Jump to content

γυναικολόγοι


ninan

Recommended Posts

Εχω μία απορια και όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Τι σκέφτονται οι γυναικολόγοι όταν εξετάζουν κάποια γυναίκα?Είναι επαγγελματίες,ρομπότ που τις έχουν βαρεθεί?

Στην προσωπική τους ζωή τι γίνεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι πρόβλημα έχεις εσύ δηλαδή με τους ανθρώπους που είναι σοβαροί επαγγελματίες και κοιτάνε τη δουλειά τους??? Θα πρέπει δηλαδή να είναι η λιγούρια ή ανέραστοι? emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Σωστή απάντηση και μάλιστα αν αναλογιστούμε και ότι οι περισσότεροι στο επάγγελμα είναι άνδρες και ιδιαίτερα ικανοί.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω μία απορια και όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Τι σκέφτονται οι γυναικολόγοι όταν εξετάζουν κάποια γυναίκα?Είναι επαγγελματίες,ρομπότ που τις έχουν βαρεθεί?

Στην προσωπική τους ζωή τι γίνεται?

ειναι απλουστατο αγαπητε-η φιλε-η. εκεινη τη στιγμη σκεφτονται ως γιατροι που εχουν απεναντι τους εναν ασθενη. αποκλειστικα και μονον αυτο! δεν εχει καμια μα καμια διαφορα με την εξεταση οποιουδηποτε ασθενους απο οποιονδηποτε ιατρο.

σ'αυτο βοηθα και κατι ακομα (αν μου επιτρεπετε να γενικευσω λιγο το θεμα...)

οι συνθηκες κατω απο τις οποιες γινεται η εξεταση δεν αφηνουν το μυαλο να εκτραπει.

ο ερωτισμος για να υπαρξει προυποθετει καταλληλες συνθηκες και πανω απο ολα την καταλληλη διαθεση και απο τους 2. οπως καταλαβαινεις ουτε οι συνθηκες,ουτε η διαθεση αυτη υπαρχει εκεινη την ωρα.

αλλωστε,με την ιδια λογικη,θα επρεπε να ρωτησουμε και τις γυναικες αν αισθανονται ερωτικη ελξη οταν τις εξεταζει γυναικολογος.

ειμαι σιγουρος οτι η συντριπτικη πλειοψηφια (για να μη πω ολες) θα ελεγαν πως εκεινη την ωρα το μονο που τις ενδιαφερει ειναι η λυση του προβληματος που τις οδηγησε στο γιατρο.

η ακομα θα μπορουσαμε να ρωτησουμε τι αισθανονται ολοι οι γιατροι που εξεταζουν ασθενεις του αντιθετου φυλου.

συνεπως,ουτε βαριουνται τις γυναικες,ουτε ειναι μισογυνηδες,ουτε "πεινασμενοι",ουτε περιεργοι και υποχθονιοι τυποι! :P ειναι φυσιολογικοι ανθρωποι με ξεχωριστη επαγγελματικη και προσωπικη ζωη.

προσωπικα,τωρα,θεωρω τη στιγμη της ιατρικης εξετασης ιερη (οχι,δεν υπερβαλω.) ειναι η στιγμη που ενας ανθρωπος αφηνει την υγεια του,τη ζωη του πολλες φορες,στα χερια μας. στη στιγμη αυτη δε χωρα τιποτα αλλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν αρχίσεις να κάνεις ψηλάφιση μαστών και δακτυλική εξέταση , θα καταλάβεις ακριβώς το asexual thinking mode το οποιο αναπτύσεις γρήγορα και εύκολα.Απλά σκέφτεσαι τη δουλειά σου και το τι ψάχνεις να βρείς.

Δυστυχώς σε καποιες κοινωνίες υπαρχει προκαταληψη κατα των αντρών στην γυναικολογία.Στις ΗΠΑ (!) 70-80% των γυναικολόγων ειναι γυναίκες και εχει καλιεργηθεί φοβερή προκαταληψη . Εγώ δεν την θεωρώ φυσιολογική(καθώς δεν υπάρχει σε άλλες δυτικές χώρες ), την θεωρώ προιόν συντεχνιακής νοοτροπίας που σταδιακά δηλητηριασε το μυαλό των γυναικών. Αλλά και στην ευρώπη πλέον υπαρχουν προβλήματα στο θέμα αυτό, με ορισμένες θρησκευτικές μειονότητες .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης υπάρχουν τρελές σχιζοφρενείς γυναίκες που αναρωτιούνται αν θα ερεθιστούν κατά τη διάρκεια της γυναικολογικής εξέτασης :blink:

Κάτι σαν την τρελή τη φίλη μου που ρώτησε: "Αν κάνω σεξ με τον άντρα μου και συλλάβω παιδί, αλλά την ώρα που τελειώνω φαντασιώνομαι κάποιον άλλον, τότε ψυχολογικά το παιδί θα είναι και του αλλουνού"? :wacko: :wacko: emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς σε καποιες κοινωνίες υπαρχει προκαταληψη κατα των αντρών στην γυναικολογία.Στις ΗΠΑ (!) 70-80% των γυναικολόγων ειναι γυναίκες και εχει καλιεργηθεί φοβερή προκαταληψη .

Εντυπωσιακό αυτό! Εντελώς διαφορετικά από μας... Πού το βρήκες αυτό το στοιχείο?

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eίναι αλήθεια, Bogumil.

Εγώ πάντως έχω γνωρίσει γυναίκες που μου έχουν πει το ακριβώς αντίθετο, σιχαίνονται να τους πιάνουν γυναικολόγοι-γυναίκες. Προφανώς είναι φανατικές ετεροφυλικές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eίναι αλήθεια, Bogumil.

Εγώ πάντως έχω γνωρίσει γυναίκες που μου έχουν πει το ακριβώς αντίθετο, σιχαίνονται να τους πιάνουν γυναικολόγοι-γυναίκες. Προφανώς είναι φανατικές ετεροφυλικές!

και εγω την ιδια αντιλιψη εχω απο συζητησεις με γνωστες μου.

το γιατι οι αμερικανοι σκεφτονται διαφορετικα, δε το γνωριζω. ομως ειναι αληθεια.

στην υπολοιπη ευρωπη,απ'οτι μαθαινω, δεν εχουν τετοια κολληματα. δεν τους ενδιαφερει καθολου το φυλο του γιατρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στην υπολοιπη ευρωπη,απ'οτι μαθαινω, δεν εχουν τετοια κολληματα. δεν τους ενδιαφερει καθολου το φυλο του γιατρου.

Μία που μου το είπε είναι η Carla η συμφοιτήτριά μου. Ιταλίδα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για το τι σκέφτονται όταν εξετάζουν, αλλά σε ό,τι αφορά τις ιατρικές τους γνώσεις, κυκλοφορεί και το "άλλο γιατρός και άλλο γυναικολόγος".

Κι αν το δείγμα που έχω γνωρίσει είναι αντιπροσωπευτικό, τότε το ρητό ισχύει..

Ειδικά για ενδοκρινολογικά προβλήματα, πιστεύω ότι καλό είναι οι Ελληνίδες να μην απευθύνονται σε γυναικολόγους, στους οποίους -για κάποιο λόγο- ια προστρέξουν ακόμα και για τον πονοκέφαλο, που λέει ο λόγος.

Επίσης, για τις περισσότερες "καλός γυναικολόγος" είναι αυτός που τις κάνει να νιώθουν περισσότερο άνετα. Νταξ, δε λέω, σημαντικό κι αυτό, ειδικά για τέτοια, ιδιαίτερης φύσης θέματα, αλλά έχει τύχει να μου πουν φίλες για τερατώδη λάθη γυναικολόγων, τους οποίους δεν αλλάζουν απλά... επειδή νιώθουν άνετα!

Αν είναι έτσι, προτιμότερο είναι να τις εξετάζουν οι.. κολλητές τους με τη βοήθεια εγχειριδίου γυναικολογίας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για το τι σκέφτονται όταν εξετάζουν, αλλά σε ό,τι αφορά τις ιατρικές τους γνώσεις, κυκλοφορεί και το "άλλο γιατρός και άλλο γυναικολόγος".

Κι αν το δείγμα που έχω γνωρίσει είναι αντιπροσωπευτικό, τότε το ρητό ισχύει..

Ειδικά για ενδοκρινολογικά προβλήματα, πιστεύω ότι καλό είναι οι Ελληνίδες να μην απευθύνονται σε γυναικολόγους, στους οποίους -για κάποιο λόγο- ια προστρέξουν ακόμα και για τον πονοκέφαλο, που λέει ο λόγος.

Επίσης, για τις περισσότερες "καλός γυναικολόγος" είναι αυτός που τις κάνει να νιώθουν περισσότερο άνετα. Νταξ, δε λέω, σημαντικό κι αυτό, ειδικά για τέτοια, ιδιαίτερης φύσης θέματα, αλλά έχει τύχει να μου πουν φίλες για τερατώδη λάθη γυναικολόγων, τους οποίους δεν αλλάζουν απλά... επειδή νιώθουν άνετα!

Αν είναι έτσι, προτιμότερο είναι να τις εξετάζουν οι.. κολλητές τους με τη βοήθεια εγχειριδίου γυναικολογίας!

για τους παλιους γυναικολογους αυτο εν'μερει ισχυε, ας μη κρυβομαστε.

ομως οι νεοτεροι δεν ειναι ετσι. οσους γυναικολογους κατω των 40 εχω γνωρισει, "φυσανε"! ακομα και την ενδοκρινολογια την οποια οι παλαιοι την ειχαν λιγακι αφημενη στην ακρη (αφου ειχαν τοσους τοκεους,τι την ηθελαν? αυτη την εξηγηση μου εδωσαν καποιοι εξ'αυτων), οι νεοι γυναικολογοι την παιζουν στα δαχτυλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ότι υπάρχουν οι παθολόγοι, οι χειρουργοί και οι γυναικολόγοι είναι γνωστό. Όπως και το ανέκδοτο 'τί είναι 2 γυναικολόγοι πάνω από ένα καρδιογράφημα;...Διπλή τυφλή μελέτη' το οποίο και έχω διαπιστώσει,όταν ειδικευόμενος γυναικολογίας σε προετοιμασία καισαρικής, όταν η γνωμάτευση του ΗΚΓ ήταν ότι οι απαγωγές είχαν μπει ανάποδα, ήταν βέβαιος ότι δεν τις έβαλε ανάποδα και ότι η γυναίκα είχε δεξιοκαρδία (μιλάμε για αστέρι όχι αστεία). Ααα και στην απλή παρατήρησή μας, γιατί δεν βάζει το ακουστικούλι του να ακούσει που σκατά χτυπάει η καρδιά της γυναίκας, έμεινε άφωνος από τις γνώσεις μας. Δεν είναι βέβαια όλοι έτσι ευτυχώς.

:)

Αλλά η ενδοκρινολογία ανήκει στους ενδοκρινολόγους :D:P

Πάντως είναι τεράστιο και ευρύ πεδίο η γυναικολογία, και μια φοβερή ειδικότητα αλλά θέλει πολλές θυσίες, πολλά χρόνια, περιορισμούς στην προσωπική ζωή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα άσχημα της ειδίκευσης είναι ότι χάνεις τη γενική εικόνα. Ορισμένες φορές σε τραγικά επίπεδα. Δε σου λέω να θυμάσαι το τελευταίο σύνδρομο μιας εξαιρετικής περίπτωσης σε μία συγκεκριμένη φυλή της Αφρικής αλλά τουλάχιστον ΗΚΓ να διαβάζεις αν είναι φυσιολογικό ή θέλει περεταίρω διευρεύνηση πρέπει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ότι υπάρχουν οι παθολόγοι, οι χειρουργοί και οι γυναικολόγοι είναι γνωστό. Όπως και το ανέκδοτο 'τί είναι 2 γυναικολόγοι πάνω από ένα καρδιογράφημα;...Διπλή τυφλή μελέτη' το οποίο και έχω διαπιστώσει,όταν ειδικευόμενος γυναικολογίας σε προετοιμασία καισαρικής, όταν η γνωμάτευση του ΗΚΓ ήταν ότι οι απαγωγές είχαν μπει ανάποδα, ήταν βέβαιος ότι δεν τις έβαλε ανάποδα και ότι η γυναίκα είχε δεξιοκαρδία (μιλάμε για αστέρι όχι αστεία). Ααα και στην απλή παρατήρησή μας, γιατί δεν βάζει το ακουστικούλι του να ακούσει που σκατά χτυπάει η καρδιά της γυναίκας, έμεινε άφωνος από τις γνώσεις μας. Δεν είναι βέβαια όλοι έτσι ευτυχώς.

:)

Αλλά η ενδοκρινολογία ανήκει στους ενδοκρινολόγους :D:P

Πάντως είναι τεράστιο και ευρύ πεδίο η γυναικολογία, και μια φοβερή ειδικότητα αλλά θέλει πολλές θυσίες, πολλά χρόνια, περιορισμούς στην προσωπική ζωή.

εγω το ηξερα ως "τι κανουν 2 ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΙ πανω απο ενα καρδιογραφημα..." :D

οσον αφορα το "αστερι" που περιγραφεις, σιγουρα ειναι ακραιο φαινομενο. δεν ειναι η πλειοψηφια ετσι, αν ειναι δυνατο...

φιλικα

ακης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα εννοείται. 2 τόσο άσχετους έχω συναντήσει, ο άλλος ήταν παιδίατρος. Κατά τα άλλα ,τόσα χρόνια η πλειοψηφία ήταν σαφώς ανώτερη.

Πάντως για να πω και στον Sovereign ένα σχόλιο γιατί μια γυναίκα δεν αλλάζει τον γυναικολόγο της όταν την κάνει να αισθάνεται άνετα, έστω κι αν κάνει ιατρικά λάθη, εεεε πρέπει να είσαι γυναίκα Άκη μου για να καταλάβεις την λανθασμένη ίσως αυτή αντίληψη. :) Είναι βασικό πώς να γίνει, να σε αντιμετωπίζει σταθερά, ευγενικά, με σοβαρότητα και μέτρο, να σε πείθει και γενικά να ισορροπεί την ευαίσθητη κατάσταση εκείνη την ώρα. :) Προσωπικά αυτές που λατρεύω είναι οι μαίες που σηκώνουν όλο το βάρος της επαφής με την ασθενή και είναι πάντα τόσο γλυκές κι ευγενικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, σημαντικό είναι βρε Χρύσα, αλλά αν είναι να σε σκοτώσει με το γάντι, τι να το κάνεις; :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Κανένας εδώ μέσα δεν έχει γνωρίσει φοιτητή ο οποίος θέλει να γίνει γυναικολόγος με επιπλέον λόγο ότι τον "φτιάχνει" η όψη των ανοιχτών ποδιών και το "πασπάτεμα" γυναικείων κορμιών;

Ας με καθησυχάσει κάποιος γιατί παθαίνω κάτι όταν η κοπέλα μου επισκέπτεται τον γυναικολόγο της, ο οποίος έχει 3-4 βοηθούς στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου.

Btw, καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται..Αν είναι ερωτευμένοι θα σκέφτονται μάλλον ότι το 'τέτοιο'( :P ) της γυναίκας τους είναι το καλύτερο 'τέτοιο' που χουν δει-φάει-αισθανθεί ποτέ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.