Jump to content

Παιδοψυχιατρική- Ελβετία


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία- προσωπική εμπειρία σχετικά με την ειδικότητα της Παιδοψυχιατρικής στο γαλλόφωνο καντόνι της Ελβετίας.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος/η για να σε βοηθήσουμε κάπως παραπάνω?

Τα καντόνια είναι παραπάνω από ένα τα γαλλόφωνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα, θα με ενδιεφερε κυρίως να μαθω για Γενευη και Λωζανη. Δευτερευόντως για οπουδηποτε χρησιμοποιείται η γαλλική ως επίσημη γλώσσα. 

Θα ήθελα να μάθω αν ζητείται προϋπηρεσία για μια πιθανή έναρξη ειδικότητας, γενικά σε τι δινεται έμφαση στο βιογραφικό, μισθοί, γενικά πώς μπορείς να απορροφηθείς εργασιακά εκεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιθυμητή, μα όχι αναγκαία προυπόθεση η ύπαρξη εμπειρίας, το βιογραφικό είναι αυτό που θα καθορίσει ουσιαστικά εαν θα σε καλέσουν ή όχι για συνέντευξη, ο μισθός στη Γενεύη είναι πιο υψηλός απότι στη Λωζάνη λόγω και του υψηλότερου κόστους ζωής αντίστοιχα

 

έχεις διαβάσει το σχετικό νήμα Ειδικότητα στην Ελβετία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω διαβασει ολο το νημα πολλες φορες. Ηθελα πιο update πληροφοριες. Ησουν σαφης ομως. 

Σχετικα με τη γλωσσα, ζητανε Β2 ή C1/2 στην εν λογω ειδικοτητα για ευνοητους λογους; Δινεται γενικα ενα διαστημα μεταβατικο ως προς τη γλωσσικη προσαρμογη; Γιατι αλλο το C2 στα χαρτια και αλλο το C2 στην καθ΄ημερα επικοινωνια.

Από το βιογραφικο τι αξιολογειται θετικα; Βαθμολογια πτυχίου, ΜΠΣ, δημοσιευσεις, Poster, κλπ; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης σχετικα με τους μισθους ειναι περιπου 7.500 CHF/μηνα μικτα ή κανω λαθος; Διαβασα καπου οτι υπαρχει διαβασθμιση αναλογα με το ετος ειδικοτητας, αλλο στο 1ο ετος αλλο στο 5ο, κλπ. Ποια η βαση εναρξης θα ηθελα να μαθω, γτ υπαρχει και οικογενεια με παιδι απο πισω. Οποτε ειναι αλλο το κοστος διαβιωσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Update από κάποιον που επέστρεψε από Ελβετία το 2014, είναι υπό συζήτηση πόσο θα σε βοηθήσει

Β2 θέλανε για Λωζάνη και C1 μάλλον για Γενεύη(δεν περιοριζόταν μόνο στην εν λόγω ειδικότητα, ήταν έτσι για όλες)

Αυτό που μπορεί να σου δοθεί, όπως έχει ξαναγίνει, είναι πχ για ένα διάστημα κάποιων μηνών να κάνεις ψυχιατρική ενηλίκων για την γενικότερη προσαρμογή όχι μονάχα στο θέμα της γλώσσας, αλλά και στον νέο για σένα τρόπο λειτουργίας

πόστερ και δημοσιεύσεις δεν νομίζω πως μετράνε τόσο σε αυτή τη φάση, ούτε μάστερ(εγώ δεν είχα τίποτα από αυτά τότε)

διαβάθμιση υπάρχει οπότε όσο ανεβαίνεις έτος τόσο ανεβαίνει, λίγο βέβαια, και ο μισθός. Οι εφημερίες δεν πληρώνονται εξτρά, είναι ήδη ενσωματωμένες. Γύρω στα 5500 με 6000 περίπου ξεκινάς μαζί με το επίδομα τέκνου αφου υπάρχει και παιδί. Το μεγαλύτερο έξοδο θα είναι το ενοίκιο, 1540 φράγκα δίναμε εμείς το μήνα, ωστόσο αν δουλέψει στο CHUV μπορείς με τα μισά σχεδόν λεφτά να μένεις στις εστίες ας πούμε που παρέχει το νοσοκομείο για τους εργαζόμενούς του για ένα χρόνο νομίζω, θα σε γελάσω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! ❤️

Αναφερθηκες σε εστιες εργαζομενων. Υπαρχουν αντιστοιχες δομες απασχολησης νηπιων τεκνων εργαζομενων; Ελληνικος παιδικος σταθμος κλπ; Γενικα με το συλλογο Ελληνων Γενευης-Λωζανης τι παιζει;

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για Λωζάνη που ήξερα περισσότερα πράγματα, δεν θυμάμαι να υπήρχε κάτι τέτοιο. Ελληνικό σχολείο ναι, ελληνικό παιδικό σταθμό μάλλον όχι, αλλά ας απαντήσει κάποιος /α που να έχει πιο πρόσφατες πληροφορίες. Στο συ΄λλογο μπορέις να βοηθηθείς σε κάποια πράγματα, μπες στο αντίστοιχο εαν έχεις fb

8-6 ωράριο πενθήμερο με υποχρεωτικό διάλειμμα το μεσημέρι για φαγητό, που πάνω κάτω το κανονίζεις εσύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω μπει στην ιστοσελιδα του συλλογου και ειδα για υπηρεσια φυλαξης παιδιων και δραστηριοτητες νηπιων. Αλλα ηθελα να ρωτησω εφοσον εχει εμπειρια διαβιωσης εκει. 

Μια ακομη ερωτηση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι σχετικα με τα βιβλια, το διαβασμα. Ποια τα συγγραμματα που προτεινονται γενικα και ποια ειδικα για τη ληψη του τιτλου; 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εργασιακές υποχρεώσεις είναι να συμμετέχεις στις εφημερίες, μικρές και μεγάλες, να εξετάζεις παιδιά και εφήβους στα πλαίσια διάγνωσης και θεραπείας(από το πρώτο περιστατικό μόνος μου τότε θυμάμαι), να ενημερώνεις τους φακέλους των ασθενών, να κάνεις διασυνδετική, να συμμετέχεις στις παρουσιάσεις περιστατικών εκ περιτροπής, να κάνεις και εσωτερική από δικό τους εποπτεία και εξωτερική που θα βρεις εσύ επόπτη, να κάνεις ατομική ψυχοθεραπεία, να παρακολουθείς τα όποια θεωρητικά μαθήματα σου παρέχει το ίδρυμα που θα είσαι και να παρακολουθείς/συμμετέχεις και σε συνέδρια, ημερίδες, συμπόσια υποχρεωτικά δύο νομίζω έως την λήψη του τίτλου

Εφημερίες κάναμε περίπου 4-5 το μήνα μικρές, από το πρωί δηλαδή έως το σχόλασμα και μία μεγάλη κάθε 5 εβδομάδες διάρκειας μίας εβδομάδας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1000 ευχαριστω...! Ενταξει πολλες υποχρεωσεις αντικειμενικα!

Δεν καταλαβα ομως πώς ειναι η μεγαλη εφημερια των 7 ημερων; Επτα ημερες σερι κοιμασαι εκει κ κανεις εφημερια; Συγγνωμη που ρωτω τοσες λεπτομερειες αλλα με αφορα λογω του παιδιου.

Επισης ποια ειναι τα συγγραμματα που προτεινονται; Ευχαριστω ΠΟΛΥ και παλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν τις κάνεις όλες κάθε μέρα αυτές τις υποχρεώσεις.Εποπτεια μια φορά την εβδομάδα η εσωτερική και άλλη μία πχ η εξωτερική,ατομική ψυχοθεραπεία επίσης μια φορά την εβδομάδα συνήθως

Δεν κοιμόσουν εκεί,δεν είχε και κρεβάτι εξάλλου,σπίτι σου ή τελοσπαντων όπου ηθελες εσύ αρκεί να ήσουν διαθέσιμος εάν και εφόσον χρειαζόταν.Επι της ουσίας ετοιμότητας ήταν οι εφημερίες οι μεγάλες.Δηλαδη σου έδιναν κινητό και έπρεπε να είναι φορτισμένο και να έχεις σήμα εκεί που βρίσκεσαι,σε εύλογη απόσταση από το νοσοκομείο. Η εφημερία αυτή ξεκινούσε μετά τις 6 το απόγευμα οπότε και σχολουσες τυπικά από την εργασία σου έως την επόμενη μέρα στις 8 το πρωί.Αυτο γινόταν κάθε μέρα για 7 ημερες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τωρα κατάλαβα. Ε ναι ετσι ειναι φυσιολογικο κάπως. Γιατι 7 μερες σερί μεσα λιγο απανθρωπο μου ακουστηκε, ειτε εισαι με οικογενεια ειτε χωρις. 

Σ ευχαριστώ παρά πολύ για ολες τις πληροφορίες. Και που μου τα παρεθεσες αναλυτικα και οχι τυποις να ξεμπερδευεις.

Η μονη μου απορια πια -ετσι απο τα βασικα που θα ηθελα να γνωριζω-, αν θυμασαι φυσικα να μου απαντησεις,  ειναι ο,τι αφορα τα συγγραμματα για την ειδικοτητα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το αφήνω για μετά, δεν έχεις φτάσει ακόμα εκεί απότι διαβάζω

Παρακαλώ ο/η διαχειρστής να μεταφέρει  το νήμα όπως έιναι στην ενότητα Ειδκότητα στην Ελβετία, νομίω εκεί  ταιριάζει πιο πολύ

Πώς λέγανε στη βουλή? Φρουρά, φρουρά!!!!! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ευχαριστούμε πολύ Ξένε για τις πληροφορίες. Την εξωτερική ατομική την πληρώνει ο ενδιαφερόμενος μόνος του ή την σπονσοράρει το νοσοκομείο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακαλώ (δεν το ακούμε η αλήθεια είναι τόσο συχνά το ευχαριστώ εδώ)

Πληρώνεις το δέκα τοις εκατό(αναφερόμενος στην ψυχοθεραπεία),το άλλο ποσοστό το πληρώνει η ασφάλεια σου,που έτσι κι αλλιώς την πληρωνεις εσύ και δεν είναι και λίγα αυτά που θα δίνεις κάθε μήνα,400 φραγκα το άτομο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.