Jump to content

Πλαστικη χειρουργικη (πληροφοριες για ειδικοτητα)


Axladi77

Recommended Posts

Καλησπερα στους συναδελφους. Θα ηθελα μερικες πληροφοριες σχετικα με την ειδικοτητα αυτη διοτι δεν βγαζω καποια ακρη.

Απο οτι εχω καταλαβει απαιτει 2 χρονια Γ.Χ και μετα 4 χρονια Π.Χ για την ολοκληρωση της ειδικοτητας(γενικο & ειδικο κομματι). Αυτο ειναι ορθων ή παρερμηνευσα κατι; 

Μπορώ να μπω σε αναμονη και για τα δυο ταυτοχρονα; Εφοσον εχω κανει ηδη αιτηση για Γ.Χ κανω εκ νεου για Π.Χ με τον ιδιο τροπο;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα. Όπως τα λες ειναι. 2 χρόνια ΓΧ (με την μειωση του εξαμηνου αν εχεις κανει αγροτικο) και μετά 4 χρονια ΠΧ. Στα χρόνια της ΠΧ είναι 3 χρονια ΠΧ και 2 εξαμηνα σε άλλες ειδικότητες χειρουργικες που διαλέγεις (τελευταία άλλαξε νομίζω κάνοντας υποχρεωτικό το ένα εξάμηνο να είναι ΠΧ παίδων ή παιδοχειρουργική αν στο νοσοκομείο ή στην ΥΠΕ δεν υπάρχει ΠΧ παίδων - στην πραξη δηλαδη αν διαλέξεις νοσοκομείο για πλαστική εκτός Αθήνας- και το άλλο το εξάμηνο διαλέγεις χειρουργική ειδικότητα ΟΡΘΟ,ΟΥΡΟ, ΩΡΛ κλπ- και εδω μπορει να εχουν μειωθει οι διαθεσιμες ειδικότητες. Ψάξε τη νομοθεσία αν και μέχρι να φτάσεις αυτό το επίπεδο μπορεί να ξαναλλάξουν τα πραγματα αν ξεκινάς τώρα.https://www.med.uth.gr/UploadFiles/file/Grammateia/AKADHMAIKH EMPEIRIA/iatrikes_ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -kotites.pdf

Απ'οσο ξέρω το ειδικό μέρος (4 χρόνια ΠΧ) το δηλώνεις όταν έρθει ο διορισμός για το γενικό (εκτός αν ισχύει ακόμα εκείνη η διάταξη που σου επέτρεπε να το δηλώσεις πιο πριν αν είχες ολοκληρώσει αγροτικό άγονο).

Σαν ειδικότητα ξεφεύγοντας από το ερώτημα σου να ξέρεις ότι άλλο η νοσοκομειακή ΠΧ και άλλο η ΠΧ του ιδιωτικού τομέα. Σίγουρα ειναι οι βάσεις που χρειάζεσαι τόσο σε πρακτικό επίπεδο όσο και θεωρητικό αλλά η ΠΧ του ιδιωτικού και ειδικά η αισθητική ΠΧ δεν υπάρχουν στο νοσοκομείο. Όπως θα ακούσεις και για άλλες ειδικότητες σε πολλά θα χρειαστεί να γίνεις αυτοδίδακτος.

Οι αναμονές για το ειδικό κομμάτι εξαρτώνται πολύ από το πόσοι συνειδικευόμενοί σου κάνανε μέρος της ειδικότητας στο εξωτερικό και άρα δεν χρειάζονται και τα 4 χρόνια εδώ για να μπορούν να δώσουν εξετάσεις. Αν όμως χρειάζονται και τα 4 χρόνια η αναμονή σου θα αυξηθεί. Προσωπική μου άποψη, όπως είχε τυχει και σε μένα (εγώ δήλωσα το 2009 και λέγανε θα μπω το 2020 αν και τελικά μπήκα το 2016) είναι να αξιοποιήσεις τον χρόνο αναμονής βρίσκοντας θέση για ΠΧ στο εξωτερικό και να αναγνωρίσεις τον χρόνο αυτό σαν χρόνο ειδικότητας εδω. Ισχύει και εκεί ότι η νοσοκομειακή ΠΧ δεν είναι αισθητική ΠΧ. Θα δεις πράγματα που θα εβλεπες και εδώ αλλά σε πολύ μεγαλύτερο αριθμό αλλά και πραγματα που σαν περιστατικά ή χειρουργικές τεχνικές δεν τα βλέπεις εδώ. Επίσης θα δεις και ένα άλλο συστημα υγείας με ότι σημαίνει αυτό. Όπως και να έχει είναι μια εμπειρία που σε ωριμάζει ως γιατρό. Αν είσαι σε φάση που η αναμονή για ειδικό μέρος είναι μικρή( είχα συνειδικευόμενους που περίμεναν 6 μήνες μετά το πέρας της ΓΧ) σε κάποια φάση όσο κάνεις ΠΧ ή μετά τα 4 χρόνια πάνε έξω εστω και 6 μήνες. Θα σε βοηθήσει πολύ.

Καλή επιτυχία, καλό κουράγιο σαν ειδικευόμενος και καλωσήρθες στην ειδικότητα μας (αν την διαλέξεις τελικά)

Τροποποιήθηκε από drandyjoycey
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Quote
On 9/11/2021 at 2:29 ΜΜ, drandyjoycey said:

 

Οι αναμονές για το ειδικό κομμάτι εξαρτώνται πολύ από το πόσοι συνειδικευόμενοί σου κάνανε μέρος της ειδικότητας στο εξωτερικό και άρα δεν χρειάζονται και τα 4 χρόνια εδώ για να μπορούν να δώσουν εξετάσεις. Αν όμως χρειάζονται και τα 4 χρόνια η αναμονή σου θα αυξηθεί. Προσωπική μου άποψη, όπως είχε τυχει και σε μένα (εγώ δήλωσα το 2009 και λέγανε θα μπω το 2020 αν και τελικά μπήκα το 2016) είναι να αξιοποιήσεις τον χρόνο αναμονής βρίσκοντας θέση για ΠΧ στο εξωτερικό και να αναγνωρίσεις τον χρόνο αυτό σαν χρόνο ειδικότητας εδω. Ισχύει και εκεί ότι η νοσοκομειακή ΠΧ δεν είναι αισθητική ΠΧ. Θα δεις πράγματα που θα εβλεπες και εδώ αλλά σε πολύ μεγαλύτερο αριθμό αλλά και πραγματα που σαν περιστατικά ή χειρουργικές τεχνικές δεν τα βλέπεις εδώ. Επίσης θα δεις και ένα άλλο συστημα υγείας με ότι σημαίνει αυτό. Όπως και να έχει είναι μια εμπειρία που σε ωριμάζει ως γιατρό. Αν είσαι σε φάση που η αναμονή για ειδικό μέρος είναι μικρή( είχα συνειδικευόμενους που περίμεναν 6 μήνες μετά το πέρας της ΓΧ) σε κάποια φάση όσο κάνεις ΠΧ ή μετά τα 4 χρόνια πάνε έξω εστω και 6 μήνες. Θα σε βοηθήσει πολύ.

 

 

Ποιες χώρες θεωρείς ότι είναι εφικτό να βρεις θέση πλαστικής χειρουργικής; Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες έχουν και σαν προαπαιτούμενο να έχεις κάνει και τη ΓΧ εκεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ώρες πριν, whoami said:

Ποιες χώρες θεωρείς ότι είναι εφικτό να βρεις θέση πλαστικής χειρουργικής; Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες έχουν και σαν προαπαιτούμενο να έχεις κάνει και τη ΓΧ εκεί...

Συνάδελφε , καλησπέρα. Όντως το να έχεις κάνει ΓΧ βοηθάει. Έγώ από εμπειρία μπορώ να σου μιλήσω μόνο για UK. Τους ενδιαφέρει να είσαι safe. Όχι πρωτοβουλίες που μπορεί να τους εκθέσουν και πάντα να ενημερώνεται ο senior registrar. Η ΠΧ είναι ανταγωνιστική και στο UK. Σου ξαναλέω όμως μιλάμε για ΠΧ τραύματος και επανορθωτική, ΟΧΙ αισθητική. Μπορεί τα πράγματα να έχουν αλλάξει λίγο λόγω Brexit αλλά και της πανδημίας (εγώ έφυγα το 2016) αλλά γενικά αν δεν έχεις κάνει ΓΧ δύσκολα θα βρείς ΠΧ. Χωρίς ΓΧ μάλλον πας για θέση FY2 και μετά μια θέση τύπου SHO σε surgical rotation ( βραδυνές βάρδιες μπορεί να καλύπτεις και αλλες ειδικότητες όπως ουρολογία ,ΩΡΛ κλπ οπότε όταν πας σε συνέντευξη να το τσεκάρεις αυτό). Αν μπορείς να έχεις καλές συστάσεις και με 6 μήνες στο NHS μπορείς να κάνεις το άλμα σε SHO ΠΧ. Με ΓΧ η ΠΧ είναι πιο εφικτή σε επίπεδο SHO ίσως και Registrar. Αλλά και ώς SHO αν κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους θα σε αναβαθμίσουν σε Registrar (κατ εμε και εσύ μη βιαστείς γιατί θέλει μια εμπειρία προτού αναλάβεις περισσότερα καθήκοντα). O SHO κάνει λάντζα. Επείγοντα, κλινική, χαρτούρα κλπ και ενίοτε βοηθάει και στα χειρουργεία. O registrar βοηθάει στα χειρουργεία και στην εφημερία αν μπορεί κάνει κιολας με τον consultant σε αναμονή στο σπίτι. Ως Registrar ίσως σε βάλουν και σε aesthetic rotation οπότε για ένα εξάμηνο είσαι σε αισθητική πλαστική. Οι όροι SHO, ρεγιστραρ klp μπορεί να έχουν βαφτιστεί αλλιώς επίσημα γιατί συζητούσαν ένα redesign. Εγώ ήμουν στο Wythenshawe στο Manchester. Δυνατή πλαστική σε εγκαυμα, αποκατάσταση μαστού και χέρι. Είχε και rotation στο RMCH (παιδιατρικό) άρα βλέπεις και παιδιατρική πλαστική για έγκαυμα κυρίως αλλά και clefts και συγγενή θέματα. Είχε πολλούς Έλληνες που άφησαν και καλή εντύπωση. Σαν συνέντευξη ρώτησαν αντιμετώπιση ,πρώτες βοήθειες severe burn (δες και εδώ https://gpapanikolaou.gr/iatrikh-yphresia/plastikis-xeirourgikhs/monada-egkavmaton , pass: 1q2w3e4r!) και χέρι εξέταση στα επείγοντα για ένα τραύμα (τι είναι το επικίνδυνο- αν υποψιάζεσαι αρτηριακή βλάβη). Καλη επιτυχία. Στη διάθεσή σου αν χρειάζεσαι και άλλες πληροφορίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.