Jump to content

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ


Recommended Posts

ΠΑΙΔΕΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ,ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ??ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ?ΙΣΧΥΕΙ??ΕΧΕΙ ΚΕΝΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ??

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΑ SITE ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ??ΠΟΣΑ ΕΤΗ ΔΗΛ.??

ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΑΣ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!ΜΗΠΩΣ ΖΗΤΗΣΑ ΠΟΛΛΑ???? emthanxemthanxemthanxemermm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Παιδια, ξερει κανενας να μου πει πια Παιδιατρικη δινουν στις εξετασεις για την ειδικοτητα της Παιδιατρικης στη Πατρα;

Αλλοι μου ειπαν ΝΕΛΣΟΝ και αλλοι Μαλακά.Ποιο απο τα δυο ισχυει;

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

παιδια καλησπερα!! Θα ηθελα και γω την γνωμη σας για ενα θεμα που με απασχολει. Σκεφτομαι για ειδικοτητα την παιδιατρικη αλλα επειδη στα δυο μεγαλα νοσοκομεια της Αθηνας οι αναμονες ειναι κατι παραπανω απο απογοητευτικες σκεφτομουν να δηλωσω σε καποιο παν/κο της περιφερειας π.χ στην Πατρα. Πιστευετε το παν/κο Πατρας υπερεχει απο θεμα εκπαιδευσης περιστατικων κλπ απο ενα περιφερειακο νοσοκομειο της Αθηνας (εκτος Παιδων) οπως πχ το Νικαιας? Και κατι τελευταιο..πως μπορω να μαθω την αναμονη για το Παν/κο της Πατρας? Θα πρεπει να παω στην Νομαρχια της Πατρας η στο νοσοκομειο? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δεν θα είναι απογοητευτικές οι αναμονές και στην Πάτρα δηλαδή; Σίγουρα θα είναι. Στα πόσα χρόνια το θεωρείς "απογοητευτικό" εσύ;

Κατά τ' άλλα το πανεπιστημιακό της Πάτρας έχει πολύ καλή φήμη, αλλά δεν ξέρω να σου πω συγκεκριμένα πράγματα για Παιδιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θεσσαλονικη που ξερω , η αναμονη ειναι γυρω στα μεσα του 2013

για να μαθεις την αναμονη , γενικα

βημα 1ο

βρες τα τηλ του νοσοκομειου που θες

και της διευθ υγιεινης του νομου που θες

βημα 2ο

παρε το νοσοκομειο

και μαθε ποτε ληγει η συμβαση του καθε ειδικευομενου

βημα 3ο

παρε τηλεφωνο , η' πηγαινε

στην αρμοδια διευθυνση υγιεινης

και μαθε

ποσοι εχουν δηλωσει

και για ποσο χρονο ο καθενας

βημα 4ο

βαλε κατω τις δυο λιστες που εχεις

και για καθε ειδικευομενο που φευγει

θα αντιστοιχεις μια αιτηση που ειναι στην α ναμονη

θα το κανεις οσεςς φορες χρειαστει

και ετσι θα φτασεις και στο δικο σου ονομα

ειναι λιγο μαθηματικο

αλλα ειναι το πιο αξιοπιστο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρες το νοσοκομείο με την μικρότερη αναμονή μια και είσαι αποφασισμένη να ξενιτευτείς. Η φήμη δεν έχει σχέση με τη εκπαίδευση, πιστεύω αν είσαι διατεθημένη να ασχοληθείς παντού μπορείς να μάθεις σωστά. Νομίζω οτι θα σου τύχουν παντού όλα τα περιστατικά. Όσο για την αναμονή γιατί δεν πέρνεις ένα τηλέφωνο; Αν δεν βγάλεις άκρη ανέβαλέ το για κανά μήνα και πήγαινε στο καρναβάλι.Μ' ένα σμπάρο 2 τρυγόνια! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρες το νοσοκομείο με την μικρότερη αναμονή μια και είσαι αποφασισμένη να ξενιτευτείς.

Η φήμη δεν έχει σχέση με τη εκπαίδευση,

Νομίζω οτι θα σου τύχουν παντού όλα τα περιστατικά.

Όσο για την αναμονή γιατί δεν πέρνεις ένα τηλέφωνο; Αν δεν βγάλεις άκρη ανέβαλέ το για κανά μήνα και πήγαινε στο καρναβάλι.Μ' ένα σμπάρο 2 τρυγόνια! ;)

μαρουλα , δεν συμφωνω καθολου με την μαριανινι

εγω θα σου προτεινα να βρεις πανεπιστημιακο νοσοκομειο

και μαλιστα τετοιο που να μπορεις να μαθεις και τι καπνο φουμαρει ο/η καθηγητης

πχ εγω τελειωσα γιαννενα

αλλα δεν στα συνιστω

δεν ειναι ξενιτια το να πας θεσσαλονικη , η' πατρα , 'η ηρακλειο , μην τρελαθουμε

δεν θα σου τυχουν παντου ιδια περιστατικα , και ουτε και θα εχεις τα ιδια μεσα αντιμετωπισης παντου

αποψη μου

πριν το 2013 δυσκολα θα βρεις

βρες ενα πανεπιστημιακο ,η' αλλο μεγαλο νοσοκομειο

με πληρη ειδικοτητα

και καλο επιπεδο εκπαιδευσης

και βαλε εκει τα χαρτια σου

εξαλλου και νοσοκ με μερικη ειδικοτητα , πριν το 10 δεν υπαρχει

ξερω πως τα χρονια αναμονης ειναι πολλα , αλλα ας μην ξανα - ανοιξουμε αυτη την κουβεντα...

αλλος βαραει τον σκοπο,κια μεις χορευουμε

οσοι δεν αντεχουν , φευγουν εξω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!Η αληθεια ειναι πως ειμαι λιγο μπερδεμενη...Για παιδιατρικη στο Νικαιας η στο Τζανειο τι πιστευετε? Αξιζει τον κοπο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!Η αληθεια ειναι πως ειμαι λιγο μπερδεμενη...Για παιδιατρικη στο Νικαιας η στο Τζανειο τι πιστευετε? Αξιζει τον κοπο?

δεν εχω ιδεα απο τα νοσοκομεια της αθηνας

αλλα σε συμβουλευω να κανεις το εξης

1. υπολογισε ποσο ειναι η αναμονη σε καθενα απ αυτα

2. πηγαινε απο ενα πρωι στο καθενα και μιλα με τους ειδικευομενους

ρωτα τους οτι σε απασχολει ,αν δεν ειναι καφροι , θα απαντησουν με ειλικρινεια για τις συνθηκες εκπαιδευσης εκει

ειναι αυτοι που ξερουν σιγουρα να σε κατευθυνουν σωστα

βαλτα κατω και ζυγισε τα

καλυτερος κριτης απ τον εαυτο σου δεν υπαρχει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν μαρούλα....

το πανεπιστημιακό της Πατρας ειναι πολυ καλο νοσοκομειο γενικα, η δε παιδιατρικη κλινικη του ηταν προ τετραετιας γνωστη για την πολυ μεγαλη δυσκολια στο συγκεκριμενο μαθημα ,και για τους φοιτητες και για τους ειδικευομενους ( καποια στιγμη αλλαξε η εδρα και τα πραγματα εγιναν πιο νορμαλ...)

Θα συμφωνησω με τον Βαμο σε γενικες γραμμες ,κι εγω δηλ νομιζω οτι η μεγαλη αναμονη στα μικρα νοσοκομεια για μερος της ειδικοτητας δεν εχει νοημα , αφου οι αναμονες ειναι μεγαλες.Κοιτα λοιπον να προλαβεις μια θεση σε καποιο πανεπιστημιακο.Πανω κατω οι αναμονες ειναι ιδιες, καταλαβαινεις ομως οτι Αθηνα και θεσσ , εχουν κατα τι μεγαλυτερες.οσον αφορα την Αθηνα, το "Αγια Σοφια " ειναι πολυ καλο και εχει και καποια περιστατικα που δε θα τα δεις αλλου( αλλα αυτα δε θα παιξουν κανενα ρολο στο αν θα γινεις καλη παιδιατρος , η παιδιατρικη δεν εχει να κανει με τα εξεζητημενα περιστατικα , αλλα με τα συνηθη και συχνα).Το υπουργειο αλλωστε υποτιθεται οτι ετοιμαζεται να κανει νομο που θα μπορεις να δηλωσεις σε 2 νοσοκομεια ταυτοχρονα και για τις ενιαιες ειδικοτητες , οποτε , γενικα μη σε απασχολει η περιφερεια.

Νικαιας και Τζανειο....εννοειται οτι ειναι δευεροκλασσατα...αλλα εννοειται οτι εχουν πολλα περιστατικα.Καλη παιδιατρικη θα μαθεις οπουδηποτε υπαρχει κλινικη, αριστη παιδιατρικη θα μαθεις με προσωπικο κοστος και αν εχεις καλους επιμελητες, για εξασφαλιση γνωριμιων , εργασιων και διδακτορικων, αν δεν εχεις βυσματα , χρειαζεσαι πανεπιστημιακο νοσοκομειο.Οπου και να ειναι αυτο.Απλα τα πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως έλεγαν και στη σχολή και θέλω να με πιστέψετε καθόλου απαξιωτικά ή ρατσιστικά...όπου υπάρχουν Αλβανοί και Γύφτοι θα μάθεις καλή ιατρική....!

Στη Νίκαια τότε αν έχεις πάει ποτέ σε εφημερία να είσαι σίγουρη ότι τα περιστατικά είναι πολλά και ενδιαφέροντα.

Εξαρτάται από την κοινωνική σου ζωή αν σου επιτρέπει να φύγεις περιφέρεια και άλλος ένας παράγοντας που πρέπει να λάβεις υπ'όψην είναι και η εύρεση στέγης για τα 4 χρόνια της ειδικότητας....

Με αυτά και μόνο να επιλέξεις

καλή επιτυχία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
παιδια καλησπερα!! Θα ηθελα και γω την γνωμη σας για ενα θεμα που με απασχολει. Σκεφτομαι για ειδικοτητα την παιδιατρικη αλλα επειδη στα δυο μεγαλα νοσοκομεια της Αθηνας οι αναμονες ειναι κατι παραπανω απο απογοητευτικες σκεφτομουν να δηλωσω σε καποιο παν/κο της περιφερειας π.χ στην Πατρα. Πιστευετε το παν/κο Πατρας υπερεχει απο θεμα εκπαιδευσης περιστατικων κλπ απο ενα περιφερειακο νοσοκομειο της Αθηνας (εκτος Παιδων) οπως πχ το Νικαιας? Και κατι τελευταιο..πως μπορω να μαθω την αναμονη για το Παν/κο της Πατρας? Θα πρεπει να παω στην Νομαρχια της Πατρας η στο νοσοκομειο? Ευχαριστω εκ των προτερων!

το ίδιο δίλημμα είχα κι εγώ....τελικά πήρα βαθειά ανάσα και ξεκίνησα καρδιολογία στο...Αγρίνιο. Προσωπικα πιστεύω οτι με οφελεί. Εκεί ουσιαστικά, έχω ....προσωπικό tutor....και τον υπέρηχο πχ στη διάθεσή μου. Άσε που δεν ασχολούμαστε με το να μετράμε το PQ για τις διάφορες μελέτες του καθηγητή. Γνώμη μου, ξεκίνα όπου βρείς, άνοιξε τον (στην προκειμένη περίπτωση) τον Τούτουζα και διάβασε. Γιατί σε κανένα πανεπιστημιακό δεν θα σε πάρουν από το χεράκι για να στα μάθουν. (κάτι που στη δική μου περίπτωση, συμβαίνει). Ίσα ίσα, στο περιφερειακό νοσοκομείο, λιγότερη λάτζα θα έχεις και περισσότερη ουσία. Δεν θα κάνεις άλλωστε όλη την ειδικότητά σου εκεί. 1-2 χρονάκια ίσα ίσα και μετά, προλαβαίνεις να μάθεις και τα χούγια του εκάστοτε καθηγητή.....

καλή τύχη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.