Jump to content

Άγονο αγροτικό


Mariakef

Recommended Posts

Παιδιά αν σε πάρουν σε άγονο αγροτικό, το ειδικό κομμάτι ποτε μπορείς να το δηλώσεις; Τη πρώτη ημέρα που θα παρουσιάστεις στο νοσοκομείο για εκπαίδευση ή όταν ολοκληρωθεί ο πρώτος μήνας της εκπαίδευσης; Δηλαδή η βεβαίωση ανάληψης καθηκόντων που χρειάζεται το υγειονομικό πρέπει να είναι απ το νοσοκομείο ή απ το κυ ή πι; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 λεπτά πριν, Mariakef said:

Παιδιά αν σε πάρουν σε άγονο αγροτικό, το ειδικό κομμάτι ποτε μπορείς να το δηλώσεις; Τη πρώτη ημέρα που θα παρουσιάστεις στο νοσοκομείο για εκπαίδευση ή όταν ολοκληρωθεί ο πρώτος μήνας της εκπαίδευσης; Δηλαδή η βεβαίωση ανάληψης καθηκόντων που χρειάζεται το υγειονομικό πρέπει να είναι απ το νοσοκομείο ή απ το κυ ή πι; 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Γεια σας!  Εχω απορια... 

Κανω αγροτικο που χαρακτηριζεται 'αγονο' αλλα που εξαρχης ειχα ενημερωση απο την υπε οτι δεν δικαιουμαι του επιδοματος αγονου (φεκ 73/Α/87 ΠΔ 131),  το μονο πλεονεκτημα που μου δινει ειναι να δηλωνα νωριτερα το ειδικο μερος για ειδικοτητα. 

Πώς ομως οι γενικοι ιατροι που εργαζονται στο ιδιο κεντρο υγειας παιρνουν ως επιδομα αγονης και προβληματικης περιοχης κατηγοριας Β προσαυξηση στο βασικο μισθο τους (βασει παραγραφου 8 αρθρου 30 νομου 1397/1983)? 

Επειδη ο νομος λεει για μονιμους, σωστά? Απλα μου φαινεται λιγο αδικο

Τροποποιήθηκε από penguin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείς πως δεν δικαιούσαι το επίδομα των 400 ευρώ του αγόνου και παίρνεις όμως το επίδομα των 100 ευρώ μηνιαίως αγόνου ή οτι δεν δικαιούσαι τίποτα και δεν παίρνεις τίποτα?

Διότι και εγώ έκανα κάποτε άγονο αγροτικό, αλλά έπαιρνα μόνο τα 100 και όχι τα 400 ευρώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/5/2019 at 12:08 ΜΜ, ξενος said:

Εννοείς πως δεν δικαιούσαι το επίδομα των 400 ευρώ του αγόνου και παίρνεις όμως το επίδομα των 100 ευρώ μηνιαίως αγόνου ή οτι δεν δικαιούσαι τίποτα και δεν παίρνεις τίποτα?

Διότι και εγώ έκανα κάποτε άγονο αγροτικό, αλλά έπαιρνα μόνο τα 100 και όχι τα 400 ευρώ

Δεν παιρνω καθολου επιδομα αγονου και μου ειπε η υπε οτι δεν δικαιουμαι.  Αλλα στο ιδιο ΚΥ οι γενικοι παιρνουν επιδομα αγονου (επειδη ειναι μονιμοι?) 

Ζητω συγγνωμη που αργησα να απαντησω 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...
  • 1 month later...

παιδια να ρωτήσω.. είχα παραιτηθεί απο άγονο αγροτικό το 2013 λόγω εναρξης της ειδικότητας μου.. τώρα που τελείωσα την ειδικότητα , δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω απαλλαγή..δεν ήταν υποχρεωτικό το αγροτικό τοτε που παραιτήθηκα..  μου έμειναν 70 ημέρες περίπου ,,, αν ξαναδηλώσω για να το ολοκληρώσω έχω το δικαίωμα επιλογής αγροτικού ή θα με βάλουν όπου θέλουν? ευχαριστώ.. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 14/4/2020 at 5:25 ΜΜ, cakdoc said:

παιδια να ρωτήσω..

Εάν ξέρουμε...

On 14/4/2020 at 5:25 ΜΜ, cakdoc said:

είχα παραιτηθεί απο άγονο αγροτικό το 2013 λόγω εναρξης της ειδικότητας μου..

Παραιτήθηκα από το (μη άγονο τότε) αγροτικό μου το 2013 λόγω έναρξης του γενικού μέρους της ειδικότητάς μου. Μέχρι εδώ είμαστε στα ίδια (περίπου). Πάμε παρακάτω.

On 14/4/2020 at 5:25 ΜΜ, cakdoc said:

.. τώρα που τελείωσα την ειδικότητα , δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω απαλλαγή..

Τι απαλλαγή εννοείς;; Εφόσον αποφοίτησες πριν από τις 18/11/2013, δεν χρειάζεσαι απαλλαγή για να δώσεις εξετάσεις για την ειδικότητα. Μπορείς να τις δώσεις και χωρίς το αγροτικό.

Εφόσον μιλάς για απαλλαγή για να διοριστείς στο δημόσιο, αυτή δεν υπάρχει ουσιαστικά για κανέναν χωρίς να έχεις εκπληρώσει το αγροτικό, πλην του εάν έχεις μέσο και κάποιες προϋποθέσεις.

On 14/4/2020 at 5:25 ΜΜ, cakdoc said:

..δεν ήταν υποχρεωτικό το αγροτικό τοτε που παραιτήθηκα..

Τι "υποχρεωτικό" εννοείς;; Η υποχρεωτικότητα για να δώσεις εξετάσεις για την ειδικότητα πάει με βάση την ημερομηνία αποφοίτησής σου από την Ιατρική Σχολή (πριν ή μετά από 18/11/2013). Το πότε παραιτήθηκες από το αγροτικό σου δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο.

Εφόσον μιλάς για υποχρεωτικότητα για να διοριστείς στο δημόσιο, αυτή ουσιαστικά υπάρχει και παραμένει για όλους, πλην του εάν έχεις μέσο και κάποιες προϋποθέσεις.

On 14/4/2020 at 5:25 ΜΜ, cakdoc said:

..  μου έμειναν 70 ημέρες περίπου ,,,

Μου έμειναν επίσης 70 ημέρες περίπου, τις οποίες συμπλήρωσα δηλώνοντας σε νέα προκήρυξη το 2019. Μέχρι εδώ είμαστε στα ίδια (περίπου). Πάμε παρακάτω.

On 14/4/2020 at 5:25 ΜΜ, cakdoc said:

 ,,, αν ξαναδηλώσω για να το ολοκληρώσω έχω το δικαίωμα επιλογής αγροτικού ή θα με βάλουν όπου θέλουν?

Το δικαίωμα επιλογής θέσεων στο αγροτικό (ο "μηδενισμός των μορίων" όπως λέγαμε μέχρι το 2015 περίπου, δηλαδή μέχρι να αλλάξει ο νόμος και να γίνει από μόρια --> δικαίωμα επιλογής θέσης με βάση την ημερομηνία κτήσεως πτυχίου) δεν το χάνεις εφόσον παραιτηθείς για έναρξη ειδικότητας στο εσωτερικό.

Επομένως, 6 χρόνια μετά, δήλωσα κανονικά σε νέα προκήρυξη και συμπλήρωσα τις 70 ημέρες περίπου που μου απέμειναν. Μπορείς να κάνεις το ίδιο, καταθέτοντας τα χαρτιά σου κανονικά ως υπόχρεος, σε οποιαδήποτε νέα προκήρυξη αφορά υπόχρεους, δηλώνοντας τις θέσεις που θέλεις και προσκομίζοντας επιπλέον:

1ον) Το πιστοποιητικό (προ)εκπαίδευσης μηνός

2ον) Τη βεβαίωση του χρόνου που υπηρέτησες στο Περιφερικό Ιατρείο - Κέντρο Υγείας σου, όπου όμως θα αναφέρεται ρητά ότι ο λόγος παραίτησής σου ήταν η έναρξη ειδικότητας στο συγκεκριμένο νοσοκομείο

3ον) Βεβαίωση (και ενδεχομένως και πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης) από όσο χρόνο υπηρέτησες στο εν λόγω νοσοκομείο στο οποίο δήλωσες ότι θα πας κατά την παραίτησή σου από το αγροτικό.

4ον) Τυχόν επιπλέον χρόνο άσκησης ειδικότητας που υπήρξε σε άλλο/άλλα νοσοκομεία διαφορετικά από αυτό/αυτά που δήλωσες ότι θα πας κατά την παραίτηση από το αγροτικό.

5ον) Τίτλο ειδικότητας, εφόσον έχεις περάσει επιτυχώς τις εξετάσεις για την ειδικότητα

On 14/4/2020 at 5:25 ΜΜ, cakdoc said:

ευχαριστώ.. 

Οκ.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.