Jump to content

Νέα αντικαπνιστική εκστρατεία


dvrach

Recommended Posts

Νέα αντικαπνιστική εκστρατεία

Σοκαριστική εικονογράφηση στα πακέτα των τσιγάρων προτείνει η ΕΕ

575155_b.jpg

Associated Press

«Ο καπνός περιέχει βενζένιο, νιτζοζαμίνες, φορμαλδεΰδη και υδροκυάνιο», χημικά που προφανώς βλάπτουν το στόμα

Βρυξέλλες

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ανακοίνωσε την Παρασκευή την έναρξη επικοινωνιακής εκστρατείας κατά του καπνίσματος, ύψους 72 εκατ. ευρώ, και πρότεινε στις χώρες-μέλη να επιβάλουν ανατριχιαστικές εικόνες στα πακέτα των τσιγάρων.

Όπως επισήμανε ο επίτροπος Υγείας Ντέιβιντ Μπερν, κάθε χρόνο 650.000 Ευρωπαίοι παθαίνουν εξαιτίας του καπνίσματος. Τόνισε επίσης ότι το ετήσιο κόστος για την αντιμετώπιση ασθενειών που σχετίζονται με το κάπνισμα στην ΕΕ ανέρχεται σε 100 δισ. ευρώ.

Μεταξύ άλλων, η Κομισιόν δημιούργησε μια βάση δεδομένων με 42 φωτογραφίες που προειδοποιούν για τις βλαβερές συνέπειες του τσιγάρου. Κάθε χώρα-μέλος θα αποφασίσει μόνη της αν θα υποχρεώσει τις καπνοβιομηχανίες να τυπώνουν τις προειδοποιητικές εικόνες στα πακέτα.

Μια από τις φωτογραφίες απεικονίζει ένα πτώμα σε νεκροτομείο με τη λεζάντα «οι καπνιστές πεθαίνουν πιο νέοι». Μια άλλη δείχνει άρρωστους πνεύμονες με την επισήμανση «το κάπνισμα προκαλεί θανατηφόρο καρκίνο του πνεύμονα». Σε μια τρίτη εικόνα παρουσιάζεται ένας άνδρας με όγκο στο λαιμό, με την προειδοποίηση «το κάπνισμα μπορεί να προκαλέσει αργό και επώδυνο θάνατο».

Ο Ν.Μπερν ανέφερε ότι η Επιτροπή αναμένει ότι οι φωτογραφίες θα χρησιμοποιηθούν το 2005 από το Βέλγιο, την Ιρλανδία και άλλες χώρες-μέλη.

«Οι άνθρωποι είναι απαραίτητο να σοκαριστούν και να ταρακουνηθούν από τη μακαριότητα τους όσον αφορά το κάπνισμα. Δεν θα απολογηθώ για κάποιες από τις φωτογραφίες που χρησιμοποιούμε. Το αληθινό πρόσωπο του καπνίσματος είναι η αρρώστια, ο θάνατος και ο τρόμος και όχι το γκλάμουρ και το σοφιστικέ ύφος που προωθούν οι καπνοβιομηχανίες» σχολίασε ο επίτροπος.

Παρόμοιας εκστρατείας της Ευρωπαϊκής Ένωσης είχε πραγματοποιηθεί την περίοδο 2002-2004, υπό τον τίτλο «Νιώσε ελεύθερος να πεις όχι και με τη συμμετοχή διάσημων ποδοσφαιριστών και τραγουδιστών.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σορρυ αλλα τωρα οι παραπανω εικονες για εμας ειναι καινουριες;δλδ τωρα εμενα θα με μπλοκαρουνε να μη καπνισω; embaaaembaaaembaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον, δε νομίζω πως απευθύνεται σε επιστήμονες υγείας η καμπάνια. Κάποιους ανθρώπους όμως, πολύ λιγότερο ενημερωμένους, μπορεί και να τους προβληματίσουν τέτοιες εικόνες ή πληροφορίες.

Κατά τα άλλα, ποια είναι η πρότασή σου για μια αντικαπνιστική εκστρατεία, αν σε ενδιαφέρει να γίνει μια τέτοια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντικαπνιστική εκστρατεία;βαζοντας μερικες φωτο στα πακετα δε ειναι λυση....εδω αλλοι εχουν ασθμα κ καπνιζουν ή καρκινο ή κι εγω δε ξερω τι κ δε πτοουνται!αλλες ειναι εγκυμονουσες κ παλι καπνιζουν....μα τι λεμε τωρα...

οπου κ να κοιταξουμε αμεσα ή εμμεσα το τσιγαρο ειναι ΠΑΝΤΟΥ!διαφημισεις,εργα.....ακομα κ οταν βλεπουμε Formula.....

αν καποιος θελει να καπνισει....θα καπνισει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά καλό είναι να μην καπνίσει, σωστά; Θέλω να πω, σε αυτό συμφωνούμε;

Επομένως ΚΑΤΙ πρέπει να γίνει, έτσι δεν είναι; Έστω κι αν είναι απλά η αποτυχημένη παράθεση των βλαβερών συνεπειών του..

Διαφωνώ ως προς το αν κάποιος θέλει να καπνίσει, θα καπνίσει. Αν ήταν έτσι, δεν θα το έκοβε ποτέ κανείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δλδ πχ εσενα σε πειθει αυτη η εκστρατεια κ δε θα καπνισεις;δε θα κανεις κανα τσιγαρο αν το γουσταρεις;εεεελα τωρα....μικρα παιδια ειμαστε!;

οποιος θελει να καπνισει θα καπνισει...οπως οποιος θελει να πιει αλκοολ θα πιει....οπως οποιος θελει να δοκιμασει τπτ αλλο θα δοκιμασει!

Διαφωνώ ως προς το αν κάποιος θέλει να καπνίσει, θα καπνίσει. Αν ήταν έτσι, δεν θα το έκοβε ποτέ κανείς.

τι σχεση εχει το ενα με το αλλο;αμα θελει καποιος να το κοψει....θα το κοψει!και δε μιλαω εξω απο το χορο.....κατι ξερω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η εμφάνιση αποκρουστικών εικόνων στα πακέτα σιγαρέτων (όπως θαλεγς και η Τζώνου) δεν έχει αναγκαστικά ως μόνο σκοπό να σε πείσει να μην καπνίζεις. μα σκέψου αν κάποιοι [που με καμάρι κρατάνε δύο κ τρία πακέτα στα χέρια τους όπυ βρίσκονται] αν θα το κάνουν με την ίδια ευκολία. πλέον το πακέτο θα είναι ένα άσχημο θέαμα τόσο για τους ίδιους όσο και για τους υπόλοιπους. είναι επομένως και έμμεσος τρόπος δράσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι φανατικός καπνιστής ο άλλος δεν το κόβει με τίποτα, τί να λέμε τώρα. Ξέρετε εσείς έστω και έναν που να το έχει κόψει επειδή τον προειδοποίησε το υπουργείο υγείας, τον απείλησαν ότι θα γίνει ανίκανος, πρόωρα γέρος, καρκινοπαθής; Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν, αντίθετα ακούγαμε όλο τον χειμώνα την γκρίνια τους για αυτά που γράφουν τα πακέτα πάνω. Αν δεν το αποφασίσει ο ίδιος, και ξυραφάκια να βάλουν πάνω στα πακέτα για να μην τα πιάνουν , αυτοί με ματωμένα δάχτυλα θα τραβάνε τζούρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emexcl Η συγκεκριμένου τύπου αντικαπνιστική εκστρατεία έχει ήδη γίνει στην Ολλανδία και με φρικαλέες γιγαντοαφίσες στους δρόμους που βρέθηκε ότι μείωσε έστω και λίγο τον αριθμό των νέων καπνιστών.Δεν έχουμε τπτ να χάσουμε λοιπόν με το να προσπαθήσουμε.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ βασικά θέλω να κοπεί αυτή η ξεφτίλα, που πάει κάθε 14χρονο μαλ****ένο και αγοράζει τσιγάρα από το περίπτερο λες και είναι μπιγκ μπάμπολ...αυτό είναι δολοφονία κρατική αδεία ( οι υπογεγραμμένες λόγω δοτικής δεν μπήκαν. :P )

Και μη μου μιλήσετε για συνειδητοποιημένους καπνιστές από τα 14...Έλεος... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας απαγορεψουν την πωληση στους ανηλικους.....αυτο δε ειναι δυσκολο αλλα βλεπεις μετα θα πρεπει να πηγαινουν οι γονεις στο περιπτερο...κ ποιος σηκωνεται απο τον καναπε!ασε που βγαζουν κ γαμω τα λεφτα απο τους ανηλικους......βλακες ειναι να το απαγορεψουν :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αν αρχίσουμε με γνώμονα την απαγόρευση, θα συμβεί ό,τι και με τα ναρκωτικά... θα βρεθεί τρόπος να δοκιμάσουν όλοι το απαγορευμένο..

...συν το ότι ακόμα και την πώληση σε ανήλικα να απαγορεύσουν, δεν μπορεί το πιτσιρίκι να σουφρώσει τσιγάρα από το μπαμπά και τη μαμά? Μην κοροϊδευόμαστε ρε emeleos εδώ τσιμπάνε προφυλακτικά και δεν το παίρνουν και χαμπάρι!!! :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αλλά τότε θα φταίει ο γονιός και αυτός θα χτυπά το κεφάλι του στον τοίχο...θα είναι δική του ευθύνη...και το κράτος - πολιτεία θα είναι τουλάχιστον "τυπικά" εντάξει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup My point exactly! Δε νομίζω ότι είναι θέμα πολιτείας, αλλά θέμα που αφορά τον καθένα προσωπικά. Άμα οι γονείς καπνίζουν σαν φουγάρα μπροστά στα παιδιά, τι προσλαμβάνουσες εντυπώσεις θα έχουν μετά αυτά? Κι αν δε φροντίζουν να τους επισημαίνουν οι ίδιοι τον κίνδυνο του καπνίσματος -ΟΧΙ σαν κάτι το απαγορευμένο αλλά σαν κάτι επικίνδυνο (πχ γιατί δεν κάνει να περνάμε με κόκκινο....)- νομίζω ότι όσες αντικαπνιστικές εκστρατείες κι αν κάνει η πολιτεία, τπτ δε θα καταφέρει.

Αν το καλοσκεφτείτε, όσοι καπνιστές το έκοψαν, δεν το έκαναν γιατί τους είπε κάποιος ειδήμων ότι θα πάθουν καρκίνο του πνεύμονα ή έμφραγμα ή δεν ξέρω και γω τι άλλο, αλλά από καθαρά δική τους πρωτοβουλία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αν αρχίσουμε με γνώμονα την απαγόρευση, θα συμβεί ό,τι και με τα ναρκωτικά... θα βρεθεί τρόπος να δοκιμάσουν όλοι το απαγορευμένο..

emdevil καλύτερα να είνα απαγορευμένος καρπός το τσιγάρο. θα αναλώνονται όλοι μπας και καπνίσουν κανα τσιγάρο και έτσι τα ναρκωτικά θα πάψουν να είναι τόσο "προσφιλή"..

My point exactly! Δε νομίζω ότι είναι θέμα πολιτείας, αλλά θέμα που αφορά τον καθένα προσωπικά. Άμα οι γονείς καπνίζουν σαν φουγάρα μπροστά στα παιδιά, τι προσλαμβάνουσες εντυπώσεις θα έχουν μετά αυτά? Κι αν δε φροντίζουν να τους επισημαίνουν οι ίδιοι τον κίνδυνο του καπνίσματος -ΟΧΙ σαν κάτι το απαγορευμένο αλλά σαν κάτι επικίνδυνο (πχ γιατί δεν κάνει να περνάμε με κόκκινο....)- νομίζω ότι όσες αντικαπνιστικές εκστρατείες κι αν κάνει η πολιτεία, τπτ δε θα καταφέρει.

Είναι θέμα του κάθε γονιού μα και της πολιτείας συνολικά. και αυτό τον απώτερο σκοπό έχει το σύνολο των αντικαπνιστικών εκστρατιών:

-->δηλ την εκπαίδευση των νέων γενιών , γιατί πράγματι οι ήδη καπνιστές το κόβουν δύσκολα και δίνουν και κακό παράδειγμα.

-->η πολιτεία δεν μπορεί να περιμένει πότε οι γονείς θα κόψουν το τσιγάρο για να εκπαιδεύσει τις επόμενες γενιές. ουτε να παιθάνουν οι γονείς τους για να παραδειγματιστούν τα παιδιά - που ήδη θα καπνίζουν.

--> σωστό αυτό για το ότι πρέπει να προβάλλεται ως επικίνδυνο. αλλά όλοι όσιι καπνίζουν το παραδέχονται και όλοι συμβουλεύουν κατά του ¨κακού καπνισματος". πόσους έχουν πείσει ?? embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nievsky

Η συγκεκριμένου τύπου αντικαπνιστική εκστρατεία έχει ήδη γίνει στην Ολλανδία και με φρικαλέες γιγαντοαφίσες στους δρόμους που βρέθηκε ότι μείωσε έστω και λίγο τον αριθμό των νέων καπνιστών.Δεν έχουμε τπτ να χάσουμε λοιπόν με το να προσπαθήσουμε

δε ξερω αν εχεις περασει καμια βολτα απο Ολλανδια αλλα εγω που'χω περασει οπου κ να πηγαινα ειχε πολλα "τσιγαρα".....κ σκεψου οτι εμενα με ενοχλει τρελα κ μου προκαλει πονοκεφαλο η μυρωδια......7 βδομαδα εκει με μονιμο πονοκεφαλο ημουνα!οχι δε υπερβαλω καπνιζουν ΠΑΝΤΟΥ!Λες να μασησουνε με μερικες αφισες.....

Juliette

Μην κοροϊδευόμαστε ρε  εδώ τσιμπάνε προφυλακτικά και δεν το παίρνουν και χαμπάρι!!!

προφυλαχτικα να τσιμπανε!!!!!

Juliette

Αν το καλοσκεφτείτε, όσοι καπνιστές το έκοψαν, δεν το έκαναν γιατί τους είπε κάποιος ειδήμων ότι θα πάθουν καρκίνο του πνεύμονα ή έμφραγμα ή δεν ξέρω και γω τι άλλο, αλλά από καθαρά δική τους πρωτοβουλία.

οσοι καπνιστες το κοβουνε το κοβουνε ειτε γιατι εχουν καποιο προβλημα υγειας κ ετσι τα κανουν επανω τους ή ειτε γιατι τους τη βαραει κ επιτελους το αποφασιζουν!εγω τουλαχιστον καπως ετσι το'χα κοψει 3,5 χρονια .....ασχετα αν κανω παλι κανα τσιγαρακι την μερα :rolleyes: ....κι οχι δε ειναι με το καφε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αυτό που θέλω να πω το είπες και μόνη σου. Δεν το'κοψαν επειδή τους το είπαν, αλλά επειδή μόνοι τους το αποφάσισαν για κάποιο λόγο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσοι καπνιστες το κοβουνε το κοβουνε ειτε γιατι εχουν καποιο προβλημα υγειας κ ετσι τα κανουν επανω τους ή ειτε γιατι τους τη βαραει κ επιτελους το αποφασιζουν!εγω τουλαχιστον καπως ετσι το'χα κοψει 3,5 χρονια .....ασχετα αν κανω παλι κανα τσιγαρακι την μερα  :rolleyes: ....κι οχι δε ειναι με το καφε!

Ναι ρε συ Win, αλλά αν δεν ήσουν πληροφορημένη για τους κινδύνους θα το έκοβες; Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω αυτό που υποστηρίζεις: ότι οι καπνιστές το κόβουν έτσι για πλάκα, χωρίς ο λόγος να είναι ότι προβληματίστηκαν για τις επιπτώσεις στην υγεία τους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορώ κάλλιστα να σου αναλύσω την παθοφυσιολογία του καρκίνου μέσω του καπνισματος, πάνω από έναν καφέ-και ΤΣΙΓΑΡΟ.

ΝΑι το τσιγάρο βλαπτει,κλπ κλπ κλπ. ΚΑι η Πεγκυ Ζήνα βλάπτει. Και ο τρελός που οδηγεί και περνάει τα κόκκινα φαναρια, ή κάνει κόντρες μεσα στη Βουλιαγμένης. ΚΑι αυτός μπορεί να βλάψει ΚΑΙ εσένα, ως...παθητικός οδηγός! (βλέπε τον φουκαρά που τον φάγανε λάχανο στη στάση στη Συγγρού μεσα στα ξημερώματα).

Το αν θα καπνίζω εγώ, έξω, στο δρόμο, ή σε προκαθορισμένους για καπνιστές χώρους, είναι δικό μου μανίκι και πρόβλημα. Ξέρω τις συνέπειες, και γουστάρω να καπνίζω. Όπως γουσταρω να τρώω, να μην αθλούμαι, και να διασκεδάζω σε μαγαζιά με δυνατή μουσική. Δε μ αρέσει να ζω αποστειρωμένα, δεν έχω το δικαίωμα?

Με ενοχλεί όμως να καπνίζει ο οδηγος του Λεωφορέίου. Με ενοχλεί να καπνίζει η μάνα μπροστά σε ένα πιτσιρίκι 7 χρονών που πνίγεται από το ασθμα, και εκείνη εμβρόντητη να αναφωνεί " ΜΑ δεν καπνίζω μπροστά του, γιατρέ!!!!" (αλλά στό διπλανό δωμάτιο του μικροσκοπικού μας διαμερίσματος μαζί με άλλες τρεις φιλενάδες μου που το κάνουμε τεκέ). Με ενοχλεί να καπνίζει ο καθηγητής στο σχολείο , στο διαδρομό ή ακόμη και στην τάξη την ώρα του διαγωνίσματος!

Και πάνω από όλα με ενοχλεί η ηλίθια και ανούσια υστερία. Το να φερόμαστε όλοι κατά των καπνιστών, δεν αλλάζει τίποτε. ΓΑιτί δεν προκειται κανένας να σταματήσει να καπνίζει επειδή εσύ του πρήζεις τα @@ με τη γκρίνια! ΚΑι για σπάσιμο, θα το κάνει και μπροστά σου!

Αλλά αν δώσεις λύσεις, όπως ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ και περιορισμένους χώρους καπνιστών σε εστιατόρια και καφετέριες, και επιβάλλεις κανόνες στις δημόσιες υπηρεσίες που να γίνονται σεβαστοί από όλους, και πρώτα πρώτα από το προσωπικό, τότε θα ακολουθήσουν και όλοι οι άλλοι.

Όσο για τα πιτσιρίκια, ναι, να απαγορευτεί να αγοράζουν τσιγάρα. Το ένα που θα κλέψουν από τη μάνα τους δεν θα κάνει τη ζημιά. Το να κυκλοφορούν με πακέτο όμως, που τους κάνει μαγκες, αυτό θα τους γίνει συνήθεια, και δε θα το κόβουν.

Αλλά πως είναι δυνατόν να κάνεις παρατήρηση στους μαθητές να μην καπνίζουν, με το τσιγάρο στο χέρι? πείτε μου κι εμένα ρε παιδιά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά πως είναι δυνατόν να κάνεις παρατήρηση στους μαθητές να μην καπνίζουν, με το τσιγάρο στο χέρι? πείτε μου κι εμένα ρε παιδιά!

emarup Όπως είναι δυνατόν να πείσεις έναν ασθενή σου να κόψει το κάπνισμα, ενώ εσύ θα έχεις το τσιγάρο στο άλλο χέρι, ίσως; :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.