Jump to content

Κινητό ή σταθερό


Winmx

Recommended Posts

Με αφορμη το θεμα του Ροαντ "Είδος υπό ...εξαφάνιση τα σταθερά τηλέφωνα" στο τοπικ "Αποκόμματα, Από έντυπο & ηλεκτρονικό τύπο" emarrightεδώ......τι προτιματε;

Εχω ξανακανει την συζητηση με διαφορους φιλους κ τους ελεγα οτι αυτο που μου φαινοταν παραξενο τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα ειναι η συνεχη χρηση του κινητου! "παρε στο κινητο" "γιατι δε πηρες πρωτα στο κινητο;" "σου δινω το κινητο" "με βρισκεις πιο ευκολα εκει".....και ωραια ολα αυτα για ανθρωπους που ξερω λιγο....αλλα κ οι φιλοι; :wacko:

Μα τελικα εχει γινει ΜΟΔΑ! emeleos Βγαινω εξω κ βλεπω ολοκληρες παρεες να μιλανε στο κινητο αντι να μιλανε μεταξυ τους..... emeleos καθηστε τοτε σπιτια σας ρε παιδια....μη χαλατε λεφτα στον καφε :splaaaats:

Παλια πιαναμε σκουλαρικι τα σταθερα....τωρα βαζουμε σκουλαρικι το hand-free emgoal

Για'μενα το κινητο ειναι για ωρα αναγκης κ να με συμπαθατε αν δε καθομαι να μιλαω με τις ωρες...αλλα δε ειμαι πλουσια!Το'χω πει πολλες φορες κ μερικοι με ειπανε "καρπιρη"....ναι ειμαι τσιγκουνα αν ειναι μπορω να τα πω κ απο κοντα ή αν θελω να λιωσω στο τηλεφωνο προτιμω το σταθερο που'ναι πιο υγιεινο....αφηστε που θυμαμαι τις παλιες καλες εποχες του σχολειου :wub:emblush

Το αλλο που δε καταλαβαινω ειναι το κολλημα να μη δινουν τα σταθερα τους τηλεφωνα μερικοι ανθρωποι.Φοβαστε μη τηλεφωνησουν το μεσημερι κ αρχιζουν κ γκαριζουν στο σπιτι;Φοβαστε μη πιασουν μπλα μπλα με τη μαμα σας;Ποιο ειναι το προβλημα :huh: ;

Ισως για μερικους που εχουν τα πακετα της ταδε εταιριας ειναι πιο φτηνο να μιλανε για μερικες ωρες απο το κινητο...αλλα ποσοι απο εσας δε πληρωνετε παραπανω τελικα;

Εγω παντως διαλεγω σταθερο....ειχα κ γαματες συσκευες κατα καιρους κ λεω κατα καιρους γιατι μερικες φιλησανε την ντουλαπα,αλλες την πορτα....

telefono.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμ... δεν νομιζω οτι εχω μπει στον προβληματισμο να επιλεξω το ενα ή το αλλο. Το κινητο μου γενικα δεν το πολυχρησιμοποιω ως τηλεφωνο. Κυριως το χρησιμοποιω ως, ρολοι, ραδιοφωνο, ατζεντα, ημερολογιο, ξυπνητηρι, ΜΜΕ (ενημερωση απο WAP) , για τα παιχνιδια του κτλ κτλ Ως τηλεφωνο, αφενος συνηθως δεν το ακουω και δεν το σηκωνω (εκνευριζοντας τους παντες που προσπαθου να με βρουν), αφετερου κι εγω δεν κανω τοσα πολλα τηλεφωνα, μονο αν ειμαι εκτος σπιτιου.

Βεβαια, αν με ρωτησει καποιος το τηλ μου, θα δωσω το κινητο, αλλα αν μου ζητησει το σταθερο, θα του δωσω και αυτο!

Ξερω παντως και ανθρωπους ιδεολογικα αντιθετους στα κινητα. Δεν εχουν και δεν επιθυμουν να εχουν κινητο και βεβαια δεν ειναι θεμα χρηματων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λόγω σύνδεσης και επειδή υπάρχει η δωρεάν ομιλία θα την εξαντλήσω όταν είναι να πάρω τηλέφωνα. Και είναι πολύ καλή κατάσταση γιατί προσωπικά από τότε που έχω δωρεάν ομιλία, μηνύματα κλπ επικοινωνώ πολύ πιο άνετα με όλους τους απομακρυσμένους φίλους , συγγενείς, γνωστούς.

Τώρα για το θέμα με τα σταθερά-κινητά , αν έχω και τα 2 τηλέφωνα ενός παιδιού που ζει με τους γονείς του, κι εγώ πρώτα θα τον πάρω στο κινητό και μετά στο σπίτι από διακριτικότητα και μόνο, για να μην ενοχλήσω την οικογένεια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τηλέφωνο να ναι και οτι να ναι... emhehe

Γενικώς παίρνω στο σταθερό πρώτα...και αν δεν είναι εκεί...κινητό...

To σταθερό είναι καλύτερο βεβαίως βεβαίως...μπορείς να μιλάς "με τις ώρες"... emcolgate

Και πάντα οταν είμαι σπίτι και με πάρουν στο κινητό, τους λέω να με πάρουν σπίτι...

Οπότε σταθερό σε συνδυασμό με κινητό... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι θα σφωνήσω με τη Γουιν από πάνω... emcolgate Το κινητό το έχω ΚΑΘΑΡΑ για να με βρίσκουν οι συνάδελφοι και οι γονείς μου, διότι δεν είμαι ποτέ στο σπίτι.... :rolleyes: επίσης για να επικοινωνώ με το αφεντικό μου όταν δούλευα σε δικηγορικό γραφείο.. αλλά επειδή είναι καρτοκινητό (γιατί τηλέφωνα από το κινητό κάνω σπάνια έως καθόλου) και επειδή σχεδόν ποτέ δεν βάζω κάρτα emdevil συχνά παρεξηγούμαι ότι δεν απαντάω σε μηνύματα.... emoops

Σταθερό χρησιμοποιώ για συγκεκριμένους λόγους (να ειδοποιώ τη χορωδία για τυχόν αλλαγές στο πρόγραμμα των προβών-είμαι και έφορος τρομάρα μου) και σπάνια να μιλάω με φίλους....γιατί όλοι μου οι φίλοι είναι και συνάδελφοι και τους βλέπω κάθε μέρα.. :wub:

Οπότε το τηλ για μένα βασικά είναι λόγος σύνδεσης στο νετ....αυτάαααααα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πρόγραμμα και λογαριασμός 145 ευρώ...

:unsure:B)

μάλλον μιλάω πολύ στο κινητό...

:withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες δωρεάν ομιλία και ο τελευταίος λογ/σμός ήταν 225 έουρος.

Θα μας καταστρέψουν οικονομικά αυτοί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες δωρεάν ομιλία και ο τελευταίος λογ/σμός ήταν 225 έουρος.

Θα μας καταστρέψουν οικονομικά αυτοί!

emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup Να ανοίξω πολλ "ποιος ήταν ο μεγαλύτερος λογαριασμός κινητού που σας ήρθε εβερ?"

Πώς το κάνετε αυτό ρε σεις? :wacko:

Επίσης να πω ότι σε όποιον δε φτάνουν οι 4 ώρες, υπάρχουν και πακέτα με περισσότερο χρόνο ομιλίας... κάτι 600ρια πήρε το αυτί μου lately... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες δωρεάν ομιλία και ο τελευταίος λογ/σμός ήταν 225 έουρος.

Θα μας καταστρέψουν οικονομικά αυτοί!

για αυτό η λύση της κάρτας είναι πιο οικονομική:

- τελειώνει καιεκ των πραγμάτων περιορίζει τα έξοδα για εκείνες τις ώρες που μένεις ζωρίς κάρτα

-με την πρόφαση ότι έχεις κάρτα και θα τελειώσει ζητάς από τους άλλους να σε πάρουν :splaaaats:

-βλέπεις ότι ξοδεύεις και το χαλιναγωγείς εσύ ο ίδιος emeleos

-αν σε ενδιαφέρει να μην βλέπουν γονείς κλπ πόσα ξοδεύεις σε τηλέφωνα είναι μονόδρομος.

emdevil ωστόσο αν θες να τηλεφωνείς χωρίς περιορισμούς και με μόνο κριτήριο το καθαρό κόστος συμφέρει η σύνδεση. τώρα με πόσο χρόνο ομιλίας?..περί ορέξεος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η λυση της καρτας ισως ειναι πιο ευκολη δε λεω......να σου πω ομως την προσωπικη μου εμπειρια

1ον Ελλαδα οι χρονοκαρτες τελειωνουν σε απιστευτο γρηγορο χρονο....μα τι χρεωσεις ειναι αυτες!!!!

2ον οκ τελειωνει η καρτα....εχεις την εντυπωση οτι καταλαβαινουν οι αλλοι οτι δε εχεις καρτα κ οτι δε μπορεσες να τλφ;λιγο δυσκολο....περα απο μερικους κοντινους φιλους οι υπολοιποι δε το καταλαβαινουν!μπορει να παρεξηγηθουν (ποσες φορες μου εχει τυχει!!!!) ή να νομιζουν οτι ειναι δικαιολογια για να μη τους τηλεφωνεις!

το αλλο πχ που βλεπω.....αν τηλεφωνησω σε καποιον κ ειναι πχ διπλα σε σταθερο δε θα σου πει "παρε στο ταδε αν εισαι κ εσυ σε σταθερο".σπανιοτατα να'χει γινει με καποιον που δε ξερω πολυ καλα!

ααααα (τωρα θα βγαλω ολα τα σπασμενα!!! :lol: ) εχω πει πχ παρε κ το σταθερο μου κ να παρω την απαντηση "πιστευω οτι φτανει το κινητο.....δε υπαρχει λογος" αλλα ηταν ενα υφακι λες κ του'δινα κ εγω δε ξερω τι! emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσε, έχω δοκιμάσει τα πάντα. Για κάποια περίοδο χρησιμοποιούσα και σύνδεση και καρτοκινητό (για να μειώνω και καλά το λο/σμό της σύνδεσης) αλλά τα αποτελέσματα ήταν για άλλη μια φορά καταστροφικά...

Υπάρχουν πράγματι πακέτα με 600 ώρες δωρεάν ομιλίας, αλλά φοβάμαι ότι αν βάλω τέτοιο, πάλι θα ξεπερνω το χρόνο ομιλίας, με καταστροφικά πάλι αποτελέσματα...

Μην ανοίξετε τόπικ με το ποιός έχει μεγαλύτερο λογ/σμό, σας το λέω εκ των προτέρων ότι θα νικήσω πανηγυρικά γιατί εκτός απο τα συνηθισμένα 200 έουρος που πληρώνω μηνιαίως, έχω κάνει και κάτι διεθνείς κλήσεις, πάλι με καταστροφικά αποτελέσματα...

Για τους παραπάνω λόγους, ζητώ (ή μάλλον έχω την απαίτηση) απο την Cosmote να μου στήσει αδριάντα στο κτίριό της στο Μαρούσι.

Όσο για το σταθερό, αμφιβάλλω αν θυμάμαι ακόμα τον αριθμό του σπιτιού μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

voice over IP προτιμώ :-)

οι περισσότερες κάρτες τηλ VoIP συστήματα είναι !! :bloodomen::bloodomen:

αλλά μάλλον εννοείς το PC σου, ένα μικρόφωνο, ένα ακουστικάκι και ένα οποιοδήποτε απλό πρόγραμμα σε μια σύνδεση έστω και 55.6!!! ;)

συμφωνώ! :) (για εξωτερικό πάντα και για εσωτερικό μόνο αν και οι δύο έχουτε DSL)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν πράγματι πακέτα με 600 ώρες δωρεάν ομιλίας, αλλά φοβάμαι ότι αν βάλω τέτοιο, πάλι θα ξεπερνω το χρόνο ομιλίας, με καταστροφικά πάλι αποτελέσματα...

Μην ανοίξετε τόπικ με το ποιός έχει μεγαλύτερο λογ/σμό, σας το λέω εκ των προτέρων ότι θα νικήσω πανηγυρικά γιατί εκτός απο τα συνηθισμένα 200 έουρος που πληρώνω μηνιαίως, έχω κάνει και κάτι διεθνείς κλήσεις, πάλι με καταστροφικά αποτελέσματα...

Όσο για το σταθερό, αμφιβάλλω αν θυμάμαι ακόμα τον αριθμό του σπιτιού μου...

A) Από αυτά τα 600 λεπτά εγώ γιατί δε βλέπω ούτε δευτερόλεπτο?

Β) 200 Έουρος? Και διεθνείς κλήσεις? Και μετά λέμε γιατί μένουμε σε χαμόσπιτο... Να που πάνε τα λεφτά! Και μετά με παραμυθιάζεις ότι είναι η θειά σου άρρωστη και χρειάζεται φάρμακα! Μπορείς να μου πεις κυρία μου τι σχετικά έχεις εσύ με τα εξωτερικά? (Αλλά ξέχασα, έχετε να πείτε πολλά με τη Γιάννα...)

Γ) Το σταθερό σου ούτε εγώ το θυμάμαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα έλεγα αγαπητέ Μητσάρα, να πάψετε να σχολιάζετε κάθε μου λέξη και να κοιτάξετε να φέρετε κανένα φράγκο στο σπίτι σας γιατί οι λογ/σμοί τρέχουν. Εκτός κι αν σας βάρυναν οι οικογενειακές υποχρεώσεις, οπότε έχετε πάντα το περιθώριο για μια second thought...

Και μη μπαχαλεύεις το θέμα των παιδιών. Δε σου φταίνε αν εσύ έχεις second thoughts

(Συγχωρήστε τον, είναι απο χωριό)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γ) Το σταθερό σου ούτε εγώ το θυμάμαι

Και συνεχίζω (γιατί με διέκοψε η Πιπίτσα).

Γ) ΤΟ σταθερό σου δεν το θυμάμαι. Να ανησυχήσω τώρα ή μετά το διαζύγιο??? (Γιατί έτσι όπως πας, το κεφάλι σου ...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι από του ανθρώπους που αγαπάνε την τεχνολογία.. οτιδήποτε καινούργιο θέλω να το δοκιμάζω και να το μαθαίνω... έτσι λοιπόν και με τα κινητά.. από την πρώτη ευκαιρία που μου δόθηκε η δυνατότητα να έχω ένα... το απέκτησα... (πριν 6 χρόνια....) ξεκίνησα και εγώ με καρτοκινητό.. ενάντια στη θέληση των γονιών μου.. το πλήρωνα εγώ όπως και τώρα... αυτό όμως άλλαξε σύντομα όπου εδώ και 5 χρόνια είναι συνδρομητής της Vodafone (Panafon).. αρχικά είχα το βασικό πάγιο 1.. μετά το 60 και τώρα το 240...

Γιατί τα λεω όλα αυτά...

Καλώς ή κακώς το κινητό πλέον είμαι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινής μας ζωής... ακόμα και για ένα καφέ να πάμε.. ακόμα και μια επίσκεψη σε ένα φίλο θα τον πάρω πρώτα στο κινητό... Πολλές φορές μας έχει βολέψει και μας έχει γλιτώσει από ένα μισάωρο στήσιμο... ή από χίλιες δυο άλλες καταστάσεις.. η ζωή μας τρέχει συνεχόμενα με πιο γρήγορους ρυθμούς.. μέρα παρά μέρα... όλο αυτό είναι μέρος της καταναλωτικής κοινωνίας που ζούμε...

Διάβασα όλα τα παραπάνω και αυτό που θέλω να πω είναι ότι το κάθε είδος τηλεφώνου είναι για συγκεκριμένους σκοπούς..

Ναι χρησιμοποιώ αρκετά το κινητό μου... έχω κάνει μερικούς καλούς λογαριασμούς αλλά μετά το επαναφέρω σε λογικά για μένα πλαίσια γιατί με πονάει η τσέπη μου και το θεωρώ και κοροϊδία να τα δίνω στις διάφορες εταιρίες τηλεφωνίας...

Δε νομίζω όμως ότι το σταθερό τηλέφωνο θα αντικατασταθεί ποτέ από την κινητή τηλεφωνία... το θέμα είναι ότι η ποιότητα της κινητής τηλεφωνίας δεν συγκρίνεται με τίποτα με αυτή της σταθερής... συχνά θα έχετε όλοι δει ότι δεν ακούτε καλά από το κινητό...

Το αν χρησιμοποιούμε τόσο πολύ το κινητό είναι για άλλους λόγους... 1) νομίζουμε ότι αν πάρουμε στο σπίτι κάποιου θα τον ενοχλήσουμε... δεν είναι έτσι όμως.. εγώ τους αρκετά γνωστούς μου τους παίρνω κατευθείαν στο σταθερό.. κάποιον όμως που δεν τον ξέρω καλά... τον παίρνω πρώτα στο κινητό.. ίσως γιατί δε θέλω να το ενοχλήσω.. να τον ξαφνιάσω (αναγνώριση κλήσης) 2) μερικές φορές είναι πιο οικονομικό.. σχεδόν πάντα βασικά γιατί στο κινητό σπάνια μιλάω πάνω από 1 λεπτό.. εκτός και είναι special occasion :wub:3) συνήθεια 4) αν λείπεις από το σπίτι... 5) sms (αυτά είναι η δική μου καταστροφή :(, τα έκοψα.. βλάπτουν σοβαρά την υγεία και άσε που ο άλλος καταλαβαίνει ότι θέλει)

Όσο για το voice over IP να θυμίσω ότι και αυτό είναι ένα είδος σταθερής τηλεφωνίας... επίσης πως θα έχουμε fax με το κινητό.. ακόμα και τα 3G δίκτυα να λειτουργήσουν με τις ταχύτητες που λένε (384kbps download - όσο και η απλή ADSL σύνδεση) δε νομίζω ότι θα είναι λειτουργικά...

Το κάθε είδος είναι για διαφορετικό σκοπό!

Πιο πιθανό βλέπω να έχουμε για τηλέφωνα υπολογιστές με τεράστια screens και το pc να χειρίζεται όλο το σπίτι, παρά τα κινητά να κυριαρχήσουν ως το μοναδικό είδος τηλεφωνίας...

ΥΓ1. με ενοχλεί αφάνταστα όταν ο άλλος έχει καρτοκινητό και δε παίρνει τηλέφωνα για να μην χρεωθεί...

ΥΓ2. με ενοχλούν αφάνταστα τα sms για χρόνια πολλά και που είσαι αναγκασμένος να απαντήσεις.. γιατί εγώ να πληρώσω επειδή ο άλλος με σκέφτηκε; Ας με πάρει τηλ.... γενικά δεν τα παω καλά με τα μηνύματα και θεωρώ ηλίθιο να ρωτάω τον άλλον κάτι με sms και να τον αναγκάζω να απαντήσει... αν εγώ θέλω κάτι να πάρω τηλ και να το μάθω... (με 216€ λογαριασμούς δε νομίζω ότι είμαι τσιγκούνης.. σε περίπτωση που καταλάβατε κάτι τέτοιο.. είναι θέμα ιδεολογίας..) - υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που δεν μπορείς παρά να στείλεις sms... δεν είμαι ακραίος...

ΥΓ3. δε ξέρω αν καταλάβατε τίποτα... συγνώμη για το παραλλήρημα emblush

emthanxemstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.