Jump to content

Παραστάσεις Μελοδράματος που μας άρεσαν ή...και όχι!


Juliette

Recommended Posts

θέλω να επιβεβαιώσω την αλήθεια των παραπάνω...χιχιχιχι....

όλες οι λέξεις σου , με την έννοιά τους και τη σειρά που μπήκανε, περιγράφουν 

αυτό ακριβώς που συντελέστηκε εχθές...μια διεγερτική μυσταγωγία... 

....Αν θα μπορούσα το κείμενο να άλλαζα,

με αυτές τις λέξεις ξανά  θα το 'γράφα

Κάτι αν μπορούσα στο κείμενο να άλλαζα,

με αυτές τις λέξεις ξανά  θα το 'γράφα....

(πραγματι, πολύ ωραία η  κίνηση του Ξυδούς...

ερρεε η μουσική μέσα του και συντόνιζε τους μύς του στο ρυθμό...

εγώ ήθελα το Βασίληηηηη....γιατί μας την έκανε;;;χμ!)

πόσος πιστεύεις οτι ήταν ο μ.ο.ηλικίας  των θεατών;;

αρχικά το υπολογίσαμε γύρω στο 26-27, αλλά  μόλις αντίκρισα 

ενα νεαρό ζευγάρι με το 7-8μηνο μωράκι στην αγκαλιά του μπαμπά και

το πορτ-μπεμπε στο χέρι της μαμάς....το έριξα κατακόρυφα στο 11-12.....χιχιχιιχ

αν και είμαι περ/ρο ...

παπαζογλοθαλασσινοπαπακωνσταντινοπορτοκαλογλοϊωαννιδοκατσιμιχαιορεμπετοξυλουρέικομπιθικωτσικοθεοδωρακικιά

.....χιιχιχιχιχιχιι.....

πέρασα μια μαγευτική βραδιά, εντυπωσιάστηκα από το ένθερμο κοινό,

δονήθηκα στο ρυθμό της μουσικής, σιγοτραγούδησα όσα τραγούδια  θυμόμουν 

και .....ναι, μου φάνηκε οτι κράτησε λίγο!

  post-386-1183374029_thumbjpg 

υγ:ξαναμπήκα να κάνω εντιτ....

πάντως έμεινα με μια μικρή ...πικρή απορία:

πώς είναι δυνατόν ανθρωποι(νέοι άνθρωποι) που άκουσαν και τραγούδησαν και δυο φορές μάλιστα το "Αν θα μπορουσα τον κοσμο να αλλαζα"

να φεύγουν απο το συναυλιακό χώρο και να παρατούν τα πλαστικά μπουκάλια και τα φυλλάδια.............................................................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

ενας μεγαλος μου ποθος ειναι καποια χρονια να βρεθω στην Βιεννη και να παρακολουθησω την πρωτοχρονιατικη συναυλια , καπου διαβασα οτι εχει λιστα αναμονης 6-13 χρονια!! σνιφ!! για να σταματησω τα σνιφ λοιπον -καναμε μια βολτα μεχρι το Γουδη , στο θεατρο Badminton, η αληθεια ειναι οτι προσωπικα χοροπηδουσα απο την χαρα μου απο την στιγμη που εξασφαλιστηκαν τα εισιτηρια(τεσσερις μερες πριν και τα οικονομικα εισιτηρια ειχαν πεταξει-το θεατρο ηταν φουλ, δεν επεφτε ουτε καρφιτσα)αλλα ειχα και μια αγωνια γιατι ο φιλος μου δεν εχει...(πως να το πω sic? :P παιδεια κλασικης μουσικης και το χειροτερο ειναι οτι θεωρουσα πολυ πιθανο τον υπνο μετα ροχαλητου )

κι ομως!!η παρασταση δεν ενθουσιασε σε σημειο ασταματητου χειροκροτηματος και συγκινησης μονο εμενα , αλλα και αυτον-που αποτελει ενδειξη οτι αν μη τι αλλο ηταν μια συναυλια ζωντανη!!

100 τσιγγανικα βιολια!! Budapest Gypsy Symphony Orchesrta!! δηλαδη?50 βιολια , 10 βιολες , 10 τσελο ,11 κοντραμπασο , 9 κλαρινετα ,6 κυμβαλα.και οι μουσικοι , στο πρωτο μερος ντυμενοι με παραδοσιακη φορεσια τσιγγανικη !!το πιο σημαντικο? τσιγγανικη φλογα στην καρδια τους -που μεταφραζεται σε μια ζωντανια , σε παιχνιδια μουσικα , σε πασες στο κοινο , σε εναν θεατρινιστικο τροπο αναγνωσης των κλασικων κομματιων!!

"η ιδεα της ορχηστρας γεννηθηκε το 1985 οταν ο πιο διασημος σολιστας τσιγγανικης μουσικης της ουγγαριας πεθανε-στην κηδεια του αυθορμητα εκατονταδες βιολιτζηδες επαιξαν μουσικη αυτοσχεδιαζοντας και αυτο υπηρξε η αρχη για την μεγαλυτερη Τσιγγανικη Ορχηστρα η οποια εκτοτε εχει δωσει συναυλιες στις μεγαλυτερες αιθουσες του κοσμου με εξαιρετικη επιτυχια και επιδραση στο κοινο."

ακουστηκαν γνωστες συμφωνιες στο ευρυ κοινο-Brahms , Bizet , Strauss ,παραδοσιακη τσιγγανικη μουσικη και ρωσικες μελωδιες ενω οι μουσικοι θελοντας να ευχαριστησουν το ελληνικο κοινο επαιξαν και τα Παιδια του Πειραια και τον Ζορμπα και φυσικα αποθεωθηκαν.

το ξεχωριστο με αυτην την Ορχηστρα ειναι οτι ευτυχως απουσιαζει η σοβαροφανεια αντιστοιχων Ορχηστρικων συνολων , ειναι σαν οι μουσικοι ναι μεν να εκτελουν κομματια που πιθανον απο αλλους να τυγχανουν ενος τυπολατρικου ''σεβασμου", αλλα το κανουν με ενα εντελως προσωπικο τροπο-ειναι εκδηλη η τσιγγανικη αισθηση ελευθεριας !μιαν αισθηση που καλυτερα μπορω να την συνοψισω στο η κλασικη μουσικη δεν ανηκει στους δημιουργους της μονο , αλλα αναλογα με το ποιος την παιζει μεταμορφωνεται !!

ακομη η Τσιγγανικη Ορχηστρα ειχε ενα ιδιαιτερο ταλεντο στο να παρασερνει το κοινο-στιγμες ενιωθες οτι δε βρισκοσουν σε κλειστη αιθουσα αλλα σε δασος διπλα στο Δουναβη και ταξιδευες με την φαντασια σε τσιγγανικες παρεες-μην ξεχναμε οτι οι Τσιγγανοι εχουν μεγαλη παιδεια στο βιολι-"οι μεγαλοι βιρτουοζοι του βιολιου οταν εχουν πλεον διδαξει στους μαθητες τους τα παντα, τους συμβουλευουν να πανε να ακουσουν Τσιγγανους να παιζουν , οχι για την τεχνικη τους , αλλα για να κλεψουν λιγο απο εκεινο το βαθυ συναισθημα με το οποιο μονο ο Τσιγγανος ξερει να παιζει ".

οι μουσικοι πειραζονταν μουσικα μεταξυ τους τα πρωτα βιολια ολοι εξαιρετοι και ο σολιστας στο κυμβαλο θεατρινος σκετος οπως και ο μαεστρος , το κοινο -με συνθεση ολων των ηλικιων-συνοδεια με το χειροκροτημα του στις πιο γνωστες συνθεσεις , ολα υπεροχα!!

μια βραδια ''ενα Ουγγαρεζικο ουρανιο τοξο".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.