Jump to content

Απόσπαση αγροτικών που έχουν τελειώσει ειδικότητα σε νοσοκομείο λόγω COVID19;


Λευτέρης

Recommended Posts

Έχω τελειώσει ειδικότητα, καρδιολογία, και τώρα είμαι αγροτικός ως υπόχρεος.  Είχα κάνει προσπάθεια να με αποσπάσουν στην καρδιολογία στο κοντινό νοσοκομείο προ  COVID19 αλλά δεν με δικαιολογία από τον διευθυντή του ΚΥ ότι υπάρχουν κενά στο ΚΥ κτλπ.

Τώρα όμως στα διάφορα που ακούγονται το τελευταίο διάστημα στο ΚΥ που είμαι είναι ότι έχει βγει απόφαση για επίσημη Απόσπαση  όλων των αγροτικών που έχουν τελειώσει ειδικότητα σε νοσοκομείο λόγω COVID19. Ισχύει κάτι τέτοιο; 

στο Υπουργείο δεν ξέρουν και στην ΥΠΕ που υπάγομαι μου είπαν να κάνω αίτηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, Λευτέρης said:

Έχω τελειώσει ειδικότητα, καρδιολογία, και τώρα είμαι αγροτικός ως υπόχρεος.  Είχα κάνει προσπάθεια να με αποσπάσουν στην καρδιολογία στο κοντινό νοσοκομείο προ  COVID19 αλλά δεν με δικαιολογία από τον διευθυντή του ΚΥ ότι υπάρχουν κενά στο ΚΥ κτλπ.

Τώρα όμως στα διάφορα που ακούγονται το τελευταίο διάστημα στο ΚΥ που είμαι είναι ότι έχει βγει απόφαση για επίσημη Απόσπαση  όλων των αγροτικών που έχουν τελειώσει ειδικότητα σε νοσοκομείο λόγω COVID19. Ισχύει κάτι τέτοιο; 

στο Υπουργείο δεν ξέρουν και στην ΥΠΕ που υπάγομαι μου είπαν να κάνω αίτηση

Έχεις τίτλο ειδικότητας?Αν ναι,ίσως να ήταν καλύτερα τα πράγματα για σένα.Βάσει όσων ίσχυαν προ covid,αν έχεις τίτλο μπορούν να σε αποσπάσουν μόνο στο τμήμα ειδικότητάς σου.Αυτά προ covid επαναλαμβάνω.

Πάντως έχω πολύ πρόσφατο παράδειγμα αγροτικού με τίτλο,που έκανε εφημερίες σε τελείως διαφορετικό τμήμα.Οπότε,πιθανώνς να ισχύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα( ή έστω σε πολύ μεγάλο βαθμό) έχουν να κάνουν με το πόσο σε χρειάζονται(έλλειψη ατόμων δηλαδή ή όχι) στο Κ.Υ από το οποίο ζητάς να φύγεις

Εμένα όταν έκανα το (δεύτερο) αγροτικό μου, χωρίς μεγάλο ζόρι,μου ενέκριναν να κάνω εφημερίες, όλες τις εφημερίες, στο νοσοκομείο στο οποίο υπαγόμουν και μάλιστα στον τομέα της ειδικότητάς μου. Δεν είχα τίτλο ειδικότητας τότε,δεν είχα δώσει καν για εξετάσεις ειδικότητας, απλά είχα κάνει ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι ειδικότητας η αλήθεια είναι.Απλά,είχανε αρκετά άτομα στο Κ.Υ και έβγαιναν οι εφημερίες και χωρίς εμένα

Από την άλλη, εαν εσύ ζητάς ολική απόσπαση, όχι μόνο για τις εφημερίες δηλαδή, ίσως αυτό να είναι πιο δύσκολο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ αρχην στην Ελλαδα ακουγονται πολλα,ψηφιζονται λιγα και εφαρμοζονται στην πραξη ακομα λιγοτερα... 

 

Απο εκει και περα η δυσαρεστη πραγματικοτητα ειναι πως εισαι στο ελεος του διεθυντη στο εκαστοτε κατσικοχωρι στο οποιο εχεις διοριστει..Αν δεν υπαρχει συνεννοηση με αυτον,θελει χοντρο βυσμα στην ΥΠΕ για να το πετυχεις...

Βεβαια δεν ξερω και κατα ποσο αξιζει να πας σε νοσοκομειο να σε σαπισουν στα τεπ και τη λατζα.

Γιατι καμια υψηλη ιατρικη σε επαρχιακο νοσοκομειο μην περιμενεις να βρεις..

Προσωπικα ,επειδη ειμαι σε αναλογη θεση,θα προτιμησω να μεινω στο ΚΥ...

 

Επισης εχε υποψιν σου οτι σε περιπτωση ολικης αποσπασης χανεις το επιδομα του αγονου αγροτικου αν τυχον λαμβανεις.

 

 

Τροποποιήθηκε από la_cobra
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.