Jump to content

εργασία στο εξωτερικό, εργασια και ανεργία ιατρικής


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κατά πόσο εύκολο είναι να γίνει κάποιος δεκτός για μόνιμη εργασία στο εξωτερικό ως γιατρός. Επίσης υπάρχει κάποιο κόστος στη διαδικασία αυτή; Έχει σημασία η σχολή φοίτησης μου ; (πχ ιατρική Αθήνας vs ιατρική Θεσσαλονίκης) Τέλος, ειναι αλήθεια πως στο εξωτερικό μας αντιμετωπίζουν ως πολίτες δεύτερης κατηγορίας; Κάνω αυτές τις ερωτήσεις επειδή φέτος έδωσα πανελλαδικές, πέτυχα πολύ υψηλή βαθμολογία και έχω επιλέξει τη στρατιωτική ιατρική αντί της σχολής των Αθηνών. Αν δε μου αρέσει τον πρώτο χρόνο θα μπορώ να φύγω, αλλά θα χρειαστώ πληροφορίες για να μη μείνω στον αέρα... Παρακαλώ απαντήστε με ειλικρίνεια...(Επίσης, γενικά ένα άτομο που δεν έχει γονείς γιατρούς στην Ελλάδα του σήμερα, ενδέχεται μετά τη σχολή να αντιμετωπίσει την ανεργία;)

Τροποποιήθηκε από HarrisF
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολίτες δεύτερης κατηγορίας; Από πού προέκυψε αυτό;

Κατά πόσο εύκολο - δες το θέμα ειδικότητα στο εξωτερικό με τις επί μέρους χώρες.

Η ιατρική σχολή που φοίτησες είναι αδιάφορη. Για ΣΣΑΣ και απλή ιατρική δες τα αντίστοιχα θέματα.

Για την εν Ελλάδι επαγγελματική αποκατάσταση, δες τα αντίστοιχα θέματα.

Σε ένα γενικότερο πλαίσιο, γιατί θέλεις να γίνεις γιατρός; (μη μού απαντήσεις, αλλά με βάση την απάντηση που θα δώσεις στον εαυτό σου θα πορευτείς στις δύσκολες στιγμές της σχολής και της καρριέρας σου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.