Jump to content

Συνέχεια ως ειδικευόμενος στην Ελλάδα


Medicos

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, 

ξερει κανεις αν κάποιος ολοκληρώσει την ειδικότητα στο εξωτερικό στην Ευρώπη κ πάρει τον τίτλο ειδικότητας κανονικά και θέλει όμως να γυρίσει Ελλάδα, αν γίνεται να δουλέψει κ κάποιο καιρό ως ειδικευόμενος στην ίδια ειδικότητα στην Ελλάδα (κ να πληρώνεται κανονικά προφανώς) ή αν αναγνωρίσεις τον τίτλο της ειδικότητας του εξωτερικού χάνεις πια το δικαίωμα να δουλέψεις στην Ελλάδα ως ειδικευόμενος επειδή θεωρείσαι ειδικός? Ξέρω είναι λίγο περίεργη ερωτηση αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι στην Ελλάδα στο δημόσιο δε θα βρεις θέση κ μπορεί κάποιος να μη θέλει να ανοίξει απευθείας ιατρείο στην Ελλάδα, αλλά θέλει να πάρει κ λίγη εμπειρία 1-2 χρόνια από την ειδικότητα κ το σύστημα στην Ελλάδα, αναρωτιομουν αν σου δίνεται αυτη η δυνατότητα.. ή έστω αν μπορείς να αργήσεις να αναγνωρίσεις τον τίτλο του εξωτερικού σου για να δουλέψεις πρώτα λίγο στην Ελλάδα κ να τον αναγνωρίσεις αργότερα. Ή αν αυτό θα θεωρηθεί μετά ότι "παρανομησες" γιατί απέκρυψες ότι είχες ήδη τίτλο ειδικότητας. Προφανώς κ δεν είναι αυτός ο στόχος μου, αλλά το να δω την κλινική πράξη κ τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα πριν χρειαστεί να ιδιωτευσω για να έχω κ μια απαραίτητη εμπειρία από το πώς λειτουργεί το πράγμα στην Ελλάδα. Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία θα μπορούσε να τη μοιραστεί μαζί μας. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, Medicos said:

Γεια σας παιδιά, 

ξερει κανεις αν κάποιος ολοκληρώσει την ειδικότητα στο εξωτερικό στην Ευρώπη κ πάρει τον τίτλο ειδικότητας κανονικά και θέλει όμως να γυρίσει Ελλάδα, αν γίνεται να δουλέψει κ κάποιο καιρό ως ειδικευόμενος στην ίδια ειδικότητα στην Ελλάδα (κ να πληρώνεται κανονικά προφανώς) ή αν αναγνωρίσεις τον τίτλο της ειδικότητας του εξωτερικού χάνεις πια το δικαίωμα να δουλέψεις στην Ελλάδα ως ειδικευόμενος επειδή θεωρείσαι ειδικός? Ξέρω είναι λίγο περίεργη ερωτηση αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι στην Ελλάδα στο δημόσιο δε θα βρεις θέση κ μπορεί κάποιος να μη θέλει να ανοίξει απευθείας ιατρείο στην Ελλάδα, αλλά θέλει να πάρει κ λίγη εμπειρία 1-2 χρόνια από την ειδικότητα κ το σύστημα στην Ελλάδα, αναρωτιομουν αν σου δίνεται αυτη η δυνατότητα.. ή έστω αν μπορείς να αργήσεις να αναγνωρίσεις τον τίτλο του εξωτερικού σου για να δουλέψεις πρώτα λίγο στην Ελλάδα κ να τον αναγνωρίσεις αργότερα. Ή αν αυτό θα θεωρηθεί μετά ότι "παρανομησες" γιατί απέκρυψες ότι είχες ήδη τίτλο ειδικότητας. Προφανώς κ δεν είναι αυτός ο στόχος μου, αλλά το να δω την κλινική πράξη κ τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα πριν χρειαστεί να ιδιωτευσω για να έχω κ μια απαραίτητη εμπειρία από το πώς λειτουργεί το πράγμα στην Ελλάδα. Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία θα μπορούσε να τη μοιραστεί μαζί μας. Ευχαριστώ :)

Ναι πρέπει να "αργήσεις" όπως λες να αναγνωρίσεις τον τίλο από το εξωτερικό.Το έχουν κάνει αρκετοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 22/10/2021 at 1:55 ΠΜ, Medicos said:

Γεια σας παιδιά, 

ξερει κανεις αν κάποιος ολοκληρώσει την ειδικότητα στο εξωτερικό στην Ευρώπη κ πάρει τον τίτλο ειδικότητας κανονικά και θέλει όμως να γυρίσει Ελλάδα, αν γίνεται να δουλέψει κ κάποιο καιρό ως ειδικευόμενος στην ίδια ειδικότητα στην Ελλάδα (κ να πληρώνεται κανονικά προφανώς) ή αν αναγνωρίσεις τον τίτλο της ειδικότητας του εξωτερικού χάνεις πια το δικαίωμα να δουλέψεις στην Ελλάδα ως ειδικευόμενος επειδή θεωρείσαι ειδικός? Ξέρω είναι λίγο περίεργη ερωτηση αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι στην Ελλάδα στο δημόσιο δε θα βρεις θέση κ μπορεί κάποιος να μη θέλει να ανοίξει απευθείας ιατρείο στην Ελλάδα, αλλά θέλει να πάρει κ λίγη εμπειρία 1-2 χρόνια από την ειδικότητα κ το σύστημα στην Ελλάδα, αναρωτιομουν αν σου δίνεται αυτη η δυνατότητα.. ή έστω αν μπορείς να αργήσεις να αναγνωρίσεις τον τίτλο του εξωτερικού σου για να δουλέψεις πρώτα λίγο στην Ελλάδα κ να τον αναγνωρίσεις αργότερα. Ή αν αυτό θα θεωρηθεί μετά ότι "παρανομησες" γιατί απέκρυψες ότι είχες ήδη τίτλο ειδικότητας. Προφανώς κ δεν είναι αυτός ο στόχος μου, αλλά το να δω την κλινική πράξη κ τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα πριν χρειαστεί να ιδιωτευσω για να έχω κ μια απαραίτητη εμπειρία από το πώς λειτουργεί το πράγμα στην Ελλάδα. Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία θα μπορούσε να τη μοιραστεί μαζί μας. Ευχαριστώ :)

Θα ήθελα να σου δώσω ενα ταπεινό heads up, απο καρδιάς: 

Άλλο να θέλει να μάθει κανείς το ΕΣΥ ως προς τη διαδικασία και γραφειοκρατία του, και άλλο να θέλει να υιοθετήσει τις τοπικές τακτικές, οι οποίες κατά περίπτωση μπορεί να βαίνουν πολύ μακρία απο οποιαδήποτε αξιοπρεπή πράξη του lege artis...

Αναλόγως της ειδικότητας που στοχεύεις  αλλά και της ελληνικής κλινικής απο την οποία θα ήθελες να λάβεις εμπειρία, ενδέχεται να απογοητευτείς πολύ απο την έλλειψη επιπέδου στην Ελλάδα. "Όσα τα κεφάλια τόσες και οι γνώμες " λέει το ρωμαϊκό γνωμικό, και αντίστοιχα στην Ελλάδα όσα τα κεφάλια τόση και η ποικιλία επιπέδου το ΕΣΥ & Πανεπιστήμιο.

Απο τη μία μπορεί να δείς μια κορυφαία κλινική π.χ. παθολογίας, και απο την άλλη μια τραγική κλινική της ίδιας ειδικότητας που να θυμίζει πιο πολύ Άουσβιτς παρά νοσοκομείο.

Στην δε γενική χειρουργική θα δείς οτι σε σχέση με το εξωτερικό αρκετές ελληνικές κλινικές χρησιμοποιούν ακόμα τεχνικές του 1985, οι οποίες στο εξωτερικό έχουν καταργηθεί τελείως και αποτελούν αρχαιολογία της ιατρικής (Εάν θές να τα μάθεις εγκυκλοπαιδικά για την πλάκα σου κανένα πρόβλημα.). 

Το χειρότερο δεν είναι να περιστοιχίζεσαι απο άτομα που δεν είναι up to date, αλλά το να σε μπλόκάρουν ιεραρχικά ανώτεροι ιατροί απο το να κάνεις ιατρικές πράξεις τις οποίες ξέρεις οτι είναι απαραίτητο να γίνουν, με βάση πάντα τα επιστημονικά δεδομένα. Πολλοί συνάδελφοι, παλαιοί και νεότεροι, δεν ενδιαφέρονται να ακούσουν τι λέει η επιστήμη, αλλά να τρέχουν τα περιστατικά τυφλοσούρτη για να βγεί η δουλειά. 

Εγώ τα έμαθα με τον άσχημο τρόπο μέσα στην ειδικότητα. 

Οπότε η ταπεινή συμβουλή μου είναι να επιλέξεις προσεκτικά σε ποιά κλινική θα πας για bridging εμπειρίας μετά τον τίτλο της ειδικότητας. Έχε στο νού οτι εμπειρία με το ΕΣΥ μπορείς να αποκτήσεις και μέσω του αγροτικού, οπου θα έχεις και μεγαλύτερη ευελιξία στις αποφάσεις σου (ιδίως αφού αναγνωρίσεις τον τίτλο ειδικότητας, γιατί με τον τίτλο θα έχεις και περισσότερα δικαιώματα συνταγογράφησης, γνωματεύσεων κλπ). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.