Jump to content

Με θεα στο πελαγο


Recommended Posts

Το βλεπετε? Σας αρεσει? Δεν ειναι πολυ μορφη ο εντομολογος/εγκληματολογος Μιχαλακοπουλος? Ποιος πιστευετε οτι τον εκανε τον φονο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να είναι ένα από τα πιο ωραία έργα που παίχτηκαν στην ιδιωτική τηλεόραση, αλλά το εντόπισα αργά και δε θέλησα να το δω για να μη χάσω τη μαγεία των αρχικών επεισοδίων...Ελπίζω σε κάποια επανάληψη μέσα στο καλοκαίρι...Όσοι φίλοι μου το βλέπουν το αποθεώνουν! emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως ρε παιδιά, ούτε η μέρα, ούτε ώρα είναι κατάλληλη για μια τέτοια σειρά! Ποιός θα κάτσει μέσα, Παρασκευή βράδυ για να το δεί!Και κυρίως, άτομα της ηλικίας μου. Παλαιότερα, σειρές τέτοιου βεληνεκούς, έμπαιναν στο πρόγραμμα της Πέμπτης ή έστω της Δευτέρας (πχ Αίθουσα του Θρόνου, Πρόβα νυφικού κλπ).Κρίμα! :( Την ώρα που το έβαλαν ούτε οι γιαγιάδες δεν την βλέπουν (έχει Νικολούλη)! :P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα εχω πορωση με τετοια! Εχω ξεκοκαλισει Αγκαθα Κριστι και ειναι δομημενο κατα καποιο τροπο στα μυθιστορηματα της το ολο σεναριο. Δηλαδη ο εκκεντρικος ντεντεκτιβ (σαν τον Πουαρω) αλλα πραγματικα ειναι πολυ καλο σαν σειρα.

Λοιπον ο δολοφονος ειναι....η 'Αλμα σε συνεργασία με την εγγονή της την γυναίκα του Στράτου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:bloodomen: Μόλις είδα ότι έκανες ποστ ήμουν σίγουρος ότι θα έδινες τον ένοχο χωρίς προειδοποίηση... emno Την πάτησα...κι έχω και καλή μνήμη ο άτιμος...

Υ.Γ. Πήγα τις προάλλες στο "10 Μικροί Νέγροι" σε θέατρο...της Αγκάθα Κρίστι πρέπει να ήταν...έπαιζε μια φίλη μου...pretty cool... B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταπληκτικό έργο, αν και έχω χάσει αρκετά επεισόδια.

Έχω την εντύπωση ότι αρκεί να δει κανείς το τελευταίο επεισόδιο που θα έχει όλο το ζουμί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόκειται για ένα σήριαλ του Μεγκα, που προβάλλεται κάθε Παρασκευή.

Είναι σειρά μυστηρίου, αντίγραφο -ενδιαφέρον όμως- ιστοριών της Αγκάθα Κρίστι.

Μια οικογένεια έχει ένα ξενοδοχείο όπου εκτυλίσσονται τα γεγονότα. Σχεδόν όλοι έχουν παρθεί με όλους (εκτός από τους συγγενείς) μέχρι που κάποια στιγμή δολοφονείται ο δικηγόρος της οικογένειας μέσα στο ξενοδοχείο.Φυσικά ο καθένας από την οικογένεια ,αλλά και από άλλα άτομα είναι πιθανοί ένοχοι,κάτι που τελικά θα το διελευκάνει ο αντίστοιχος Ηρακλής Πουαρώ, ο ο εντομολογος/εγκληματολογος Μιχαλακοπουλος.

Αυτά Winny...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupSpider emthanxemthanxemthanx

μαλλον θα περιμενω κλασικα τις επαναληψεις το καλοκαιρακι B) .....οι περισσοτεροι χαλιουνται οταν τα ξαναδειχνουν.....εγω παλι οχι embounce8

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Forumοδιαγωνισμός

λοιπόοοοον, σήμερα ειναι το τελευταίο επεισόδιο....

(πώς το έμαθα τούτο το ...μαντάτο??

μια φίλη, με την οποία σήμερα έχουμε κανονίσει να ξεμπερδεύουμε απο κάποιες δουλειές , μου έφτιαξε ολόκληρο χρονοδιάγραμμα με πολύ αυστήρα όρια , ώστε στις 10 ακριβώς να είμαστε σπίτι προκειμένου να δει το τελευταίο επεισόδιο της σειράς, στο οποίο γίνεται και η αποκάλυψη....)

τη σειρά , δυστυχώς, δεν την παρακολουθούσα...μόνο το προηγούμενο επεισόδιο έτυχε και ειδα για λίγο και έτσι δεν μπορώ να λάβω μέρος στο παρακάτω....στοίχημα, στον παρακάτω ..... forumοδιαγωνισμό :

ποιος ειναι ο δολοφόνος;;;;;

υγ: ο νικήτης θα κερδίσει την αγαπημένη αράχνη - γούρι του ντεντέκτιβ,που την ανέθρεψε απ' όταν έσκασε απ' τ' αυγό, καθώς και μια σειρά διαλέξεων εντομολογίας απο τον ίδιο

ιδού το το βραβείο:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπρρρρρρρρρ

Μας αγρίεψες Τικ-Τακ...:ΡΡΡ

Εγώ λέω ότι όλοι συμμετείχαν στη δολοφονία του δικηγόρου!Το σημείωσες?

χιχιχιχιχιχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η συγκεκριμένη φίλη και φαν της σειράς τείνει προς το νεαρό υπάλληλο ...πώς τον λένε...χμ... emxmm αυτόν που συνοδεύει τον ντεντέκτιβ, που ειναι αστειούλης και γκαφατζής....

για να της πάω κόντρα , της ειπά οτι ο ένοχος ειναι....η καμαριέρα με τα σγουρά μαλλιά ....αυτή που φαίνεται να μην έχει καμία σχέση....χι,χι

έχω δει μόνο το προηγούμενο επεισόδιο και αυτό αποσπασματικά...είχα πει στον εαυτό μου να προσέξει τι θα πει στο σκάκι και να δει ποιο πιόνι θα πιάσει , γιατι θα φανερώσει τον ένοχο, αλλά δεν μ' ακουσε και χάζευε με τον υπολογιστή....

θυμάστε ποιο πιόνι έπιασε ο επιθεωρητής;;

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω παρακολουθήσει τη σειρά αλλά έβαλα τη δαιμόνια φαντασία μου να δουλέψει και... κατέληξα στο εξής σενάριο (του τέλους):

Πρώτο πλάνο:

Όλοι οι ύποπτοι είναι συγκεντρωμένοι στο σαλόνι (κλασικάαααα).

Ο αστυνόμος- ντεντέκτιβ κάνει την είσοδό του... ‘’Σας φώναξα όλους εδώ, για να σας ανακοινώσω ότι ξέρω ποιός είναι ο δολοφόνος...’’

Κάνει μια αναδρομή (το κλασικό flashback) για να μας θυμίσει την ιστορία.

Η κάμερα κάνει ένα γύρω- γύρω όλοι στο σαλόνι (και στη μέση ο Πουαρώ). Στα πρόσωπα όλων ζωγραφισμένη η ενοχή. "Πίσω από το κάθε πρόσωπο κρύβεται κι ένα ισχυρό κίνητρο (εδώ κάνει την απαραίτητη ανάλυση- περιγραφή των κινήτρων, μπλα... μπλα...). Ποιός όμως είναι ο πραγματικός δολοφόνος...????"

Ταρατατάμ, ταρατατάααααμ... (κλασική μουσική υπόκρουση αστυνομικού θρίλερ)... Η αγωνία κορυφώνεται και...

Πλάνο δεύτερο:

Ακούγεται τρίξιμο πόρτας.... μια φιγούρα ξεπροβάλλει από το διπλανό δωμάτιο και πλησιάζει με αργά βήματα (απαραίτητος φωτισμός ώστε να σκιάζεται το πρόσωπο)...

....είναι ο νεκρός (δηλ. ο υποτιθέμενος νεκρός)!!!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (κλασικά θα ακουστεί κάποια κραυγή έκπληξης- φόβου).... Οι περισσότεροι, όμως, μένουν άναυδοι ... σιωπή λίγων δευτερολέπτων... και μετά κάποιος αναφωνεί...

"Μα πώς είναι δυνατόν? Αφού σε σκότωσα....!"

-ΤΕΛΟΣ-

Υ.Γ. Εχμμμμ... μάλλον δεν κάνω για σεναριογράφος, ε???? :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ......

μέχρι και εγώ αναφώνησα, που δεν τον έχω σκοτώσει...ή μήπως όχι;;;;; ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!! ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ!!!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙ, ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ!!!!!

Η Θάλεια το έκανε ,παιδάκια. Μούφα το άλλοθι, τον είχε πληρώσει και το είχε κανονίσει στην εντέλεια, ώστε να τον δει η γραμματέας της την ώρα που έμπαινε μέσα στο γραφείο της, και να υπάρχει μάρτυρας που να επιβεβαιώνει τον μάρτυρα-άλλοθι.

Ο ίδιος ο Νεκτάριος, πάντως, την κατάλαβε (στο προηγούμενο επεισόδιο είχε ξενυχτήσει σε μια παρτίδα σκάκι με τον εαυτό του..... εκεί το ψαξε και κατέληξε) αλλά δεν άντεξε να συλλάβει την ίδια του την κόρη. Φεύγοντας από το ξενοδοχείο , απογοήτευσε τον Βαϊο (τον καμαρότο -μπονσαϊ) λέγοντάς του να μην το πάιρνει κατάκαρδα, και δεν εξιχνιάζονται όλα τα εγκλήματα πάντα. Όσοι είχαν δει από το πρώτο επεισόδιο την σειρά, κατάλαβαν ότι εδώ ο Νεκτάριος καταστρατηγεί εντελώς τις αρχές του για να σώσει την κόρη του.

Ο Στράτος τα ξανάφτιαξε με την Έλλη, αφού φεύγοντας της άφησε δώρο τους τίτλους του μισού ξενοδοχείου, και εκεί η στρίντζω κατάλαβε ότι το παλικάρι την αγαπάει... :wub::wub::wub:

Η άλλη η βδέλλα της οποίας το όνομα δεν θυμάμαι, την έκανε με τον εφοπλιστή. :bloodomen:

αυτά...............................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγω ο Βαιος περιμενα οτι θα το ειχε κανει.... η ολη φαση με τα δαχτυλιδια και τα λεφτα βρωμαγε απο χιλιομετρα, αλλα τελικα, τα δαχτυλιδια τα πηγαινε για στενεμα και τα λεφτα, καποια τα κατεθετε σαν εξυπηρετηση στον ασπρομαλλη γιο και καποια τελικα ηταν απο τα οικοπεδα.... Ηταν αθωο το παιδι τελικα....

Οσο για το τσουλι την Μουτσατσου.... τι να πει κανεις!! Γυναικα αραχνη, που θα ελεγε και ο Νεκταριος ;)

Εμενα μου αρεσε πολυ παντως το τελος. Δεν ηταν ουρανοκατεβατο και εβγαζε νοημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.