Jump to content

ειδικότητα στο κεντρο ή στην περιφερεια?


akisobgyn

Recommended Posts

Hallo all και καλως σας βρηκα!

το μαιο του 2005 θα ξεκινησω το γενικο μερος της ειδικοτητας (9μηνες χειρουργικη) και επομενο ειναι να δηλωσω και το ειδικο.

εδω ομως βρισκεται το προβλημα. θελω να κανω γυναικολογια. η αναμονη ως γνωστον εχει ξεφυγει απο καθε ελεγχο (2012 στη θεσ/νικη, 2011-12 στην αθηνα, 2010-2011 στα λοιπα πανεπιστημιακα νοσοκομεια.)

αντιθετα σε περιφεριακα νοσοκομεια του ΕΣΥ (που δινουν πληρη ειδικοτητα),τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα (2008-2009).

ιδου λοιπον το διλημμα....

να δηλωσω αθηνα,θεσ/νικη? φυσικα οι δυνατοτητες εκπαιδευσης ειναι μεγαλυτερες, πχ εχουν τμηματα εξωσωματικης, υστεροσκοπησεις,κλπ.

να δηλωσω περιφερεια? θα γλυτωσω τουλαχιστο 2-3 χρονια αναμονης. ομως υπαρχει δυνατοτητα να μαθω καπου (ελλαδα η εξωτερικο) αυτα που δε θα μαθω στο περιφεριακο νοσοκομειο? εστω κ μετα την ειδικοτητα.

η ειδικοτητα στο εξωτερικο θα ηταν η κλαυτερη λυση,μα στη γυναικολογια ηδη γινεται Ο ΧΑΜΟΣ, τουλαχιστο σε αγγλια, γερμανια, σουηδια. γιαυτο λεω να'χω κατι σιγουρο εδω.

πιστευω θα αντιμετπιζουν και αλλοι συναδελφοι παρομοιο διλημμα...

ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΓΩ ΔΗΛΩΣΑ ΓΙΑ ΓΕΝ.ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 2009,ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΣΟΝ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ?ΠΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ?ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ,ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΠΑΝΤΩΣ.

ΕΨΑΞΕΣ ΓΙΑ ΕΞΩ?ΓΙΑ ΣΟΥΗΔΙΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ?ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΚΕΙ?ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΓΑΙ ΕΚΕΙ.ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?ΑΓΓΛΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΠΑΝΤΩΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου ρε Παλαιολόγε, είσαι έτοιμος για τις Σουηδέζες? Εγώ πιστεύω ότι και χωρίς να είσαι γιατρός αξίζει τον κόπο να πάει κανείς Σουηδία, να χαθεί στα γκομενάκια. Σε τσάκωσα πάλι, έ???? Το τερπνόν μετά του ωφελίμου, εεεεεεεε????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποια θέματα δε σηκώνουν την ίδια πλάκα που σηκώνουν κάποια άλλα.

Σε ό,τι αφορά το θέμα που θίγει ο συνάδελφος, πιστεύω ότι όλα εξαρτώνται από το τι πραγματικά ζητά ο καθένας και ότι δεν έχει και τόσο νόημα να ζητά γνώμες για το συγκεκριμένο θέμα. Στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις μια γυναικολογία λίγο πιο σύγχρονη και να εξειδικευτείς σε κάτι high class, αν με λίγα λόγια σε νοιάζει και η ακαδημαϊκή σου εξέλιξη, τότε η επαρχία είναι απαγορευτική, ως επί το πλείστον, αν εξαιρέσουμε βέβαια τα μεγάλα πανεπιστημιακά Ιωαννίνων, Πάτρας κτλ, όπου οι αναμονές είναι όμως αθηναϊκές.

Αν προτιμάς μικρότερες αναμονές, τότε θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι το νομαρχιακό νοσοκομείο που θα πας παρέχει ειδίκευση υψηλού επιπέδου. Πάντως, οι αναμονές είναι μεγαλύτερες στην Αθήνα αλλά πέφτουν και γρηγορότερα, λόγω του ότι οι θέσεις είναι περισσότερες.

Σε ό,τι αφορά το εξωτερικό, γνωρίζω τουλάχιστον 3 γνωστούς μου που έχουν πάει Λονδίνο τα τελευταία 2 χρόνια για Γυναικολογία, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και τουλάχιστον 1 στη Σουηδία, πάλι εξαιρετικά εύκολα: αμέσως μετά τη Σχολή. Όλα είναι σχετικά σε ό,τι αφορά το εξωτερικό, μην ακούτε ράδιο αρβύλες. Όποιος το κυνηγήσει, πηγαίνει. Όποιος το έχει σαν δεύτερη- τρίτη λύση, τα βρίσκει μπαστούνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχας να ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας.

συναδελφε sovereign, συμφωνω οτι ολα ειναι σχετικα. γιαυτο θα σε ρωτησω, στατιστικα ποσοι προσπαθουν να πιασουν μια θεση γυναικολογιας εξω? και ποσοι απο αυτους τα καταφερνουν? ποσοι υποψηφιοι περιπου υπαρχουν για την καθε θεση? το οτι 3 ατομα τα καταφεραν δεν αποτελει, κατα τη γνωμη μου, εγγυηση για τιποτα.

βεβαια ουτε η στατιστικη αποτελει εγγυηση οτι θα τα καταφερει καποιος η το αντιθετο, ομως εχω την εντυπωση οτι οσο περισσοτερες περιπτωσεις (επιτυχεις η αποτυχημενες) γνωριζουμε, τοσο καλυτερη εικονα σχηματιζουμε.

μακαρι οι φρασεις σου "χωρις ιδιαιτερα προβληματα","εξαιρετικα ευκολα" να αποτελουν τη γενικη αληθεια!

οσον αφορα το οτι οι αναμονες στο κεντρο πεφτουν πιο γρηγορα. οταν δηλαδη βλεπεις οτι θα ξεκινηεις το 2013, ποσο μπορει να πεσει αυτη η αναμονη? και απο ποιους? απο αυτους που εχουν ηδη κανει 1-2 χρονια στην περιφερεια? το 2013 δυστυχως βγαινει, υπολογιζοντας ηδη αυτους, αν θεωρουσα οτι οσοι ειναι στη λιστα θα κανουν 4 χρονια. θα εβγαινε... ας μη το γραψω καλυτερα...

καταννοεις πιστευω οτι δεν εχω διαθεση να αμφισβητησω αυτα που λες, μακαρι τα πραγματα να ειναι οπως τα περιγραφεις, απλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καμία περίπτωση δε γενικεύω παραθέτοντας 3 παραδείγματα. Όμως εγώ δεν είμαι της στατιστικής: Λέω ότι αν το κατάφεραν αυτοί οι 3 μπορώ κι εγώ, αφού τα προσόντα τους ήταν όσα και τα δικά μου ή και λιγότερα.

Το "σχετικά εύκολα πήγαινε σε αυτούς και μόνο, άλλος μπορεί να δυσκολευτεί πολύ περισσότερο. Εξαρτάται από το πόσο θα το κυνηγήσεις, πάντως σίγουρα θα ξεκινήσεις πριν το 2010, όσο δύσκολα και να είναι!

Όσο για το κέντρο και την περιφέρεια, λογικό είναι από τη μία να πέφτουν οι θέσεις πιο γρήγορα λόγω του μεγαλύτερου αριθμού τους. Από την άλλη, αν πάρουμε για παράδειγμα την χειρουργική και την παθολογία, είναι επίσης λογικό να είναι μικρότερες οι αναμονές από το προβλεπόμενο, αφού οι περισσότεροι δηλώνουν αρχικά 5 χρόνια αλλά πολύ λιγότεροι κάνουν τόσα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βέβαι, υπάρχει κι η μεσοβέζικη λύση, να ξεκινήσεις την ειδικότητα στην επαρχία και να έρθεις στην Αθήνα. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει, γιατί η διαφορά είναι 2 χρόνια μόνο, όπως λες. Επίσης, δεν ξέρω πως ακριβώς μπορεί να γίνει αυτό, δηλ. έρχεται ο διοαρισμός για γυναικολογία στην περιφέρεια και τότετ μπορείς να γραφτείς και σε νοσοκομείο του κέντρου?

Συμφωνώ, πως στο κέντρο οι αναμονές πέφτουν γρηγορότερα, αλλά όσον αφορά το γενικό μέρος, οι αναμονές στην περιφέρεια είναι ακόμα χαμηλότερες. Τώρα για διαφορές στο επίπεδο εκπαίδευσης, ΄δεν γνωρίζω για να μπορώ να μιλήσω. Π'αντως, αν πχ κάποιος θελει ένα χρόνο γενική χειρουργική, για γυναικολογά πχ, και πάει Ευαγγελισμό, εκεί μιας θα είναι ψαρωμένος freshman, θα φάει όλη την λάντζα και θα είναι ο τελευταίος ειδιεκυόμενος, ενώ σε ένα περιφεριακό νοσοκομείο θα κάνει περισσότερα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.