Jump to content

Εξετάσεις ειδικότητας: Πώς να επιβιώσεις ;


doctor anonymous

Recommended Posts

Μεταξύ αστείου και σοβαρού (και επειδή δε βρήκα υπάρχον thread με αυτό το θέμα), έχετε συμβουλές για το πώς να διαβάσει κάποιος για εξετάσεις ειδικότητας; Πώς = διαχείριση χρόνου, στρες, πανδημία, work-life-study balance, προγραμματισμός; Βρίσκεται κάνεις άλλος σε αυτή την ιδιαίτερη φάση και να έχει ανάγκη λίγη υποστήριξη ή βρισκόταν και θέλει να μοιραστεί τη σοφία του; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία σε όλους μας!  :) 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 λεπτά πριν, doctor anonymous said:

Μεταξύ αστείου και σοβαρού (και επειδή δε βρήκα υπάρχον thread με αυτό το θέμα), έχετε συμβουλές για το πώς να διαβάσει κάποιος για εξετάσεις ειδικότητας; Πώς = διαχείριση χρόνου, στρες, πανδημία, work-life-study balance, προγραμματισμός; Βρίσκεται κάνεις άλλος σε αυτή την ιδιαίτερη φάση και να έχει ανάγκη λίγη υποστήριξη ή βρισκόταν και θέλει να μοιραστεί τη σοφία του; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία σε όλους μας!  :) 

Εγώ είμαι σ'αυτή την φάση και είναι η δυσκολότερη πραγματικά. Δυστυχώς αναγκάστηκα να παραιτηθώ από το νοσοκομείο για να διαβάσω, γιατί με εφημερίες, τρέξιμο, covid ασθενείς ήταν αδύνατο να διαβάσω. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την προυποθεση ότι διαβάζεις κατά τη διάρκεια της ειδικότητας,θέλει 2-3 μήνες(8-10 ώρες κάθε μέρα διάβασμα) γεμάτους, αφιερωμένους για επανάληψη.

Στις χειρουργικές ειδικότητες,η χειρουργική εμπειρία δύσκολα αναπληρώνεται απ το διάβασμα.Αλλά το ίδιο ισχύει και για την κλινική(πληθώρα περιστατικών που έχεις δει).

Εάν λοιπόν δεν έχεις τόσο μεγάλη έκθεση, το διάστημα επανάληψης μεγαλώνει.Ίσως να πρέπει να πάτε και κάπου που γίνεται σωστή δουλειά για 1-2 μήνες να παρακολουθήσετε.

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

28 λεπτά πριν, heydoc said:

Με την προυποθεση ότι διαβάζεις κατά τη διάρκεια της ειδικότητας,θέλει 2-3 μήνες(8-10 ώρες κάθε μέρα διάβασμα) γεμάτους, αφιερωμένους για επανάληψη.

Στις χειρουργικές ειδικότητες,η χειρουργική εμπειρία δύσκολα αναπληρώνεται απ το διάβασμα.Αλλά το ίδιο ισχύει και για την κλινική(πληθώρα περιστατικών που έχεις δει).

Εάν λοιπόν δεν έχεις τόσο μεγάλη έκθεση, το διάστημα επανάληψης μεγαλώνει.Ίσως να πρέπει να πάτε και κάπου που γίνεται σωστή δουλειά για 1-2 μήνες να παρακολουθήσετε.

Αυτο είναι μεγάλη αλήθεια δυστυχώς. Το διαβασμα μέσα στην ειδικότητα σχετίζεται και με τα περιστατικά που βλέπεις. Δηλαδή αν μία κλινική βλέπει 100 και μία άλλη 1000, εννοείται η πρώτη έχει πρόβλημα. Νομίζω όμως κυρίως έχει να κάνει με τις εκάστοτε επιτροπές ειδικότητας. Υπάρχουν επιτροπές που παραδοσιακά είναι δύσκολες και ταλαιπωρούν κόσμο, μέχρι να περάσεις. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι περισσότερες ειδικότητες έχουν 6μηνα rotations, όπου με την κατάλληλη τακτική κάποιος, μπορεί να "εξαφανιστεί" κάποιους μήνες και να κάτσει να διαβάσει. Εδώ είναι το πρόβλημα όμως. Οι περισσότεροι δεν το πράττουν, ειδικά οι χειρουργικές ειδικότητες, περιμένεις να πάρεις χειρουργεία προς το τέλος, με αποτέλεσμα να τα γράφουν "εικονικά", απ την μια χειρουργείς, απ την άλλην δεν μπορείς να περάσεις τις εξετάσεις με την λήξη της ειδικότητας. Καταλήγεις παρατασιακός και στο έλεος του κάθε διευθυντή του τομέα στον οποίοα θα καταλήξεις, με αποτέλεσμα να πηγαίνεις πίσω.

Μέγα λάθος κατ εμέ.

Πρωταρχικός στόχος πρέπει να είναι οι εξετάσεις και ο τίτλος, και ας τελειώσεις ανεπαρκής χειρουργικά (που οι περισσότεροι στην Ελλάδα έτσι τελειώνουν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Ένα χρόνο και 3 μήνες μετά από το πρώτο μήνυμα σε αυτό το thread, έχω να πω ότι χθες έδωσα και πέρασα! Μετά από 12 χρόνια (σχολή, αγροτικό, ειδικότητα) επιτέλους ειδικός!

Παραθέτω λοιπόν μερικά σχόλια και εν δυνάμει συμβουλές μέσα από την δική μου εμπειρία.

Το διάβασμα που θα κάνεις στο τέλος της ειδικότητας το κάνεις κυρίως για σένα. Πρώτη φορά νομίζω εμπέδωσα και συνειδητοποίησα τι συνέβαινε τόσα χρόνια. Οκ η εμπειρία είναι το Α και το Ω στην τέχνη που λέγεται ιατρική, αλλά το να κατέχεις επιτέλους τα τι, πώς και γιατί της ειδικότητας σου και μάλιστα όλου του φάσματος της ταυτόχρονα (γιατί υποθέτω τα επιμέρους περιστατικά που αντιμετωπίζεις τα διαβάζεις) σε κάνει να νιώθεις λίγο πιο καλά. 

Ο όγκος των περιστατικών και το τρίψιμο με αυτά βέβαια δεν αντικαθίσταται από το διάβασμα. Αν μιλήσουμε και για χειρουργικές / επεμβατικές ειδικότητες δεν το συζητώ. Το να υπηρετήσω σε νοσοκομείο με μεγάλο όγκο περιστατικών και μεγάλη ποικιλία, αν και τον πρώτο χρόνο της ειδικότητας με έκανε να φλερτάρω με την παραίτηση λόγω εργασιακής υπερφόρτωσης, το βρήκα όλο μπροστά μου και δεν το αλλάζω με τίποτα. Κάποιοι συνάδελφοι που δυστυχώς δεν τα κατάφεραν να περάσουν, σχολίασαν ακριβώς αυτό. Τα μισά νοσήματα που διάβαζαν δεν τα είχαν δει ποτέ τους. Δες όσα πιο πολλά μπορείς και διάβασε όσα πιο πολλά μπορείς σχετικά με αυτά. Η κ. Κούλα πχ (φανταστικό πρόσωπο - σεβόμαστε το απόρρητο) που είχε το καρκίνο πνεύμονα με την τάδε μετάλλαξη και ταίριαζε γάντι στην περιγραφή του βιβλίου με γλίτωσε από τον κόπο να μάθω για το νόσημά της σε μεγάλο βαθμό αφού το έζησα μαζί της.

Το να καθίσεις λίγες εβδομάδες μακριά από το νοσοκομειακό περιβάλλον και να τα βάλεις όλα σε μια σειρά είναι απαραίτητο. Οι τελευταίες μέρες ειδικά είναι οι πιο δύσκολες λόγω στρες. Εάν μπορείς να φυλάξεις λίγη άδεια για τα τελειώματα ως είθισται και να συνεννοηθείς και με την κλινική σου, η ζωή γίνεται λίγο πιο εύκολη.

Ποτέ δε θα τα ξέρεις όλα. Ποτέ δε θα είσαι τέλεια προετοιμασμένος. Πήγαινε να δώσεις όταν νιώθεις εντάξει με τον εαυτό σου. Ένα βασικό βιβλίο σαν σκελετός πάνω στο οποίο θα δέσεις τα guidelines και θα χτίσεις όλα τα απαραίτητα, ήταν για μένα ο τρόπος να διαβάσω.

Η ζωή συνεχίζεται ακόμη κι αν δίνεις εξετάσεις. Βάλε τους στόχους αλλά θυμήσου ότι πρέπει να φας, να κουνηθείς και να δεις αυτούς που αγαπάς. Δεν είναι πανελλήνιες (αυτό δεν άντεχα να το ξαναπεράσω ποτέ μου) να περιστρέφεται η ζωή σου όλη γύρω από το μέγα γεγονός για ένα χρόνο. 

Και στα δικά σας οι υπόλοιποι!

ΥΓ Ευχαριστώ το greekmeds από την πρώτη μέρα έως σήμερα που ήταν και είναι μια ωραία συντροφιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και από εμένα.

Αρχικά να δώσω και εγώ με τη σειρά μου πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες στις τωρινές εξετάσεις ιατρικών ειδικοτήτων. Και φυσικά, ιδιαίτερα συγχαρητήρια στα όποια μέλη του forum ξεμπέρδεψαν επιτέλους από αυτό το βάσανο που λέγεται ιατρική ειδικότητα στo Ελλάντα. Έχω δει την ύπαρξη αυτού του thread εδώ και πολύ καιρό. Ωστόσο, δεν θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να ειπωθούν ως γενικολογίες πάνω στο θέμα. Θεωρώ ότι το ζήτημα της ιατρικής ειδικότητας στην Ελλάδα είναι τόσο προσωπικό, όσο και η επιλογή του τι παπούτσι διαλέγει να φορέσει ο καθένας μας, σε κάθε συγκεκριμένο occasion.

Παρόλα αυτά, με αφορμή και την επιτυχία του μέλους doctor anonymous, θα επιθυμούσα να πω και εγώ ορισμένα πράγματα. Φυσικά, το ζήτημα εξετάσεις για την κάθε ιατρική ειδικότητα είναι άμεσα εξαρτημένο από την εξεταστική επιτροπή που εξετάζει κάθε φορά, οπότε νόημα έχει η συζήτηση ΜΟΝΟ επί συγκεκριμένων περιπτωσιολογιών και όχι οι γενικές οδηγίες. Επομένως, η μόνη συζήτηση που θα είχε νόημα, όσον αφορά στις εξετάσεις των ιατρικών ειδικοτήτων, θα ήταν η δημιουργία μίας "τράπεζας θεμάτων", παρόμοιου τύπου με αυτές που εφαρμόζονται για τα προπτυχιακά μαθήματα. Και μένοντας όχι τόσο στο τι ακριβώς ρωτήθηκε ανά εξεταστική περίοδο, ανά ειδικότητα, ανά εξεταστική επιτροπή και ανά εξεταστή, όσο ως μία πλατφόρμα συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων πάνω στα συγκεκριμένα θέματα εξετάσεων. Παρόλο που, για να είμαι ειλικρινής, δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό να περάσει απαρατήρητο, τουλάχιστον όχι σε επίπεδο μιας δημόσιας πλατφόρμας ή forum. Ωστόσο, αυτό δεν αναιρεί τη σημασία του γεγονότος. Και εξηγούμαι.

Η ελάχιστη εμπειρία που μπορώ να έχω από εξετάσεις συναδέλφων πάνω σε διάφορες ιατρικές ειδικότητες και της δικής μου συμπεριλαμβανομένης, είναι η εξής μία: Το να διαβάσεις πάνω στην ειδικότητά σου είναι, σε μεγάλο βαθμό, ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό πράγμα από το να προετοιμαστείς για να περάσεις τις εξετάσεις για τον τίτλο της ειδικότητας. Θα συμφωνήσω με το μέλος doctor anonymous στο ότι, όλοι μας, χρειάζεται να οργανώσουμε ένα προσωπικό διάβασμα και να βάλουμε σε μία σειρά έναν σκελετό γνώσεων προκειμένου να κατανοήσουμε την ειδικότητά μας και να δέσουμε τα guidelines που σταδιακά μαθαίνουμε. Ωστόσο, η διαδικασία για τις εξετάσεις είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική.

Θα προσπαθήσω να απλοποιήσω το τι εννοώ με το κλασικό παράδειγμα της εκμάθησης μιας ξένης γλώσσας. Οκ. Λοιπόν, όλοι μας μπορούμε να γνωρίζουμε, πλέον, σε κάποιον βαθμό την αγγλική γλώσσα. Το να μάθουμε να μιλάμε, να ακούμε, να γράφουμε, κ.τ.λ. μπορούμε να το κάνουμε με ποικίλους διαφορετικούς τρόπους. Όμως, όταν προετοιμαζόμαστε να δώσουμε εξετάσεις για ένα συγκεκριμένο πτυχίο γλωσσομάθειας, η όλη διδασκαλία μας, το όλο διαβασμά μας, τα βιβλία μας, η όλη προετοιμασία μας, το όλο timing που εξασκούμε στις απαντήσεις μας, είναι προσανατολισμένο στο στυλ, στα θέματα και στον χρόνο των εξετάσεων για το συγκεκριμένο πτυχίο ΚΑΙ MONO. Εάν θέλετε την ταπεινή μου γνώμη, ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ θα πρέπει να αντιμετωπίσετε οι νέοι συνάδελφοι και το διάβασμα για τις εξετάσεις στην ιατρική ειδικότητα.

Ενώ ασκείστε πάνω στην ειδικότητά σας, διαβάστε ό,τι και όσο σας κάνει κέφι. Ξεσκίστε όποια πτυχή της ιατρικής γουστάρετε. Όμως, όταν πλησιάζει η επίμαχη ώρα, να ξέρετε ότι έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία το να έχετε μία εικόνα για το τι περίπου ρωτάει η εξεταστική επιτροπή. ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία. Και να προετοιμάσετε τους χρόνους σας και τις γνώσεις σας πάνω στο να απαντήσετε σε ερωτήσεις συγκεκριμένου τύπου και στυλ, μέσα στο απαιτούμενο χρονικό πλαίσιο. Αλλιώς, εάν όχι να αποτύχετε, θα δυσκολέψετε τη ζωή σας πολύ περισσότερο από ότι αξίζει και φυσικά το να περάσετε τέτοιου είδους δυσκολία δεν θα σας κάνει καλύτερους γιατρούς από αυτούς που προετοιμάστηκαν να δώσουν εξετάσεις στην ιατρική ειδικότητα με τον τρόπο που δίναμε εξετάσεις πάνω στις ξένες γλώσσες ή στα προπτυχιακά μαθήματα.

Η αμέσως επόμενη ερώτησή σας, φυσικά, θα είναι: και που κυκλοφορούν ρε φιλάρα παλαιότερα θέματα ;; Ε, εδώ θίγεται το γιατί είμαστε εντελώς ντουγάνια οι ειδικευόμενοι και το ότι η αλληλεγγύη του Ελληναρά γιατρού σκίζει … Γιατί οκ, δεν λέω ότι δύναται κανείς να αναρτάει τέτοια θέματα on line, προφανώς, όμως και η αντιμετώπιση αυτού του είδους:

Θέματα εξετάσεων ειδικότητας

δηλαδή "δώστε δημόσια παλαιότερα θέματα εξετάσεων, χωρίς όμως να κάνω εγώ την αρχή", νομίζω ότι έχει να πει πολλά για τις ιατρικές ειδικότητες στις οποίες αυτοί που δίνουν εξετάσεις, δεν ενδιαφέρονται να περάσουν και τα θέματα προς εξάσκηση των νεοτέρων συναδέλφων ...

Όπως και να έχει, το point μου και η συμβουλή που έχω να περάσω σε όσους νεότερους ειδικευόμενους ετοιμάζονται, ή σκοπεύουν να δώσουν στο άμεσο μέλλον, για εξετάσεις πάνω στην ιατρική ειδικότητα, είναι να ψάξετε από παλαιότερους συναδέλφους θέματα εξετάσεων από τις προηγούμενες εξεταστικές επιτροπές. Ακόμα και τίποτα ίδιο να μην πέσει, δεν είναι αυτό το νόημα άλλωστε, εσείς, τις τελευταίες εβδομάδες πριν από τις εξετάσεις, θα έχετε τη δυνατότητα να τεστάρετε το που πραγματικά βαδίζετε. Είπαμε: Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό πράγμα το να ξέρεις να χειρίζεσαι την αγγλική γλώσσα και ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό πράγμα το να περάσεις την εξέταση που λέγεται Proficiency Michigan, Proficiency Cambridge, IELTS, κ.τ.λ.

Συμπερασματικά, εάν θέλετε, να θυμάστε, όταν δίνετε εξετάσεις στην ιατρική ειδικότητα ΔΕΝ αξιολογείστε συνολικά ως γιατροί, ΔΕΝ αντικατοπτρίζεται η διαχείριση που κάνατε στον ασθενή για τουλάχιστον 7 χρόνια τώρα και φυσικά ΔΕΝ βαθμολογείται ούτε το εύρος, ούτε η οξύτητα της κριτικής σας σκέψης, όπως θέλουν να πολυδιαφημίζουν. Απλά, πρέπει να προετοιμαστείτε και να περάσετε μία ακόμα εξέταση. Η ταπεινή μου γνώμη είναι να το αντιμετωπίσετε έτσι ακριβώς. Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.