Jump to content

ΜΠΑΡΑΚΙΑ


Recommended Posts

Λοιπόοον

Μπαράκια στο Κολωνάκι

1)Rosebud στην Σκουφά, παίζει mainstream jazz , κόσμος πολύυυ cool και χύμα. Είναι ότι πρέπει να για σηκωθείτε από το διάβασμα, ζαλισμένοι και να πάτε για ένα ποτό.

2)Σκουφάκι (απέναντι σχεδόν από το 1) μαζεύει πολύ κόσμο, αν βρείτε να κάτσετε είναι καλά, κόσμος λίγο πιο snob

3)Cafe del mar Ηροδότου. Απλά λατρεμένο!!! Έχει καναπέδες, τζάκι, καθαρό και άφθονο ποτό (όχι δόσεις που σε 10 λεπτά τις έχεις πιει), μουσική απαλή, ιταλικά, κόσμος με κοστούμι, κόσμος με τζιν όλα μαζί. Στεγάζεται στο σπίτι της Μαρίκας Κοτοπούλη. Δεν μαζεύει πολύ κόσμο γι αυτό και είναι φοβερά,μην πλακώσετε τώρα όλοι μαζί και μας καταστρέψετε το στέκι!! emranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψύρρα! Το πρώτο ντισκοκαφενείο στην Ελλάδα! Μικρό, με καρέκλες έξω και σόμπες, τρελλή διακόσμηση, και ΡΑΚΟΜΕΛΛΑ! Χύμα κόσμος, μουσική από ντίσκο μέχρι jazz! Είναι στο δρόμο που είναι τα πολλά μαγαζάκια στου ψυρρή και βγάζει προς το μετρό. Ανοιχτό όλη μέρα

Decadence. Το λατρέυω! Αν και περισσότερο club πολλές φορές είναι αρκετά ήσυχο για να πιείς απλά ένα ποτό, και ειδικά τις καθημερινές. ΠΣΚ γίνεται χαμός!

Μουσική Από Alternative rock μέχρι Ska και electronica!

Βουλγαροκτόνου και πουλχερίας στα εξάρχεια, στη μέση του πουθενά! ρωτήστε και θα το βρείτε! emrockon

Wunderbar. Electro μουσική, ευρύχωροι καναπέδες οκ ποτά! Ο κόσμος στο ανάλογο στυλ και μαζέυει και κάποιους gay (εμφανείς, αλλά δεν είναι και πλειοψηφία). Περισσότερο στυλ καφέ-μπαρ. Πλατεία εξαρχείων. emkafesemkafes

Ιπποπόταμος. Κι αυτό στα όρια του καφέ μπαρ. Η καλύτερη Σανκρία της αθήνας χαλαρά! Παίζει κυρίως rock (κινείται σε όλο το φάσμα της). Κόσμος κανονικός και πολλά Β.Π. κοριτσάκια...(αααχχχχ :wub: ) και αγοράκια ηληκίες 16-32. Γεμάτο από απόγευματάκι και μετά. Είναι στον πεζόδρομο της δελφών (σαν κάθετος της Σκουφά) απέναντι από το Mommys :blink:emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

MICRAASIA

Fusion Ανατολής και Δύσης στην κονσόλα και το ντεκόρ. Για το καλοκαίρι ανεβαίνει στην ταράτσα του με συχνά live μικρασιάτικης μουσικής αλλά και καλλιτεχνικά δρώμενα.

Κωνσταντινουπόλεως 70, Γκάζι, 2103464851

αυτα γράφει το Αθηνόραμα!

Στο Γκαζι λοιπόν ,σε αυτην την περίεργη περιοχη που η παλια της βιομηχανικη ταυτότητα ,της προσδίδει ένα κλίμα άμεσο , παρειστικο ,που δεν έχει να κανει με τον σνομπισμό των ΒΠ ,ουτε το δηθενισμό :blink: των ΝΠ.

Το MICRAASIA μια καλοκαιρινή βραδια-σε οδηγει στην ταρατσα του μια σκάλα του παλιου καιρου , σαν να ειναι ξεχασμένη απο αυλη του παρελθόντος ,μια στριφογυριστη σιδερένια σκάλα ατο τέρμα της οποιας ανοιγει μια ταρατσα!Το σκηνικό περίεργο και αυτο-ο γκρινιαροMD :bloodomen: ειπε ότι είναι τόσο αθλιο που του άρεσε! emhehe:wacko:

Τραπεζακια και καναπέδες απο αυτα που σε προδιαθέτουν να κάτσεις ήρεμα να συζητήσεις.Η μουσική τουλάχιστον τη βραδια που έτυχε να πάμε έντεχνα ελληνικά, η εξυπηρετηση είναι πάνω απο ευγενική σε σημείο να σε σκλαβώνει !

Το ντεκόρ όντως θυμίζει ταρατσα-αυλη !Σεντόνια κρεμασμένα , γλαστρούλες με μυρωδάτα λουλουδια , ένα πηγαδακι και μια θέα απο ψηλά ,χορταινεις Αττικο ουρανο και αστερια .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Αυτό το Sailing bar, πίσω απο το Kitchen bar, υπήρχε πάντα? Εγώ χτες το είδα πρώτη φορά πάντως. Συμπαθητικό μαγαζάκι, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν η μουσική, παίζει πολύ 80's- 90's, αλλά όχι τη μιζέρια των 80's (μη βρίσετε, εμένα δε μου αρέσουν αυτά). Επιπλέον, δεν είχε καθόλου πιτσιρικαρία και δεν ήταν ασφυκτικά γεμάτο όπως άλλα μαγαζιά, αλλά ίσως να έπαιξε ρόλο που ήταν Δευτέρα βράδυ, ο κόσμος είχε γυρίσει απο 3μερο και δε βγήκε. Σε γενικές γραμμές, ένα τυπικό παραλιακό μαγαζάκι, αλλά με πολύ συμπαθητική "πόρτα"... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οινοθηκη (Oinotheque :P) στην Πλ. Αβυσσυνίας στα παλιατζίδικα του Μοναστηρακίου. Πολύ μικρό με 5-6 τραπέζια αλλά συμπαθέστατο καλτ ψαγμένο περιβάλλον, με ιδιοκτήτη και σερβιτόρους να γίνονται αμέσως φίλοι σου (εγώ έπιασα φιλίες με την Αντριάννα που σπούδασε σύνθεση και μάστερ σε ηλ/κη μουσική και που τη μεθεπόμενη ήρθε σε συναυλία μου) :) Τρομερές τιμές και το καλοκαίρι βγάζει τραπεζάκια και έξω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Big Aple στη Σκουφά, λίγο πιο πάνω από τα γουρούνια. Το απόγευμα μπορείς να πιείς το καφέ σου, αλλά το βραδάκι χτυπάς ένα ποτό. Και φυσικά τα ΠΣΚ γίνεται panic room. Όλα τα λεφτά η καστανή σερβιτόρα με την μίνι φρου-φρου φουστίτσα..Νταξ κι η κοπελιά στη πόρτα που την πρώτη φορά που πήγα, και βγήκε ο ξάδερφός μου για λίγο έξω, ήρθε και μου έπιασε το μπλα...Πως σου φαίνετια το μαγαζί αρχικά, με τι ασχολείσαι και μπλα, μπλα. Λίγο ψωμομένη δε λέω (κάπου γύρω στα 32) , αλλά νταξ, κατα τ'αλλα συμπαθητική... :P Καλέ δεν μιλάμε για τι γυναικάρες μαζεύει..... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Στο Blue note cafe Πέμπτη 30 Μαρτίου και ώρα 9:30 η τραγουδιάρα του φορουμακίου μας θα πει διάφορα σαλα λαλα λααααααα. Όσοι πιστοί προσέλθετε ;) (Blue note cafe-Λεωφ. Πεντέλης 143, τηλ. 210 8040412)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την Παρασκευή και λίγο πριν μας χαιρετήσει ο Μάρτιος

Δεκελέων 26

Γκάζι

στο Club 22

Sex and the city party

τηλ:210-345-22-20

αξίζει τον κόπο και μόνο για το γέλιο που θα ρίξετε με τα μηνυματάκια...άσε που μπορεί να φύγετε και με παρέα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Ένας νέος κόμβος με αντικείμενο την ψυχαγωγία εγκαινιάζεται στο ελληνικό Διαδίκτυο σε αυτή τη σελίδα, η οποία προσφέρει πληροφορίες για τα μπαρ της Ελλάδας. Το site διαθέτει μεγάλη βάση δεδομένων σχετικά με καφέ, ποτό, μουσική και γενικότερα διασκέδαση, με πληροφορίες, φωτογραφίες, βίντεο και ήχο. http: //www.bar4u.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Aρχαγγελος ... στην πλατεια Αβδη στο Μεταξουργειο ,στη θεση του παλιου εργοστασιου . Για την ακριβεια δεν ειναι μπαρακι , μαλλον καφεμπαρακι , εντεχνη ελληνικη μουσικη στη σωστη ενταση ωστε να ακους τον συνομιλητη σου emsecret χωρις να χρειαστει να πεσεις πανω του, και ομορφα διακοσμημενος χωρος , που εκπεμπει ζεστασια .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ας πουμε οτι ειστε κεντρο και ξαφνικα σας ερχεται μιαν επιθυμια να μεταφερθειτε σε κατι που να θυμιζει ..φαντασια...!! κατι που να ειναι ..η χαρα της ζωης!! σαν ευδαιμονια! σαν το ευ να στηνει χορο πριν καταληξει φαρδυ πλατυ , εξουθενωμενο απο τις πιρουετες μπροστα απο το ζην.

κατι σαν bliss-ονομα και πραγμα!!

στην Ρομβης , στο νουμερο 24 , καθως γυρνατε αναμεσα σε Μοναστηρακι και Ομονοια , μπειτε μεσα , και τσουπ!!! μα που πηγε το γκριζο της Αθηνας , τα κορναρισματα και τα σπρωξιματα?

εξω απο δω!! ξουτ ξουτ!! στο bliss χωρανε μονο χαρουμενα χρωματα , κοκκινοκιτρινοπρασινοθαλασσι δινουν μαχη ποιο θα κερδισει το ματι .μαριονετα , μαγισσουλα στην σκουπα της σου λεει καλως ηρθες , καθρεφτες ηλιοι σε προσταζουν να καθρεφτισεις το χαμογελο σου .και τραπεζια σαν τραπεζες μοναστηριου , ξυλινα με κατι σκαμπουδακια που -μην βιαστεις να χοροπηδησεις πανω τους-ειναι απο μονα τους χοροπηδηκτα με τα χρωματα και τα ροδακια!! και για οποιον δεν εχει τραπεζοσκαμποροδακι? μην αγχωθεις-για αυτο υπαρχουν οι υπεροχες μαξιλαρες-σαν να καθεσαι στο σαλονι παρεα με τους φιλους σου αναπαυτικα .

καλα το περιβαλλον ,ξεκουραστηκε το ματι μας , ομως τι θα γινει που πειναμε και διψαμε?

ολα ειναι υγιεινα , και πανω που ετοιμαζομουν να βγαλω λογυδριο για το ποσο πιο νοστιμες ειναι οι ανθυγιεινες γευσεις-προσγειωθηκε μπροστα μου ενας χυμος με καροτοκκοκινολαχανοζουμια και εγενετο φως-νομιζω οτι αν καποιος με επειθε για το αντιθετο , αυτο θα ηταν τα υγεινα πιατα και ποτα του bliss!! περιεργα , ευφανταστα και αστεια ονοματα , βοτανοτσαγια ,καθολου light προιοντα αφου παιρνουν αποβολη ως ανθυγιεινα , σαλατοειδοπιατα και ολα αυτα μαγειρεμενα με μιαν αγαπη για την φυση και τα βιολογικα προιοντα.

παρατηρηστε και τα ποτηρια που μολις χρησιμοποιησατε-σας τυχαινει συχνα να πινετε χυμο σε κατακκοκκινο δισκοποτηρο?

το bliss ειναι ενας εναλλατικος πολυχωρος-τα παιδια ευγενεστατα μας πληροφορησαν οτι εκει λαμβανουν χωρο διαφορες δραστηριοτητες ποσης , βρωσης , θεραπειας και γνωσης-ολιστικα και απολαυστικα , για τους φαν τετοιων τασεων.

για ολους τους υπολοιπους, μπορει να γινει ενα πολυχρωμο , χαρουμενο διαλειμμα στο κεντρο της Αθηνας μας!!απο το πρωι μεχρι το βραδυ. απο αυτες τις ¨μικρες χαρες της ζωης¨.

υγ-μπραβο Τασο!! αυτο ακριβως!! μια εικονα ισον χιλιες λεξεις!! emwin:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 1 month later...

απο αυτα τα μπαρακια που ακριβως επειδη ειναι τοσο κοντα στην περιοχη που κινεισαι , λες θα παμε την αλλη φορα και την αλλη φορα και οταν πηγαινεις τελικα ανακαλυπτεις οτι κακως δεν πηγαινες τοσα χρονια.

ειναι κοντα στη σχολη και για αυτο μαζευει πολυ γιατροφοιτητοκοσμο και οχι μονο.

Mojo , στην Παπαδιαμαντοπούλου στο 36, Ιλίσια.

μου ελεγαν οι φιλοι μου οτι τα πρωτα χρονια που πηγαιναν, ηταν καθαρα ροκ μπαρακι , αλλα μετα αρχισε να διοργανωνει θεματικες βραδιες και σημερα εχει βραδιες tango , love songs ,rock en roll , και φυσικα ροκ.

για το καλοκαιρι εχει εναν ομορφο κηπο! νομιζω ομως οτι το μπαρακι ειναι πιο ομορφο για χειμωνιατικες βραδιες καθως η ξυλινη επενδυση του χωρου και τα χρωματα του δημιουργουν μια ζεστη ατμοσφαιρα ,καταλληλη για νυχτες με κρυοβροχοχιονο εκτος.

μου ελεγαν επισης ,και εχω λογο να εμπιστευομαι την κριση τους ,οτι ειναι απο τα μαγαζια που εχουν ιδιαιτερα καθαρες και προσεγμενες καβες .

για παρειστικες στιγμες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

μ αρεσει η περιοχη του κεντρου περισσοτερα απο καθε αλλην στην Αθηνα.

απο τις πιο αγαπημενες μου περιοχες , που δεν εχει το στημενο του Κολωνακιου (εξαιρειται το Jazz) , το αλαλουμ στο Γκαζι ( ωραια μπαρακια , δεν αντιλεγω , αλλα προσωπικα την προτιμω καθημερινες ) , ειναι η μπαροπεριοχη γυρω απο την Πλατεια Καρυτση.

PAIRIDAEZA ,Παρνασσού 3

περνωντας απεξω μας τραβηξε η μουσικη , που μας φανηκε οτι πρεπει για χορο. η αληθεια ειναι οτι το ΠΣΚ στα μπαρακια στην Πλατεια Καρυτση μαζευεται αρκετος κοσμος , αλλα εχεις την αισθηση οτι ειναι κοσμος που εχει βγει για να περασει καλα , να χορεψει με τους φιλους του ,δηλαδη ποτέ εκει δεν ειχα αυτην την αισθηση οτι περιφερονται ατομα για να δειχτουν , η να υπαρχει στην πορτα face control-το οποιο το θεωρω απαραδεκτο.

παρειστικο μπαρακι , ομορφα διακοσμημενο με παλιες αφισες , πανω και κατω χωρος, ξυλινο μπαρ , μερικα τραπεζια σε στυλ αντικας καθρεπτη, μια ντισκομπαλα, μαλλον καθαρα ποτα, ευγενικοτατη μπαρα.

οι μουσικες επιλογες ..χορευτικες! απο ροκ σε ποπ , ντισκοτραγουδα , ακουσαμε τραγουδια Grease :wub: , χορευεις μεχρι να κουραστεις!

φατσουλες ηθοποιων ,φοιτητων ,χαλαρη ατμοσφαιρα .ωραιος χωρος για να περασεις καλα , παρειστικα , ζεστα!

στα αραβικα PAIRIDAEZA διαβασα οτι σημαινει παραδεισος , ενα φιλικο μπαροπαραδεισακι με την γλυκα του υποκοριστικου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Στο Bliss που λέτε παραπάνω έχω πάει 3-4 φορές.

Την πρώτη φορά ενθουσιάστηκα. Είναι όντως κάτι διαφορετικό.

Την επόμενη φορά πρόσεξα ένα χαρτί που έλεγε ότι τα σκεύη, ίσως, είναι σπασμένα ή χτυπημένα (και τα κρατούν λόγω σεβασμού προς το περιβάλλον) και όντως κάποια ήταν. Από εκείνη τη φορά μου έφυγε λίγο ο ενθουσιασμός.....

Επίσης μου άρεσε ο ''Ιπποπόταμος'' στο Κολωνάκι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

πολλες φορες ειναι η αληθεια οτι λεγαμε θα παμε αλλα δεν μας εβγαζε ο δρομος :P παρα το γεγονος οτι ειχα ακουσει πολυ θετικα σχολια απο φιλους.

εχτες επιτελους βρεθηκαμε στο Mike s Irish Bar , Σινωπης 6 , στον Πυργο Αθηνων στους Αμπελοκηπους.

πρωτη αισθηση μπαινοντας μμμμ!! πολυ ωραιος χωρος , προσωπικα δεν εχω βρεθει Αγγλια για να εχω εμπειρια αλλα στην παρεα ενα παιδι που εζησε Αγγλια μας ελεγε οτι ο χωρος ειναι η κλασσικη ιρλανδεζικη μπυραρια που εβρισκε Αγγλια.

ζεστος χωρος , ξυλινα τραπεζια και καθισματα ,απο αυτα τα αγαπημενα -ενα στρογγυλο σαν ορθιο βαρελι και γυρω γυρω μικρα σκαμπο- μεγαλη μπαρα , καθολου αποπνικτικη ατμοσφαιρα καθοτι ο χωρος ειναι αρκετα μεγαλος για μπαρακι , τηλεορασεις που επαιζαν ο,τι αθλημα ηθελε να δει ο καθενας που βαριοταν την παρεα του :P ,μεγαλη ποικιλια πο μπυρες , ευγενικο σερβις.

κοσμος απο ροκαδες πιτσιρικαδες μεχρι πιο παλιες καραβανες ,''φυσιολογικοι'' ανθρωποι , με την εννοια ανθρωποι που αποφασισαν Σαββατο βραδυ να βγουν εξω να διασκεδασουν και να περασουν καλα με την παρεα τους , καθολου στημενο υφακι , ενα μπαρακι που προσωπικα ενιωσα οτι ειναι πολυ αυθεντικο.(κατι τετοιο το νιωθω καθε φορα που πηγαινω που Jazz , και εχω πειστει οτι η φιλοσοφια του ιδιοκτητη ειναι που κανει την διαφορα αναμεσα σε ενα παρειστικο μπαρακι και σε ενα μπαρακι πασαρελα ''ομοιων'')

εχτες ειχε live μουσικη απο μια μπαντα με πολυ καλες φωνες , που ροκαραν , αλλα ακουσαμε και Abba.μεχρι την ωρα που φυγαμε ο κοσμος ειχε κεφι , τραγουδουσε , αλλοι χορευαν , πολυ παρειστικοφοιτητοδιαθεση!!

μας ενημερωσαν οτι τις Κυριακες εχει καραοκε , και αυτο ειναι μια απειλη για αγαπημενα μου μελη που θα βρεθουν συντομως να τραγουδανε... B)

http://www.mikesirishbar.gr/gr/mikes_irish_bar.asp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

η Πανορμου ειναι απο τις πιο αγαπημενες μου περιοχες για απογευματοβραδο καθως πιστευω οτι εχει την ζωντανια φοιτητοπεριοχης και καθολου ''δηθενισμο''. και αρκετες εναλλακτικες προτασεις στα ειδη διασκεδασης ,απο μπαρακια με αγαπημενη συνηθεια να καθεσαι στο πεζουλι η στρογγυλοτραπεζα σαν τραπεζακια παλιου καφενε και αυτοματα εχεις αισθηση καλοκαιριου , αλλα και μεζεδοπωλεια με πολυ καλη κουζινα και ταρατσα για βραδιες ''με αγιοκλημα και γιασεμια''. μονη μου γκρινια για την περιοχη ο χειμωνας που την απεφευγα γιατι αν δεν εισαι σχετικα νωρις , δυσκολευεσαι να βρεις στα μπαρακια της τραπεζακι .

το καλοκαιρι , μετα απο μια βολτα στο γειτονικο Δαναο , ειχε πεσει το ματι μας σε ενα καινουριο μπαρακι , ακριβως στην γωνια Πανορμου-Κηφισιας , πιο ξεκομμενο απο τα υπολοιπα , μας τραβηξε την προσοχη το ''τραπεζακια εξω'' του , αλλα επειδη δυσκολα απαρνιομαστε το Ποτοπωλειον ,δεν του δωσαμε την πρεπουσα προσοχη.

η εποχη αλλαξε , και ενα χειμερινο Παρασκευοβραδο , μετα απο μια κουραστικη βδομαδα και μια βραδια απο αυτες που δε θελεις να σταθεις ορθιος ,ξαναβρεθηκαμε στην αγαπημενη Πανορμου και επειδη η ωρα περασμενη , ξαναθυμηθηκαμε το μπαρακι που φαινοταν περισσοτερο αδειο απο τα υπολοιπα. και το ''ανακαλυψαμε''

το Saxo. με τον πιο ευγενικο μπαρμαν , απο αυτους τους μπαρμεν που δειχνουν να φροντιζουν τους πελατες τους σαν να ηρθαν επισκεψη σπιτι τους, δεν προλαβαιναν να τελειωσουν τα τυρογαριδακια μας και τσουπ να τα κι αλλα , προσωπικα απολαμβανω καθετι που ξεφευγει εστω και με μικρες κινησεις απο την μαζοποιηση , εξω πια τα ξηροκαρπια , σερβιρετε φουντουνια , τυρογαριδακια και πιτσινια στους ποτες!!

οι μουσικες επιλογες ενα μειγμα απο ροκ , σημερινο και παλιοτερο, ελληνικο και ξενο , τον Μπαμπη τον Φλου ειχα παρα πολυ καιρο να τον ακουσω σε νυκτερινη εξοδο .

ντεκορ αναλογο ενος ροκοφαινεσθαι μπαρ , ξυλινο.

ομορφος κοσμος , φατσουλες αναλογες της Πανορμου που ομως δεν στριμωχνονται, ειναι πιο χαλαρη η κατασταση.

υγ-ειναι ιεροσυλια μια Πανορμοεξοδος να μην ολοκληρωνεται με κρεπα απο την κρεπερι της Πανορμου , δοκιμαστε την , ειναι απο τις πιο ωραιες κρεπες που εχω δοκιμασει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Duende δηλαδη ψυχή

ειναι απο τα μαγαζακια που δεν τα ανακαλυπτεις κατοπιν δημοσιων σχεσεων του ιδιοκτητη ,καθοτι δεν τυγχανει διαφημισης ο τροπος που προωθειται το μαγαζακι. ειναι απο αυτα τα μικρα μπαρακια που γινονται απο ευτυχη συγκυρια χωρος αγαπημενος. κοντα στα θεατρα γυρω απο το μετρο Ακροπολη , ενα μικρο διαμαντακι για ηρεμες συζητησεις , η μουσικη οχι σε δυνατη ενταση , κινειται σε τζαζ ακουσματα. στην οδο Τζιραιων και Δ.Αρεοπαγιτου 2 , μπαινεις και νιωθεις να μεταφερεσαι σε μεσοπολεμικη ατμοσφαιρα , μου ηρθε εντονα στο μυαλο η ταινια -Το Τελος μιας Σχεσης .σαν βερολινεζικο μπιστρο.ζεστα χρωματα ,φιλοξενη διαθεση. ο χωρος μικρος , δεν θα γινεται ομως πανικος .

για ποτο η και φαγητο στα τυπου παλιου γαλλικου καφε τα τραπεζακια του. το σερβις ευγενικο και περιποιητικο , ο ιδιοκτητης κινειται αναμεσα στους θαμωνες με ενα γλυκο χαμογελο για ολους.

αληθινα δεν ξερω το μου αρεσε πιοτερο σε αυτο το μαγαζακι , το περιβαλλον του που κουβαλει ενα αρωμα παρελθοντος , οχι ομως ποτισμενο με μουχλιασμενες αναμνησεις αλλα ομορφα δεμενο με κατι απο τωρα , οι μουσικες επιλογες μελωδικες και ταξιδιαρικες ,το καλως ορισατε που νιωθεις και το καληνυχτα το ντυμενο με καλοδιαθετα γελια?

με μια λεξη , ο ορισμος του cozy , του περναω ομορφα χωρις δηθεν , σα να τριγυριζεις στο Παρισι ολη μερα και να καταληγεις να πιεις ενα γλυκοπιοτο σε μια μπαριστικη γωνια του , θελοντας να παρατεινεις κι αλλο , οσο αντεχεις πιο πολυ , την ωρα σου εξω σε αυτην την πολη...φανταζομαι οτι εαν το μπαρακι ηθελε να βαφτιστει με ονομα πολης , θα διαλεγε η το ρομαντικο του Παρισιου η θα λοξοδρομουσε προς το κουλτουριακο Βερολινο..σα να κινειται το πιο ομορφο κομματι της ψυχης της Αθηνας σε αυτην την γειτονια , ενα μπαρακι που ταιριαζει σε διαθεση με την ιστορια του χωρου , οχι απο αποψη πατριδολαγνειας , αλλα με διαθεση ερωτα για την ομορφια στην καθημερινη πλευρα της ζωης , απο τα πιο μεγαλα , οπως τα μνημεια των γυρω δρομων ,στα πιο μικρα , να απολαυσεις ενα βραδυ σε εναν χωρο που σε ταξιδευει ..

The meaning of duende as in tener duende (having duende) is a rarely-explained concept in Spanish Art , particularly flamenco emotion, expression and authenticity. In fact, tener duende can be loosely translated as having soul.

La Duende is the spirit of evocation. It comes from inside as physical/emotional response to music. It is what gives you chills, makes you smile or cry as a bodily reaction to an artistic performance that is particularly expressive. -απο wikipedia

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.