Jump to content

Καλοκαιρινές συμβουλές της ΕΛΠΑ...


Roadrunner

Recommended Posts

Το άγχος και η κούραση μειώνουν τη συγκέντρωσή μας και τα όρια αντοχής μας στο δρόμο, με αποτέλεσμα να αυξάνουν τις πιθανότητες ατυχήματος, τονίζει η ΕΛΠΑ, με αφορμή την έναρξη των καλοκαιρινών εξόδων και μετακινήσεων από τα αστικά κέντρα.

Για να περιορίσουμε στο ελάχιστο τις περιπτώσεις ατυχήματος, αλλά και για να αποφύγουμε όλες εκείνες τις δυσάρεστες καταστάσεις που μας φθείρουν και μας ταλαιπωρούν, όπως π.χ εκνευρισμός, κούραση κ.ά, πρέπει να ακολουθούμε τα εξής:

- Σχεδιάζουμε από πριν τη διαδρομή μας

Αν γνωρίζουμε τη διαδρομή που θα ακολουθήσουμε, εξοικονομούμε και χρόνο και καύσιμα.

- Αφήνουμε κατά μέρος τα όποια προβλήματα μας

Σίγουρα δεν είναι χρήσιμο ούτε και σωστό να τα "μεταφέρουμε" μαζί μας στη διάρκεια της διαδρομής, καθώς μας αποπροσανατολίζουν.

- Οδηγούμε με άνεση

Με το κάθισμα, το τιμόνι, τους καθρέφτες και την εσωτερική θερμοκρασία στις ενδεδειγμένες ρυθμίσεις, εξασφαλίζουμε τις ιδανικές συνθήκες για τη διαδρομή μας, για τη μεγαλύτερη δυνατή άνεση και ασφάλεια.

- Αξιοπιστία οχήματος

Απαραίτητο στοιχείο για ασφαλείς και "ξένοιαστες" διαδρομές, διότι οχήματα που δεν λειτουργούν ενδεδειγμένα από έλλειψη συντήρησης, μας προσθέτουν άγχος και έννοιες...

- Οδηγούμε με... ψυχραιμία !

Διότι η οδήγηση πρέπει να αποτελεί απόλαυση και όχι συναγωνισμό...

Στη διάρκεια του ταξιδιού...

-Οχι πίεση: Μην "πιέζεστε" για να φτάσετε 5-10΄ πιο γρήγορα στον προορισμό σας, απολαύστε τη διαδρομή.

- Μικρές "ανάσες": Σταματάτε σε ασφαλή σημεία του δρόμου στη διαδρομή σας, κάθε 2-3 ώρες οδήγησης.

- Ελαφρά γεύματα- όχι αλκοόλ: Προτιμάτε μικρά και ελαφρά γεύματα στη διάρκεια της οδήγησης. Το πολύ και βαρύ φαγητό φέρνει λήθαργο και υπνηλία... Φυσικά δεν πίνετε ούτε σταγόνα αλκοόλ, ούτε αναψυκτικά που περιέχουν ζάχαρη, αλλά μόνο δροσερό νερό και φυσικούς χυμούς.

Ακόμη: -Αν ταξιδεύετε για επαγγελματικούς λόγους, μην "πιέζετε" τα διαστήματα ανάμεσα στις συναντήσεις σας. Αφήσετε αρκετό κενό μεταξύ τους.

-Αν κινείστε σε περιοχές που έχουν αυξημένη κίνηση, ενημερωθείτε ποιες είναι οι καλύτερες ώρες να κινείστε εκεί.

-Αν αισθανθείτε κούραση ή υπνηλία, σταματήστε σε ασφαλές σημείο της διαδρομής ώστε να μην προκαλέσετε ατύχημα. Αν όμως πρέπει να συνεχίσετε οπωσδήποτε, βγείτε από το αυτοκίνητο, περπατήστε λίγο, πιείτε νερό και καφέ, ακούστε ραδιόφωνο ή κοιμηθείτε έστω και για 15-20 λεπτά. Κάτι είναι και αυτό για να σας "αφαιρέσει" λίγο την κούραση και να σας προσθέσει ενέργεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Τουτέστιν......ΜΗν βάζετε την μπουζουκοκωλαρίνα στο αμάξι σας! :splaaaats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup γιατι ρε μπουρτζοβλαχε emcensored εχεις παραπονομο απο'μενα ως συνοδηγο;

τι φαρμακογλωσσα εισαι συ ρε......τωρα να αρχισω τις ευχες emrantingemrantingemrantingemranting και ξερεις ο,τι ευχηθω βγαινει παρολο που δε ειμαι σαββατογεωνημενη

ρε που να σε μουρμουρανε συνεχεια λεμε!!!!

ειπα κ εγω κατι σοβαρο μια φορα κ αμεσως εσυ να κλεψεις την ευκαιρια να σχολιασεις αρνητικα........ρεεεε που να μουρμουρανε ολη τηνωρα σου ευχομαι και οπως λεει σοφα καποιος :splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup γιατι ρε μπουρτζοβλαχε  emcensored εχεις παραπονομο απο'μενα ως συνοδηγο;

τι φαρμακογλωσσα εισαι συ ρε......τωρα να αρχισω τις ευχες emranting  emranting  emranting  emranting και ξερεις ο,τι ευχηθω βγαινει παρολο που δε ειμαι σαββατογεωνημενη

ρε που να σε μουρμουρανε συνεχεια λεμε!!!!

ειπα κ εγω κατι σοβαρο μια φορα κ αμεσως εσυ να κλεψεις την ευκαιρια να σχολιασεις αρνητικα........ρεεεε που να μουρμουρανε ολη τηνωρα σου ευχομαι και οπως λεει σοφα καποιος  :splaaaats:  :splaaaats:  :splaaaats:  :splaaaats:  :splaaaats:  :splaaaats:

Χμ.......παραπονομο,σαββατογεωνημενη...... :P:splaaaats:

ναι ρε σεις,την έχω βάλει στο αμάξι και δεν ήξερε ούτε πού είναι το σπίτι της!!!

αφήστε που με πήγε σε έναν κωλόδρομο,να σπάσω την Κλειώ μου,η παλιο-ζουλιάρα! :angry:

Όποιος νιώθει ότι έχει άντερα λοιπόν,ας την βάλει στο κάρο του και ας την πάει σινεμά.....Εκεί να δείτε λέμε! :P:antegeia::splaaaats:emkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup τι θες να κανουμε ρε βλαχε.....το χωριο μου ειναι γεματο λακουβες....εσυ δε ξερεις δλδ απο λακουβες απο κει που'σαι;

ρε μια μπηκα.....οχι περισσοτερες φορες μπηκα τωρα που το σκεφτομαι.....ΚΑΙ ΔΕ ΞΑΝΑΜΠΑΙΝΩ!!!!

ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!!!!

ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ.......ΜΕ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΡΕ!!!! .....να μπω σε λεπτομερειες ; emdevilemdevilemdevilemdevilemdevilemdevilemdevil

ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧ.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ.....να μπεις άραγε? :huh:

Τεσπα,χαλάμε ένα ωραίο θέμα του δρομο-δρομέα :D τώρα,οπότε λέω να κλείσω εδώ......

Αλλά το νου σας χωριανοίιιιιιιιιιιιι !!! emnuke μπουζουκοκωλαρινομουρμούρα emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup:bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen: εμεινες χωρις λογια;Μα γιατι αραγε :lol::lol::lol::lol: χαχαχαχα........εεεεεεεεετσι emdevil emdevil emdevilemdevil

ΔΕ ΞΑΝΑΜΠΑΙΝΩ.....το δηλωνω λεμε!!!

Πολλα :splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats: στα μουτρα σου μπουρτζο!!!!

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πατρινουλη :wub: .....Roadrunnerακι.......σορρυ που σου μπαχαλεψαμε το θεμα σου emblushemblushemblush:wub::wub: .......αλλα μου την ειπε αυτος.....αυτος αρχισε emcensored !!!!

Δε θα το ξανακανω emno emno emno emno

Λουλουδακια για ειρηνη; emflowers Παγωτακι emicecream ;

ΟΟΟΟΟχχιιιι δε θελουμε τοπικ μπαχαλεματος.....δε εχει γουστο ετσι καλε :rolleyes::rolleyes:

emiloveyouemroseemkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν να συμφωνήσω με τη Σάντυ. Πάντα το απαγορευμένο είναι πιο γλυκό!!! :bloodomen:emdevil

2ον εγώ έχω μια καλύτερη συμβουλή από την ΕΛΠΑ: ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. Μείνετε μέσα στο σπίτι με το κλιματιστικό ή τον ανεμιστήρα. Βάλτε μουσικούλα, χαλαρώστε, βρίστε τον αποκάτω σας αν θέλετε αλλά μη βγείτε στο δρόμο. Ειδικά αν είστε άνω των 98 και οδηγείτε μαούνα

:lol:emdevil:splaaaats:

Ουαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

ΥΓ: Ζήτω το μεταπτυχιακό μπαχάλεμα!!!! emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2ον εγώ έχω μια καλύτερη συμβουλή από την ΕΛΠΑ: ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. Μείνετε μέσα στο σπίτι με το κλιματιστικό ή τον ανεμιστήρα. Βάλτε μουσικούλα, χαλαρώστε, βρίστε τον αποκάτω σας αν θέλετε αλλά μη βγείτε στο δρόμο.

δηλαδή εσυ σήμερα δε θα πας για μπάνιο;; εε;; emdevilemdevilemdevilemheheemheheemhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Πήγα

1. γιατί ήμουν με μηχανάκι

2. γιατί δεν είμαι άνω των 98

3. γιατί δεν υφίσταται μαούνα

emdevilemdevil emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.