Jump to content

Πρόσληψη και άμεση παραίτηση για αναβολή


Παρασιτική κνήφη

Recommended Posts

Έστω το εξής σενάριο Ενδιαφέρομαι να κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό και η αναβολή μου έχει ισχύ μέχρι το τέλος του 2021. Την ειδικότητα όμως θα την ξεκινήσω στα μέσα του '22, καθώς ως τότε θα εργάζομαι σε ερευνητική θέση της ίδιας χώρας του εξωτερικού. Επομένως δεν θα μπορώ να πάρω αναβολή ως τα 33 λόγω ειδικότητας μιας και θα έχω κυρηχτεί ανυπότακτος.

Ρωτώ επομένως αν το εξής σενάριο στέκει ώστε αξιοποιώντας την ισχύουσα νομοθεσία να πάρω αναβολή από τώρα ως τα 33 και να μην κυρηχτώ ανυπότακτος:

Κάνω τα χαρτιά μου σε ένα οποιοδήποτε νοσοκομείο στην Ελλάδα που δεν έχει αναμονή --> διορίζομαι --> με το χαρτί του διορισμού πηγαίνω στη στρατολογία και παίρνω αναβολή ως τα 33 --> έχοντας την αναβολή, παραιτούμαι άμεσα από τη θέση ειδικότητας --> φεύγω στο εξωτερικό.

Πιστεύετε ότι το παραπάνω σενάριο είναι εφικτό; Υπάρχει περίπτωση η αναβολή του στρατού να ανακληθεί; Και επί του πρακτέου, θα φάω κράξιμο/θα μου κάνουν σκηνή στο νοσοκομείο λόγω αυτού; Πρέπει να τους ενημερώσω νωρίτερα ότι δεν θα κρατήσω τη θέση; Μπορεί κάποιος να παραλάβει το συγκεκριμένο χαρτί πριν αρχίσει πρακτικά να δουλεύει στο νοσοκομείο ή πρέπει να συμπληρώσει κάποιο διάστημα εκεί; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 3/8/2019 at 12:02 ΠΜ, Παρασιτική κνήφη said:

Έστω το εξής σενάριο Ενδιαφέρομαι να κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό και η αναβολή μου έχει ισχύ μέχρι το τέλος του 2021. Την ειδικότητα όμως θα την ξεκινήσω στα μέσα του '22, καθώς ως τότε θα εργάζομαι σε ερευνητική θέση της ίδιας χώρας του εξωτερικού. Επομένως δεν θα μπορώ να πάρω αναβολή ως τα 33 λόγω ειδικότητας μιας και θα έχω κυρηχτεί ανυπότακτος.

Δες μήπως ο στρατός δέχεται αναβολή λόγω της εργασίας σου στην εν λόγω ερευνητική θέση. Οπότε θα καλύψεις το κενό 2021 --> έναρξη ειδικότητας και όταν κοντεύει να λήξει η εν λόγω αναβολή τους πας την έναρξη της ειδικότητας για να δικαιολογήσεις την νέα σου αναβολή (εάν επιτρέπεται δηλαδή, δεν ξέρω πόσες αναβολές δικαιούται κανείς από τον στρατό).

Φυσικά δεν ξέρω τι παίζει με τα όρια ηλικίας σου στα αντίστοιχα διαστήματα, καθώς και τι ακριβώς ετοιμάζεται να ψηφίσει η νέα κυβέρνηση. Ακούγεται αύξηση θητείας, άμεση έναρξη στρατού από τα 18, μείωση των περιπτώσεων εξαιρέσεως από την στρατιωτική θητεία κ.τ.λ.

On 3/8/2019 at 12:02 ΠΜ, Παρασιτική κνήφη said:

Ρωτώ επομένως αν το εξής σενάριο στέκει ώστε αξιοποιώντας την ισχύουσα νομοθεσία να πάρω αναβολή από τώρα ως τα 33 και να μην κυρηχτώ ανυπότακτος:

Διευκρίνισε τα αίτια για τα οποία δέχεται αναβολή ο στρατός. Εγώ προσωπικά σε όποιον με ρωτάει συστήνω να τον κάνει πριν ξεκινήσει το οτιδήποτε: αγροτικό, ειδικότητα, εξωτερικό, οικογένεια.

Είναι μία φασαρία που όσο πιο νέος είσαι, τόσο το καλύτερο να το πάρεις απόφαση να τον κάνεις να τελειώνεις. Για να φτιάξεις μετά με την ησυχία σου τη ζωή σου.

On 3/8/2019 at 12:02 ΠΜ, Παρασιτική κνήφη said:

Κάνω τα χαρτιά μου σε ένα οποιοδήποτε νοσοκομείο στην Ελλάδα που δεν έχει αναμονή --> διορίζομαι --> με το χαρτί του διορισμού πηγαίνω στη στρατολογία και παίρνω αναβολή ως τα 33 --> έχοντας την αναβολή, παραιτούμαι άμεσα από τη θέση ειδικότητας --> φεύγω στο εξωτερικό.

Όταν με τη λήξη της αναβολής σε καλέσουν να ξανακαταταγείς στον στρατό, θα πρέπει να τους πας αποδεικτικό του τι έκανες κατά τη διάρκειά της. Η λογική είναι ότι όταν για οποιονδήποτε λόγο διακοπούν τα αίτια της αναβολής, υποχρεούσαι να ενημερώσεις άμεσα το αρμόδιο για σένα στρατολογικό γραφείο. Οπότε δεν ξέρω ποια είναι η ποινή εάν εν τω μεταξύ κάνουν έλεγχο που βρίσκεσαι και σε τσακώσουν ότι δεν κάνεις ειδικότητα (στο ίδιο ή σε άλλο νοσοκομείο, στο εξωτερικό ή εν Ελλάδι). Θεωρητικά όταν σε φωνάξουν μετά τη λήξη της αναβολής και τους πας χαρτιά ότι κατά τη διάρκειά της έκανες κάτι άλλο, διαφορετικό αυτό που τους είχες δηλώσει, θα υπάρχει πρόβλημα. Αλλά εν πάσει περιπτώσει, να έχεις κάτι να τους παρουσιάσεις. Το ζήτημα είναι το εάν σε τσακώσουν πριν λήξει η αναβολή και εσύ τυρβάζεις με άσχετα.

On 3/8/2019 at 12:02 ΠΜ, Παρασιτική κνήφη said:

Πιστεύετε ότι το παραπάνω σενάριο είναι εφικτό; Υπάρχει περίπτωση η αναβολή του στρατού να ανακληθεί; Και επί του πρακτέου, θα φάω κράξιμο/θα μου κάνουν σκηνή στο νοσοκομείο λόγω αυτού; Πρέπει να τους ενημερώσω νωρίτερα ότι δεν θα κρατήσω τη θέση; Μπορεί κάποιος να παραλάβει το συγκεκριμένο χαρτί πριν αρχίσει πρακτικά να δουλεύει στο νοσοκομείο ή πρέπει να συμπληρώσει κάποιο διάστημα εκεί; 

Φυσικά. Τυπικά η αναβολή ανακαλείται αυτόματα με του που θα αρθούν οι λόγοι για την οποία έχεις κάνει την αίτηση (την οποία έχεις υπογράψει υπεύθυνα, μαζί με τα σχετικά δικαιολογητικά). Δηλαδή ανακαλείται αυτόματα με το που θα παραιτηθείς από το νοσοκομείο, του οποίου την βεβαίωση πρόσληψης προσκόμισες μαζί με την αίτηση για να επικαλεστείς έναρξη ειδικότητας.

Θεωρητικά εάν παραιτηθείς το νοσοκομείο δεν θα σου πει τίποτα, ούτε θα ασχοληθεί και καθόλου. Έχεις το δικαίωμα να προσληφθείς το πρωί και να παραιτηθείς το ίδιο μεσημέρι χωρίς καμία ποινή. Το τι θα κάνεις εσύ μετά με τις εκκρεμότητες που δημιουργούνται με τον στρατό είναι καθαρά δικό σου θέμα.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Με συγχωρείτε που γράφω σε ένα παλιό thread . Ωστόσο θα ήθελα να κάνω κάποιες σημαντικές επισημάνσεις . 

Την αναβολή για ιατρική ειδικότητα την παίρνεις ανεξάρτητα πόσα χρόνια είναι η ειδικότητα και αν θα την έχεις ολοκληρώσει μεχρι τα 33. Επίσης , άπαξ και την πάρεις δεν ανακαλείται σε καμία περίπτωση ΕΚΤΟΣ και αν ο ίδιος την ανακαλέσεις. Επίσης , η μόνη ποινή όταν κατατάσσεσαι είναι,  εφόσον δεν προσκομίσεις κάποιο αποδεικτικό ( χρόνο ειδίκευσης ) , πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση ενός μήνα που εξαγοράζεται για 90 ευρώ . 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

48 minutes ago, And21 said:

Με συγχωρείτε που γράφω σε ένα παλιό thread . Ωστόσο θα ήθελα να κάνω κάποιες σημαντικές επισημάνσεις . 

Την αναβολή για ιατρική ειδικότητα την παίρνεις ανεξάρτητα πόσα χρόνια είναι η ειδικότητα και αν θα την έχεις ολοκληρώσει μεχρι τα 33. Επίσης , άπαξ και την πάρεις δεν ανακαλείται σε καμία περίπτωση ΕΚΤΟΣ και αν ο ίδιος την ανακαλέσεις. Επίσης , η μόνη ποινή όταν κατατάσσεσαι είναι,  εφόσον δεν προσκομίσεις κάποιο αποδεικτικό ( χρόνο ειδίκευσης ) , πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση ενός μήνα που εξαγοράζεται για 90 ευρώ . 

Ήθελα να ρωτήσω, αν  κάποιος ξεκινήσει ειδικότητα αλλά μετά αναγκαστηκα λόγω ηλικίας πρέπει να πάει στρατό (33) με το νοσοκομείο τι γίνεται;   Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγει σε άδεια άνευ αποδοχών ή οτιδήποτε για να συνεχίσει όταν τελειώσει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, ArsArcanum said:

Ήθελα να ρωτήσω, αν  κάποιος ξεκινήσει ειδικότητα αλλά μετά αναγκαστηκα λόγω ηλικίας πρέπει να πάει στρατό (33) με το νοσοκομείο τι γίνεται;   Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγει σε άδεια άνευ αποδοχών ή οτιδήποτε για να συνεχίσει όταν τελειώσει;

Για να μπορέσεις να διοριστείς θα πρέπει να έχεις ισοχρονη αναβολή , αλλιώς το νοσοκομείο δεν προχωράει τον διορισμό σου .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, And21 said:

Για να μπορέσεις να διοριστείς θα πρέπει να έχεις ισοχρονη αναβολή , αλλιώς το νοσοκομείο δεν προχωράει τον διορισμό σου .

οκ σε ευχαριστώ! και μια τελευταία ερωτήση. Για να δηλώσεις ειδικότητα δεν χρειάζεται να έχεις εκπληρώσει την θητεία σου; Θέλω να πω μπορείς  να την κάνεις στο ενδιάμεσο για να κερδίσεις  αυτόν τον χρόνο και όταν  έρθει  η στιγμή του διορισμού πας το απολυτήριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πάρεις την αναβολή μέχρι τα 33 και η ειδικότητα που θες είναι σπαστη, δηλαδή έχει γενικό και ειδικό μέρος , μπορείς να κάνεις το γενικό , να πας στρατό για να καλύψεις κενό χρόνο και μετά κανονικα το ειδικό .

Ελπίζω αυτό να αφορούσε η ερώτηση σου .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.