Jump to content

Άρνηση διορισμού σε θέση ειδικότητας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Βρίσκομαι υπό διορισμό για θέση ειδικότητας Παθολογίας. Η Διεύθυνση Υγείας έχει αποστείλει το φάκελο μου στο Υπουργείο Υγείας και περιμένω το διορισμό μου. Θα ήθελα να καταθέσω τα χαρτιά μου σε άλλο νοσοκομείο για διαφορετική ειδικότητα. Θα ήθελα να αρνηθώ το διορισμό πριν τον παραλάβω από το Υπουργείο καθώς θα αργήσει λογικά 1-2 μήνες.  Ενημερώθηκα από τη Διεύθυνση Υγείας ότι για να κάνω αίτηση πρέπει να στείλω με φαξ μια υπεύθυνη δήλωση στο Υπουργείο Υγείας στην οποία θα αρνούμαι το διορισμό. Επειδή παίρνω εδώ και μέρες στο υπουργείο τηλέφωνο για να με κατατοπίσουν και στέλνω emails αλλά κανένας δεν απαντάει θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάνει ή ξέρει τη διαδικασία και γνωρίζει τι πρέπει να αναγράφεται στην υπεύθυνη δήλωση και τον αριθμό του φαξ του γραφείου ιατρικών ειδικοτήτων. 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...
On 1/4/2019 at 5:59 ΜΜ, Bianca13 said:

Καλησπέρα σας

Βρίσκομαι υπό διορισμό για θέση ειδικότητας Παθολογίας. Η Διεύθυνση Υγείας έχει αποστείλει το φάκελο μου στο Υπουργείο Υγείας και περιμένω το διορισμό μου. Θα ήθελα να καταθέσω τα χαρτιά μου σε άλλο νοσοκομείο για διαφορετική ειδικότητα. Θα ήθελα να αρνηθώ το διορισμό πριν τον παραλάβω από το Υπουργείο καθώς θα αργήσει λογικά 1-2 μήνες.  Ενημερώθηκα από τη Διεύθυνση Υγείας ότι για να κάνω αίτηση πρέπει να στείλω με φαξ μια υπεύθυνη δήλωση στο Υπουργείο Υγείας στην οποία θα αρνούμαι το διορισμό. Επειδή παίρνω εδώ και μέρες στο υπουργείο τηλέφωνο για να με κατατοπίσουν και στέλνω emails αλλά κανένας δεν απαντάει θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάνει ή ξέρει τη διαδικασία και γνωρίζει τι πρέπει να αναγράφεται στην υπεύθυνη δήλωση και τον αριθμό του φαξ του γραφείου ιατρικών ειδικοτήτων. 

Σας ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για άρνηση διορισμού. Μιας και έκανες τη διαδικασία, τι χρειαζόταν τελικά και σε ποιο φαξ τα στέλνουμε;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εφόσον δεν έχει βγει ακόμη ο διορισμός στέλνουμε υπεύθυνη δήλωση στη αντίστοιχη διεύθυνση υγείας που θα γράφει ότι δεν επιθυμούμε το διορισμό για προσωπικούς λόγους και η διεύθυνση τα στέλνει στο υπουργείο.

Εφόσον βγει ο διορισμός πρέπει να σταλεί στο υπουργείο υπεύθυνη δήλωση που θα αναγράφει πάλι τα ίδια, όπως είναι γραμμένα και στην απόφαση που ανέβηκε στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ ή στο συστημένο που μας ήρθε,  και με τον αριθμό πρωτοκόλλου της απόφασης. Υπεύθυνη δήλωση και η απόφαση από το ΔΙΑΥΓΕΙΑ στέλνονται είτε ταχυδρομικώς στη διεύθυνση Αριστοτέλους 17, Τμήμα ειδικευομένων ιατρών (στο Τμήμα Δ' μου είπαν στον τηλέφωνο) 10433 Αθηνα είτε με fax: 210-5225997. Παραλαμβάνουμε και το συστημένο για να μην μπερδεύονται μου είπαν με τα χαρτιά και να ''επιταχύνουν'' την διαδικασία για τον επόμενο.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χιλια ευχαριστω! 

Τελευταια ερωτηση: αν δεν εχει βγει ο διορισμος και στειλω οτι για προσ λογους κτλ κτλ ποσο θα αργησω να μπορεσω να ξαναδηλωσω ειδικοτητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 11/10/2019 at 4:42 ΜΜ, Dikeros Xutra said:

Χιλια ευχαριστω! 

Τελευταια ερωτηση: αν δεν εχει βγει ο διορισμος και στειλω οτι για προσ λογους κτλ κτλ ποσο θα αργησω να μπορεσω να ξαναδηλωσω ειδικοτητα;

Το είδα λίγο αργά.. Αυτό δεν το γνωρίζω. Αν επικοινωνήσεις με την διεύθυνση υγείας που ενδιαφέρεσαι να δηλώσεις ειδικότητα σίγουρα θα σε κατατοπίσουν, γνωρίζουν τις διαδικασίες. Διαφορετικά, στείλε και ένα μειλ στο υπουργείο  (prosop_np_D@moh.gov.gr) και απαντάνε σχετικά σύντομα. 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.