Jump to content

JAGA


Recommended Posts

έπεσε στα χέρια μου το πρόγραμμα της Photovision 2005, της έκθεσης που θα γίνει στον πρώην ανατολικό αερολιμένα 3-7 Φλεβάρη...

και είδα μια διαφήμιση, μιας εταιρείας JAGA που έχει λέει διάφορα

όπως πχ.... φωτογραφική μηχανή και βιντεοκάμερα, ψηφιακή 3.2MP CCD Panasonic, SD card, 4x digital zoom, 1.8'' TFT κτλ κτλ ...

dvc_301.jpg

με τιμή !!!! €179.00 !!!!

πάω στο site www.jaga.gr

τιμές εκεί δεν έχει, αλλά πχ η DSC 802 ψηφιακή φωτογραφική, 8MP με 5.0MP active με τιμή λέει 199 ευρώπουλα!!!!!! αν είναι δυνατόν!!!

δεν ξέρω, αλλά αξίζει να το κοιτάξει κάποιος!!!! κάτι μου λέει ότι η εταρεία (btw αντιπροσωπεύεται λέει σε όλη την Ευρώπη από ελληνική ΑΕ είναι κινέζικη!!! δεν ξέρω, δεν κατάφερα να βρω κάτι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φαντάζομαι πώς είναι ο καλύτερος τρόπος να πετάξεις 179 ευρώ αν αγοράσεις τη συγκεκριμένη μηχανή. Τα ΜΡ που υπόσχεται πρέπει να είναι interpolated και οι φακοί θα είναι Γ.Τ.Π.

βιντεοκάμερές και ψηφιακές μηχανές καλές και φθηνές έχει το pixmania.com Έρχεται μερικές φορές μέχρι και 100 ευρά πιό φθηνά από ελλάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κων/νε,

μπορείς να βρεις τα μοντέλα αυτά ακόμα πιο φτηνά ΕΔΩ

με ανησυχεί πάντως που πουθενά στο νετ δε μπορώ να βρω ένα review γι'αυτές τις μηχανές...

επίσης, με μια γρήγορη ματιά που έριξα, αν δεις τα specifications αναλυτικά θα προσέξεις και ότι δεν είναι τόσο φοβερά και ότι, κυριότερο, λείπουν αναφορές σε χαρακτηριστικά σχετικά σημαντικά για αυτού του είδους τις συσκευές....

απλά θα 'ημουν προσεχτικός και επιφυλαχτικός....

από ένστικτο... δε με πείθουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarup ρε συ Κώστα το powermac παίζει να θυμώσει και να μην παίζει τίποτα...

δλδ μιλάμε πας απο την κορυφή στον πάτο.. :P:P:P

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φαντάζομαι πώς είναι ο καλύτερος τρόπος να πετάξεις 179 ευρώ αν αγοράσεις τη συγκεκριμένη μηχανή. Τα ΜΡ που υπόσχεται πρέπει να είναι interpolated και οι φακοί θα είναι Γ.Τ.Π.

βιντεοκάμερές και ψηφιακές μηχανές καλές και φθηνές έχει το pixmania.com Έρχεται μερικές φορές μέχρι και 100 ευρά πιό φθηνά από ελλάντα.

αν έκανες τον κόπο να κοιτάξεις το σάιτ και να δεις τα σπεκς θα έβλεπες πως η συγκεκριμένη βιντεοκάμερα κουβαλάει CCD της Panasonic (βγάζει και γαμώ τα CCD, μάλιτα το 3CCD της είναι εξαιρετικό....) και καμία σχέση με interpolated, βγαζει ανάλυση μέχρι 2038χ1536 και δεν αναφέρει interpolated... (τα ίδια σπεκς έχουν ανάλογες Panasonic - σε άλλη κάμερα στο σάιτ αναφέρει φυσικά interpolated, με άλλο CCD αγνωστης προέλευσης...)

Επίσης η TFT οθόνη είναι EPSON μπλα μπλα ... παραπέμπω εδώ: http://www.jaga.gr/digital_videocameras/mo...fo_dvc_301.html

έχει αναλυτικά και για τους φακούς.... οι οποίοι διόλου δεν με ενδιαφέρουν κιόλας, μιας και ούτε επαγγελματικά βίντεο τραβάω (γενικά δεν τραβάω καθόλου βίντεο - ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα) ούτε φωτογράφος είμαι, ούτε στις άμεσες (ή μεσοπρόθεσμες) προτεραιτότητές μου είναι μια βιντεοκάμερα....

με ανησυχεί πάντως που πουθενά στο νετ δε μπορώ να βρω ένα review γι'αυτές τις μηχανές...

επίσης, με μια γρήγορη ματιά που έριξα, αν δεις τα specifications αναλυτικά θα προσέξεις και ότι δεν είναι τόσο φοβερά και ότι, κυριότερο, λείπουν αναφορές σε χαρακτηριστικά σχετικά σημαντικά για αυτού του είδους τις συσκευές....

μα δεν είναι καμιά μάρκα "σοβαρή"... κατά πάσα πιθανότητα κινέζικη είναι ή και εγώ δεν ξέρω τί άλλο, που αντιγράφουν άλλα μοντέλα και σχέδια και τα συναρμολογούν με ελάχιστο κόστος.....

να σου πω..... είναι η ίδια λογικά που έδωσα €50 ευρώ για το DVDplαyer, συνδεδεμένο σε μια τηλεόραση €2,000+ ..... :P

και είναι η εξής: είπα λέω, θέλω ένα DVD να παίζει DVD που να παίζει όλα τα δισκάκια και να βγάζει φηφιακό ήχο για να τα συνδέω στον αποκωδικοποιητή.... αλλά γιατί να πάρω ένα απλό Philips πχ, που έκανε τα διπλά+ με τα ίδια specs, όταν σε 1-2 χρόνια θα θέλω να το αλλάξω με κάποιο rewriteable DL ???? Και τα δύο παίζουν τα δισκάκια τους και τα δύο δουλεύουν μια χαρά, με τη σημαντικότερη διαφορά? Αν το Bluesky χαλάσει (με 2 χρόνια εγγύηση, έτσι???) στα @@ μου :P και αν θελήσω να το αντικαταστήσω το πετάω και απο το μπαλκόνι μόνος μου..... :splaaaats:

Και στην τοίχου HDTV των διπλών που άντε μέσα στον επόμενο χρόνο θα πάρουν, πάλι το bluesky θα συνδέσω, μέχρι να βρω ένα RW-DL-HDTV που να τα αξίζει να το κρατήσω 3-4 χρόνια ......

Με €179 ειλικρινά θα πρέπει να ασχοληθώ παραπάνω από ένα λεπτό με τα σπεκς???? :lol: (ένα 20ευρω λιγότερο από τα τσιγάρα του μήνα? δύο έξοδοι για φαγητό?)

ρε συ Κώστα το powermac παίζει να θυμώσει και να μην παίζει τίποτα...

δλδ μιλάμε πας απο την κορυφή στον πάτο..

παραπέμπω σε κανόνες εμπορίου!!! ;) τί θες να πάρεις, γιατί θες να το πάρεις, άρα πόσα θες να δώσεις και τέλος αυτό που θες να πάρεις τί κόστος/αξία έχει?

Να δώσω €700-€800 για μια name ή και περισσότερα, την στιγμή που ποτέ δε με ενδιέφεραν τα βίντεο και απλά το θέλω για πλάκα, για να φοβάμαι μή μου σπάσει και μου την κλέψουν???

Τέλος να για να επανέλθω σε κάποιο aspect της κουβέντας (για άλλο λόγο το έβαλα το ποστ εδώ, αλλά κανείς δεν πήγε προς τα εκεί λόγω κλασικών ελληνικών προβλημάτων-το είχα και εγώ μικρότερος! :bloodomen: ) .....

Αυτοι οι κινέζοι αν αρχίσουν να επεκτείνουν τα ηλεκτρονικά τους προς τα εδώ, θα μας κάνουν τεράστια ζημιά... το βλέπουμε με τα ρούχα.... φαντάζεστε τί θα γίνει στους Η/Υ?

υπάρχουν κάτι κινέζικες μάρκες, που δεν τις ξέρω, αλλά έχω ακούσει ότι είναι τρελά φθηνότερες.....

Μπορεί να έχουν εμπάργκο στρατιωτικό στην Κίνα και οι Κινέζοι να έχουν ελάχιστους Νομπελίστες (αν έχουν κανένα) αλλά από τότε που άρχισαν να φτιάχνουν εργοστάσια εκεί και μετά και την απόκτηση του Λιμανιού έχουν αποκτήσει τεράστια τεχνογνωσία και σε συνδυασμό με τα φθηνά εργατικά και τις πλούσιες πρώτες ύλες βλέπω να μας ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ οικονομικά ......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα JAGA κυκλοφορούν πολλά χρόνια στην Ελλάδα... και ο Γερμανός τα φέρνει.

Νομίζω ότι έχουν φακούς γτπ βέβαια... αλλά στα 200 ευρόπουλα τι σε νοιάζει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.