Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Star Wars: Episode III


Recommended Posts

Καμία σχέση με κρύσταλλο. Το κάθε αέριο όταν ιονιστεί ακτινοβολεί σε συγκεκριμένο μήκος κύματος που αντιστοιχεί σε διαφορετικό χρώμα. Δεν θα το κάνουμε κρυστάλλινο το σπαθί να σπάσει αμέσως. Εξάλλου δεν θα ήταν φωτόσπαθο θα ήταν το Ακρον Ίλιον Κρυστάλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Last Reply

Κάποιοι πάντως το συζητάνε εδώ και χιλιάδες ποστ εδώ...

You are strong with the force...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ξέρω για σας, πάντως εγώ κατάφερα να καβατζώσω την αφίσα της ταινίας και σκέφτομαι να της βάλω κάδρο. Κανένα καλό μαγαζί κοντά στην σχολή έχει;

Ρε γμτ, emcensored , καλά καλά δεν είχε ξεκινήσει η προβολή της ταινίας, κυκλοφόρησε ήδη στο ίντερνετ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κορνήλιος Κορνίζας, Υιοί και Συνεργάτες, Παπαδιαμαντοπούλου 16. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως δημιουργηθηκε ΜΕΙΖΟΝ πολιτικο θεμα στην Αμερικη,διοτι λεει ο Ανακιν'Αν δεν εισαι μαζι μου,εισαι εχθρος μου' οπως ειχε πει λεει ο Μπους μετα απο την 11/9 και Οι συντηρητικοι ΑΠΟΚΗΡΥΣΣΟΥΝ(!) ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ!!!! emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Άρχισα να συμπαθώ το Τζώρτζ Λούκας... ;)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Star Wars: Episode III, The Revenge Of The Sith" emstar emstar,5

Του Τζορτζ Λούκας

Με τους Χέιντεν Κρίστενσεν, Γιούαν ΜακΓκρέγκορ, Νάταλι Πόρτμαν, Ίαν ΜακΝτάρμαϊντ κ.α.

Να ξεκινήσω ξεκαθαρίζοντας δυο πράγματα:

-δεν υπήρξα ΠΟΤΕ φαν του "Πολέμου των Άστρων", τα προηγούμενα τα είχα δει πολύ μικρός και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο ενδιαφέρον να τα ξαναδω. Κατά συνέπεια, είναι απόλυτα λογικό να είμαι λιγότερο ενθουσιώδης.

-εν αντιθέσει με αυτό που μπορεί να υποψιαστείτε, ΔΕΝ είμαι ο δηθενιστής κριτικός που θα αποκηρύξει και θα σφαγιάσει άκριτα κάθε ταινία με εφέ μόνο και μόνο επειδή είναι ταινία με εφέ. Θεωρώ ότι το θέαμα και το Δράμα (με την αρχαία έννοια) μπορούν να συνυπάρξουν- και ποια καλύτερη απόδειξη από την τριλογία του Άρχοντα.

Ας αρχίσουμε από τα ουσιώδη- τι είναι αυτό που απαρτίζει μια ταινία. Και παίρνοντας ένα-ένα ξεχωριστά, θα προσπαθήσω να σας καταδείξω, γιατί κατ'εμέ η "Εκδίκηση Των Σιθ" απέτυχε, αποφεύγοντας τα βελάκια, τις ντομάτες και τα λοιπά πυρομαχικά που θα μου πετάτε κατά τη διάρκεια.

Στόρυ/Χαρακτήρες: η άνοδος-πτώση του Άνακιν σε Νταρθ Βέιντερ=πώς ένας άνθρωπος μπορεί να υποκύψει στο Κακό. Αν και θεωρώ ότι, εκ των πραγμάτων, η διάκριση σε Καλό και Κακό είναι αφελής και υποκειμενική (κάτι που ο Λούκας επιδερμικά αναφέρει δια στόματος Σίντιους), είναι ένα θέμα που θα διαπραγματευόταν και μια αρχαία τραγωδία ακόμη- καθόλου ρηχό, κλισέ ή πολιτικά ορθό.

Η μετάβαση του Άνακιν είναι για μένα κάπως βεβιασμένη- μπορεί να μη φαινόταν έτσι, αν ο Λούκας είχε πλάσει τον ήρωά του ΕΜΦΑΝΩΣ πιο φιλόδοξο ή πιο αλαζόνα- να υπάρχουν περισσότερες σκηνές που ο Άνακιν έμπρακτα και όχι μόνο με τα λόγια να φανερώνει τη δίψα του να αναρριχηθεί. Αντίθετα αυτός εμφανίζεται μάλλον αφελής και ρέπει από το ένα ακρό στο άλλο σα βάρκα που γέρνει, πότε με το μέρος του Πάλπατιν-Σίντιους, πότε με το μέρος των Τζεντάι. Επομένως, η σκηνή μετά το θάνατο του Σ.Λ. Τζάκσον όπου παραδίδεται ψυχή τε και σώματι στο Σίντιους είναι αδικαιολόγητη.

Ύστερα, υπάρχει και το πολύ ωραίο "χαρτί" που ο Λούκας δεν εκμεταλλεύτηκε όσο έπρεπε:΅την αγάπη του Άνακιν για την Παντμέ- θα ήταν καλύτερο να τόνιζε περισσότερο την αποδοκιμασία των Τζεντάι για τον "παράνομο" έρωτά τους. Έτσι, θα υπήρχε κι άλλο ένα στοιχείο που θα τον οδηγούσε προς τη μεριά του Σίντιους, ο οποίος του υποσχέθηκε την αθανασία της. Εδώ ολόκληρος Δράκουλας και έκανε ό,τι έκανε για την αγάπη του...

Ερμηνείες : εδώ τραβάμε τα μαλλιά μας. Ο ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΣ Κρίστενσεν δεν πείθει ούτε στιγμή παραδίδοντας μια ερμηνεία σχολικής παράστασης, στερώντας βάθος και τραγικότητα από τον ήρωά του. Ο Μαγκρέγκορ δεν μπορεί να συγκρατήσει τα γέλια του από τις γελοιωδέστατες ατάκες που ο Λούκας το βάζει να ξεστομίζει- ο Τζάκσον τα καταφέρνει κάπως καλύτερα ("ΔΕ ΘΑ ΞΕΦΥΓΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΓΚΡΙΒΟΥΣ!!!" :blink: - Μακριά τα χέρια σου από τα μολύβια Τζορτζ-κράτά τα εκεί που τα βλέπουμε. :bloodomen::bloodomen: ..). Η κακομοίρα η Πόρτμαν δουλεύει με ό,τι της δίνουνε- αν και μεταξύ μας έχει την καλύτερη ατάκα της ταινίας ("Έτσι λοιπόν πέφτει η ελευθερία: με χειροκροτήματα" emrockon ). Και γιατί όλοι λυσσάτε με την ερμηνεία του ΜακΝτάρμαϊντ; Από τη στιγμή που γίνεται Σίντιους και δε σταματάει το γέλιο της ύαινας μου θυμίζει κακό από το Πάουερ Ρέιντζερς...

Τεχνική αρτιότητα : Λούκας=ILM. ILM= Aliens, Terminator, The Abyss, Jurassic Park και χίλια δυο άλλα. Τα εφέ είναι υπέροχα και εξυπηρετούν στην εντέλεια το όραμα του Λούκας, ο οποίος, πίσω από την κάμερα, κάνει ό,τι μπορεί για να τα επιδεικνύει, εξού και το άνοιγμα της ταινίας.

Αν και σίγουρα σκοτεινότερο, βιαιότερο και δραματουργικά δυνατότερο από τους προκατόχους του, το Επ.3 αποτυγχάνει να κερδίσει μια θέση στην ιστορία του κινηματογράφου ως ένα "ποπ αριστούργημα". Και αν αρχίσετε να μου παραθέσετε επιχειρήματα του τύπου- "στις ταινίες δε σκέφτεσαι, μόνο νιώθεις" και "ποιος τα χέζει τα σενάρια, τις ερμηνείες κτλ, το μάτι μου να περνά καλά" τότε σόρρυ, αλλά και σ'αυτό, η ταινία απέτυχε να μου προξενήσει οποιοδήποτε συναίσθημα ή θαυμασμό για την εικονοπλαστική της "τελειότητα"...

This is NM25, signing off...

Υ.Γ. Αν θέλετε sci-fi με ψυχή, δείτε την Πέμπτη ή νοικιάστε το A.I.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μου λές, μπάς και είσαι ο Darth Criticus; Όχι και 2 αστέρια ρε μάστορα βάλε κάτι παραπάνω :lol:

Ο Λούκας με το τωρινό Star Wars αποκατέστησε το μύθο του ονόματος που είχε αρχίσει να φθίνει και να αντικαθίσταται από LOTR και Matrix και εξηγώ.

Αααα, συμφωνώ τα σχόλιά σου περί κριτικής (αν και νομίζω οτι οι ηθοποιοί ακολουθούν το δόγμα των Τζεντάι, περί απάθειας και κενότητας συναισθημάτων).

Το να προσεγγίσεις τη ψυχολογία το κακού είναι δύσκολο, πόσο μάλλον να αναπαραστίσεις τα αίτια που οδήγησαν τον ήρωα στο να γίνει κακός. Δε μπορώ να θυμηθώ άλλη ταινία πέρα από τον Νονό, όπου βλέπουμε τη μοχθηρή ανέλιξη του ήρωα. Ο Λούκας κατά την άποψη μου , διάλεξε δύσκολη έδρα και όμως κέρδισε. Αν έπρεπε να αναπτύξει όλα τα στάδια της πτώσης του Άνακιν θα έπρεπε να γυρίσει άλλα 15 Star Wars. Διαπραγματεύεται ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του κόσμου του Star Wars (impressive...most impressive που λέει και ο άρχοντας Βέϊντερ) το οποίο ΕΙΧΕ ΑΝΑΛΥΘΕΙ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΦΑΝ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΣΩΝ ΕΤΥΧΑΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΠΑΛΙΑ Star Wars ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Μη περιμένεις από τον Λούκας να στα δείξει όλα, βάλε φαντασία και παρακολούθα ότι βγάζει σε σειρές, βίντεο γκέϊμς κτλ. Δυστυχώς έτσι λειτουργεί, τί να καμ'.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τελικά χτες την είδα την ταινία.

Δεν νομίζω ότι ο Λούκας θα ρίσκαρε ποτέ να φτιάξει κάτι εκτός του θρύλου του Star Wars, κάτι φυσικά που δεν έγινε.

Θεωρώ το έργο αντάξιο και στο πνεύμα της ιστορίας. Εξάλου σκοπός του επειδοδίου 3 είναι να διηγηθεί το πέρασμα του Άνακιν στην σκοτεινή πλευρά της δύναμης κάτι που όλοι ξέρουμε ότι θα γίνει. Αυτό βέβαια δεν κάνει λιγότερο θλιβερή την ιστορία. Εγώ προσωπικά αισθάνθηκα απογοητευμένη από τις επιλογές του. Η απόγνωση του Όμπι Ουάν δόθηκε πολύ καλά. Μπορώ να πώ ότι από όλους τους χαρακτήρες μου άρεσε περισσότερο ο Όμπι Ουάν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μένα πάλι, ο καλύτερος ήταν ο Γιόντα. Ήταν ψηφιακός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Μπά, ο στρατηγούς Γκίβους με έπεισε πιό πολύ και τα ανδροειδή(μπορώ να πω ότι πόναγαν πιο πολύ και με μεγαλύτερη φυσικότητα από τον Άνακιν στο τέλος):wacko:

Η απόγνωση του Όμπι Ουάν δόθηκε πολύ καλά. Μπορώ να πώ ότι από όλους τους χαρακτήρες μου άρεσε περισσότερο ο Όμπι Ουάν

Ο Όμπις είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας, ακόμα από τον Βέιντερ. Μπορεί στα προηγούμενα επεισόδια ο Μακ Γκρέγκορ να ήταν "καλός" εμφανισιακά μεν και με το σωστό ίσως στήσιμο σώματος, άσχημος όμως στην απόδοση και στο όλο πνεύμα που αρμόζει στο Όμπι. Μη ξεχνάτε οτι ο Όμπι μπόρει να είναι καλός, αλλά είναι παμπόνηρος , κάτι το όποιο δε φάνηκε στις προηγούμενες σειρές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sorry, αλλά ο Γκρίβους εμένα μου θύμιζε Άλιεν με ακράτεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emperor3.jpg

:blink::blink::blink::blink::blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

threepio.jpg

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

You are Luke Skaywalker!

Πολύ μου άρεσε αυτό!!!

Edit: Τώρα που το καλοσκέφτομαι έπρεπε να το είχα καταλάβει. Σήμερα το πρωί που άνοιξα ένα καινούργιο κουτί κορν φλέικς, είχε μέσα το φωτόσπαθο του Λούκ!

Is this my lucky day or what?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

luke1.jpg

:angry: Προτιμούσα κανάς Yoda! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΣΤ!!!

:wub::wub::wub::wub:

yoda2.jpg

Μαστίγωσα σε, κουνάβι μικρό είσαι...

Μαζί μου η Δύναμη είναι!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ναι, αλλά ο Yoda πήρε απο τα 3 το μακρύτερο στο τέλος, ενώ ο Λουκ απλά έφερε την ισορροπία στην Χύναμη επιτέλους (Space Balls για όποιον δεν καταλαβαίνει)

:D:splaaaats::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΣΤ!!!

:wub:  :wub:  :wub:  :wub:

yoda2.jpg

Μαστίγωσα σε, κουνάβι μικρό είσαι...

Μαζί μου η Δύναμη είναι!!!

Όχι μαζί μου είναι!!!!

Ντάρθ Βεϊντερ, άραγε υπάχει, ή ο εγώ είμαι ο Κακός μόνο;

Κρίμα που δε βγάζει μάλλον Όμπι, από τον σκατόγερο καλύτερος είναι ο πουρέιτζερ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.