Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] The Village


Sovereign

Recommended Posts

Αρκεί ένας ταλαντούχος σκηνοθέτης και ένα φοβερό cast για να γίνει μια καταπληκτική ταινία; Ο M. Night Shyamalan (6th sense, The signs, Unbreakable) καθοδηγεί τους Joaquin Phoenix, Adrien Brody, William Hurt, Sigourney Weaver κ.α. σε μια ταινία που ακροβατεί μεταξύ θρίλερ, δράματος και ρομάντζου, χωρίς τελικά να είναι τίποτα από όλα αυτά.

Ok, η φοβερή σκηνοθεσία είναι εδώ. Ok, οι ανατροπές είναι εδώ. Ok, ο κοινωνικός σχολιασμός είναι εδώ. Όμως η ανατροπή είναι προβλέψιμη ακόμα κι από το trailer, θρίλερ δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια (κακώς διαφημίζεται ως τέτοιο), αλλά και ως κοινωνικό δράμα δε λέει και τίποτα σπουδαίο, αφού αφήνει την ιδέα μετέωρη και ανολοκλήρωτη.

Οι ερμηνείες δεν είναι κακές, με πρώτη και καλύτερη αυτήν του Adrien Brody( The Pianist), όμως δεν αρκούν να αναδείξουν το ...δράμα του Shyamalan. Γιατί για δράμα πρόκειται, αφού μέσα σε ελάχιστο διάστημα, ο σκηνοθέτης της πρωτοποριακής "Έκτης Αίσθησης" έχει καταντήσει γραφικός με τις κουλές ιδέες του. Παρόλα αυτά, υπάρχει ακόμα κόσμος που τον θαυμάζει και, παρότι είναι από αυτά που ακόμα και ο Mulder θεωρεί ανεξήγητα, ακόμα και το "Signs" θεωρείται από μερικούς αριστούργημα.

Όταν έχεις πάντως στα χέρια σου τέτοιους ηθοποιούς, το να γυρίζεις μια τέτοια ταινία ισοδυναμεί με έγκλημα.

Βαθμολογία: emkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok, η φοβερή σκηνοθεσία είναι εδώ. Ok, οι ανατροπές είναι εδώ. Ok, ο κοινωνικός σχολιασμός είναι εδώ. Όμως η ανατροπή είναι προβλέψιμη ακόμα κι από το trailer, θρίλερ δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια (κακώς διαφημίζεται ως τέτοιο), αλλά και ως κοινωνικό δράμα δε λέει και τίποτα σπουδαίο, αφού αφήνει την ιδέα μετέωρη και ανολοκλήρωτη.

Καλά ρε πρό, πως φαίνεται η ανατροπή από το τρέιλερ κιόλας?? :wacko:

Τώρα, μπορεί όπως λές να μην είναι το απόλυτο θρίλερ, αλλά υπήρχαν αρκετές στιγμές, όπως εκείνης της μοιραίας συνάνντησης στο δάσος, όπου σύσσωμη η αίθουσα τινάχτηκε απότομα!

Εμένα μου άρεσε, πάντως. Και πιστεύω πως σε όσους δεν άρεσε, οφείλεται στο ότι πιθανόν να απογοητεύονται από την ανατροπή!

ΥΓ Όσον αφορά την κύρια υπόθεση της ταινίας, βρήκα αρκετά κοινά στοιχεία με ένα επεισόδιο της ζώνης του Λυκόφως. Εκεί, υπήρχε ένα τέρας που εξαγριωνόταν με την μουσική και γι αυτό στο γειτονικό χωριό, απαγορευόταν ρητώς η μουσική και το τραγούδι. Μάλιστα, ακόμα και στις λειτουργίες δεν έψελναν, άλλα διάβαζαν τους στίχους. Όσοι παρέβαιναν την απαγόρευσή αυτή, τους περίμενε η εκτέλεση και μάλιστα από τους ίδιους τους συγγενείς τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι όπως λέμε ότι το γκολ μπήκε από τα αποδυτήρια! Μέσα στα πρώτα πέντε λεπτά είχα καταλάβει όλη την υπόλοιπη ταινία και την υποψία την είχα από το trailer..

Δεν απογοητεύτηκα ούτε από την ανατροπή, ούτε από το ότι δεν ήταν θρίλερ (το ήξερα άλλωστε), αλλά από το ότι η ταινία δεν είπε τίποτα καινούριο και από το ότι ο τύπος είναι απίστευτα υπερτιμημένος τελικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άστο μάπα το καρπούζι, το Χέλμπόϊ μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον

Σε αυτή τη ταινία ο Shyamalan παίζει με μας και τα γιούρος μας emranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή ταινία για ένα ευχάριστο 2ωρο στο σινεμά αν δε βρίσκει καποιος κάτι καλύτερο να δει...

Αν έχει άλλες ταινίες στο πρόγραμμα, μπορεί να περιμένει και για το dvd... (ή να το αγοράσει και από κανένα πλανώδιο τώρα...)

(...καλά καλά... και εσείς που έχετε dsl μπορείτε να το κατεβάσετε!)

Η ανατροπή στους περισσότερους σινεφίλ θα έχει περάσει από το μυαλό τους ως τα μισά της ταινίας και έτσι στο τέλος δε θα πεταχτείτε να κάνετε ΩΩΩΩΩΩ!!!!! :blink:

(αξίζει βέβαια να μην την πείτε σε κανένα, ούτε να την ψάξετε!!!! εγώ τουλάχιστον προτιμώ σε αυτές τις περιπτώσεις να την δω, έστω και αν υποψιάζομαι κάργα τί μπορεί να είναι)

Η σκηνοθεσία είναι καλή, οι ερμηνείες καλές, τα σκηνικά καλά, το στόρυ καλό, οι προβληματισμοί καλοί και όχι του τύπου που θέλουν μία εβδομάδα να καταλάβεις τί είπε ο ποιητής και δύο χρόνια να κλαις τα λεφτά σου...

Γενικά μια καλή αλλά όχι εξαιρετική ταινία..... emstaremstar ,5 /5 από μένα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πατάτα η ταινία! Ο Shyamalan απέδειξε για μία ακόμη φορά

ότι είναι καλός concept τύπος και σκηνοθέτης αλλά χάνει πολύ στην εκτέλεση.

Η ταινία με έπεισα τελικά ότι πράγματι ισχύει αυτό που λέγεται από την εποχή του Unbreakable (μου άρεσε αρκετά αλλά θα μπορούσε να ταν καλύτερο) ότι ο Editor Andrew Mondshein έπαιξε σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα της Έκτης Αίσθησης. Δυστυχώς δεν ξανασυνεργαστήκαν και ειδικά το Village έχει ανάγκη από έναν καλό editor και έναν σεναριογράφο να την συμμαζέψουν κάπως.

Ντάξει ρε Shyamalan είσαι ταλεντάρα σίγουρα αλλά δεν είσαι και θεός να τα κάνεις όλα μόνος σου και να σου βγαίνουν κάθε φορά, σε λίγο θα σε δούμε να παίζεις κι όλους τους ρόλους by yourself!!!

Βαθμολογία: 2/10 μετα βίας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά πιστεύω ότι το κυριότερο πρόβλημα της ταινίας είναι πως την προβάλουν ως θρίλερ,οπότε ο κόσμος άλλο περιμένει να δει και άλλο βλέπει και είναι λογικό να ζητάει τα λεφτά του πίσω.Δε λέω,όλοι τρομάξαμε στη σκηνή στο δάσος,αλλά θρίλερ η ταινία αυτή δεν είναι!Εγώ που δεν περίμενα να δω θρίλερ,έμεινα σχετικά ικανοποιημένη,μπορούσε όμως να ήταν και απείρως καλύτερη!Βρήκα αρκετά κενά στην υπόθεση,άσε που θα συμφωνήσω,καθόλου απρόβλεπτη!Την έσωζε το καστ πιστεύω και το ρομάντζο του Φοινιξ με την τυφλή κοπέλα-δεν συγκράτησα το όνομα της.

ΥΓ Όσον αφορά την κύρια υπόθεση της ταινίας, βρήκα αρκετά κοινά στοιχεία με ένα επεισόδιο της ζώνης του Λυκόφως. Εκεί, υπήρχε ένα τέρας που εξαγριωνόταν με την μουσική και γι αυτό στο γειτονικό χωριό, απαγορευόταν ρητώς η μουσική και το τραγούδι. Μάλιστα, ακόμα και στις λειτουργίες δεν έψελναν, άλλα διάβαζαν τους στίχους. Όσοι παρέβαιναν την απαγόρευσή αυτή, τους περίμενε η εκτέλεση και μάλιστα από τους ίδιους τους συγγενείς τους.

Το έχω δει το επεισόδιο,και έμενα μου το θύμισε πάρα πολύ,μόνο που εκεί υπήρχε τελικά το τέρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.