Jump to content

φοιτητές ιατρικής προκλινικών ετών σε εφημερίες


IoannaM

Recommended Posts

Καλησπέρα , είμαι πρωτοετής φοιτήτρια της ιατρικής Αθηνών και άκουσα οτι υπάρχει η δυνατότητα να παρευρεθώ σε εφημερίες. Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου γράψει αν και ποια νοσοκομεία δέχονται φοιτητές μικρότερων ετών στα επείγοντα και κάθε πότε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

44 λεπτά πριν, IoannaM said:

Καλησπέρα , είμαι πρωτοετής φοιτήτρια της ιατρικής Αθηνών και άκουσα οτι υπάρχει η δυνατότητα να παρευρεθώ σε εφημερίες. Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου γράψει αν και ποια νοσοκομεία δέχονται φοιτητές μικρότερων ετών στα επείγοντα και κάθε πότε;

Καλησπέρα. Καταλαβαίνω την επιθυμία σου να βοηθήσεις και να εκτεθείς σε νοσοκομειακό περιβάλλον, όμως κάποιος που είναι στο πρώτο έτος ούτε να βοηθήσει μπορεί ούτε να καταλάβει τι γίνεται. Το να σε βάζουν να μεταφέρεις μπουκαλάκια στο μικροβιολογικό δεν είναι ιατρική, ούτε εμπειρία ούτε τίποτα. Νόημα έχει από το 4ο έτος (και αφού έχεις δει 2 πράγματα στην κλινική στο 6ο). Ειδικά στα επείγοντα, το τελευταίο που χρειάζεσαι είναι κάποιον που δεν ξέρει τίποτα από ιατρική και που βασικά ενοχλεί. οπότε κάνε λίγη υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 ώρες πριν, IoannaM said:

Καλησπέρα , είμαι πρωτοετής φοιτήτρια της ιατρικής Αθηνών και άκουσα οτι υπάρχει η δυνατότητα να παρευρεθώ σε εφημερίες. Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου γράψει αν και ποια νοσοκομεία δέχονται φοιτητές μικρότερων ετών στα επείγοντα και κάθε πότε;

Τα περισσότερα νοσοκομεία δέχονται ακόμα και πρωτοετείς, υπό την προϋπόθεση οτι φυσικά δεν είναι "γεμάτο" απο φοιτητές το ΤΕΠ για εκείνη τη μέρα. Δημοφιλείς ειδικότητες συνήθως βάζουν όριο ως 4-6 φοιτητές ταυτόχρονα, ειδικά σε ΤΕΠ όπου ο χώρος/αίθουσα είναι περιορισμένος. Κατά τα άλλα οι κλινικές δέχονται φοιτητές στις εφημερίες χειμώνα-καλοκαίρι. Σαββατοκύριακα, αργίες και καλοκαίρι είναι οι εποχές που συνήθως δεν πατάει κανένας φοιτητής στις εφημερίες.

Heads up: Σαν πρωτοετή της ιατρικής, θα σε βάζουν να κάνεις τα γραφειοκρατικά, τη χαρτούρα, το τρέξιμο, ωστόσο μέσα στη "λάντζα" περιλαμβάνονται και οι αιμοληψίες και το να περάσεις φλέβοκαθετήρα. Δεν θα σε βάλουν να κάνεις τα τεχνικά κομμάτια της λάντζας με το καλημέρα, αλλά όταν σε εμπιστευθούν, ή έστω όταν αρχίσουν να μαθαίνουν το πρόσωπό σου και το όνομά σου... τότε θα ξεκινήσουν να σου δείχνουν και να σε αφήνουν να κάνεις πράγματα.

Το περιβάλλον της εφημερίας δεν είναι το κατάλληλο για μάθημα τύπου διάλεξης, αυτό σημαίνει οτι δεν θα μάθεις υψηλή ιατρική στα ΤΕΠ. Στα ΤΕΠ μαθαίνεις παρατηρώντας το τί κάνουν οι επαγγελματίες υγείας, αλλά για να καταλάβεις αν κάτι το κάνουν σωστά ή στραβά πρέπει να ξέρεις και λίγο ιατρική. Πολλές φορές δεν θα έχουν τον χρόνο ή την ψυχραιμία να σου εξηγήσουν πράγματα. 

Ωστόσο είναι μια αξιόλογη πρώτη έκθεση στην καθημερινότητα του νοσοκομείου, στους ρυθμούς κλπ. Υπάρχουν άτομα που διάλεξαν ή απέρριψαν ειδικότητα βασισμένοι και μόνο στο "κλίμα" των επειγόντων.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.