Jump to content

Aγροτικο-εξετασεις ειδικοτητας


la_cobra

Recommended Posts

Καλησπερα,εχοντας κανει το μοιραιο λαθος να μην εχω τελειωσει πρωτα καποια αλλη σχολη κ να χω παρει διορισμο στο δημοσιο

για να ειμαι επιμελητης σε εξι μηνες που τελειωνω την ειδικοτητα,

 

μου ξεφουρνησαν οτι πρεπει να κανω αγροτικο μετα απο 6 ολοκληρα χρονια ειδικοτητας για να μπορεσω να δωσω εξετασεις.

 

Υπαρχει καποιος εδω που να εχει το αντιστοιο προβλημα;;δηλαδη να μην του επετρεψαν να δωσει επειδη του ελειπε το χαρτι υπηρεσιας υπαιθρου;;

 

απ οτι μου ειπαν ο νομος αυτος μετεπειτα καταργηθηκε-τροποποιηθηκε..

οποιαδηποτε πληροφορια ειναι παραπανω απο χρησιμη..

 

ευχαριστω

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πότε πήρες πτυχίο? 

Δυστυχώς ισχύει για αυτούς που έχουν πάρει πτυχίο από Δεκέμβριο 2013 και μετά. Είμαι 9 μήνες πριν το τέλος της ειδικότητας και σταμάτησα για να κάνω αγροτικό και έπειτα να τελειώσω και να δώσω εξετάσεις... Μεγαααααααλη πίκρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η διάκριση για την απαλλαγή απ' το αγροτικό.

Φυσικά, έστω και τελειωμένος (π.χ) χειρουργός να είναι κάποιος, αντιμετωπίζεται από γενικούς γιατρούς και χωριάτες ως "αγροτικός" (το γιατρουδάκι για τα φάρμακα) και προσφέρει απλά "άσπρη μπλούζα" σε χωριά.

Τεράστιο πισωγύρισμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

11 ώρες πριν, K.T.@.R. said:

Πότε πήρες πτυχίο? 

Δυστυχώς ισχύει για αυτούς που έχουν πάρει πτυχίο από Δεκέμβριο 2013 και μετά. Είμαι 9 μήνες πριν το τέλος της ειδικότητας και σταμάτησα για να κάνω αγροτικό και έπειτα να τελειώσω και να δώσω εξετάσεις... Μεγαααααααλη πίκρα....

Το πιο εξωφρενικό της ιστορίας μου είναι ότι τελείωσα Σεπτέμβρη 2013,κ θα ΧΑ ορκιστεί πριν τον Δεκέμβρη αν δεν κάνανε 4 μήνες απεργία οι διοικητικοί της σχολής μου ..

 

Ελλαδαρα σε όλο της το μεγαλείο ..

Εγω θα χω κάνει 6 χρόνια γενική Χ και θα μου ζητήσουν να πάω καλαβρυτα να γράφω αντιυπερτασικα..

Οριακά είμαι να φύγω εξωτερικό χωρίς να δώσω καν εξετάσεις .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκέψου και εγώ πήρα πτυχίο Ιούλιο 2014, έχω κάνει 4,5 από τα 5 χρόνια Αναισθησιολογίας και τώρα κάνω αγροτικό σε ένα κουτσοχώρι... Ευτυχώς έχουν τρελές ανάγκες στο επαρχιακό νοσοκομείο του Νομού και κάνω εκεί αρκετές εφημερίες στο Αναισθησιολογικό ως ειδικευόμενος και κάποιες κάνω στο κέντρο υγείας. Είναι τεράστια πίκρα αλήθεια και εγώ νιώθω τόσο εγκλωβισμένος σε φάση να αποτρελαθώ!

Ζούμε την απόλυτη κατάντια ως γιατροί στην Ελλάδα! Ξεφτίλα! Δεν υπάρχουν λόγια πια ειλικρινά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, kopritis said:

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η διάκριση για την απαλλαγή απ' το αγροτικό.

Φυσικά, έστω και τελειωμένος (π.χ) χειρουργός να είναι κάποιος, αντιμετωπίζεται από γενικούς γιατρούς και χωριάτες ως "αγροτικός" (το γιατρουδάκι για τα φάρμακα) και προσφέρει απλά "άσπρη μπλούζα" σε χωριά.

Τεράστιο πισωγύρισμα.

Είναι ακριβώς όπως τα λες! Τεράστιο πισωγύρισμα! Εγώ μετά από τόσα χρόνια στην Αναισθησιολογία, έζησα την απόλυτη απαξίωση από τους χωριάτες και τους 'συναδέλφους' γενικούς γιατρούς και συνεχίζω να τη ζω! Και το πρόβλημα δεν είναι ότι κλήθηκα να μάθω συνταγογράφηση ή να κάνω τις χάρες του κάθε πονεμένου, αλλά να πρέπει να κατεβάσω το κεφάλι στον κάθε καραασχετο Γενικό Ιατρό και να βλέπω έκτροπα και πράξεις που είναι δολοφονικές! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ομοίως πισωγύρισμα είναι και για εκείνους που μπήκαν στην Ιατρική Σχολή από 2001 και έπειτα. Διότι είναι υπόχρεοι αγροτικού. όσοι μπήκαν στη Σχολή από 2000 και πριν δεν είναι υπόχρεοι. Έτσι αν λ.χ. έχουμε 2 ιατρούς, έναν που μπήκε το 2001 και τελειωσε αμέσως (2007) και έναν ιατρό που μπήκε 2000, καθυστέρησε 1 χρόνο και τελείωσε επίσης 2007: ο δευτερος έχει προβάδισμα για διορισμό καθότι μη υπόχρεος. 

Είμαι οριακά off topic αλλά να ξέρουμε ποιά είναι η κατάσταση, ότι οι αδικίες των διατάξεων (συχνά φωτογραφικών) είναι οριζόντιες και αφορούν πολλούς και ότι μόνο με παρεμβάσεις στα κεντρικά όργανα του Υπουργείου μπορεί, ίσως, κάτι να λυθεί προς όφελος πολλών και όχι των λίγων- ευνοημένων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 ώρες πριν, kopritis said:

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η διάκριση για την απαλλαγή απ' το αγροτικό.

Τίποτα, απλά έτσι το αποφασίζει ο εκάστοτε νόμος. Όπως όλα στο Ελλαδιστάν δηλαδή.

Επίσης, η "απαλλαγή" είναι μεν πραγματικό πρόβλημα για τις εξετάσεις της ειδικότητας, αλλά για όποιον ονειρεύεται (είναι τρελοί αυτοί οι Έλληνες... ) να δουλέψει στο Ε.Σ.Υ. δεν υπάρχει ουσιαστική "απαλλαγή" από το αγροτικό.

Αφενός μεν γιατί το αγροτικό, και δη το άγονο, πιάνει μόρια (και πλέον τα έχουν αυξήσει για να στέλνουν μπλούζες στα χωριά) και αφετέρου γιατί εξακολουθεί να είναι προαπαιτούμενο τουλάχιστον για Θεσσαλονίκη + Αθήνα, αφού ήδη είδαμε ότι το ζητάνε και σε προκηρύξεις της περιφέρειας, με ότι αυτό συνεπάγεται αυτό (είπαμε, για όποιον γιατρό ονειρεύεται να δουλέψει στο Ε.Σ.Υ.)

10 ώρες πριν, kopritis said:

Τεράστιο πισωγύρισμα.

Στρατός = Αγροτικό = Ελλάδα = Ιατρική Μπαγκλαντές (για τον 21ο αιώνα, να εξηγούμαστε... )

2 ώρες πριν, Dr scalexk said:

Είμαι οριακά off topic αλλά να ξέρουμε ποιά είναι η κατάσταση, ότι οι αδικίες των διατάξεων (συχνά φωτογραφικών) είναι οριζόντιες και αφορούν πολλούς και ότι μόνο με παρεμβάσεις στα κεντρικά όργανα του Υπουργείου μπορεί, ίσως, κάτι να λυθεί προς όφελος πολλών και όχι των λίγων- ευνοημένων.

Μην σκεφτόμαστε λάθος. Δεν θέλουν να λύσουν κάτι. Απλά, δεν τους νοιάζει.

Το μόνο που θέλουν να "λύσουν" είναι να μην φωνάζουν τα πρόβατα ότι δεν έχουν γιατρό (και πάλι ούτε αυτό τους νοιάζει).

Αυτοί θέλουν κάθε χρόνο να γεμίζουν με μπλούζες τα νησιά. Έχουμε μπλούζες; Οκ, ας δώσουμε μερικές απαλλαγές.

Δεν έχουμε; Βάρα εκεί μια υποχρεωτικότητα ώστε όλοι οι νεοαποφοιτήσαντες να πάνε προς την περιφέρεια.

Και το κακό είναι ότι όποιος αποφοιτάει από τη Σχολή και πάει αγροτικό (όπως και εγώ δηλαδή) νομίζει πώς πάει διακοπές χωρίς να καταλαβαίνει τι ακριβώς πάει να κάνει. Θα κάτσει να αντιδράσει;; Χα! Χα! Και προχωράει η ζωή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, la_cobra said:

 

Το πιο εξωφρενικό της ιστορίας μου είναι ότι τελείωσα Σεπτέμβρη 2013,κ θα ΧΑ ορκιστεί πριν τον Δεκέμβρη αν δεν κάνανε 4 μήνες απεργία οι διοικητικοί της σχολής μου ..

 

Ελλαδαρα σε όλο της το μεγαλείο ..

Εγω θα χω κάνει 6 χρόνια γενική Χ και θα μου ζητήσουν να πάω καλαβρυτα να γράφω αντιυπερτασικα..

Οριακά είμαι να φύγω εξωτερικό χωρίς να δώσω καν εξετάσεις .

Αναγνώριση χρόνων ειδικότητας σε ευρωπαική χώρα και εξετάσεις εκεί ώστε μετά ν' αναγνωριστεί ο τίτλος και Ελλάδα??

Αυτό εννοείς αν κατάλαβα καλά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

14 ώρες πριν, heydoc said:

Αναγνώριση χρόνων ειδικότητας σε ευρωπαική χώρα και εξετάσεις εκεί ώστε μετά ν' αναγνωριστεί ο τίτλος και Ελλάδα??

Αυτό εννοείς αν κατάλαβα καλά?

αυτο ειναι πρακτικα αδυνατο φιλε,το εχω ψαξει..

εδω ειδικευμενος πας και σε βαζουν να ξανα κανεις τον ειδικευομενο για μικρο ή μεγαλο χρονικο διαστημα

 

ξερει κανενας αν καποιος εχει τελειωσει πληρη ειδικοτητα ποσο και αν μειωνεται ο χρονος του αγροτικου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

38 λεπτά πριν, la_cobra said:

ξερει κανενας αν καποιος εχει τελειωσει πληρη ειδικοτητα ποσο και αν μειωνεται ο χρονος του αγροτικου;

Μείον 1 μήνας, οπότε Σύνολο 11

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ να πούμε ότι το πισωγύρισμα δεν είναι για όλους το ίδιο. Άλλο πχ μια παθολογική ειδικότητα όπως η Παθολογία όπου το αντικείμενο είναι παρεμφερές και άλλο ένας χειρουργός ή αναισθησιολόγος. Εκεί ο 1 χρόνος αποχής απ τα χειρουργεία φαίνεται πολύ στην ικανότητα του γιατρού, συγκεκριμένα ένας χειρουργός στο 6 έτος της Ειδικότητας ενός μεγάλου αθηναϊκου νοσοκομείου είναι τόσο "ζεστός" χειρουργικά όσο ποτέ άλλοτε δεν θα υπάρξει στην καριέρα του, και τον αναγκάζεις να πηγαίνει να γράφει αντιυπερτασικά και ανάλωσιμα διαβήτη στην κάθε Ραχούλα, αχρηστεύοντας με αυτό τον τρόπο τα skills που με τόσο κόπο απέκτησε.

Είναι τραγικό, όπως και να το δει κανείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.