Jump to content

Μην πετάτε το κινητό σας, φυτέψτε το...


dvrach

Τι κάνετε το παλιό σας κινητό  

8 members have voted

  1. 1. Τι κάνετε το παλιό σας κινητό

    • Το πετάω
      4
    • Το πουλάω για ανταλλακτικά
      1
    • Το φυτεύω
      3
    • Δεν έχω παλιό κινητό, πάντα καινούργιο! @#$%
      0


Recommended Posts

www.ert.gr

Μην πετάτε το κινητό, φυτέψτε το…

1/12/2004 4:56:00 μμ (Τελευταία ενημέρωση: 1/12/2004 6:20:24 μμ)

Συντάκτης: Βαρβάρα Τουμαζάτου

Το πρώτο οικολογικό βιοδιασπώμενο κινητό τηλέφωνο, το οποίο, μόλις φυτευτεί στο χώμα, μετατρέπεται σε …λουλούδι, είναι πλέον γεγονός! Όχι, δεν αναφερόμαστε σε σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αλλά στη νέα επαναστατική εφεύρεση Βρετανών ερευνητών του Πανεπιστημίου του Γουόρικ, στην κεντρική Αγγλία. Πρόκειται για μια συσκευή "100% οικολογική", όπως υποστηρίζουν οι επιστήμονες, με …ενσωματωμένο σπόρο. Το κινητό φτιάχνεται από βιοδιασπώμενα πολυμερή, που μετατρέπονται σε σκόνη, αν "φυτευτούν" στο έδαφος. Οι επιστήμονες ελπίζουν ότι η συγκεκριμένη συσκευή θα δώσει λύση στο θέμα της ανακύκλωσης των κινητών, που έχει προκύψει τα τελευταία χρόνια από την εξάπλωση της κινητής τηλεφωνίας παγκοσμίως. "Τα κινητά ανήκουν στα ηλεκτρονικά είδη, που ανανεώνονται με τον πλέον γρήγορο ρυθμό. Η ταχεία εξέλιξη της τεχνολογίας και των προτιμήσεων προτρέπει τους καταναλωτές να αλλάζουν τα τηλέφωνά τους και να μη χρησιμοποιούν πια τα παλιά μοντέλα", εξηγούν οι Βρετανοί εφευρέτες.

mobile_flowers.jpg

Αναζήτηση εμπορικών εφαρμογών

Οι ερευνητές αναζητούν πλέον εμπορικές εφαρμογές της εν λόγω συσκευής. "Η τεχνολογία λειτουργεί, όπως αποδείξαμε. Οποιοσδήποτε κατασκευαστής κινητών τηλεφώνων, που νομίζει ότι η συγκεκριμένη εφεύρεση έχει εμπορικό μέλλον, μπορεί να τη χρησιμοποιήσει", διευκρίνισε εκπρόσωπος του βρετανικού Πανεπιστημίου.

Η πανεπιστημιακή ομάδα συνεργάστηκε με τη βρετανική εταιρία υψηλής τεχνολογίας PVAXX Research και τον αμερικανικό όμιλο κατασκευής κινητών τηλεφώνων Motorola.

Βέβαια το βασικό πρόβλημα παραμένει γιατί τα πιό ρυπογόνα στοιχεία του κινητού είναι οι μπαταρίες που με την απόρριψή τους μολύνουν το περιβάλλον σε μεγάλο βαθμό, παρ όλο που γίνονται προσπάθειες συλλογής τους και ανακύκλωσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup κι ελεγα που το'χω ξαναδιαβασει αυτο το αρθρο :lol:

εγω που δε τα πεταω,δε τα πουλαω,δε τα φυτευω αλλα τα κραταω για ενθυμιο τι να ψηφισω;το πολλ πρεπει να βαλει κ καμια αλλη επιλογη παρακαλω :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θερμοπαρακαλω θερμοτατα οποιον ή οποιαν εχει κινητακι για πεταμα να επικοινωνησει μαζι μου. Του ή της υποσχομαι να το "φυτεψω" εγω ο ιδιος ταυτοπροσωπως (πολυ βαθια, στο κεφαλι του Κυριακου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ που δεν μπορώ να πουλήσω το πανάκριβο (πριν 1,5 χρόνο ) κινητό μου?

Τότε έκανε 280 ευρώ και τώρα δεν το παίρνουν γιατί λέει έχει ξεβάψει από πίσω στα πλάγια!

Άκουσον-Άκουσον!

Ένας μου έδινε 50 ευρώ,αλλά μάλλον πλαστό θα ήταν το 50 ευρω...:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ το κρατάω γιατί 1) έχω 2-3 κοσμοκάρτες σε περίπτωση που μου το κλέψουν (been there <_< )

2) άμα μου ζητήσει κανείς να του δανείσω καμιά συσκευή....? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα κρατάω.... έχω ένα συρτάρι γεμάτο...

μήπως ενδιαφέρεται κανείς??

φιλικές τιμές...

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.