Jump to content

Απορίες ενός άσχετου....


cgp

Recommended Posts

Καλημερα σας. Οπως καταλαβατε απο τον τιτλο δεν ειμαι γιατρος, ουτε σπουδαζω. Βρηκα το site τυχαια και επειδη μου αρεσει να διαβαζω περι ιατρικων θεματων ειπα να ρωτησω κατι για το οποιο διαβασα πολλα σε διαφορα περιοδικα. Η περιτομη... :D .

Περι τινος προκειται αγαπητοι μου γιατροι. Διαβασα οτι βελτιωνει την σεξουαλικη αποδοση, καλυτερη αισθηση και αλλα τετοια. Ισχυουν ολα αυτα?

Ευχαριστω.

Χρηστος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ, εδώ είναι σαϊτ φοιτητών ιατρικής, κι όχι το σαϊτ της "Αγαπητής Μαίρης".Οπότε λυπάμαι , αλλαδεν νομίζω να μπορεί να σου απαντήσει κανείς στα ερωτήματα που θέτεις!Πολύ απλά, γιατί δεν μας έχουν απασχολήσει το θέμα που θέτεις, για κα΄΄υτερη αίσθηση κι απόλασυη. Η περιτομή γίνεται για λόγους υγείας, όπψς δε περιπτώσεις φίμωσης και παραφίμωσης, Για τα άλλ που ρωτά στείλε κανά μαϊλ σε ανάλογου περιεχομένου περιοδικό! :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemeleosemeleosemeleos

προς θεού, το έλεος δεν πάει στον δημιουργό του τόπικ, δηλαδή στον φίλο που έκανε την ερώτησή του, αλλά στους άλλους δύο και ειδικά τον zooglebot που με περισσή ευγένεια φρόντισε γρήγορα να απαντήσει...

τα σχόλιά του περί του σάιτ είναι αποκλειστικά δικά του και οι φοιτητές ιατρικής που απαντάνε "αυτό είναι ερώτηση για την κυρά-Μαίρη" δεν είναι ευτυχώς ο μέσος όρος των εγγεγραμμένων χρηστών του φόρουμ αυτού.

Ντροπή....

Τώρα για την ερώτησή σου, η περιτομή ιατρικά γίνεται για τις περιπτώσεις που το "πετσάκι" δε μπορεί να κατέβει κάτω, δηλαδή να αποκαλυφθεί το κεφάλι και να χαρούμε... έτσι το βγάζουμε αναγκαστικά...περιπτώσεις δηλαδή όπως σωστά ειπώθηκε (το μόνο σωστό) φίμωσης-παραφίμωσης κοκ..

Άλλο καλό της ιστορίας είναι ότι προσφέρει μεγαλύτερες δυνατότητες καθαριότητας. Όταν ο άντρας κανονικά κατουράει, πρέπει να τραβάει "το πετσάκι" πάνω για να μην κάθονται ούρα στην περιοχή, ενώ επίσης όταν δεν υπάρχει πετσάκι, τότε οι διάφοροι αδένες της περιοχής βγάζουν ελεύθερα το έκκριμά τους και δεν μένει αυτό μέσα...Με σχολαστική καθαριότητα (που στην εποχή μας θεωρείται καθημερινότητα -να ρίξεις δηλαδή λίγο νεράκι στο μπάνιο σου) το νόημα αυτό έχει μάλλον χαθεί...

Τώρα.. τί λογικά θα πάθει κάποιος που θα κάνει περιτομή σε μεγάλη ηλικία....Για ένα διάστημα θα αισθάνεται σίγουρα άβολα...Το κεφάλι είχε συνηθίσει να καλύπτεται από κάτι και όχι να ακουμπάει σε ξηρά υφάσματα κοκ.... Οπότε σίγουρα θα κάνει κάποιο καιρό να συνηθίσει... Όταν την περιτομή την κάνεις σε βρεφική ηλικία, τότε αυτή την μεταβατική περίοδο δεν την νιώθεις και το δέρμα στο κεφάλι "σκληραίνει" κάπως από μόνο του, μιας και αυτό πλεόν αποτελεί το εξωτερικό μέρος.

Τέλος, για το θέμα της σεξουαλικής απόλαυσης, είναι λογικό ότι δε πρέπει να έχει καμία διαφορά.....

Πάντως αν έχεις περιτομή δυσκολεύεσαι πολύ να την βρεις μόνος σου σε στιγμές μοναξιάς!!! :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα σχόλια μου , σαφώς κι εκφράζουν την προσωπική μου άποψη! Όταν αρχίσω να εκπροσωπώ τον γείτονα, θα το τονίζω! :P

Εξακολουθώς να πιστεύω πως η συγκεκριμένη ερώτηση , ήταν στην καλύτερη περίπτωση γαι την κ.Μαίρη! Ο συγκεκριμένος χρήστης δεν ρώτησε ένα ιατρικό θέμα, αλλά άν η περιτομή θα τον βοηθήσει να βελτιώση την σεξουαλική απόδοση, όπως λέει! Δεν θεωρώ πως με το ποστ που έγραψε περιμένει απάντηση, παρά μόνο να χλευάσει το σαϊτ και το κλάδο! Διάβασε καλά το απαντητικό πόστ σου και όσα έγραψες σε αυτό και με όλο το σεβασμό και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, έπαιξες πολύ καλά τον ρόλο της κ.Μαίρης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και σοβάρεψε η συζήτηση, δηλώνω υπεύθυνα ότι μου άρεσε το θέμα που άνοιξε ο φίλος/ η φίλη και πέρα από την πλάκα, ένα σάιτ σαν το δικό μας όφειλε να έχει εκτενή posts πάνω σε ιατρικά θέματα, εκτός από εκτενή μπαχαλέματα στα οποία είμαστε όλοι εξπέρ...ΜΔ συγχαρητήρια! Το χειρίστηκες σωστά!

Όποιος έχει απορία πρέπει να ξέρει ότι εδώ μπορεί να βρει κατανόηση και μια εκ του μακρόθεν -έστω- συμβουλή και στήριξη και όχι τη χλεύη.Ούγκ και ουφ._ emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, αν θεωρείται πως το συγκεκριμένο τόπικ είναι σοβαρό ιατρικό θέμα τότε τι να σας πω! Αν είναι έτσι και συμφωνείται να αρχίσουμε να γράφουμε και για την πρόωρη εκσπερμάτιση, για οργασμούς κλπ κλπ! Ο συγκεκριμένος τύπος το μόνο που ήθελε ήταν να κάνει χαβαλέ και πλάκα, και πραγματικά μετάνιωσα που απάντησα στον καραγκιόζη! Αρκετή αξία του έδωσα! :antegeia:

Σημείωση από mod: Καραγκιόζης κάποιος που ρώτησε κάτι? Συγγνώμη για τον φίλο εκ μέρους ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. 10 βαθμοί ποινής δικές σου Zoogle....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον το παιδί δεν προσέβαλε κανένα με την ερώτησή του, μπορεί να ρωτάει ό,τι θέλει...και αν σου φαίνεται αστεία η πρόωρη εκσπερμάτιση, για κάποιους άλλους μπορεί να μην είναι...όπως και ο οργασμός, για τον οποίον όλοι/ες μας μπορούν να δώσουν μια ξεχωριστή εκδοχή... ;)

Αλλά και πλάκα να θέλει να κάνει...οκ...δεν τρέχει κάστανο...αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι ο καραγκιόζης της υπόθεσης...αυτός που ρωτά ή αυτός που απορρίπτει τις απορίες;...

Κακή ερώτηση είναι αυτή που ποτέ δεν έγινε φίλε/η μου... B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ Ντοκ7.... επίσης αφού πιάσαμε τα γνωμικά, να θυμίσω και εγώ πως "δεν υπάρχει χαζή ερώτηση, υπάρχουν χαζές απαντήσεις...."

Όσο για το αν ο φίλος ήθελε να κάνει πλάκα, όπως λέει και ο Ντοκ, δε τρέχει ούτε κάστανο, ουτε φουντούκι. Δεν προσέβαλλε κανέναν, δεν ενόχλησε κανένα και στο κάτω κάτω της γραφής, επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε χιουμορ και γουστάρουμε τον καλό χαβαλέ, αν ήθελε να κάνει πλάκα, έδωσε αφετηρία για πολύ καλή πλάκα.... Δεν έδωσε όμως το δικαίωμα να τον πει κανείς καραγκιόζη ή να του μιλήσει κανείς όπως του μίλησε ο Ζουγκλ....

Τέλος, δε ξέρω πως είναι η δική σου ερωτική ζωή Ζουγκλ στα 25 σου.... Φαντάζομαι υγιέστατη, γνωρίζεις τα πάντα γύρω από το σώμα σου και σίγουρα δεν αφήνεις θηλυκό ανικανοποίητο... Ίσως γιατί λόγω σχολής, μπόρεσες να περάσεις ώρες ατελείωτες στα βιβλία και στο ίντερνετ διαβάζοντας και μαθαίνοντας.... Στον έξω κόσμο όμως, (αυτό το ξέρουν πολλοί γιατροί και φοιτητές που κάνουν παρέα με μη-γιατρούς και φοιτητές) είναι παρα πολλοί αυτοί που έχουν απορίες γύρω από τέτοια θέματα και το χειρότερο, απορίες που τις απευθύνουν συχνά σε αναρμόδια να απαντήσουν άτομα....

Αν εσύ πιστεύεις πως η σεξουαλική υγεία είναι θέμα για την κυρά-Μαίρη και όχι για κάποιον γιατρό, (που από ότι φαίνεται αυτό πιστεύεις) τότε μάλλον να το ψάξεις λίγο καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.... Στον έξω κόσμο όμως, (αυτό το ξέρουν πολλοί γιατροί και φοιτητές που κάνουν παρέα με μη-γιατρούς και φοιτητές) είναι παρα πολλοί αυτοί που έχουν απορίες γύρω από τέτοια θέματα και το χειρότερο, απορίες που τις απευθύνουν συχνά σε αναρμόδια να απαντήσουν άτομα....

Αν εσύ πιστεύεις πως η σεξουαλική υγεία είναι θέμα για την κυρά-Μαίρη και όχι για κάποιον γιατρό, (που από ότι φαίνεται αυτό πιστεύεις) τότε μάλλον να το ψάξεις λίγο καλύτερα.

Συγνωμη αν ενοχλησε καποιους το τοπικ που ανοιξα αλλα ειμαι 23 χρονων και ρωταω πραγματα που με απασχολουν. Και ετυχε να διαβασω καποια πραγματα σε καποια περιοδικα (σοβαρα και μη) αλλα και να δω και ενα ντοκυμαντερ στο national geographic που ειχε θεμα την περιτομη που 'αναγκαζονται' να κανουν καποιοι ορισμενης θρησκειας. Ε και αφου βρηκα το site τυχαια λεω ας ρωτησω. Πραγματικα δεν ειχα σκοπο τον χαβαλε αλλα την ενημερωση. Και γιατι οχι στην πορεια, αφου οι περισσοτεροι εδω μεσα ειναι νεοι να κανουμε και χαβαλε.

Τωρα στον φιλο που με ειπε καραγκιοζη δεν εχω να πω κατι γιατι δεν με ξερει.

Απλα ας εχει λιγη υπομονη στο μελλον για να κρινει τους αλλους καλυτερα.

Ευχαριστω οσους μου απαντησαν. emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο καραγκιόζη, κι εγώ διαφωνώ... Ρε Ζοογλε, το έχεις δει το παιδί και λες αυτά τα πράγματα; Cgp, τα αλάνια είναι μαζί σου!

Αλλά από την άλλη, όντως η στήλη είναι παραπολιτική. Έιναι σανα ρωτάς ένα δικεόρο "πώς μπορώ να καθαρίσω γυναλικα και πεθερά, να πάρω τη γκόμενα και ούτε γάτα ούτυε ζημιά;". Ένας αντίστοιχος Ζοογλοδικερόρος θα σε πάρει στο ψιλό, δεν τίθεται θέμα...

Νομίζω ο κατάλληλότερος επί του θέματος είναι ο Ασκητής, ο οποίος διατηρεί και μαγαζί εδώ παραδίπλα (στο askitis.gr) για αντίστοιχες ερωτήσεις. Αλλά κι εσύ ρε παιδάκι μου, την περιτομή σκέφτεσαι; Ποιά σε πλήγωσε αγόρι μου;;; Εκφράσου ελεύθερα, δεν ξέρουμε (ακόμα) ποιός είσαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο καραγκιόζη, κι εγώ διαφωνώ... Ρε Ζοογλε, το έχεις δει το παιδί και λες αυτά τα πράγματα; Cgp, τα αλάνια είναι μαζί σου!

Αλλά από την άλλη, όντως η στήλη είναι παραπολιτική. Έιναι σανα ρωτάς ένα δικεόρο "πώς μπορώ να καθαρίσω γυναλικα και πεθερά, να πάρω τη γκόμενα και ούτε γάτα ούτυε ζημιά;". Ένας αντίστοιχος Ζοογλοδικερόρος θα σε πάρει στο ψιλό, δεν τίθεται θέμα...

Νομίζω ο κατάλληλότερος επί του θέματος είναι ο Ασκητής, ο οποίος διατηρεί και μαγαζί εδώ παραδίπλα (στο askitis.gr) για αντίστοιχες ερωτήσεις. Αλλά κι εσύ ρε παιδάκι μου, την περιτομή σκέφτεσαι; Ποιά σε πλήγωσε αγόρι μου;;; Εκφράσου ελεύθερα, δεν ξέρουμε (ακόμα) ποιός είσαι...

Τελοσπαντον δεν ξερω πως λειτουργειτε εδω μεσα οποτε καθε σχολιο δεκτο.

Δεν με πληγωσε καμια ακομα... Πραγματικα εντελως ενημερωτηκα ρωτησα γιατι οπως ειπα ετυχε να πεσω πανω σε αυτο το θεμα αρκετα τον τελευταιο καιρο. Απλα αν ειναι τοσο 'ακυρο' το θεμα ας το σβησει καποιος mod και ουτε γατα ουτε ζημια. No hard feelings... ;)emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πιστεύω ότι ΚΑΙ η σεξουαλική επίδοση εντάσσεται στον τομέα της Υγείας. Ένας υγιής σωματικά και ψυχικά άνθρωπος, έχει και καλή σεξουαλική επίδοση.

Επομένως ΚΑΙ θέματα όπως οι συνέπειες της περιτομής στη σεξουαλική επίδοση είναι θέματα Ιατρικά. Η σεξουαλική πλευρά του ανθρώπου ερευνάται από την επιστήμη, και δη από την Ιατρική.

Ας μην παραδίδουμε λοιπόν στα κουτσομπολίστικα περιοδικά αμαχητί το δικαίωμα να εκφέρουν άποψη επί τομέων για τους οποίους είμαστε κατεξοχήν αρμόδιοι. Όποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος (όπως ο Κωνσταντίνος ), το λέει τεκμηριωμένα.

Τόσο η αρνητική, όσο και η θετική αξιολόγηση της σεξουαλικής σφαίρας της ζωής του ανθρώπου είναι προσωπικό θέμα (θέμα ευρύτερων κοσμοθεωρειών), και δεν ενδιαφέρει την επιστήμη. Η επιστήμη ερευνά τα φαινόμενα, δεν αξιολογεί.

Και ας μην προσβάλλουμε πρόσωπα χωρίς λόγο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ Ζοοgle μου, σε πήρανε όλοι απο τα μούτρα! emno

Ο Mitsaras απο πού κι ως πού εξέφρασε άποψη για τη φίμωση και την παραφίμωση, χωρίς μάλιστα να έχει πάρει και - γραπτή - άδεια, δεν καταλαβαίνω...

Ναι, σας μαθαίνανε και στο Ι.Ι.Ε.Κ την περιτομή?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι τραγικό και που το συζητάμε για το ΑΝ έχει θέση ένα τέτοιο θέμα εδώ... Φυσικά και έχει και θα ήταν πολύ καλή ιδέα να δημιουργηθεί ένα topic για ερωτήσεις χρηστών του διαδικτύου σχετικών με οποιοδήποτε θέμα υγείας, πνευματικής, σωματικής, ψυχικής, σεξουαλικής... Κι όποιος προαιρείται κι έχει τις γνώσεις να απαντάει! Προσωπικά συγχαίρω το νέο μας φίλο, που προτίμησε να ρωτήσει κάτι, που τον ενδιαφέρει, εκεί που πίστευε ότι θα του έδιναν σωστές και τεκμηριωμένες απαντήσεις... emrockonemthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπου γάμος και χαρα...

Αλλά και όπου λαλούν πολλοί κοκόροι...

ΠΕΣ ΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΡΕ CPU, ΜΗ ΜΑΣΕΙΣ!!! ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ!!!

Μωρό μου, με τους γιατρούς που έμπλεξα (και βρήκα κι εσένα) δεν καταλαβαίνεις πώς βγάζω τα απωθημένα μου; Φίμωση δεν είναι όταν βάζεις το χέρι σου (ή ότιδήποτε άλλο που δεν του επιτρέπει να μιλήσει, μη σου πω πολλές φορές που μου έχει τύχει να μην παίρνει κι αέρα...) στο στόμα του άλλου;;; ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΦΙΜΩΣΕΙΣ ΜΩΡΟ ΜΟΥ;;; ΕΓΩ ΠΡΩΤΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι τραγικό και που το συζητάμε για το ΑΝ έχει θέση ένα τέτοιο θέμα εδώ... Φυσικά και έχει και θα ήταν πολύ καλή ιδέα να δημιουργηθεί ένα topic για ερωτήσεις χρηστών του διαδικτύου σχετικών με οποιοδήποτε θέμα υγείας, πνευματικής, σωματικής, ψυχικής, σεξουαλικής... Κι όποιος προαιρείται κι έχει τις γνώσεις να απαντάει! Προσωπικά συγχαίρω το νέο μας φίλο, που προτίμησε να ρωτήσει κάτι, που τον ενδιαφέρει, εκεί που πίστευε ότι θα του έδιναν σωστές και τεκμηριωμένες απαντήσεις... emrockon  emthanx

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Πιστευω πως ειναι μια καλη ιδεα να ρωταει καποιος μη σχετικος πραγματα που τον απασχολουν ανθρωπους του χωρου σαν και εσας. Ειναι καλο και για εσας πιστευω να εξασκειστε στο να εξηγειτε θεματα υγειας σε μη σχετικα ατομα που απλα εχουν μια απορια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

CPU, κι εγώ που σπουδάζω σε ΙΙΕΚ, δε βλέπω να είναι θέμα υγείας το "Το έκανα μόνο 7 φορές χθες βράδυ, μήπως είμαι ανίκανος?" ή το "Λες να ξεπεράσω τα 13,76 δευτερόλεπτα αν κόψω το πετσάκι?".

Σφωνώ, κατά την προσφιλή έκφραση ιατρού εκ του προχείρου, που έχει τη μορφή του χοίρου, ότι κλάθε ερώτηση είναι θεμιτή, μόνο που αν μπλέξουμε τις βούρτσες με τις βούρτσες, θα κάνουμε ένα μαλλί...

Επαναλαμβάνω, και ο Ασκητής ιατρός είναι. Κλέφτης να πάει να γίνει (εδώ κοτζάμ βουλευτιλίκι παράτησε...) Εδώ τα παιδιά μπορούν να σου απαντήσουν για "βαρβάτα" θέματα, πχ: Πώς να έρθετε επιτυχώς με μετεγγραφή απο Ρουμανία (που έτσι και πήγαινε χαλούσε ο γάμος...) και να πάρετε πτυχίο χωρίς να ανοίξει μύτη. Νομίζω ότι μπορούν και πιο κοινότυπα, δεν έχω δει όμως φως μέχρι τώρα (διότι παπαριζόμαστε μέχρι αηδίας. Αηδία έχουμε καταντήσει....)

Εγώ περαστικός είμαι :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

CPU, κι εγώ που σπουδάζω σε ΙΙΕΚ, δε βλέπω να είναι θέμα υγείας το "Το έκανα μόνο 7 φορές χθες βράδυ, μήπως είμαι ανίκανος?" ή το "Λες να ξεπεράσω τα 13,76 δευτερόλεπτα αν κόψω το πετσάκι?".

1ον. CGP ειναι το nickname και οχι CPU

Νομιζω οτι υπερβαλλεις λιγο. Δηλαδη τα θεματα σεξουαλικοτητας για σενα δεν αφορουν εναν γιατρο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σορυ για το νικ. Τα θέματα σεξουαλικότητας τα αναθέτω στον Ασκητή (δεν τα λύνω τσάμπα στο Interne). Διαβάζω και κανένα Cosmopolitan, κανένα Είναι, Εκείνη, Ετούτη, η Μία και η Άλλη (που τα αναλύουν ενδελεχώς).

Προσωπική άποψη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι είναι σεξουαλικό πρόβλημα;

Η δυσαρμονία των ψυχικών και σωματικών λειτουργιών ενός ανθρώπου, που μέσα από τον σεξουαλικό του ρόλο, δεν μπορεί να εκφράσει και να εισπράξει ψυχική πληρότητα και σωματική ικανοποίηση (ηδονή, σεξουαλική διέγερση και οργασμική κορύφωση), τόσο από τον εαυτό του, όσο και από τον σύντροφό του.

Το σεξουαλικό πρόβλημα στον άνδρα και στη γυναίκα, χαρακτηρίζει την αδυναμία μιας σχέσης να διεκδικήσει το αίσθημα της σεξουαλικής επιθυμίας και να λειτουργήσει με την εικόνα που προσδοκά την ψυχοσωματική ολοκλήρωση.

Το σεξουαλικό πρόβλημα στον άνδρα, βιώνεται περισσότερο σωματικά και συνδέεται με τις λειτουργίες των γεννητικών οργάνων (πέος, όρχεις), εκλύοντας κυρίαρχο άγχος φόβου αποτυχίας, αισθήματος μειονεξίας και ελαττωμένου ανδρισμού, μπροστά στη γυναίκα που αναζητά μαζί του τη σεξουαλική ικανοποίηση (άγχος και φόβος αποτυχίας του ρόλου του). Κυρίαρχο όργανο της ανδρικής σεξουαλικότητας είναι το πέος που αντανακλά τη ψυχική και σωματική του υγεία, προβάλλοντας μέσα από τον μηχανισμό της ποιοτικής στύσης την ανδρική του υπόσταση.

Η στυτική λειτουργία στη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής αποτελεί τη βασική προϋπόθεση της σεξουαλικής πράξης μέσα από την ποιοτική εισχώρηση που ο άνδρας "εφορμά" στη γυναίκα. Η ποιότητα της στύσης, η σκληρότητα και η διάρκειά της, παράγουν αρκετό άγχος στον άνδρα που δεν μπορεί να κρύψει την οποιαδήποτε διαταραχή της στυτικής λειτουργίας αισθανόμενος ότι εκτίθεται μπροστά στη γυναίκα που τον βλέπει (άγχος αυτοπαρατήρησης του πέους και της στύσης του).

Η εκσπερμάτιση είναι η άλλη λειτουργία της σεξουαλικής συμπεριφοράς στον άνδρα που συνδέεται άμεσα με την ψυχική και σωματική του υγεία, διεκδικώντας την κορύφωση που εκφράζεται με την ολοκλήρωση της ηδονής και την ικανοποίηση της γυναίκας με την εκβολή-εκτίναξη του σπέρματος από το στόμιο της ουρήθρας του πέους. Σημαντικό άγχος και φόβος κυριαρχούν τον άνδρα όταν εμφανίσει διαταραχές της εκσπερμάτισης που προκαλούν δυσφορία, ένταση και θυμό στη γυναίκα.

Ο άνδρας προσφέρει στη γυναίκα μέσα από τον μηχανισμό της εκσπερμάτισης, ψυχική ικανοποίηση αλλά και σωματική ολοκλήρωση, ιδιαίτερα όταν η σεξουαλική επαφή ολοκληρώνεται με την ενδοκολπική εκσπερμάτιση.

Η εκσπερμάτιση, αναγνωρίζει τη θηλυκή προσδοκία στο δικαίωμα της γυναικείας σεξουαλικότητας να εκφράζεται με την θηλυκότητα και την αίσθηση του πόθου που βιώνει η γυναίκα για το σώμα της από τον άνδρα-αρσενικό. Η λαγνεία της, εξαργυρώνεται με την πλούσια και δυναμική παρουσία της εκσπερμάτισης, προσφέροντας στην ίδια βαθιά ψυχική ανακούφιση, ότι κατάφερε να δώσει στον αρσενικό-σύντροφο το ρόλο που του πρέπει, εκφορτίζοντας την πηγαία ηδονή του και την ζωώδη βιολογική του ωρίμανση.

Βιολογικοί παράγοντες επιδρούν τόσο στη στύση, όσο και στην εκσπερμάτιση που με την πάροδο της ηλικίας απειλούν τη σεξουαλική ζωή του άνδρα (π.χ. υπέρταση, σακχαρώδης διαβήτης, στεφανιαία νόσος, καρκίνος του προστάτη, κ.ά.).

Το σεξουαλικό πρόβλημα στη γυναίκα βιώνεται περισσότερο ψυχικά, καθηλώνοντας το μυαλό της με σκέψεις που την αμφισβητούν σωματικά (άγχος σωματικής έλξης προς τον άνδρα) και της απαιτούν την οργασμική κορύφωση σαν απαραίτητη προϋπόθεση της ολοκληρωμένης σεξουαλικής επαφής. Κυρίαρχος φόβος στη σεξουαλικότητά της είναι η απογοήτευση του άνδρα, η έλλειψη ψυχικής αυτοπεποίθησης που εκφράζεται σωματικά με αίσθημα μειωμένης ηδονής, δυσφορίας και σκέψης καταναγκαστικής συμμετοχής στη σεξουαλική πίεση του άνδρα. Συχνά η γυναίκα εγκλωβίζεται μέσα στο πρέπει μιας σεξουαλικής επαφής που απαιτεί ο σύντροφος, χάνοντας ουσιαστικά τον αυθορμητισμό της, τη σεξουαλική της διέγερση και τελικά τον οργασμό της. Η γυναικεία σεξουαλικότητα συνδέεται τόσο με την ψυχική της υγεία αλλά και την σωστή φροντίδα και υγιεινή της σωματικής εικόνας με κυρίαρχο ρόλο πρόληψης και φροντίδας των γεννητικών οργάνων της. Στοιχεία έντονης σεξουαλικότητας που καθορίζουν τη στάση της απέναντι στο σύντροφό της που ποθεί το σώμα της και έλκεται από την εικόνα της είναι η ψυχική της σταθερότητα που εκφράζεται μέσα από την ουσιαστική ωρίμανση της προσωπικότητάς της.

Το σεξουαλικό πρόβλημα στη γυναίκα προβάλλεται ως εγκεφαλική έκφραση που μπλοκάρεται μέσα από την στόχευση και αναζήτηση ενός ρόλου προτύπου, που φαίνεται να διαμορφώνεται από πολλούς κοινωνικούς, πολιτισμικούς αλλά και παραδοσιακούς παράγοντες της οικογένειας και του τρόπου ζωής της. Η κοινωνία σήμερα, της επιτρέπει να αναζητά πιο ανοικτά και ελεύθερα τη σεξουαλική της εικόνα, την επιλογή του άνδρα που επιθυμεί την ικανοποίησή της, αλλά και τα πρότυπα που επηρεάζουν και διαμορφώνουν το σεξουαλικό της ρόλο. Τα τελευταία χρόνια, πληθαίνουν οι μελέτες που αναφέρονται στη γυναικεία σεξουαλική συμπεριφορά, στην επιθυμία και στον οργασμό της, ενώ όλο και περισσότερες έρευνες εμπλέκουν το ψυχικό μέρος της σεξουαλικότητας με την βιολογική εξέλιξη και ωρίμανση των γεννητικών της οργάνων. Αναμφίβολα, η ανδρική σεξουαλική συμπεριφορά κερδίζει ακόμη έδαφος στην ιατρική ερευνητική προσέγγιση, αφού είναι περισσότερο απαιτητική η απάντηση της σεξουαλικής ζωής στον άνδρα αλλά και η γυναίκα φαίνεται να πρωταγωνιστεί αισθητά στην αναζήτηση λύσεων για το "μυστήριο" της σεξουαλικής ζωής της και της οργασμικής της κορύφωσης.

Τα γεννητικά της όργανα αρκετά συχνά την αγχώνουν αλλά και την φοβίζουν, εκφράζοντας την άγνοια και την έλλειψη θετικής στάσης που αισθάνεται η ίδια για τα σωματικά της γυναικεία γνωρίσματα.

Το αιδοίο και ο κόλπος, είναι τα ουσιαστικά όργανα της γενετήσιας λειτουργίας που συμμετέχουν στη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής, προσφέροντας ηδονή τόσο στην ίδια, όσο και στον σύντροφό της. Η κλειτορίδα αποτελεί τη βασική πηγή σεξουαλικής διέγερσης από την εφηβική περίοδο και καθορίζει το βαθμό της αισθησιακής διέγερσης, προσφέροντας την οργασμική κορύφωση στο μεγαλύτερο ποσοστό της γυναικείας σεξουαλικότητας. Ο κόλπος δημιουργεί άγχος σεξουαλικής αίσθησης και έκλυσης ηδονής και στους δύο συντρόφους, αφού είναι ο χώρος που ο άνδρας ουσιαστικά εισχωρεί μέσα στη γυναίκα. Διαταραχές της γυναικείας σεξουαλικής συμπεριφοράς συνδέονται με το βαθμό σεξουαλικής διέγερσης μεταξύ κλειτορίδας και κόλπου, προκαλώντας προβλήματα στην ίδια τη γυναίκα που αντίστοιχα τα εκδηλώνει με αισθήματα πόνου, σωματική ένταση και σπασμό του κόλπου αλλά και πολλές φορές και των χειλέων του αιδοίου (κολπόσπασμος), προκαλώντας την πλήρη αδυναμία εισχώρησης του ανδρικού μορίου (πέος) μέσα της.

Κυρίαρχο μέρος της σεξουαλικής δυσλειτουργίας στη γυναίκα αποτελεί η θετική ή αρνητική στάση του άνδρα σεξουαλικού συντρόφου. Η ίδια μπορεί εύκολα να κρυφτεί και να περιχαρακώσει την σεξουαλική της διαταραχή, προβάλλοντας εικόνες που δημιουργούν εντυπωσιασμό και ικανοποίηση του ανδρισμού, αφήνοντας τον εαυτό της μακριά από τη σεξουαλική διέγερση, υποκρινόμενη και τη τελική φάση της σεξουαλικής επαφής με έναν οργασμό που δεν μπορεί να βιώσει. Το σεξουαλικό πρόβλημα στη γυναίκα, την οδηγεί σε σκέψεις πανικού, κλειδώνοντας τη θηλυκότητά της, πιστεύοντας ότι είναι άρρωστη και ότι εάν το μάθει ο σύντροφός της θα την απορρίψει�

Η ευθραυστότητα της σεξουαλικής επιθυμίας συνδέεται άμεσα με την ψυχική της κατάσταση, τη βίωση μέσα στη σχέση της, τη στάση του συντρόφου της, το άγχος της επαγγελματικής καταξίωσης και κυρίαρχα ο βαθμός ψυχικής ωρίμανσης και ουσιαστικής αυτοπεποίθησης που εκφράζει με τον εαυτό της. Η σεξουαλική της συμπεριφορά είναι πολύ πιο θετική όταν συνδέεται η συναισθηματική κατάσταση με την σεξουαλική της επιλογή, κάτι που την διαχωρίζει σημαντικά από τη σεξουαλικότητα του άνδρα που κυριαρχείται από αισθητήρια πόθου, έλξης και σωματικής ηδονής.

Ο "άρρωστος" και "υγιής" σεξουαλικά σύντροφος!

Το σεξουαλικό πρόβλημα καθορίζει την συμπεριφορά ενός ανθρώπου και μιας σχέσης, που και για τα δύο φύλα, μπορεί να απειληθεί εάν εγκλωβιστεί μέσα σε αυτό και λιμνάσει στις ενοχές, στο φόβο αλλά και στον θυμό. Η εμφάνιση ενός σεξουαλικού προβλήματος στη ζωή ενός ζευγαριού, μπορεί να απειλήσει τη ποιότητα ζωής του και να οδηγήσει τους δύο συντρόφους σε μια συνεχή τριβή και ένταση που ουσιαστικά θα τους απομακρύνει και θα τους ενεργοποιήσει τη διάθεση να αναζητήσουν αλλού τόσο την σεξουαλική εικόνα, όσο και την ψυχική επαφή.

Η σεξουαλική ζωή δύο ανθρώπων που δηλητηριάζεται από την εικόνα ενός σεξουαλικού προβλήματος, δημιουργεί πολλές σκέψεις αρνητικές και σε αυτόν που το κουβαλάει, αλλά και σε εκείνον που το εισπράττει. Σαν να υπάρχει ένας άνθρωπος "άρρωστος" που σεξουαλικά δεν μπορεί και προσπαθεί να ξεφύγει από αυτό με αισθήματα ενοχής και φόβου προς τον εαυτό του, που οδηγείται σιγά-σιγά στην παραίτηση, ενώ έχει αυτοκαταδικαστεί "εγώ φταίω, εγώ έχω το πρόβλημα, εγώ είμαι ανίκανος". Αρκετές φορές μέσα στην απελπισία και το θυμό που αισθάνεται για το πρόβλημά του, επιτίθεται χρεωστικά προς τον σύντροφο τον οποίο χρεώνει με αδυναμία και ανεπάρκεια στο να του δώσει λύση. Κατηγορεί τον άλλο σύντροφο που δηλώνει "υγιής" ότι δεν είναι σε θέση να τον βοηθήσει να ξεπεράσει το πρόβλημα. Η επιθετικότητα που αναπτύσσεται μεταξύ τους, γεννάει συχνές συγκρούσεις, ενώ ο "υγιής" σύντροφος κα απολογηθεί στον "άρρωστο" που τον κατηγορεί ότι δεν φταίει αυτός... Ο "υγιής" σύντροφος σε πολλές περιπτώσεις παγιδεύεται μέσα σε σκέψεις που γεννιόνται στο μυαλό του, εάν είναι αρεστός και σεξουαλικά επιθυμητός από τον σύντροφό του, θεωρώντας την ύπαρξη του σεξουαλικού προβλήματος σαν καλή δικαιολογία για να μην κάνει σεξ ο "άρρωστος" σύντροφος μαζί του γιατί δεν τον θέλει σεξουαλικά. Η συμπεριφορά αυτή τον κάνει καχύποπτο, νευρικό, εριστικό, επιθετικό προς τον σύντροφο που του λέει "άσε με, δεν μπορώ", προκαλώντας του αρκετή ανασφάλεια, μήπως βρεθεί (ή υπάρχει) κάποιος άλλος που θα καταφέρει να δώσει λύση (δήθεν) και να ικανοποιήσει τον σεξουαλικό του σύντροφο που εκφράζει άρνηση και δυσκολία να κάνει έρωτα μαζί του.

"'Αρρωστος" και "υγιής" σύντροφος, είναι δυο φιγούρες τραγικές που μπερδεύονται μεταξύ τους, προσπαθούν με λάθος τρόπο να βρουν το ποιος φταίει και ποιος πρέπει να πληρώσει "τη νύφη", ενώ συχνά ο παραλογισμός, ο φόβος και η συνεχής αλληλοχρέωση βάζει και άλλους σύμμαχους μέσα στην συγκρουσιακή σχέση (όπως οι γονείς και από τις δύο πλευρές στο φρεσκοπαντρεμμένο ζευγάρι που έχει μπλοκάρει σεξουαλικά, αναζητώντας λυσσαλέα τον ένοχο που φταίει για την έλλειψη σεξουαλικής ζωής και το λευκό γάμο, φτάνοντας σε απόλυτη εχθρότητα, ζητώντας τη διάλυση του γάμου, απαιτώντας να πάρει πίσω το "άρρωστο" παιδί που παντρεύτηκε το "υγιές" δικό τους παιδί).

Η αλήθεια είναι πολύ διαφορετική, ώριμη και σημαντικά ανθρώπινη σε αυτή την σχέση που δεν φοράει τα ρούχα του "άρρωστου" και του "υγιούς" συντρόφου, δεν αναζητά τον ένοχο και τον απολογούμενο και δεν επιβάλλει ποινές για μια εικόνα που δεν φταίει κανείς. Η σχέση που έχει σεξουαλικό πρόβλημα, ουσιαστικά οφείλει να το δει και με τους δύο μαζί χωρίς "άρρωστο" και "υγιή" σύντροφο, διεκδικώντας αυτό που πρέπει μαζί να λύσουν και αυτό που μαζί θέλουν να χαίρονται και να απολαμβάνουν, δηλαδή πιο απλά, τη σεξουαλική επαφή.

Η γρήγορη αντιμετώπιση "του σεξουαλικού μας προβλήματος", είναι η καλύτερη απάντηση σε μια πορεία, που ο χρόνος, η χρέωση και ο φόβος μας απειλούν, όσο το σεξουαλικό πρόβλημα αναπαράγεται από εμάς τους δύο, που μας χωρίζει και μας απομακρύνει σταθερά και καθημερινά.

Η ύπαρξη ενός σεξουαλικού προβλήματος μπορεί να φωτογραφίζει πολλά άλλα προβλήματα δύο ανθρώπων, που η συνύπαρξη και η συντροφικότητά τους, εκφράζεται αρνητικά με την σεξουαλική δυσαρμονία και τη χρέωση του ποιος έχει το πρόβλημα και ποιος φταίει γι αυτό, αφήνοντας τους δύο αυτούς συντρόφους, όχι μόνο έξω από το κρεβάτι τους αλλά ουσιαστικά έξω από τη προσωπική τους ζωή!

Πολλές φορές η έννοια ενός σεξουαλικού προβλήματος μπορεί να έχει υποκειμενικό χαρακτήρα, σε αυτόν που αισθάνεται ότι το έχει και το βιώνει ως πρόβλημα, σε σχέση με το σύντροφό του που δεν το βλέπει και δεν το θεωρεί ως πρόβλημα της σχέσης. Π.χ. είναι το πρόβλημα ενός άνδρα που νομίζει ότι είναι γρήγορος στην εκσπερμάτιση ή ότι το μέγεθος του πέους δεν τον ικανοποιεί, ενώ η γυναίκα δεν δείχνει να ενοχλείται ή να θεωρεί πρόβλημα το χρόνο της εκσπερμάτισης της σεξουαλικής επαφής. Αντίστοιχα στη γυναίκα που θεωρεί σεξουαλικό πρόβλημα το ότι το στήθος της είναι μικρό ή οι γλουτοί της έχουν κυτταρίτιδα, εκλύοντας σημαντικό άγχος στην ίδια με αποτέλεσμα να οδηγείται στην αποφυγή μιας σεξουαλικής συνεύρεσης και να ντρέπεται να δείξει το σώμα της στο σύντροφό της. Εκείνος όμως την ποθεί έντονα και δεν δείχνει να ενοχλείται από το μικρό της στήθος ή την εμφάνιση κυτταρίτιδας στους γλουτούς της.

'Αρα λοιπόν, ένα σεξουαλικό πρόβλημα μπορεί να έχει υποκειμενικό ψυχικό κόστος, κάτι που οφείλει να αναγνωρίσει ο άλλος σεξουαλικός σύντροφος, διεκδικώντας μαζί λύσεις που θα δώσουν και στους δύο την πλήρη σεξουαλική, σωματική και ψυχική ικανοποίηση.

Ουσιαστικό συμπέρασμα και μήνυμα σε εκείνον που αισθάνεται ότι έχει ένα σεξουαλικό πρόβλημα είναι να το γνωστοποιήσει στον άλλον, που οφείλει να το δει και μαζί να το εκφράσουν σαν ανάγκη να το ξεπεράσουν.

Κάθε σεξουαλικό πρόβλημα έχει τη λύση του όσο σοβαρό και να είναι, αρκεί αυτός που το έχει και η σχέση που το βιώνει, να μην κρυφτεί πίσω από την εικόνα "που μας πονάει", αλλά με κυρίαρχο στόχο το δικαίωμα της σεξουαλικής απόλαυσης και την έκφραση της ηδονιστικής κορύφωσης, να αναζητήσει τη λύση. Η ζωή μας ως ανθρώπινα όντα, κυριαρχείται και εμπεδώνεται από τη σεξουαλικότητά μας, που είναι το μέσον μιας ολοκληρωμένης ψυχικής και σωματικής υγείας, αναζητώντας έναν άνθρωπο που θέλουμε να μας ικανοποιήσει και να τον ικανοποιήσουμε. Η σεξουαλική ζωή στον άνδρα και στη γυναίκα έχει μια ιδιαίτερη μηνυματική εξέλιξη, καταγράφοντας την πορεία ενός κύκλου ζωής που η χαρά της απόλαυσης, η ψυχική πληρότητα και η δημιουργία μιας ζωής που γεννιέται, οριοθετούν απόλυτα τον άξονα της συντροφικότητας, της μοναδικότητας που ο καθένας εκφράζει.

Οποιαδήποτε συμπεριφορά στη ανθρώπινη σεξουαλικότητα που παράγει άγχος, αυτό-αμφισβήτηση αλλά και ενοχοποίηση του εαυτού μου και του συντρόφου μου, απορυθμίζει την αίσθηση και την έκφραση όλων αυτών των λειτουργιών που στοχεύουν στη σωματική ηδονή και την ψυχική ικανοποίηση ενός ανθρώπου, προκαλώντας μεγάλο ψυχικό κόστος και σωματική-λειτουργική ανεπάρκεια που αμφίδρομα επανατροφοδοτούν την ύπαρξη του σεξουαλικού προβλήματος.

Το σεξουαλικό πρόβλημα απειλεί τη ζωή και των δύο φύλων φτιάχνοντας έναν στόχο που απαιτεί την επιτυχία μέσα από το άγχος της αποτυχίας (δραματοποίηση, ενοχή και παραίτηση).

Από το askitis.gr

Λυθήκανε οι απορίες;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αισθάνεσαι καλά? Τόσοι γιατροί είναι εδώ, να φωνάξουμε κανένα?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημείωση από mod: Καραγκιόζης κάποιος που ρώτησε κάτι? Συγγνώμη για τον φίλο εκ μέρους ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. 10 βαθμοί ποινής δικές σου Zoogle....

10 βαθμοί ποινής επειδή τον είπα καραγκιόζη? Τότε άλλοι που βρίζουν΄πολυ χειρότερα εδω μέσα τι έπρεπε να πάρουν? Τεσπα, αρκετά ασχολήθηκα με το θέμα! Χαίρομαι που αρκετοί βγήκαν να πάρουν θέση, όσον αφορά την "επίθεση" που δέχτηκε το νέο μέλος! Έτσι μπόρεσαν να υπερτονίσουν το φιλελεύθερο πνεύμα τους, το υψηλό αίσθημα δικαιωσύνης, την προστασία των αδυνάτων κι ότι εν πάσει περιπτώση είμαστε και γαμώ τα παιδιά, πολύ cool κι έτσι!

MD αν αυτά που λέω, θίγουν την εικόνα του forum ΣΟΥ τότε σου δίνω το OK όχι μόνο να μου κάνεις ban αλλά να διαγράψεις όλα τα post μου! BYE!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενίσταμαι κύρια Δικαστά, ο πελάτης μου έχει δίκιο. Θα υποβάλουμε έφεση στον Άρειο Πάγο στην Ανώτατη επιτροπή. Ο πελάτης μου έχει πέσει θύμα πλεκτάνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και χρήζει και ψυχιατρικής παρακολούθησης. Κι έχει κι άλλοθι, το βράδυ του φόνου, ήμασταν μαζί... :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.