Jump to content

Βιβλιοκριτική-Κώδικας Da Vinci


notbad

Recommended Posts

Λοιπόοον το διάβασα. Κάπου έχει αναφερθεί αλλά βαριόμουν να το βρω.

Χμμμ είναι μια αστυνομική ιστορία που αναφέρεται σε πολύ ωραίες και ενδιαφέρουσες θεωρίες συνομωσίας. Οι μακροσκελείς και λεπτομερείς περιγραφές το κάνουν λίγο κουραστικό (μπορεί για 2 παραγράφους να περιγράφει το χρώμα μαλλιών ματιών κλπ και για ένα έργο τέχνης να αφιερώνει 2 γραμμές)

, η πλοκή έχει σημεία που χωλαίνουν (όοοολα τα γεγονότα εκτυλίσσονται σε περιορισμένο χρονικό διάστημα),

κάποια σφάλματα λογικής έχουν γίνει (θα μπορούσε να περιμένει ο ήρωας και οι πρωταγωνιστές να εκλογικεύσουν την κατάσταση και να πράξουν πιο μεθοδικά και όχι να γίνεται αυτή η ιλιγγιώδης εναλλαγή σκηνών),

ορισμένες υπερβολές (ένας γρίφος είναι καλός, 2 γρίφοι είναι καλύτεροι αλλά τόσοι όσοι υπάρχουν είναι αδύνατον να λυθούν όλοι τόσο σύντομα).

Επίσης ως αστυνομικό μυθιστόρημα έχει κάποιες τρύπες και ερωτήματα (που προδίδουν την λογική εξήγηση κάποιων γεγονότων). Επίσης αργούν σε κάποια σημεία οι ήρωες να βρουν την απάντηση στα μυστήρια (ειδικά εκείνο με τον κωδικό στην τράπεζα...4 σελίδες σκέψη;;; ε όχι...). Το καλό είναι ότι αφήνει περιθώρια στον αναγνώστη να προβληματιστεί και να ανακαλύψει και να φανταστεί (από σελ199 μάντεψα τί είχε δει η Σοφί, από την 300 τον Δάσκαλο κοκ).

Γενικά θα έλεγα ότι είναι ένα βιβλίο που περιπλέκει περίτεχνα την τέχνη, θεωρίες και δράση. Πολύ ευχάριστο βεβαίως.

Μια στιγμή που με τσάντισε ήταν όταν ο Τελευταίος πειρασμός αναφέρεται ως ταινία του Μάρτιν Σκορτσέζε...γκρρρ

Πολύ καλό , θυμίζει το όνομα του Ρόδου (στο ότι περιπλέκει αστυνομική δράση και αναζητήσεις στον χώρο της θρησκείας - μόνο που ο Έκο έχει φιλοσοφικά δοκίμια ενώ ο Νταν Μπράουν μόνο αναφορές στην τέχνη).

Αν κάτι λάτρεψα ήταν η αναφορά στο θηλυκό στοιχείο που το εξυμνεί και κάτι μου θυμίζει από τα αναγνώσματα μου (γι αυτό και άλλωστε είχα πάντα την άποψη ότι η γυναίκα είναι ιερή) αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω τί...θα το εντοπίσω πάντως.

Γενικά πολύ καλό.

Υ.Γ, Ξέρω ότι τα έγραψα συγκεχυμένα αλλά δεν θέλω να προδώσω τα στοιχεία για όποιον δεν το έχει διαβάσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. To ιλουμινάτι μάρεσε πιότερο...

2. Έχει βγει και καινούριο του Μπράουν,αλλά εν μέσω εξεταστικής είναι αυτοκτονία...

3. Ο κώδικας θα γυριστεί του χρόνου στο σινεμά με Τομ Χανκς στο ρόλο του καθηγητή...

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ποιο;Το Deception point;Οταν το'χα δει πριν κανα 4μηνο δε με συγκλονισε και ετσι πηρα το Digital fortress που υποτιθεται ειναι θριλερακι :bloodomen: Ε βασικα στα 3 βιβλια πληρωνες τα 2 και ετσι το πηρα :lol:

Απο πισω γραφει....ακομα δε το εχω διαβασει :rolleyes: :

digitalfortress04.jpg

When the National Security Agency's invincible code-breaking machine encounters a mysterious code it cannot break,the agency calls in its head cryptographer,Susan Fletcher,a brilliant,beautiful mathematician.What she uncovers sends shock waves through the corridors of power.The NASA is being held-hostage-not by the guns or bomb,but by a code so complex that if released would cripple U.S. intelligence

emarright Αντε Ιουλιετα βαλε και τα υπολοιπα ποστ απο εδω μερια emwhistling ή κανενας αλλος :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβάζω το Illuminati τώρα, ντάξει ο άνθρωπος έχει καλπάζουσα φαντασία...

Μέχρι που πήγαν στο Βατικανό, το διάβαζα μόνο για να με πάρει ο ύπνος το βράδυ... Απο το Βατικανό κι ύστερα, άρχισε κάπως να γίνεται ενδιαφέρον, αλλά γιατί τόσος ντόρος πια? Έχουμε διαβάσει και πιο ωραία βιβλία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Illuminati το εξαφάνισα μέσα σε μια μέρα (την προηγούμενη της Ποινκής Δικονομίας -σνιφ emcrybabyemcry )

Μπορεί να μην είναι κανένα λογοτεχνικό θεύμα τα βιβλία του Νταν, αλλά τα διαβάζεις μονορούφι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ποιο;Το Deception point;

δες εδώ... αρκτικός κύκλος λέγεται και είναι επίσης πολύ καλό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ τον κώδικα σε μια μέρα τον τελείωσα. Θεωρώ ότι ο σκελετός της ιστορίας είναι πολύ καλός, εμπνευσμένος και ευφυής.

Αλλά ως συγγραφή μου θυμίζει περισσότερο σενάριο με ενδελεχείς περιγραφές προσώπων και σκηνών και μάλιστα από την αρχή (δηλαδή λέει τώρα θα περιγράψω την Σοφί ύψος σώμα μάτια μαλλιά , τώρα θα περιγράψω τον πύργο περίφραξη, κήπος, πόρτα, παράθυρα, δωμάτια σαν να είναι ξενοδοχείο σε τουριστικό οδηγό) που δεν δημιουργεί ατμόσφαιρα. Πλατειάζει in a way. Και ένα κλασσικό αστυνομικό μυθιστόρημα δίνει hints στον αναγνώστη να βρει το τέλος...το οποίο ανατρέπει στην συνέχεια ο συγγραφέας ;) (λατρεύω την αστυνομική λογοτεχνία)...

Αλλά εξακολουθώ να λέω ότι είναι πολύ πρωτότυπη σύλληψη και αξίζει σίγουρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διαβασα και τα 4 βιβλια του μπραουν. ο κωδικας μου αρεσε περισσοτερο αφενος γιατι θιγει ενα θεμα που ανεκαθεν με ενδιεφερε (την εξαλειψη του θηλυκου στοιχειου απο τη θρησκεια) αφετερου γιατι ειναι αρκετα πλουσιο σε ιστορικες-καλλιτεχνικες πληροφοριες. ομως ως προς την πλοκη,χανει απο τους "πεφωτισμενους".

οι πεφωτισμενοι ειναι αρκετα πιο δυνατο βιβλιο απο πλευρας πλοκης,δρασης. ειναι ομως αρκετα προβλεψιμο.

το digital fortress δε με ενθουσιασε. το πιο προβλεψιμο απο ολα. ξεχωρισα το χαρακτηρα της ηρωιδας.

το deception point το προτιμω απο το "φρουριο",οχι ομως και απο τα αλλα 2.

γενικα,ο μπραουν διαβαζεται ευχαριστα και χαλαρα κατα τη γνωμη μου. μια καλη ιδεα για να περνας την ωρα σου,σιγουρα ομως οχι καποιο λοογτεχνικο φαινομενο.

το 5ο του βιβλιο θα'χει θεμα τις μασωνικες στοες. οτι θα γινει best seller, ειναι σιγουρο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος ενδιαφέρεται ας κοιτάξει εδώ http://www.apologitis.com/gr/ancient/da_vintsi.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.