Jump to content

Τι ειδικότητα να δηλώσω?


drWatkins

Τι ειδικότητα να δηλώσω?  

69 members have voted

  1. 1. Τι ειδικότητα να δηλώσω?

    • Ωτορινολαρυγγολογία
      8
    • Καρδιολογία
      7
    • Αγγειοχειρουργική
      7
    • Παθολογία
      7
    • Ορθοπεδική
      7
    • Γεν.Χειρουργική
      1
    • Να παρατήσεις την Ιατρική και να γίνεις Σουβλατζής
      17
    • Άλλη (αναφέρετε ποιά)
      15


Recommended Posts

Όπως οι περισσότεροι που μόλις τέλιωσαν, έτσι κι εγώ , αντιμετωπίζουμε το δίλημμα τι ειδικότητα να επιλέξουμε. Για πολλούς θεωρείται απόφαση ζωής μιας και θα είναι ένας τίτλος που θα σε ακολουθεί μέχρι να πεθάνεις, ενώ για κάποιους άλλους είναι πιο χαλαρό μιας στο κάτω κάτω της γραφής θα ασκήσουμε ούτως ή άλλως την Ιατρική! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια μόνο συμβουλή απο μια μεγαλύτερή σας ... :DΜΗ δηλώσετε μια ειδικότητα που δε σας αρέσει μόνο και μόνο γιατί δεν έχει αναμονή . Θα βρεθείτε να δηλώνετε παραίτηση μετά απο κάνα μήνα , έχοντας μείνει πολύ πιο πίσω απο εκεί που ήσασταν πριν δηλώσετε . Επίσης μη δηλώσετε μια ειδικότητα , όσο και αν σας αρέσει , αν η αναμονή είναι εξωπραγματική...( πχ Γυναικολογία...) Βολευτείτε με κάτι στη μέση........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι μπανάλ και οπισθοδρομικές ειδικότητες είναι αυτές που παραθέτεις. Μια είναι η ανερχόμενη ειδικότητα: Σεξολογία

1.jpg

1.Γνωρίστε στο χώρο σας ενδιαφέρουσες προσωπικότητες:

-Γιατρέ, όποτε βλέπω τι Μπιρμπίλο, κάτι παθαίνω, ανάβω, αλλά αυτή δεν ανταποκρίνεται τι να κάνω;

-Τις κάνατε κανένα δώρο;

-Πώς αμέ σανό

:D

2. Μάθετε ενδιαφέρουσες περιπτώσεις:

Είναι παθολογικό που όποτε βλέπω τη Τζέσυ Παπουτσή διεγείρομαι;

3.Γίνε TV περσόνα με δική σου εκπομπή, φανατικό κοινό,αναγνωρισιμότητα και καυτή συμπαρουσιάστρια.

4. ΄Ολα αυτά πάντα σεβόμενοι το Ιατρικό απόρρητο και τη σχέση ασθενούς πελάτη

(Πόσα εκατοστά είπαμε; :lol::lol::lol::lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβαρά τώρα, η επιλογή της ειδικότητας θα πρέπει να γίνει βάση των εξής κριτιρίων κατά σειρά:

1.Κλινική ή επιστημονική ή ακαδημαϊκή

2.Βαθμό εμπλοκής με τον ασθενή

3.Στρές και ένταση και ωράρια

4.Αποδοχές

5.Μέλλον της ειδικότητας

6. Αναμονή

7. Ευχαρίστηση του ασκόμενου με την ειδικότητα

Πάντως από τον πατέρα μου γνωρίζω οτι η γενική χειρουργική είναι σκ@τοειδικότητα, παρότι είναι σταθερή αξία, ψυχοφθόρα και στρεσογόνα εκτός αν καταλάβεις διοικητική θέση. Αντίθετα η ορθοπεδική έχει λαμπρή εξέλιξη και ολοένα αυξάνει ο ρόλος της, ενώ δεν είδα πουθενά την οφθαλμιατρική που παρότι έχει μεγάλη λίστα αναμονής, είναι αρκετά ενδιαφέρουσα ειδικότητα, αναίμακτή και χρησιμοποιεί τεχνολογίες τελευταίας αιχμής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο απότερο μέλλον,θέλει να ασκήσει την ειδικότητά του κλινικά, ή να καταλήξει πιο πολύ ακαδημαϊκός, δηλ. να έχει μια ορισμένη πελατεία, αλλά να επικεντρώνεται πιο πολύ στο ακαδημαϊκό του έργο; Ορισμένες ειδικότητες, όπως πχ η οφθαλμολογία επιτρέπουν και ερευνητικό έργο, πάντα εντασόμενες στο ακαδημαϊκό πλαίσιο. Πάντως έχω τονίσω δύο πράγματα, 1ον συγχωράτε με καθότι τώρα γίνομαι 2ετής και επομένως έχω ελάχιστη εξοικείωση με την αργκό του επαγγελμάτος, 2ον οτι σκέψεις παραθέτω είναι κυρίως από γιατρούς που τις ακούω από 6 ετών. Εντούτοις αμφιβάλλω για το αν οι απόψεις μας θα παίξουν καταλυτικό ρόλο (ατττςςςς) στην απόφαση του αξιότιμου κύριου drWatkins για την επιλογή ειδικότητας, εξάλου θα ήταν και γελοίο να τον πείσουμε, για μα τόσο σημαντική απόφαση που ανήκει αποκλειστικά σε αυτόν

Αλήθεια να γίνεις ταξιτζής το σκέφτηκες; :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει αν είσαι 2ο έτος είναι λογικό να τα λες όπως τα λες. Όλες οι ειδικότητες έχουν έρευνα, και η πολυτέλεια αυτού που λες είναι λίγο ουτοπική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Λοιπόν παιδιά δεν μπορών να βλέπω άλλο αυτή την κατάντια. Είμαστε επίσημα 65000 γιατροί στην Ελλάδα. Όπως καταλαβαίνετε έρχεται η ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΝΑ. Δεν γίνεται με μία πίτσα να χορτάσουν 100 άνθρωποι όσο μεγάλη και να τη φτιάξεις. Άρα ξυπνήστε και δείτε τι θα κάνετε. Η ιατρική είναι πλέον μόνο για τις ακόλουθες κατηγορίες: (Α) πατέρας/μητέρα με έτοιμο ιατρείο που πηγαίνει τρελλά (γιατί σιγά σιγά όλα τα ιατρεία επιβραδύνουν) (Β) απίστευτα δραστήρια άτομα (με εκπληκτικές ικανότητες στο γλείψιμο, ξενύχτι, μάχη στις κλαδικές κομμάτων, γάμους με γιούς/κόρες καθηγητών κλπ) (Γ) θύματα (πολλή δουλειά - λίγα λεφτά) (Δ) ψώνια (ζω με αέρα αλλά είμαι γιατρός) (Ε) συνειδητούς χομπίστες (νοικιάζω 2 βίλλες στην Εκάλη και είμαι εισοδηματίας οπότε στον ελεύθερο χρόνο κάνω ιατρική).

Για πηγαίνετε και στο Ειδικευόμενος Ιατρός να δείτε τι σας περιμένει στην ειδικότητα και ξυπνήστε. Δείτε τι άλλο ξέρετε και μπορείτε να κάνετε και προετοιμάστε από τώρα το δρόμο. Ξέρετε πόσοι γιατροί (ειδικευμένοι) ασχολούνται πλέον με άλλα επαγγέλματα (καθηγητές, καταστήματα, φαρμακευτικές εταιρείες, πλασιέ, στατιστική κα);

Περαστικά μας λοιπόν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι ειμαστε πλεον 65000 γιατροι ειναι γεγονος, αλλα ας μην ξεχνας οτι οι 30000 μπηκαν στη σχολη με εξετασεις και οι υπολοιποι απο το "παραθυρο". Η κατασταση αυτη οδηγει στο να χασει η Ελλαδα επιστημονικο προσωπικο και να το κερδισει το εξωτερικο. Η αποφαση του καθενος απο εμας να επιλεξει αυτη τη σχολη ηταν αρκετα δυσκολη, ιδιαιτερα αν δεν υπαγομαστε στην κατηγορια (Α) που ανεφερες!

Οπως καταλαβαινεις φιλε, εμεις που γι' αυτη την επιστημη θυσιασαμε πολλα, δεν προκειται να παραιτηθουμε! Τωρα εσυ επελεξε το δρομο που θα ακολουθησεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ορθοπαιδική, μετά απόφαση της ΕΕΧΟΤ, γράφεται ορθά μόνο με "αι".

Μπορείς να δηλώσεις Γενική Χειρουργική (γενικό μέρος) και μέχρι να σου'ρθει ο διορισμός να σκεφτείς τι χειρουργική ειδικότητα να κάνεις. Αντίστοιχα, Παθολογία για τις παθολογικές ειδικότητες.

Τα μόνα που πρέπει να σκεφτείς σοβαρά τώρα είναι όσα δεν έχουν γενικό μέρος: Οφθαλμολογία, Μικροβιολογία, Παιδιατρική, Ακτινολογία, Ιατροδικαστική...

@paidiatros: Γράψε έναν από εμάς στο (Ε). Δε χρειάζονται δυο βίλες στην Εκάλη όμως...

Όσο για την πίτσα, οι πραγματικοί γευσιγνώστες ξέρουν:

Largest Pizza ( http://www.guinnessworldrecords.com/conten...?recordid=49125 )

The largest pizza ever baked was one measuring 37.4 m (122 ft 8 in) in diameter, made at Norwood Hypermarket, Norwood, South Africa on December 8, 1990. The Norwood pizza's diameter was 3.5 m (11.5 ft) larger than the previous world record set by Pizza Hut, Singapore, in June 1990. The ingredients included 4,500 kg (9920 lb) of flour, 90 kg

(198 lb) of salt, 1,800 kg (3,968 lb) of cheese, and 900 kg (1,984 lb) of tomato puree.

Και υπάρχει και delivery!!! ( http://www.pmq.com/colossal_pizza.shtml )

«Jeff Parker, founder and owner of the Original Brooks Pizza 2-for-1 Ltd., had no idea he would receive the media attention and surge in sales that has followed in the wake of Brooks creating The Colossal. What is The Colossal? It’s the current Guinness WorldRecord holder for the largest commercially available pizza.

Measuring three feet wide, four feet long and providing 108 pieces, The Colossal supplies 12 square feet of pizza for $134.95. Jeff says people are stunned when they see this thing. "If you think it sounds big, you need to actually see it to understand how massive it really is," he adds.»

colossal1.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι ειμαστε πλεον 65000 γιατροι ειναι γεγονος, αλλα ας μην ξεχνας οτι οι 30000 μπηκαν στη σχολη με εξετασεις και οι υπολοιποι απο το "παραθυρο". Η κατασταση αυτη οδηγει στο να χασει η Ελλαδα επιστημονικο προσωπικο και να το κερδισει το εξωτερικο. Η αποφαση του καθενος απο εμας να επιλεξει αυτη τη σχολη ηταν αρκετα δυσκολη, ιδιαιτερα αν δεν υπαγομαστε στην κατηγορια (Α) που ανεφερες!

Οπως καταλαβαινεις φιλε, εμεις που γι' αυτη την επιστημη θυσιασαμε πολλα, δεν προκειται να παραιτηθουμε! Τωρα εσυ επελεξε το δρομο που θα ακολουθησεις!

Αυτό το κόλλημα δεν καταλαβαίνω. Τόσοι παραγωγικοί και νέοι άνθρωποι κατευθύνονται με μαθηματική βεβαιότητα στην ανεργία... Και δεν εννοούν να το καταλάβουν. θέλω να δω σε 5-10 χρόνια από τώρα πως θα ζούνε και αν θα υποστηρίζουν τις ίδιες απόψεις. Η ιατρική σαν επιστήμη έχει τρομερό ενδιαφέρον, όπως και οι υπόλοιπες επιστήμες όταν τις γνωρίσεις από κοντά. Ωστόσο δεν είναι μόνο χόμπυ. Πρέπει να σου ανταποδίδει οικονομικά για τις θυσίες στις οποίες υποβάλλεσαι. Αλλιώς πώς μπορείς να συνεχίσεις να την ασκείς;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το κόλλημα δεν καταλαβαίνω. Τόσοι παραγωγικοί και νέοι άνθρωποι κατευθύνονται με μαθηματική βεβαιότητα στην ανεργία... Και δεν εννοούν να το καταλάβουν. θέλω να δω σε 5-10 χρόνια από τώρα πως θα ζούνε και αν θα υποστηρίζουν τις ίδιες απόψεις. Η ιατρική σαν επιστήμη έχει τρομερό ενδιαφέρον, όπως και οι υπόλοιπες επιστήμες όταν τις γνωρίσεις από κοντά. Ωστόσο δεν είναι μόνο χόμπυ. Πρέπει να σου ανταποδίδει οικονομικά για τις θυσίες στις οποίες υποβάλλεσαι. Αλλιώς πώς μπορείς να συνεχίσεις να την ασκείς;;;

Ερωτηση : Το προβλημα αυτο της ιατρικης σιγουρα δεν εμφανιστηκε σημερα. Υπηρχε πριν μπουμε τοσο εγω οσο και εσυ σ'αυτη τη σχολη. Αληθεια, εσυ γιατι την επελεξες ενω τα ηξερες ολα αυτα?

Και μη μου πεις οτι τωρα ξαφνικα ανοιξες τα ματια σου και αντικρυσες την δυσκολη αυτη πραγματικοτητα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη αλλά εγώ όταν την διάλεξα δεν είχα ιδέα τί με περιμένει. Περίμενα να ανταμειφθούν οι κόποι μου, περίμενα ένα πολύ ανθηρό μέλλον σύμφωνο με την παροιμία 'ότι έσπειρες, θερίζεις'. Και πού καταλήγουμε; Στα 32 μας να παίρνουμε με συμβάσεις τις επισκέψεις του δημοσίου (8 Ευρω η επίσκεψη) και να ψάχνουμε βύσματα να χωθούμε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο για τον σταθερό μισθό. Ξεφτίλα...Γιατί τα δύσκολα έρχονται μετά την ειδικότητα. Μέχρι τότε κουτσοβολεύεσαι.

Και όσον αφορά το γιατί δεν αλλάζουμε σχολή, στα 25 σου και μετά από σχεδόν 10 χρόνια προσπάθεια, δεν μπορείς να τα αγνοήσεις όλα και να κάνεις τί;;; Και ποιος θα σε συντηρεί; Μην γελιόμαστε η κατάσταση έχει καταλήξει να είναι η απαξίωση των κόπων και των επιλογών μας.

Τί κάνουμε γι αυτό;; Αφού μπήκαμε στο χορό, πρέπει να χορέψουμε ή πιο καλά...σκάσε και κολύμπα (αυτό τουλάχιστον λέω εγώ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη αλλά εγώ όταν την διάλεξα δεν είχα ιδέα τί με περιμένει. Περίμενα να ανταμειφθούν οι κόποι μου, περίμενα ένα πολύ ανθηρό μέλλον σύμφωνο με την παροιμία 'ότι έσπειρες, θερίζεις'. Και πού καταλήγουμε; Στα 32 μας να παίρνουμε με συμβάσεις τις επισκέψεις του δημοσίου (8 Ευρω η επίσκεψη) και να ψάχνουμε βύσματα να χωθούμε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο για τον σταθερό μισθό. Ξεφτίλα...Γιατί τα δύσκολα έρχονται μετά την ειδικότητα. Μέχρι τότε κουτσοβολεύεσαι.....

Μα τωρα πλακα μου κανεις? Θα σου αναφερω ενα απλο παραδειγμα.Το πρωτο θεμα SOS για την εκθεση που καναμε στο λυκειο και δωσαμε στις πανελληνιες ηταν " η ανεργεια που αντιμετωπιζουν οι νεοι! " Στο οποιο πιστεψε με, δεν υπηρχε εξαιρεση για κανενα επαγγελμα, φυσικα ουτε για την ιατρικη. Θεωρησες οτι ολα αυτα ηταν αοριστολογιες καποιων απαισιοδοξων που δεν ειχαν επαφη με την πραγματικοτητα? Η τα ξεχασες, για να ερθεις τωρα καποια χρονια μετα να δεις την αληθεια?

Σιγουρα τα πραγματα ειναι δυσκολοτερα απ'οτι για προηγουμενες γενιες γιατρων αλλα ουτε η νομικη, ουτε το πολυτεχνειο εξαιρουνται απο τον κανονα. Ακομα και το καινουργιο σουβλατζιδικο που ανοιξε στη γειτονια μου εχει προβλημα γιατι του τρωει την πελατεια το απεναντι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο σουβλατζής απέναντι δεν έχει φάει 10 χρόνια στα βιβλία. Επίσης στους βερμπαλισμούς των εκθέσεων προτείναμε και λύσεις όπως επιμόρφωση και εκπαίδευση των ανέργων. Εμείς δηλαδή πρέπει να ψάχνόμαστε για διατριβές και μεταδιδακτορικά. Σου φαίνεται νορμάλ όλο αυτό; Δεν λέω ότι δεν θα το αντιμετωπίσουμε αλλά μην μου το παρουσιάζετε φυσιολογικό! Είναι μια απαράδεκτη κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ως τώρα πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο μέχρι πριν λίγα χρόνια η ιατρική ήταν ο μόνος κλάδος με σχεδόν 100% απορρόφηση. άλλος καλύτερα άλλος χειρότερα έβρικε το δρόμο του.

το πρόβλημα σήμερα για μας δεν είναι πως θα είμαστε έτοιμοι επιστήμονες που θα μπορούσαμε δυνητικά να κάνουμε το ένα ή το άλλο μα η ανεργία μας θερίζει...

το πρόβλημα είναι ότι θα είμαστε γιατροί (επειδή έτσι λέει το πτυχίο) που στην πραγματικότητα θα βρεθούμε σε κατάσταση ανεργίας ακριβώς στα μέσα της εκπαίδευσης μας. κατ' επέκταση άνεργοι φοιτητές...γιατί μόνο δίχως ειδικότητα και ανεργία να μην υπήρχε ("λέμε τώρα") λίγες είναι οι προοπτικές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα, παω πασο!

Κι εγω προσωπικα για ειδικοτητα στην Ελλαδα το βλεπω χλωμο. Γι' αυτο θα επιλεξω για τον εαυτο μου το "εξω". Δεν θα ειναι ευκολοτερα σιγουρα, αλλα απο το να καταληξω ιατροδικαστης ( μου εχουν πει οτι εχει ελαχιστη αναμονη ) και να λιποθυμαω σε καθε ακραια παραμορφωμενο πτωμα που θα μου φερνουν....

:antegeia: Η Ελλαδα ειναι σιγουρα πια απελπισια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο σουβλατζής απέναντι δεν έχει φάει 10 χρόνια στα βιβλία. Επίσης στους βερμπαλισμούς των εκθέσεων προτείναμε και λύσεις όπως επιμόρφωση και εκπαίδευση των ανέργων. Εμείς δηλαδή πρέπει να ψάχνόμαστε για διατριβές και μεταδιδακτορικά. Σου φαίνεται νορμάλ όλο αυτό; Δεν λέω ότι δεν θα το αντιμετωπίσουμε αλλά μην μου το παρουσιάζετε φυσιολογικό! Είναι μια απαράδεκτη κατάσταση.

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα. Ευχαριστώ για τη φωνη λογικής του notbad...

Όσον αφορά την πρόταση της Λένας να κάνω άλλη δουλειά ποιος είπε ότι δεν κάνω; Όταν τελειώσω την ειδικότητα σε δύο χρόνια (για να μην λέω ότι 700 ημέρες πριν το τέλος τα παράτησα) έχω έτοιμη δουλειά τελείως εκτός ιατρικής. Βέβαια την προετοίμασα και πάσχισα για αυτήν κατά τη διάρκεια της αναμονής ΚΑΙ παραλληλα με την ειδικότητα δουλεύοντας απίστευτες ώρες. Παρόμοιες επιλογές παράλληλης σταδιοδρομίας έχουν αρχίσει και άλλοι ειδικευόμενοι.

Γιατί ξέρεις όταν πάρεις το πτυχίο νομίζεις ότι ο κόσμος σου ανήκει, ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα, αλλά όλα αυτά σβήνουν όταν έρθει η σκληρή πραγματικότητα να σου θυμίσει ότι μαζί με εσένα ορκίζονται άλλοι 1500 γιατροί στην Ελλάδα ετησίως και ότι οι ασθενείς δεν φτάνουν για όλους αυτούς... Στην αναμονή για ειδικότητα και όταν ξεκινήσεις ειδικότητα θα δεις ότι το πτυχίο αυτό δεν αξίζει τίποτα.

Δεν μπορείς να διοριστείς ούτε καν στη δευτεροβάθμια να διδάξεις ανθρωπολογία, γιατί η σχολή δεν είχε παιδαγωγικά μαθήματα, ενώ οι φυσικοί, οι μαθηματικοί, οι χημικοί κλπ μπορούν.

Δεν μπορείς να πάρεις μέρος στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για διοικητικό προσωπικό γιατί δεν έχεις κάνει ούτε ένα μάθημα δικαίου ή οικονομικών.

Καλή τύχη σε όλους μας παιδιά. Ψάξτε τί άλλο μπορείτε να κάνετε....

emarrighthttp://members.lycos.co.uk/nosokomeiakoi/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΓΕΙΑ σας παιδιά.θέλω να πω και εγώ τον πόνο μου .τελείωσα ακριβώς στα 6 χρόνια.πέρασα με πανελλήνιες σε άλλη πόλη της Ελλάδας και ήρθα στο 3ο έτος εδώ.

Είχα την τύχη να μπω στην τελευταία ομάδα με όλα εκείνα τα τούβλα που και καλά έδωσαν ΔΙΚΑΤΣΑ.Αυτό που στην πορεία κατάλαβα ήταν πως όλοι είχαν από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πλάτες από πίσω και για να περνάνε τα μαθήματα αλλά και να εξασφαλιστούν αργότερα.

Δεν μπορείται να φανταστείτε τι βλακίες έλεγαν στις εξετάσεις αλλά και πως μπροστά στη μούρη μου και των υπόλοιπων λίγων που έτυχε να είμαστε στη ομάδα αυτή οι καθηγητές τους περνούσαν.

Και τώρα που τελείωσα και βλέπω τα χάλια με τις αναμονές κατάλαβα πως με κάποιο τρόπο εμείς θα έπρεπε να είχαμε αντιδράσει.Αν δεν ήταν όλοι αυτοί εμείς τώρα δε θα είχαμε κανένα πρόβλημα.

Τώρα είμαστε αναγκασμένοι να περιμένουμε 100 χρόνια και ούτε στην Αγγλία να μη μας παίρνουν.Μέχρι και στα κέντρα αδυνατίσματος που πήγα για δουλειά περίμεναν 10 γιατροί.

emeleos

Οι ιδιωτικές κλινικές παίρνουν γιατρούς με εμπειρία και δίνουν και ελάχιστα αν ποτέ σε παρουν.

γενικά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και από ότι γαίνεται θα χειροτερεύουν τουλάχιστον για όσους δεν έχουν ένα μπαμπά καθηγητή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να κάνεις γενική ιατρική για να εξασφαλιστείς .Ανοίγουν συνεχώς θέσεις για αυτούς και αφού θα καταργηθεί το αγροτικό αυτοί θα καλυψουν τις θέσεις αυτές.το ότι θα πας σε επαρχία μη σε φοβίζει αφού όποια άλλη ειδικότητα και να κάνεις δουλειά στη Αθήνα δε θα βρείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.