Jump to content

Με αφορμή το quote της Winmx...


blueberry

Recommended Posts

"Στη ζωή δεν υπάρχει μια αλήθεια για όλους.Γιατί η αλήθεια δε ειναι ποτέ αντικειμενική.Είναι πάντα υποκειμενική.Είναι αυτή που βλέπει ο καθένας απο τη μεριά του"

Συμφωνείτε/Διαφωνείτε...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γινομαι αφορμη για σοβαρο θεμα;

Βασικα το'χω ζησει πολλες φορες κ εχω καταληξει οτι ναι υπαρχει κατα ενα μεγαλο ποσοστο υποκειμενικη αληθεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μη σου πω ότι το ποσοστό είναι 100%. Αντικειμενική αλήθεια δεν υπάρχει ούτε για το αν ένας άντρας είναι ωραίος :bloodomen:

Σοβαρεύομαι: πάντα υποκειμενική αλήθεια. Γιατί δεν ξέρεις ποτέ τις ακριβείς συνθήκες υπό τις οποίες κάποιος άλλος διαμορφώνει άποψη και συμπεριφορά, όπως δεν ξέρει κι ο άλλος τις ακριβείς συνθήκες υπό τις οποίες διαμορφώνεις ΕΣΥ άποψη και συμπεριφορά.

emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ συμφωνώ με την υπογραφή...Η αλήθεια δεν είναι μια...ο καθένας τα βλέπει διαφορετικά...εκτός και αν μιλάμε βέβαια για αποδεδιγμένους νόμους της Φυσικής πχ... :)

ΥΓ. Να σας πώ ένα μυστικό??? emsecret Ανεξαρτήτως με την παραπάνω μου απάντηση...η αλήθεια είναι μια...αυτή που λέω εγώ...αλλά δε το λέω γιατί μπορεί να ακουστεί φασιστικό :splaaaats::antegeia::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφωνώ. Η αλήθεια είναι μία (δεν υπάρχει αθανασία κτλ...). Υποκειμενικός είναι ο τρόπος, που την προσεγγίζουμε ή ερμηνεύουμε τα πράγματα, αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι και σωστός! Να ξεκαθαρίσω ότι εννοώ την αλήθεια σχετικά με συγκεκριμένα γεγονότα. Γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις, όπου υπάρχουν μόνο απόψεις και δεν έχει νόημα η αλήθεια, όπως πχ στο θέμα του ωραίου άντρα! B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιιιιιιιπόν ΑΛΗΘΕΙΑ είναι μόνο μία. Από όποια πλευρά και αν την βλέπει κάποιος πάντα είναι μία. Το κακό είναι ότι πολλές φορές πονάει και ίσως ο λόγος που διαφέρει από άτομο σε άτομο είναι, όπως λεει και Βασιλική, ότι προσεγγίζουμε με διαφορετικό τρόπο ή παραβλέπουμε κάποια στοιχεία γιατί έτσι μας βολεύει. Ακόμα και σε μία σχέση, σε ένα χωρισμό, πάντα και παντού μία είναι η αλήθεια. Θέλει όμως πολύ θάρρος πολλές φορές και συνήθως καταφεύγουμε σε "αλήθειες" που μας βολεύουν.

Διαφωνώ λοιπόν καθέτως την υπογραφή της αξιαγάπητης Sandy's όπως και με Jul και Mariza. Μην μπερδεύετε την αλήθεια με την γνώμη του άλλου. Η υπογραφή μιλάει ξεκάθαρα για αλήθεια. Το αν ένα γκόμενος είναι ωραίος, τον αν φέρομαι καλά σε σένα ή όχι, το αν είναι μια ταινία καλή.... αυτό δεν έχει να κάνει με αλήθεια αλλά με την γνώμη του άλλου, κάτι που είναι όντως υποκειμενικό και αυτό γιατί ο καθένας έχει θέσει στον για τον εαυτό του διαφορετικά κριτήρια. Αν όμως το αυτοκίνητο μου είναι μπλε, αν χώρισα, αν έπαιξα ξύλο με κάποιον, αν .... αν... εκεί υπάρχει μόνο μία αλήθεια.

Βασιλική σφωνώ απόλυτα μαζί σου.. προσπάθησα απλά να κάνω λίγο πιο ξεκάθαρη τη γνώμη μου, για τυχόν παρερμηνεύσεις.

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω απόλυτα με Χάρη και Βάσω. Εξάλλου...η αλήθεια είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία. ;)

Μία αλήθεια, αντικειμενική, ξεκάθαρη. Τα γεγονότα είναι αδιαμφισβήτητα, η εκτίμηση τους ακόμα και αν διαφέρει, δεν τα αλλάζει. Και συνήθως είναι η πιο hursh (μετάφραση δεν θυμάμαι) εκτίμηση είναι η πιο κοντινή στα γεγονότα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σφωνω κι εγω με τους προλαλησαντες, νοτβαδ, ροαδρανερ και βασω...

Ε αυτα... βαριεμαι να αναλυσω κιολας :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτός αν το προωθήσουμε λιγάκι και αντί να λέμε:

η αλήθεια ειναι υποκειμενική...

η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση...

να πούμε πως δεν υπάρχει αλήθεια, απλά είναι μία σύμβαση. όσο πιο πολλά άτομα συμφωνούν με αυτή τη σύμβαση και εφόσον δεν παραβιάζεται μια άλλη σύμβαση [ τί είναι λογικό, τί είναι σωστό, ηθικό κλπ] τότε μιλάμε για περισσότερο αντικειμενική αλήθεια... εκτός και αν οι πολλοί έχουν παραπλανηθεί...?? άρα πρόκειται για κάτι υποκειμενικό.

==> δεν υπάρχει αλήθεια και ησυχάζουμε.... :antegeia:

υγ: συμφωνώ με τον Roadrunner

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Διαφωνώ με τους προλαλήσαντες και σφωνώ με τον εαυτό μου και τη Μαρίζα και τη Σάντυ (btw πηγαίνετε στο τοπικ με τα χρόνια πολλά και ευχηθείτε της ρεεεεεεεεεεεεε!!! ρεμάλια emdevil:P )

Η γνώμη αγαπημένα μου Τεκνάμπεν συμπίπτει με την ερμηνεία. Και αξιώματα δεν υπάρχουν στον κόσμο τούτο, γιατί ακόμα κι αν υπάρχουν, κάποια στιγμή θα ερμηνευτούν αλλέως. Κάποτε θεωρούσαν ότι αλήθεια είναι το 12θεο. Μετά ότι η Γη είναι επίπεδη. Μετά ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω της. Αλήθεια είναι? Όχι βέβαια. Απλά κάτι υποκειμενικό που πίστευαν ότι ισχύει. Άπαξ και αποδείχτηκε το αντίθετο, πάει......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιος οριζει ποια ειναι η μια κ μοναδικη αληθεια;

ελενιτσα εσυ που ανοιξες το θεμα δε μας ειπες τη γνωμη σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι η αλήθεια είναι αδιαπραγμάτευτα αντικειμενική. Το πώς την αντιλαμβανόμαστε ατομικά είναι υποκειμενικό. Είναι απίστευτο το πόσες δικαιολογίες περιστρέφονται γύρω από την "υποκειμενικότητα" της αλήθειας. Βάσει αυτής της συλλογιστικής και το ψέμα είναι κάτι υποκειμενικό. Δεν είναι όμως...Τα γεγονότα, οι καταστάσεις, οι εξελίξεις είναι πάνω από τις προσωπικές μας ερμηνείες, τα συμφέροντά μας, τα αισθήματά μας. Είτε μας αρέσει είτε όχι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

" Κάποτε θεωρούσαν ότι αλήθεια είναι το 12θεο. Μετά ότι η Γη είναι επίπεδη. Μετά ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω της. Αλήθεια είναι? Όχι βέβαια."

Ό,τι και να πίστευαν για το 12θεο, το Θεό, τον 'Ηλιο, τα άστρα κτλ. δεν αλλάζει την μία και μοναδική αλήθεια---την οποία ίσως δεν μάθουμε ποτέ βέβαια. Αυτό γιατί αυτόματα αναιρεί την αντικειμενικότητα της αλήθειας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δώσω μία λίγο διαφορετική διάσταση (ύψος ή βάθος, το διαλέγετε εσείς), δε νομίζω πως η ουσία του πράγματος είναι να προβληματίζεται ο άνθρωπος αν η αλήθεια είναι αντικειμενική ή υποκειμενική, καθώς κάτι τέτοιο μάλλον καταλήγει σε αδιέξοδο. Αν είναι αντικειμενική, είναι δυσπρόσιτη με βάση τους περιορισμούς του ανθώπινου μυαλού. Αν είναι υποκειμενική, τότε δεν είναι μία άλλα όσες και οι ψυχές αυτού του κόσμου. Επομένως, σημασία έχει περισσότερο η αναζήτηση, το ταξίδι, η περιπέτεια και όχι η απόλυτη αλήθεια, η Ιθάκη, ο προορισμός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έστω ότι υπάρχει μία και μοναδική αλήθεια, η απόλυτη αλήθεια….Από τη στιγμή που αυτή για να επηρεάσει τη ζωή του καθενός πρέπει να διηθηθεί μέσα από μία ή όλες τις αισθήσεις , να την δούμε, να την ακούσουμε, να την αγγίξουμε , να την γευτούμε ,να την μυριστούμε ή για να ερμηνευτεί πρέπει να χρησιμοποιήσει τα μονοπάτια του μυαλού αυτομάτως προσαρμόζεται στα «μέτρα και στα σταθμά» του καθενός. Είναι σαν ένα λάστιχο….Απλώνεται και συρρικνώνεται ανάλογα με το δυναμικό ή τη διάθεση…

Όμως , ποιος μπορεί να μας πει ότι αυτή η απόλυτη Αλήθεια δεν είναι επινόηση , τέχνασμα του μυαλού μας; Κάτι σαν ιδανικό; Κάτι σαν αξίωμα; Κάτι που δεν τολμάμε ή δεν έχουμε τη δυνατότητα ακόμη να εξηγήσουμε ή να αμφισβητήσουμε;

Ότι δεν την δημιουργήσαμε για να μπορέσουμε να «βαστάξουμε» τη μηδαμινότητά μας, την άγνοιά μας ή το ίδιο το Άγνωστο; Να έχουμε δηλαδή επισημάνει την ύπαρξη της απόλυτης Αλήθειας για να μπορέσουμε να έχουμε κάτι σαν βάση , εφαλτήριο ή κάτι σαν προορισμό, σκοπό, γνώμονα;

Για να μπορούμε έτσι να πορευόμαστε στον κόσμο, να τολμάμε να προτείνουμε, να τολμάμε να ερμηνεύουμε, να μην υποκύπτουμε στο φόβο του Αγνώστου, του Απόλυτου, να μπορούμε να έχουμε, στην τελική, πορεία και εξέλιξη και νόημα ύπαρξης; …γιατί είναι πολύ δύσκολο και ανυπόφορο να σέρνεις τη ζωή σου…

Όπως στη ζωγραφική υπάρχουν τα 3 βασικά χρώματα (απόλυτη αλήθεια; αλήθεια μόνο για τους ζωγράφους ή τα μάτια;) , με την ανάμειξη των οποίων προκύπτουν οι άπειρες αποχρώσεις…οι μινωικές τοιχογραφίες, η Μόνα Λίζα, τα Ηλιοτρόπια, οι βυζαντινές αγιογραφίες, η Γκουέρνικα…., μπορεί κατά τον ίδιο τρόπο και η Απόλυτη Αλήθεια να αποτελεί επινόηση για να μπορέσουμε απ’αυτήν να αντλήσουμε τις δικές υποκειμενικές αλήθειες , σαν τις αποχρώσεις, ώστε να «χρωματίσουμε» τις εμπειρίες μας, τα γεγονότα, τα συναισθήματα , τη ζωή μας…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, το ότι δεν μπορούμε σίγουρα να ξέρουμε πώς κινούνται οι πλανήτες, αλλά το υποθέτουμε με βάση τη μικρή μας λογική, δε σημαίνει ότι δεν κινούνται με κάποιο τρόπο. Απλά εμείς δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύο άνθρωποι κοιτάζουν τις 2 διαφορετικές όψεις ενός πορτοκαλιού, του οποίου η μία όψη έχει μουχλιάσει...

Στην ερώτηση " Τι είδατε;", απάντησαν :

1ος : "Είδα ένα φρέσκο πορτοκάλι"

2ος : "Είδα ένα μουχλιασμένο πορτοκάλι"

Και οι 2 έχουν πει την υποκειμενική τους αλήθεια, αλλά κανείς τους την αντικειμενική αλήθεια, γιατί κανείς τους δεν είχε το απαραίτητο οπτικό πεδίο για να εκφράσει μια πλήρη άποψη...

Γνώμη μου είναι ότι η αλήθεια είναι μία...Απλώς εμείς οι άνθρωποι κάνουμε το σημαντικό λάθος να πιστεύουμε ότι η φύση είναι ανθρωποκεντρική και ότι αν κάτι δε βλέπουμε εμείς με τις περιορισμένες αισθήσεις μας, δεν υπάρχει...ότι αν κάτι δεν μπορούμε να αποδείξουμε με τα φτωχά μας επιστημονικά μέσα, τότε αυτό είναι οφθαλμαπάτη...

( και κάτι άσχετο,ως προς την αναζήτηση της αλήθειας, αλλά σχετικό ως προς την αυταρέσκεια του ανθρώπου να θεωρεί ότι ο πλανήτης δημιουργήθηκε για αυτόν και μόνο αυτόν...) emardown

Κάποιος είχε πει ότι "...για την ισορροπία του Σύμπαντος, η απώλεια ενός ανθρώπου έχει την ίδια βιολογική αξία με την απώλεια ενός στρειδιού..."

- απλώς εμείς οι άνθρωποι είμαστε λίγο πιο εγωιστές και συναισθηματικοί τύποι... :P -

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχα!! Καλο!!! :D

Συμφωνω με τον Ντοκ7... Η αληθεια ειναι μια και μοναδικη και δεν εχει σχεση με την αντιληψη που εχει ο ανθρπωπος για την αληθεια. Το παραδειμα με το πορτοκαλι ειανι απιστευτα απλο αλλα και απιστευτα ακριβες για το πως εχουν τα πραγματα.

Τικ, ανεφερες τα βασικα χρωματα. Τα χρωματα αυτα ΟΡΙΣΤΙΚΑΝ ως βασικα απο τον ιδιο τον ανθρωπο. Αν ο ορισμος αυτος ειχε γινει σημερα, θα ειχε μαλλον να κανει με ακριβη μηκη κυματος της αντιστοιχης φωτεινης ακτινοβολιας. Εφοσον εμεις τα ορισαμε ετσι, δεν μπορεις να πεις οτι καν αποτελουν μια αληθεια. Η αληθεια δεν ειναι κατι το οποιο μπορει να ορισει ο ανθρωπος, απλα ειναι, απλα υπαρχει. Ειναι περα απο εμας. Το οτι τα βασικα χρωματα ειναι το μπλε το κοκκινο και το κιτρινο δεν ειναι περισσοτερο αληθινο απο το οτι εμένα με λενε Δημητρη...

Η απολυτη αληθεια για τα χρωματα ειναι οτι εχουν ιδιοτητες για να ειναι ορατα σε εμας και με τις ιδιοτητες τους αυτες ειναι ορατα σε εμας με τον τροπο που ειναι ορατα. Για εναν σκυλο τα χρωματα δεν εχουν το ιδιο νοημα, αλλα δεν αλλαζουν οι ιδιοτητες των χρωματων, δεν αλλαζει η αληθινοτητα τους. Τα χρωματα εξακολοθουν να εχουν την ιδιοτητα να ειναι ορατα στον ανθρωπο με εναν συγκεκριμενο τροπο...

Επεκτεινοντας το παραπανω, η αληθεια, εχει την ιδιοτητα να ειναι αντιληπτη στον καθε ανθρωπο με εναν συγκεκριμενο τροπο. Το πως γινεται αντιληπτη δεν εχει σχεση με τις ιδιοτητες της αληθειας, αλλα με τις ιδιοτητες του ανθρωπου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρώσω ότι το ερώτημα δεν είναι ποιος ορίζει την αλήθεια. Γιατί όπως λέει και η τικ-τακ, το μέτρο αυτό προέρχεται από τον άνθρωπο, ο οποίος είναι πεπερασμένος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο οποίος είναι πεπερασμένος...

δε ξέρω για εσάς αλλά εγώ είμαι ατελείωτοοοος :bloodomen:B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Πρωταγόρας είπε: Η αλήθεια κάθε πραγματικότητας εξαρτάται απο εμάς.

Κι αν έχετε όρεξη, έχω να παρουσιάσω και στοιχεία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.