι το λιγότερο που θα σε ανησυχεί και που θα σε τσιτώνει.Όλο το σύστημα κινείται σε μια απόλυτη αβεβαιότητα του τί θα ξημερώσει αύριο.

Πέρα απ αυτό,για να υπολογίσεις την αναμονή είναι απλά τα πράγματα.Πρέπει να δεις πόσες θέσεις δίνει το νοσοκομείο (έστω 6) και έστω ότι είσαι 6ος στη λίστα αναμονής.Πρέπει να υπολογίσεις πότε τελειώνει ο 6ος πιο νέος ειδικευόμενος.Με την προυπόθεση ότι θα έρθουν οι 5 στη λίστα ανμονής πριν απο σένα.

Συνεπώς, πρέπει να ξέρεις πότε τελειώνουν οι υπάρχοντες ειδικευόμενοι(αυτό είναι εύκολο ρωτάς το γραφείο προσωπικού) αλλά και να ξέρεις πόσοι απ τη λίστα αναμονής θα έρθουν(αυτό είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο κάποιες φορές για όσους δεν βρίσκεις στο facebook και δε μπορείς να τους ρωτήσεις ευθέως.)

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.