Jump to content

Επιστροφη αχρεωστητως καταβληθεντος ποσου


petant

Recommended Posts

Ρε παιδια, τελειωσα το αγροτικο μου κ μου μπηκαν ακομα δυο 15ημερα... Τωρα μου στελνουν ειδοποιηση να επιστρεψω 1.647Ε ως αχρεωστητως καταβληθεν (καθαρο 1452, φορος 182, ειδ.εισφορα 11.3) για τον εναν αυτον μηνα που δεν δουλευα... Tον φορο που θα πληρωσω θα μου τον επιστρεψουν πιστευω! Επισης εκανα αγροτικο σε χωριο που εδινε επιδομα κ συνεχισα 4 μηνες με παραταση σε χωριο χωρις επιδομα...Ωστοσο αυτο εμπαινε κανονικα καθε 15ημερο... Να περιμενω και νεα ειδοποιηση να επιστρεψω τα επιδοματα που μ εβαζαν? Φυσικα παιρνω τηλεφωνα και δεν το συκωνει κανεις...

Τροποποιήθηκε από petant
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κινησε μονο αν σου στειλουν χαρτι για αχρεωστητως καταβληθεντα. Πας εφορια πληρωνεις παιρνεις το χαρτι (βγαλτο και μια φωτοτυπια) και τους το δινεις. Αν σου πουν τιποτα για επιστροφη επιδοματος, μονο τοτε ασχολεισαι.. Μην πας και ρωτησεις τιποτα...

Τροποποιήθηκε από komplexares
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην κινείσαι αλλά μην τα φας κιόλας γιατί θα τα επιστρέψεις όλα μέχρι το τελευταίο € και με τόκο μάλιστα. Οπότε να έχεις τον νου σου.

Σε αυτό το φόρουμ ήταν συνάδελφος που πήρε 6 μηνιάτικα, τα έφαγε, και έκλαψε όταν ήρθε η ώρα να τα επιστρέψει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι φορο θα σου επιστρέψουν, αφου το φορο τον κατακρατα το κρατος. Κανονικα είναι το ποσό ΣΥΝ 6% (νομίζω) ανά έτος που δεν τα επιστρέφεις. Εμένα η γυναίκα μου παραιτήθηκε έχοντας προεισπράξει ένα δεκαπενθήμερο και πληρώσαμε κάτι απειροελάχιστα γιατί με την παραίτηση πήγαμε σε 2 ημέρες και τα επιστρέψαμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτος αν το ποσο που εμπαινε στο 1ο αγροτικο ηταν χωρις το επιδομα που δικαιουμουν κ συνεχισε ετσι κ στο 2ο (που ηταν ετσι κ αλλιως χωρις). Αλλα 642ε το 15ημερο πολλα δεν ειναι για μισθο χωρις το επιδομα? Υπεθεσα απ την αρχη οτι το βαζαν κ αυτο μεσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας! Η διαδικασια ποια ειναι? Παμε στην εφορια μετρητα ή πανω απο καποιο ποσο πρεπει να πληρωσουμε με επιταγη τραπεζης? Και αν ναι, προς ποιον ειναι η επιταγη? Ευχαριστω πολυ! 

Τροποποιήθηκε από penguin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ώρες πριν, penguin said:

Γεια σας! Η διαδικασια ποια ειναι? Παμε στην εφορια μετρητα ή πανω απο καποιο ποσο πρεπει να πληρωσουμε με επιταγη τραπεζης? Και αν ναι, προς ποιον ειναι η επιταγη? Ευχαριστω πολυ! 

Μολις εκανα τη διαδικασια οποτε την αναφερω για να ξερουν οι επομενοι. Πληρωνεις στη ΔΟΥ στο τμημα εσοδων με καρτα ή με τραπεζικη επιταγη αν ειναι μεγαλο το ποσό (αναλογα το οριο της καρτας σου). Εκει σου δινουν ενα διπλοτυπο - το πρωτότυπό του το στελνεις στη γραμματεια του κεντρου υγειας. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.