Jump to content

12ωρη εφημερία


maria_doc

Recommended Posts

Χαίρετε συνάδελφοι!

Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος σχετικά με τις 12ωρες εφημερίες. Αν και πότε θα εφαρμοστούν. Δύσκολο μεν, το καταλαβαίνω λόγω έλλειψης ειδικευόμενων στο εξωτερικό, αλλά ειλικρινά θα ήταν ευχής έργον! Αν κάποιος γνωρίζει κάτι και μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με δικηγόρο που απευθύνθηκα, ο Νόμος ισχύει κανονικά. Δεν ξέρω γιατί δεν εφαρμόζεται και δεν ξέρω γιατί κανείς δεν κάνει κίνηση να το ζητήσει εγγράφως. Προσωπικά έχω ενημερώσει τον δ/ντή μου ότι λίαν συντόμως θα αιτηθώ 12ωρης εφημερίας, απλά δεν έχει χρειαστεί ακόμα να κάνω τον μεγάλο σαματά (γιατί θα γίνει σαματάς, αυτό είναι σίγουρο).

Πάντως έχω ήδη στείλει ερώτημα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, όχι τόσο για τις 12ωρες εφημερίες όσο για την υπέρβαση του 48ωρου. Αν πάρω απάντηση, θα ενημερώσω.

Τροποποιήθηκε από drspiros
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ισχύει και δεν εφαρμόζεται! Μόνο στην Ελλάδα αυτά βέβαια όπου αν δεν σταλεί ερμηνευτική εγκύκλιος από το Υπουργείο κανείς νόμος δεν εφαρμόζεται.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 6/10/2018 at 10:07 ΠΜ, maria_doc said:

Χαίρετε συνάδελφοι!

Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος σχετικά με τις 12ωρες εφημερίες. Αν και πότε θα εφαρμοστούν.

Ο νόμος ψηφίστηκε, θα έπρεπε ήδη να εφαρμόζεται. Όποιος δεν τον εφαρμόζει παρανομεί, απλά πράγματα. Ο υπάλληλος οφείλει να ερευνά κάθε φορά με δική του ευθύνη εάν η εκάστοτε εντολή διοίκησης ή προϊσταμένου (π.χ. διευθυντή κλινικής) είναι παράνομη ή όχι. Εάν είναι παράνομη, αλλά όχι αντισυνταγματική, τότε οφείλει να εκτελέσει αλλά με γραπτή αναφορά αντιρρήσεων.

Το ίδιο ισχύει και για όσους δουλεύουνε στα νοσοκομεία σαν να μην τρέχει τίποτα και δεν κάνουν έγγραφη δήλωση στη διοίκηση, εν ανάγκη ότι θέλουν εντέλεσθαι,  ότι αρνούνται να εκτελέσουν το πλέον παράνομο σύστημα της 24ωρης εφημερίας.

On 6/10/2018 at 10:07 ΠΜ, maria_doc said:

Δύσκολο μεν, το καταλαβαίνω λόγω έλλειψης ειδικευόμενων στο εξωτερικό, αλλά ειλικρινά θα ήταν ευχής έργον! Αν κάποιος γνωρίζει κάτι και μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα θα το εκτιμούσα.

Είναι αδύνατον να εφαρμοστεί το εν λόγω σύστημα του 12ώρου με τις υπάρχουσες συνθήκες, τουλάχιστον όχι στα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης. Απλά αδύνατον, δεν βγαίνει αριθμητικά, όχι μόνο λόγω ειδικευομένων, αλλά και λόγω ειδικών.

4 ώρες πριν, drspiros said:

Σύμφωνα με δικηγόρο που απευθύνθηκα, ο Νόμος ισχύει κανονικά. Δεν ξέρω γιατί δεν εφαρμόζεται και δεν ξέρω γιατί κανείς δεν κάνει κίνηση να το ζητήσει εγγράφως. Προσωπικά έχω ενημερώσει τον δ/ντή μου ότι λίαν συντόμως θα αιτηθώ 12ωρης εφημερίας, απλά δεν έχει χρειαστεί ακόμα να κάνω τον μεγάλο σαματά (γιατί θα γίνει σαματάς, αυτό είναι σίγουρο).

Κανονικά θα έπρεπε αθρόα σε όλη την Ελλάδα οι γιατροί (ειδικευόμενοι και μη) στα νοσοκομεία να κάνουν το ίδιο. Ο νόμος είναι σε ισχύ, ευθύνη της εφαρμογής έχουνε όλοι, όχι μόνο οι διευθυντές και οι διοικήσεις, αλλά φυσικά αυτό δεν είναι το χειρότερο.

Το χειρότερο είναι ότι ο νόμος του 12ώρου προβλέπει ανώτερο όριο 48ωρών την εβδομάδα, με δυνατότητα επέκτασης στις 60 με σύμφωνη γνώμη του γιατρού. Επομένως, κάθε σιωπηρή παραβίαση του εβδομαδιαίου 48ώρου χωρίς διαμαρτυρία σημαίνει και σιωπηρή αποδοχή του παλιού ωραρίου. Άρα, σε περίπτωση ιατρικού λάθους ή παράληψης, η όποια νομική διαδικασία θα κινηθεί εις βάρος μας με το τεκμήριο ότι:

- "Γιατρέ, ο νόμος λέει ότι μετά το πέρας του 48ώρου θεωρείστε κουρασμένος και επικίνδυνος για να εκτελείτε ιατρικό έργο, βάζοντας σε κίνδυνο και τη ζωή των ασθενών. Εσείς δουλεύατε με το παλιό κουραστικό - καταργηθέν ωράριο. Γιατί;; "

- "Με ανάγκαζε η διοίκηση και ο διευθυντής μου, αυτοί βγάζανε το πρόγραμμα εφημεριών, όχι εγώ..."

- "Που είναι η έγγραφη διαμαρτυρία σας για το παράνομο ωράριο;; Που είναι το εντέλλεσθαι με το οποίο σας ανάγκαζαν;;"

Και άντε να ξεμπλέξεις εσύ μετά!!

4 ώρες πριν, drspiros said:

Πάντως έχω ήδη στείλει ερώτημα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, όχι τόσο για τις 12ωρες εφημερίες όσο για την υπέρβαση του 48ωρου. Αν πάρω απάντηση, θα ενημερώσω.

Οι 12ωρες εφημερίες δεν αναφέρονται ρητά πουθενά. Απλά είναι ο μόνος λογικός τρόπος προκειμένου να βγει το 48ωρο. Αλλά ακόμα και με 60ωρο δεν ξέρω εάν βγαίνει για κάποιες κλινικές που οι ελλείψεις είναι τρομερές.

1 ώρα πριν, iceman said:

Και ισχύει και δεν εφαρμόζεται! Μόνο στην Ελλάδα αυτά βέβαια όπου αν δεν σταλεί ερμηνευτική εγκύκλιος από το Υπουργείο κανείς νόμος δεν εφαρμόζεται.

Αυτό δεν σε εμποδίζει, ούτε σε δικαιολογεί βέβαια, ως εργαζόμενο να μην έχεις ζητήσει κάπου γραπτά την εφαρμογή του από την υπηρεσία όπου εργάζεσαι...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οφείλω να διευκρινίσω, μην νομίζετε ότι δεν καταλαβαίνω πόσο μεγάλα λόγια είναι αυτά που λέω... Είναι εύκολο να λες μεγάλα λόγια από το πληκτρολόγιο και δεν ξέρω εάν θα έμπαινα στη διαδικασία, τουλάχιστον ως ειδικευόμενος, να κάτσω να μαλώσω με το διευθυντή μου για να εφαρμοστούν τα 12ωρα... Προφανώς, ειδικά ως ειδικευόμενος, δύσκολα βγάζεις κιχ και συνήθως κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις για να βγει η δουλειά.

Όμως δυστυχώς, η πραγματικότητα είναι η παραπάνω και μεμονωμένα είναι τρελό και θέλει γερά κότσια (ή πλάτες να σε στηρίζουν) για να σηκωθεί κανείς να ζητάει χαρτιά από εδώ και από εκεί για να είναι καλυμμένος, χωρίς να δημιουργήσει σαματά και αντιπάθειες (έχουμε και ένα πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης να πάρουμε...) .

Στην πράξη, πρέπει να βρεις και άλλους που καταλαβαίνουν το πρόβλημα, ώστε να συμφωνούν οι περισσότεροι από μία κλινική για το τι θα πρέπει να εφαρμοστεί και πώς θα πρέπει να γίνει η διαπραγμάτευση με τους "μεγάλους" (καθηγητή, διευθυντή, επιμελητές, κ.τ.λ. κ.τ.λ.). Και ειδικά ως ειδικευόμενος, είσαι ο τελευταίος τροχός της αμάξης, εντελώς αναλώσιμος, η γνώμη σου είναι του τύπου "Τι έγινε ρε παιδιά, μίλησε κανείς;; " ... Για να μην χρησιμοποιήσω άλλο ρήμα και φάω edit...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση Ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@drspiros Ό,τι μάθεις και μπορείς να μας το παρουσιάσεις και εδώ θα ήταν πολύτιμο! Αυτή η νοοτροπία του τύπου ο γιατρός πρέπει να δουλεύει αδιάκοπα αλλιώς δεν είναι γιατρός είναι άνω ποταμών. Δηλαδή, με αυτό το σκεπτικό να ακυρώσουμε τους Σουηδούς γιατρούς, γιατί αυτοί δεν εξουθενώνονται 2 και 3 φορές την εβδομάδα. Έχω δει αρκετές φορές συναδέλφους που δεν είναι επιστημονικά επαρκείς και προκειμένου να αντισταθμίσουν την ανεπάρκεια αυτή, κάθονται εκτός ωραρίου (κοινώς όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια). Κάτι τέτοιο όμως δημιουργεί προβλήματα, γιατί πχ όταν εγώ έφευγα στην ώρα μου (το τονίζω στην ώρα μου) προκαλούσα δυσαρέσκεια, παρότι ήμουν τουλάχιστον τυπική στις υποχρεώσεις μου. Επίσης, αυτά τα εξαντλητικά ωράρια προκαλούν επιπλέον εκνευρισμό μεταξύ των ειδικευόμενων με συνέπεια όλα να γίνονται πιο δύσκολα (σα να μη μας φτάνει η ούτως ή αλλως δύσκολη φύση του επαγγέλματός μας).

1 hour ago, mihiatrik said:

Ο νόμος ψηφίστηκε, θα έπρεπε ήδη να εφαρμόζεται. Όποιος δεν τον εφαρμόζει παρανομεί, απλά πράγματα. Ο υπάλληλος οφείλει να ερευνά κάθε φορά με δική του ευθύνη εάν η εκάστοτε εντολή διοίκησης ή προϊσταμένου (π.χ. διευθυντή κλινικής) είναι παράνομη ή όχι. Εάν είναι παράνομη, αλλά όχι αντισυνταγματική, τότε οφείλει να εκτελέσει αλλά με γραπτή αναφορά αντιρρήσεων.

Το ίδιο ισχύει και για όσους δουλεύουνε στα νοσοκομεία σαν να μην τρέχει τίποτα και δεν κάνουν έγγραφη δήλωση στη διοίκηση, εν ανάγκη ότι θέλουν εντέλεσθαι,  ότι αρνούνται να εκτελέσουν το πλέον παράνομο σύστημα της 24ωρης εφημερίας.

Είναι αδύνατον να εφαρμοστεί το εν λόγω σύστημα του 12ώρου με τις υπάρχουσες συνθήκες, τουλάχιστον όχι στα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης. Απλά αδύνατον, δεν βγαίνει αριθμητικά, όχι μόνο λόγω ειδικευομένων, αλλά και λόγω ειδικών.

Κανονικά θα έπρεπε αθρόα σε όλη την Ελλάδα οι γιατροί (ειδικευόμενοι και μη) στα νοσοκομεία να κάνουν το ίδιο. Ο νόμος είναι σε ισχύ, ευθύνη της εφαρμογής έχουνε όλοι, όχι μόνο οι διευθυντές και οι διοικήσεις, αλλά φυσικά αυτό δεν είναι το χειρότερο.

Το χειρότερο είναι ότι ο νόμος του 12ώρου προβλέπει ανώτερο όριο 48ωρών την εβδομάδα, με δυνατότητα επέκτασης στις 60 με σύμφωνη γνώμη του γιατρού. Επομένως, κάθε σιωπηρή παραβίαση του εβδομαδιαίου 48ώρου χωρίς διαμαρτυρία σημαίνει και σιωπηρή αποδοχή του παλιού ωραρίου. Άρα, σε περίπτωση ιατρικού λάθους ή παράληψης, η όποια νομική διαδικασία θα κινηθεί εις βάρος μας με το τεκμήριο ότι:

- "Γιατρέ, ο νόμος λέει ότι μετά το πέρας του 48ώρου θεωρείστε κουρασμένος και επικίνδυνος για να εκτελείτε ιατρικό έργο, βάζοντας σε κίνδυνο και τη ζωή των ασθενών. Εσείς δουλεύατε με το παλιό κουραστικό - καταργηθέν ωράριο. Γιατί;; "

- "Με ανάγκαζε η διοίκηση και ο διευθυντής μου, αυτοί βγάζανε το πρόγραμμα εφημεριών, όχι εγώ..."

- "Που είναι η έγγραφη διαμαρτυρία σας για το παράνομο ωράριο;; Που είναι το εντέλλεσθαι με το οποίο σας ανάγκαζαν;;"

Και άντε να ξεμπλέξεις εσύ μετά!!

Οι 12ωρες εφημερίες δεν αναφέρονται ρητά πουθενά. Απλά είναι ο μόνος λογικός τρόπος προκειμένου να βγει το 48ωρο. Αλλά ακόμα και με 60ωρο δεν ξέρω εάν βγαίνει για κάποιες κλινικές που οι ελλείψεις είναι τρομερές.

Αυτό δεν σε εμποδίζει, ούτε σε δικαιολογεί βέβαια, ως εργαζόμενο να μην έχεις ζητήσει κάπου γραπτά την εφαρμογή του από την υπηρεσία όπου εργάζεσαι...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οφείλω να διευκρινίσω, μην νομίζετε ότι δεν καταλαβαίνω πόσο μεγάλα λόγια είναι αυτά που λέω... Είναι εύκολο να λες μεγάλα λόγια από το πληκτρολόγιο και δεν ξέρω εάν θα έμπαινα στη διαδικασία, τουλάχιστον ως ειδικευόμενος, να κάτσω να μαλώσω με το διευθυντή μου για να εφαρμοστούν τα 12ωρα... Προφανώς, ειδικά ως ειδικευόμενος, δύσκολα βγάζεις κιχ και συνήθως κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις για να βγει η δουλειά.

Όμως δυστυχώς, η πραγματικότητα είναι η παραπάνω και μεμονωμένα είναι τρελό και θέλει γερά κότσια (ή πλάτες να σε στηρίζουν) για να σηκωθεί κανείς να ζητάει χαρτιά από εδώ και από εκεί για να είναι καλυμμένος, χωρίς να δημιουργήσει σαματά και αντιπάθειες (έχουμε και ένα πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης να πάρουμε...) .

Στην πράξη, πρέπει να βρεις και άλλους που καταλαβαίνουν το πρόβλημα, ώστε να συμφωνούν οι περισσότεροι από μία κλινική για το τι θα πρέπει να εφαρμοστεί και πώς θα πρέπει να γίνει η διαπραγμάτευση με τους "μεγάλους" (καθηγητή, διευθυντή, επιμελητές, κ.τ.λ. κ.τ.λ.). Και ειδικά ως ειδικευόμενος, είσαι ο τελευταίος τροχός της αμάξης, εντελώς αναλώσιμος, η γνώμη σου είναι του τύπου "Τι έγινε ρε παιδιά, μίλησε κανείς;; " ... Για να μην χρησιμοποιήσω άλλο ρήμα και φάω edit...

@mihiatrik

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, mihiatrik said:

Οι 12ωρες εφημερίες δεν αναφέρονται ρητά πουθενά. Απλά είναι ο μόνος λογικός τρόπος προκειμένου να βγει το 48ωρο. Αλλά ακόμα και με 60ωρο δεν ξέρω εάν βγαίνει για κάποιες κλινικές που οι ελλείψεις είναι τρομερές.

Αν δεν κάνω λάθος - γιατί δεν έχω μπροστά μου τον Νόμο - δεν αναφέρει μεν για εφημερίες, αλλά κάνει σαφώς αναφορά σε 12ωρα ωράρια εργασίας, δηλ. 8.00-20.00 και 20.00-8.00 και ακολουθεί ρεπό.

Κάθε Νόμος στο τέλος αναφέρει από πότε αρχίζει να ισχύει. Δηλ. κάποιος μπορεί να έχει ψηφιστεί τον Δεκέμβρη του '17 αλλά να γράφει ότι θα ισχύσει από τον Ιούλιο του '18. Ε, ο συγκεκριμένος αναφέρει ότι τίθεται σε ισχύ από τη δημοσίευσή του στο ΦΕΚ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, iceman said:

Και ισχύει και δεν εφαρμόζεται! Μόνο στην Ελλάδα αυτά βέβαια όπου αν δεν σταλεί ερμηνευτική εγκύκλιος από το Υπουργείο κανείς νόμος δεν εφαρμόζεται.

 

Ο ίδιος ο Πολάκης σε επίσκεψή,  λίγο μετά την ψηφιση του συγκεκριμένου νόμου, στο νοσοκομείο που δουλεύω την παρούσα περίοδο,  δήλωσε ευθαρσώς ότι δε θα εφαρμοστεί γιατί ειναι αδύνατον.

2 ώρες πριν, mihiatrik said:

Είναι αδύνατον να εφαρμοστεί το εν λόγω σύστημα του 12ώρου με τις υπάρχουσες συνθήκες, τουλάχιστον όχι στα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης. Απλά αδύνατον, δεν βγαίνει αριθμητικά, όχι μόνο λόγω ειδικευομένων, αλλά και λόγω ειδικών.

Και όμως... Θαρρώ ότι στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα, και μάλιστα ως προς τους ειδικευόμενους δεν είναι τόσο δύσκολο όσο στην επαρχια. Και εξηγούμαι... στα νοσοκομεία του κέντρου λόγω όγκου εργασίας κάνουν ήδη οι ειδικευόμενοι rotation μέσα στην εφημερία και ως επι το πλείστον δεν κάνουν 24ωρη εφημερία πραγματικά, αλλά κλάσμα αυτής ανάλογα το νοσοκομείο και το τμήμα. Οπότε ποιός τους εμποδίζει να πουν οτι δε θα γράφετε 24ωρες αλλά 12ωρες και το  απογευμα θα έρχονται οι αντικαταστάτες σας*; Εκεί που δε γίνεται σίγουρα είναι στην επαρχία που 1 ή 2 ειδικευόμενοι κρατάνε ΤΕΠ ή ΤΕΠ και κλινική για 24ωρες, γιατί ξαφνικά θα απαιτούνταν 2πλάσιος αριθμός/ημέρα (πχ 2 ή 4 αντίστοιχα). Για τους ειδικούς προφανώς είναι πολύ δυσκολότερο να βγει αριθμητικά, αλλά και πάλι εξαρτάται απο το πόσο και πόσες ενεργές εφημερίες κάνουν.

*και τότε θα έχουν και τη δικαιολογία να πληρώνουν το μισό ποσό/εφημερεύοντα (άλλο βέβαια που πλησιάζουμε σε εκλογική περίοδο.... ?)

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

30 λεπτά πριν, ventisette said:

Ο ίδιος ο Πολάκης σε επίσκεψή,  λίγο μετά την ψηφιση του συγκεκριμένου νόμου, στο νοσοκομείο που δουλεύω την παρούσα περίοδο,  δήλωσε ευθαρσώς ότι δε θα εφαρμοστεί γιατί ειναι αδύνατον.

Νόμος που ψηφίζεται από 150+ βουλευτές δεν μπορεί να ακυρώνεται από έναν! Νόμος που ψηφίζεται ισχύει!! (όλα αυτά έχουν αναφερθεί στην έγγραφη διαμαρτυρία μου στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο)

Πάμε παρακάτω: Το άρθρο 3 του Νόμου αναφέρεται στα 48/60ωρα, ενώ το άρθρο 5 αναφέρει ευθαρσώς "Καθιερώνεται, κατά κανόνα ως βάση για την
οργάνωση του χρόνου εργασίας, η μέχρι δώδεκα (12) ώρες συνεχής εργασία με παρουσία στο χώρο εργασίας........

Η συνεχής ή διακεκομμένη απασχόληση εντός του χώρου εργασίας και μετά από κλήση κατά τις εφημερίες ετοιμότητας δεν μπορεί να υπερβαίνει συνολικά το μέγιστο όριο των δώδεκα (12) ωρών.

Η ημερήσια ανάπαυση των ιατρών είναι υποχρεωτική και διάρκειας δώδεκα (12) συνεχόμενων ωρών ανά εικοσιτετράωρο. Η εβδομαδιαία ανάπαυση των ιατρών είναι σαράντα οκτώ (48) ώρες. Το διάλειμμα πέραν των έξι (6) ωρών εργασίας ορίζεται σε δεκαπέντε (15) λεπτά.

Επιτρέπεται παρέκκλιση από τις διατάξεις για λόγους λειτουργίας της υπηρεσίας και συνέχειας της φροντίδας υγείας. Αν μειώνεται ή χάνεται ο χρόνος ημερήσιας ανάπαυσης, παρέχεται αμέσως μετά ισοδύναμη συνεχής περίοδος ημερήσιας αντισταθμιστικής ανάπαυσης έως δώδεκα (12) ώρες. Αν μειώνεται ή χάνεται ο χρόνος εβδομαδιαίας ανάπαυσης, χορηγείται αντισταθμιστική καθημερινή ημέρα ανάπαυσης μέσα στις δύο (2) επόμενες εβδομάδες για κάθε ενεργή εφημερία Σαββάτου ή Κυριακής ή αργίας."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, drspiros said:

Αν δεν κάνω λάθος - γιατί δεν έχω μπροστά μου τον Νόμο - δεν αναφέρει μεν για εφημερίες, αλλά κάνει σαφώς αναφορά σε 12ωρα ωράρια εργασίας, δηλ. 8.00-20.00 και 20.00-8.00 και ακολουθεί ρεπό.

Όχι, μια χαρά τα θυμάσαι, σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι και εγώ. Μιλάει σαφώς για 12ωρα συνεχή ωράρια εργασίας, τα οποία συνολικά μέσα στην εβδομάδα, μαζί με τις όποιες εφημερίες, θα αθροίζουν όχι πάνω από 48ώρες. Η λογική συνεπαγωγή ότι μιλάμε για ωράρια τύπου 08:00 - 20:00 και 20:00 - 08:00, καθώς και το ότι κάποια από αυτά θα είναι 12ωρες εφημερίες (καθώς μετά το 12ωρο ακολουθεί υποχρεωτική ανάπαυση, άρα εντός 24ωρης εφημερίας μπορείς να κάνεις μόνο 12 ώρες εφημερία και μετά φεύγεις) είναι προφανής, αλλά χωρίς ρητή αναφορά ως 12ωρη "εφημεριακή" υποχρέωση.

2 ώρες πριν, drspiros said:

Κάθε Νόμος στο τέλος αναφέρει από πότε αρχίζει να ισχύει. Δηλ. κάποιος μπορεί να έχει ψηφιστεί τον Δεκέμβρη του '17 αλλά να γράφει ότι θα ισχύσει από τον Ιούλιο του '18. Ε, ο συγκεκριμένος αναφέρει ότι τίθεται σε ισχύ από τη δημοσίευσή του στο ΦΕΚ.

+++++

Είναι νόμος του κράτους, τέλος.

2 ώρες πριν, ventisette said:

Ο ίδιος ο Πολάκης σε επίσκεψή,  λίγο μετά την ψηφιση του συγκεκριμένου νόμου, στο νοσοκομείο που δουλεύω την παρούσα περίοδο,  δήλωσε ευθαρσώς ότι δε θα εφαρμοστεί γιατί ειναι αδύνατον.

Αυτός δήλωσε. Κανένας εισαγγελέας θα παρέμβει επιτέλους στις κατά καιρούς διάφορες εξωφρενικές δηλώσεις;;

2 ώρες πριν, ventisette said:

Και όμως... Θαρρώ ότι στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα, και μάλιστα ως προς τους ειδικευόμενους δεν είναι τόσο δύσκολο όσο στην επαρχια. Και εξηγούμαι... στα νοσοκομεία του κέντρου λόγω όγκου εργασίας κάνουν ήδη οι ειδικευόμενοι rotation μέσα στην εφημερία και ως επι το πλείστον δεν κάνουν 24ωρη εφημερία πραγματικά, αλλά κλάσμα αυτής ανάλογα το νοσοκομείο και το τμήμα. Οπότε ποιός τους εμποδίζει να πουν οτι δε θα γράφετε 24ωρες αλλά 12ωρες και το  απογευμα θα έρχονται οι αντικαταστάτες σας*; Εκεί που δε γίνεται σίγουρα είναι στην επαρχία που 1 ή 2 ειδικευόμενοι κρατάνε ΤΕΠ ή ΤΕΠ και κλινική για 24ωρες, γιατί ξαφνικά θα απαιτούνταν 2πλάσιος αριθμός/ημέρα (πχ 2 ή 4 αντίστοιχα). Για τους ειδικούς προφανώς είναι πολύ δυσκολότερο να βγει αριθμητικά, αλλά και πάλι εξαρτάται απο το πόσο και πόσες ενεργές εφημερίες κάνουν.

Έτσι είναι, στην επαρχία είναι εξ' ορισμού αδύνατον, δεν το συζητάμε καν. Αλλά μιλώντας για Θεσσαλονίκη, γιατί για Αθήνα δεν ξέρω τι γίνεται, πάλι δεν μπορεί να εφαρμοστεί. Ο λόγος είναι πολύ απλά ότι μερική εφαρμογή του νόμου δεν μπορεί να γίνει σε ένα νοσοκομείο. Δηλαδή άντε οι εργαστηριακές ειδικότητες να τον εφαρμόσουν (που και πάλι, τα πρωινά δουλεύονται ένα σωρό διαφορετικά εργαστήρια π.χ. το μικροβιολογικό έχει αιματολογικό, αιμοδοσία, βιοχημικό, καλλιέργειες, ανοσολογικό κ.τ.λ., εάν δεν είναι τα πρωινά όλοι οι ειδικευόμενοι παρόντες πώς θα βγει η δουλειά ολόκληρου νοσοκομειακού συγκροτήματος ;;; Αλλά πες ότι άντε βγαίνει, με μηχανές δουλεύουνε κυρίως). Οι υπόλοιποι τομείς;;

Εξ' ορισμού η εφαρμογή είναι αδύνατη για τις χειρουργικές κλινικές της πόλης που το πρωί έχουν τακτικό ιατρείο, τακτικά χειρουργεία (εδώ εμπλέκεται πάλι ένα κάρο ειδικοτήτων π.χ. αναισθησιολόγοι και ΜΕΘίτες), κλινική και 1/4 ημέρες ΤΕΠ να καλύψουν. Σε συνδυασμό του τι θα σημαίνει ένα υποχρεωτικό πρωινό ρεπό ειδικού από το προηγούμενο - χθεσινό 12ωρο της ενεργού εφημερίας, αφού βάση νόμου δεν θα μπορεί να χειρουργήσει μετά το 12ωρο (υποχρεωτική ανάπαυση), συν καμιά άδεια ενός άλλου ειδικού την ίδια ημέρα, ε, η κατάσταση θα' ναι οριακή όπως καταλαβαίνεις.

Εκτός εάν οι ειδικευόμενοι αντικαταστήσουν εντελώς τους ειδικούς π.χ. στα τακτικά ιατρεία. Εν μέρει γίνεται ήδη, αλλά και να θεωρήσουμε ότι θα βγει έτσι ένα "πρόγραμμα", ο μεγάλος όγκος δουλειάς γίνεται το πρωί και τα νοσοκομεία έχουν ανάγκη όλο το προσωπικό το πρωί εκεί. Αναγκαστικά λόγω rotation κάποια στιγμή μπορεί να τύχει να συμπέσουν και δύο ελλείψεις ειδικών μαζί την ίδια ημέρα, πράγμα καταστροφικό για μια μεγάλη χειρουργική κλινική του κέντρου. Είναι μεγάλο λάθος η κατάργηση του πρωινού τακτικού ωραρίου.

ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ (Π.Χ. ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΕΣ) ΟΠΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΕΙΔΙΚΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ ΧΕΡΙ, ΠΟΔΙ, ΓΟΝΑΤΟ, ΙΣΧΥΟ, ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ!!! ΜΠΑΧΑΛΟ!!!

2 ώρες πριν, ventisette said:

*και τότε θα έχουν και τη δικαιολογία να πληρώνουν το μισό ποσό/εφημερεύοντα (άλλο βέβαια που πλησιάζουμε σε εκλογική περίοδο.... ?)

Εδώ δεν είναι τόσο σαφές πώς ακριβώς θα βγαίνει το πλαφόν, καθώς οι εφημερίες ετοιμότητας δεν θα προσμετρούνται ως χρόνος εργασίας... Έως τώρα, ήξερε ο ειδικός αριθμητικά πόσες εφημερίες μπορεί να κάνει το μήνα, ασχέτως ενεργές, μεικτές, ετοιμότητας, πήγαινε με το όριο των χρημάτων, όχι των ωρών εργασίας.

Τώρα με το ωράριο θα συμπληρώνει ενεργές πολύ γρήγορα και θα του βάζουνε όσες θέλουν επιπλέον ετοιμότητας μέχρι να πιάσει το χρηματικό πλαφόν. Αυτό στην πράξη κανείς δεν ξέρει ακόμα πόσες αριθμητικά εφημερίες σημαίνει το μήνα. Τα υπολόγισε ποτέ κανείς;; Επίσης, μην ξεχνάμε ότι μεγάλο μπάχαλο θα υπάρξει και με τα 60ωρα και από το πόσοι θα δεχτούν να υπογράψουν.

Και τίθεται το ερώτημα, οι ειδικευόμενοι θα υπογράψουν 60ωρα;; Και εάν ναι, πώς;; Είπαμε, όριο ασφαλές 48ωρών. Πώς θα πάρεις ευθύνη να πεις δουλεύω ανασφαλώς με 60ωρο;; Εάν συμβεί κάτι, τσουπ, υπογραφούλα ότι υπέγραψες με δική σου ευθύνη να δουλεύεις κουρασμένος!!

1 ώρα πριν, drspiros said:

Η ημερήσια ανάπαυση των ιατρών είναι υποχρεωτική και διάρκειας δώδεκα (12) συνεχόμενων ωρών ανά εικοσιτετράωρο. Η εβδομαδιαία ανάπαυση των ιατρών είναι σαράντα οκτώ (48) ώρες. Το διάλειμμα πέραν των έξι (6) ωρών εργασίας ορίζεται σε δεκαπέντε (15) λεπτά.

Και μόνο από αυτή τη διάταξη καταλαβαίνετε (γιατί δεν θυμόμουν ακριβώς πώς ήταν διατυπωμένο) ότι εάν γίνει ιατρικό λάθος ή παράλειψη κατά τη διάρκεια της 24ωρης εφημερίας, η ευθύνη πέφτει και στον γιατρό που παρανόμησε και δέχτηκε να συμμετέχει σε παράνομη εφημερία (24ωρη χωρίς 12ωρη ανάπαυση) χωρίς να εκφράσει εγγράφως την αντίρρησή του στους προϊσταμένους του. Αντίθετα, μετά από έγγραφη διαμαρτυρία εφημερεύεις κανονικά 24ωρη και είσαι σχετικά "καλυμμένος" εάν συμβεί κάτι.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση Ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 hours ago, maria_doc said:

@drspiros Ό,τι μάθεις και μπορείς να μας το παρουσιάσεις και εδώ θα ήταν πολύτιμο! Αυτή η νοοτροπία του τύπου ο γιατρός πρέπει να δουλεύει αδιάκοπα αλλιώς δεν είναι γιατρός είναι άνω ποταμών. Δηλαδή, με αυτό το σκεπτικό να ακυρώσουμε τους Σουηδούς γιατρούς, γιατί αυτοί δεν εξουθενώνονται 2 και 3 φορές την εβδομάδα. Έχω δει αρκετές φορές συναδέλφους που δεν είναι επιστημονικά επαρκείς και προκειμένου να αντισταθμίσουν την ανεπάρκεια αυτή, κάθονται εκτός ωραρίου (κοινώς όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια). Κάτι τέτοιο όμως δημιουργεί προβλήματα, γιατί πχ όταν εγώ έφευγα στην ώρα μου (το τονίζω στην ώρα μου) προκαλούσα δυσαρέσκεια, παρότι ήμουν τουλάχιστον τυπική στις υποχρεώσεις μου. Επίσης, αυτά τα εξαντλητικά ωράρια προκαλούν επιπλέον εκνευρισμό μεταξύ των ειδικευόμενων με συνέπεια όλα να γίνονται πιο δύσκολα (σα να μη μας φτάνει η ούτως ή αλλως δύσκολη φύση του επαγγέλματός μας).

@mihiatrik

Ο Σουηδός γιατρός μια χαρά εξουθενωνεται. Συνάδελφος ξεκίνησε εφημερία Παρασκευή απόγευμα και βγήκε Δευτέρα απόγευμα. Για αυτό το λόγο η πλειοψηφία των Σουηδών γιατρών δουλεύει 50% ή παίρνει μεγάλες αναρρωτικες με διάγνωση burn out.

Και μια παρατήρηση με όλο το σεβασμό....ο συνάδελφος που καθεται περαν του ωραρίου δε σημαίνει ότι είναι επιστημονικά ανεπαρκής. Μπορεί να μη γνωρίζει ακόμη τις ρουτίνες, μπορεί να μη πρόλαβε λόγο φόρτου ή απλά μπορεί να είναι πολύ τυπικός και να μην αφήνει εκκρεμότητες για την επόμενη μέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 hours ago, Elpi said:

Ο Σουηδός γιατρός μια χαρά εξουθενωνεται. Συνάδελφος ξεκίνησε εφημερία Παρασκευή απόγευμα και βγήκε Δευτέρα απόγευμα. Για αυτό το λόγο η πλειοψηφία των Σουηδών γιατρών δουλεύει 50% ή παίρνει μεγάλες αναρρωτικες με διάγνωση burn out.

Και μια παρατήρηση με όλο το σεβασμό....ο συνάδελφος που καθεται περαν του ωραρίου δε σημαίνει ότι είναι επιστημονικά ανεπαρκής. Μπορεί να μη γνωρίζει ακόμη τις ρουτίνες, μπορεί να μη πρόλαβε λόγο φόρτου ή απλά μπορεί να είναι πολύ τυπικός και να μην αφήνει εκκρεμότητες για την επόμενη μέρα.

Δεν γνωριζω κατι τετοιο για τη Σουηδια. Εχω μιλησει με αρκετους συναδελφους εκει και δε μου εχουν πει κατι. Σα μεμονωμενο περιστατικο μπορει να συνεβη, αλλα γενικα δε χαρακτηριζει ο συστημα.

Οσον αφορα στην παραμονη εντος του χωρου εργασιας περαν του ωραριου, σαφως και δε σημαινει απαραιτητα επιστημονικη ανεπαρκεια. Στη δικη μου κλινικη ομως υπηρχαν 3 ατομα που το κανανε γι αυτον ακριβως το λογο. Και μια αλλη συναδελφος που εχει αφιερωσει τη ζωη της σε αυτο, με τη διαφορα ομως οτι αυτη δεν στραβοκοιτουσε. Το εκανε γιατι πραγματικα το ηθελε. Ουτε για να κερδισει την ευνοια των επιμελητων, ουτε γιατι δεν προλαβαινε με τις υποχρεωσεις της. Κι εγω εχω παραμεινει παραπανω στο νοσοκομειο, αλλα οταν χρειαστηκε, οχι καθε μερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

56 minutes ago, maria_doc said:

Δεν γνωριζω κατι τετοιο για τη Σουηδια. Εχω μιλησει με αρκετους συναδελφους εκει και δε μου εχουν πει κατι. Σα μεμονωμενο περιστατικο μπορει να συνεβη, αλλα γενικα δε χαρακτηριζει ο συστημα.

Οσον αφορα στην παραμονη εντος του χωρου εργασιας περαν του ωραριου, σαφως και δε σημαινει απαραιτητα επιστημονικη ανεπαρκεια. Στη δικη μου κλινικη ομως υπηρχαν 3 ατομα που το κανανε γι αυτον ακριβως το λογο. Και μια αλλη συναδελφος που εχει αφιερωσει τη ζωη της σε αυτο, με τη διαφορα ομως οτι αυτη δεν στραβοκοιτουσε. Το εκανε γιατι πραγματικα το ηθελε. Ουτε για να κερδισει την ευνοια των επιμελητων, ουτε γιατι δεν προλαβαινε με τις υποχρεωσεις της. Κι εγω εχω παραμεινει παραπανω στο νοσοκομειο, αλλα οταν χρειαστηκε, οχι καθε μερα...

Εγω σου λεω λοιπον οτι η εξουθενωση χαρακτηρίζει το σύστημα στη σουηδια. Και ξαναλέω για αυτό σχεδόν όλοι δουλεύουν 50%. Γιατί αλλιώς δε βγαίνει.  Και δε βγαίνει γιατί δεν υπάρχουν γιατροί και όσοι υπάρχουν πρέπει να καλύψουν πολλά κενά.  Αν διαβάσει κάποιος το ηκεκτρονικο περιοδικό του ιατρικού συλλόγου εδώ θα καταλάβει ακριβώς πόσο "ωραια" περνάνε οι γιατροί. 

Το τι εικόνα έχουμε για μια χώρα απέχει πολύ από το τι πραγματικά συμβαίνει.  Για παράδειγμα οι εφημεριες στη σουηδια δεν πληρώνονται πάρα δίδονται σε ρεπο. Κάποια νοσοκομεία μπορεί να τις πληρώσουν αλλά τα χρήματα είναι πολύ λίγα και στα τρώει έτσι κι αλλιώς στο τέλος η εφορία. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αφορμή το δελτίο τύπου του Υπουργείου Υγείας (2/10/2018) : Συνάντηση του υπουργού Υγείας, Ανδρέα Ξανθού με αντιπροσωπεία ειδικευόμενων γιατρών του νοσοκομείου Παίδων Π. & Α. Κυριακού 

Όπως είναι γνωστό, το πρόβλημα της μη καταβολής δεδουλευμένων στο συγκεκριμένο νοσοκομείο οφείλεται στη μη έγκριση των ενταλμάτων πληρωμής από τον Επίτροπο του Ελεγκτικού Συνεδρίου ο οποίος επικαλείται τη μη εφαρμογή του νόμου 4498/2017 για το ωράριο εργασίας των γιατρών, που όμως επίσημα το υπουργείο Υγείας με εγκύκλιό του έχει θέσει σε προσωρινή αναστολή μέχρι την ολοκλήρωση αναγκαίων προσλήψεων μονίμων γιατρών του ΕΣΥ που είναι σε εξέλιξη. "

http://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/5802-synanthsh-toy-ypoyrgoy-ygeias-andrea-ksanthoy-me-antiproswpeia- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -keyomenwn-giatrwn-toy-nosokomeioy-paidwn-p-amp-a-kyriakoy

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, joie said:

Όπως είναι γνωστό, το πρόβλημα της μη καταβολής δεδουλευμένων στο συγκεκριμένο νοσοκομείο οφείλεται στη μη έγκριση των ενταλμάτων πληρωμής από τον Επίτροπο του Ελεγκτικού Συνεδρίου ο οποίος επικαλείται τη μη εφαρμογή του νόμου 4498/2017 για το ωράριο εργασίας των γιατρών, που όμως επίσημα το υπουργείο Υγείας με εγκύκλιό του έχει θέσει σε προσωρινή αναστολή μέχρι την ολοκλήρωση αναγκαίων προσλήψεων μονίμων γιατρών του ΕΣΥ που είναι σε εξέλιξη. "

Τι να πω, οι άνθρωποι δεν έχουν όρια! ΠΟΙΑ ακριβώς είναι η εγκύκλιος αναστολής;;; Αυτή:

http://www.ygeianet.gr/images/site/1512/58073_large/efhmeries-_giannopoylos.pdf   ???

Θα τρελαθούμε τελείως;;; Το εν λόγω έγγραφο έχει τίτλο:

"Προετοιμασία των Νοσοκομείων για την εφαρμογή των διατάξεων του Ν.4498/2017 (ΦΕΚ 172/Α΄/16.11.2017) για την οργάνωση του χρόνου εργασίας των γιατρών του ΕΣΥ"

με ημερομηνία έκδοσης "12 - 12 - 2017", δηλαδή περυσινή, και ξεκινάει:

"Προκειμένου να αποτυπωθεί η δυνατότητα των νοσοκομειακών ιατρικών τμημάτων να προχωρήσουν στην σταδιακή εφαρμογή του Ν.4498/2017..."

1) ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΩΤΑ ΨΗΦΙΣΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΩΡΑΡΙΟ ΠΟΥ ΗΔΗ ΨΗΦΙΣΑΝΕ ???

2) ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝΕ, ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΒΑΖΟΥΝ ΤΙΤΛΟ "ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ" ;;; ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ, ΓΙΑ ΤΙ ΣΟΪ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΜΙΛΑΝΕ;;;

ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΙΤΛΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ???

Η επικαλούμενη διάταξη "αναστολής", αφού σαφώς το κατά τ' άλλα σύνολο της εγκυκλίου (τίτλος και σκοπός) αφορά ξεκάθαρα τη διερεύνηση της δυνατότητας εφαρμογής του νέου ωραρίου, κάτι που έπρεπε να γίνει πριν από την ψήφιση του νόμου (άρα ουσιαστικά καθιστά κωμωδία την ψήφιση του συγκεκριμένου νόμου) περιορίζεται στην κατακλείδα:

"Διευκρινίζουμε ότι μέχρι την έκδοση των Υπουργικών Αποφάσεων και Εγκυκλίων που θα αφορούν στην εφαρμογή των διατάξεων για την οργάνωση του χρόνου εργασίας, τα προγράμματα εφημερίας θα καταρτίζονται με τον τρόπο που καταρτίζονταν μέχρι σήμερα"

Οκ, ο νόμος για το νέο ωράριο είναι εδώ: http://collab.lawspot.gr/sites/default/files/mashup/feka/2017/fek-172-2017.pdf

Πουθενά δεν προβλέπεται η έκδοση αποφάσεων και εγκυκλίων για την έναρξη εφαρμογής των διατάξεων που αφορούν στο νέο ωράριο εργασίας!

Επομένως ουδείς ελεγκτής μπορεί να εξαναγκαστεί να υπογράφει εντάλματα πληρωμής, εφόσον θέλει να τηρεί τη νομιμότητα. Το τι αλχημείες κάνει το εκάστοτε Υπουργείο ή ο εκάστοτε παρανομών Υπουργός τον αφήνει, ή θα έπρεπε να τον αφήνει, παγερά αδιάφορο. Δεν μπορεί ένα υπουργείο να μην εφαρμόζει νόμο άμεσα και υποχρεωτικά εφαρμόσιμο, επικαλούμενο μία ασαφή εγκύκλιο (που δεν είναι καν ο σκοπός της η αναστολή) η οποία δεν θέτει ούτε ένα στοιχειώδες χρονοδιάγραμμα, το οποίο και να δινόταν στην εγκύκλιο, δεν προβλέπεται από τις διατάξεις του ίδιου του νόμου!!!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ξαναθυμίζω βέβαια ότι τα ευρύτερα πλαίσια λειτουργίας της δημόσιας διοίκησης μπορούν να δώσουν ευελιξία και χρονικά περιθώρια εφαρμογής στην εφαρμογή των νόμων. Ωστόσο, στην προκειμένη περίπτωση είναι προφανές ότι δεν υπάρχει κανένα νομικό περιθώριο να καθυστερήσει κανείς να αντιδράσει στην εμφανή παρανομία τους:

1ον) Ξέρουνε ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί ο νόμος

2ον) Τον ψηφίζουν

3ον) Στέλνουν μία εγκύκλιο που υποτίθεται αφορά τις δυνατότητες και την προετοιμασία για εφαρμογή του ψηφισμένου νόμου

4ον) Επειδή ξέρουν ότι θα προκύψει σίγουρα εγγράφως από τα έγγραφα που θα στείλουν όλες οι Δ.Υ.Π.Ε. πως ο νόμος δεν μπορεί να εφαρμοστεί, ορίζουν στην εγκύκλιο ότι θα παγώσει επ' αόριστον

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

26 λεπτά πριν, mihiatrik said:

 

"Διευκρινίζουμε ότι μέχρι την έκδοση των Υπουργικών Αποφάσεων και Εγκυκλίων που θα αφορούν στην εφαρμογή των διατάξεων για την οργάνωση του χρόνου εργασίας, τα προγράμματα εφημερίας θα καταρτίζονται με τον τρόπο που καταρτίζονταν μέχρι σήμερα"

Οκ, ο νόμος για το νέο ωράριο είναι εδώ: http://collab.lawspot.gr/sites/default/files/mashup/feka/2017/fek-172-2017.pdf

Πουθενά δεν προβλέπεται η έκδοση αποφάσεων και εγκυκλίων για την έναρξη εφαρμογής των διατάξεων που αφορούν στο νέο ωράριο εργασίας!

 

Ο νόμος μέσα αναφέρει :

Άρθρο 3 Ωράριο και διάρκεια εργασίας (άρθρα 6, 7, 16 και 22 παρ. 1 της Οδηγίας 2003/88/ΕΚ)

παρ 4γ) Η υπέρβαση του 48ωρου τίθεται για μια τριετία από την έναρξη ισχύος του παρόντος και μέχρι την ολοκλήρωση των απαιτούμενων προσλήψεων ειδικευμένων ιατρών Ε.Σ.Υ. για την εύρυθμη λειτουργία των νοσοκομείων και μονάδων Π.Φ.Υ. του Ε.Σ.Υ.

Άρθρο 5 Οργάνωση του χρόνου εργασίας (άρθρα 3, 4, 5 και 17 παρ. 2, 3 και 4 της Οδηγίας 2003/88/ΕΚ)

παρ 3 3. Για τις ανάγκες εύρυθμης λειτουργίας των νοσοκομείων και των φορέων Π.Φ.Υ. των Δ.Υ.ΠΕ. όλης της χώρας σχετικά με την οργάνωση του χρόνου εργασίας των ιατρών και κατάρτισης του προγράμματος εφημεριών, με αποφάσεις του Υπουργού Υγείας, συστηματοποιούνται και εξειδικεύονται οι εφημερίες κατά υγειονομικές περιφέρειες, τμήματα ή κλινικές, εργαστήρια, Τ.Ε.Π., μονάδες και κατά ειδικότητες και καθορίζεται ο αριθμός, ο τρόπος οργάνωσης και λειτουργίας των εφημεριών και κάθε άλλο σχετικό θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 λεπτά πριν, joie said:

Ο νόμος μέσα αναφέρει :

Άρθρο 3 Ωράριο και διάρκεια εργασίας (άρθρα 6, 7, 16 και 22 παρ. 1 της Οδηγίας 2003/88/ΕΚ)

παρ 4γ) Η υπέρβαση του 48ωρου τίθεται για μια τριετία από την έναρξη ισχύος του παρόντος και μέχρι την ολοκλήρωση των απαιτούμενων προσλήψεων ειδικευμένων ιατρών Ε.Σ.Υ. για την εύρυθμη λειτουργία των νοσοκομείων και μονάδων Π.Φ.Υ. του Ε.Σ.Υ.

Μην μπερδεύεσαι. Αυτό που λες αφορά τη δυνατότητα που δίνεται για την υπέρβαση έως 60ωρο, και ότι αυτή η δυνατότητα υπέρβασης έως 60ωρο δεν θα υπερβαίνει την τριετία. Δεν μιλάει για το παλιό σύστημα του 24ωρου. Αυτό βάση του νέου νόμου θεωρείται δεδομένο καταργηθέν.

17 λεπτά πριν, joie said:

Άρθρο 5 Οργάνωση του χρόνου εργασίας (άρθρα 3, 4, 5 και 17 παρ. 2, 3 και 4 της Οδηγίας 2003/88/ΕΚ)

παρ 3 3. Για τις ανάγκες εύρυθμης λειτουργίας των νοσοκομείων και των φορέων Π.Φ.Υ. των Δ.Υ.ΠΕ. όλης της χώρας σχετικά με την οργάνωση του χρόνου εργασίας των ιατρών και κατάρτισης του προγράμματος εφημεριών, με αποφάσεις του Υπουργού Υγείας, συστηματοποιούνται και εξειδικεύονται οι εφημερίες κατά υγειονομικές περιφέρειες, τμήματα ή κλινικές, εργαστήρια, Τ.Ε.Π., μονάδες και κατά ειδικότητες και καθορίζεται ο αριθμός, ο τρόπος οργάνωσης και λειτουργίας των εφημεριών και κάθε άλλο σχετικό θέμα.

Πάλι μπερδεύεσαι. Η συγκεκριμένη διάταξη αφορά στη γενικότητα ότι το Υπουργείο Υγείας συντονίζει και εποπτεύει τον τρόπο οργάνωσης των εφημεριών ανά τη χώρα και καθορίζει ποιες ειδικότητες θα εφημερεύουν, με τι αριθμό γιατρών, τι γιατρούς θα περιλαμβάνουν τα ΤΕΠ κ.τ.λ. στα πλαίσια όμως των ψηφισμένων νόμων.

Σε καμία περίπτωση δεν αφορά στην καθυστέρηση και στο χρονοδιάγραμμα εφαρμογής του νέου νόμου. Ο νόμος είναι άμεσα εφαρμόσιμος και τα νοσοκομεία υποχρεούνται να τον εφαρμόσουν. Ο ρόλος του Υπουργείου είναι συντονιστικός σε όλα αυτά που αναφέρονται και δεν έχουν να κάνουν με την προαιρετικότητα της έκδοσης των αποφάσεων "όταν και εάν" το αποφασίσει το Υπουργείο.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 hours ago, Elpi said:

Εγω σου λεω λοιπον οτι η εξουθενωση χαρακτηρίζει το σύστημα στη σουηδια. Και ξαναλέω για αυτό σχεδόν όλοι δουλεύουν 50%. Γιατί αλλιώς δε βγαίνει. Και δε βγαίνει γιατί δεν υπάρχουν γιατροί και όσοι υπάρχουν πρέπει να καλύψουν πολλά κενά. Αν διαβάσει κάποιος το ηλεκτρονικο περιοδικό του ιατρικού συλλόγου εδώ θα καταλάβει ακριβώς πόσο "ωραια" περνάνε οι γιατροί.

Το τι εικόνα έχουμε για μια χώρα απέχει πολύ από το τι πραγματικά συμβαίνει. Για παράδειγμα οι εφημεριες στη σουηδια δεν πληρώνονται πάρα δίδονται σε ρεπο. Κάποια νοσοκομεία μπορεί να τις πληρώσουν αλλά τα χρήματα είναι πολύ λίγα και στα τρώει έτσι κι αλλιώς στο τέλος η εφορία.

εχεις link προχειρο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, komplexares said:

εχεις link προχειρο?

Το πρώτο λινκ είναι από το περιοδικό του ιατρικού συλλόγου και τα άλλα 3 μιλάνε για το Σύνδρομο Επαγγελματικής Εξουθένωσης ανάμεσα στους γιατρούς στη Σουηδία.

http://www.lakartidningen.se

https://www.vardfokus.se/webbnyheter/2017/februari/har-utvecklat-behandling-for-utmattad-sjukvardspersonal/

https://www.hd.se/2017-02-24/unga-kvinnliga-lakare-gar-in-i-vaggen

https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=6638370

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, kopritis said:

Ερώτηση, πόση ετήσια άδεια δικαιούνται οι ειδικεύομενοι που εξουθενώνονται στην Σουηδία ;

Παρόλη την ειρωνεία σου θα σου απαντήσω. 25 εργάσιμες δικαιούνται τοσο οι ειδικευομενοι οσο και οι ειδικευμένοι.

Τροποποιήθηκε από Elpi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα είστε ριγμένοι δλδ σε σχέση με τα άλλα σκληρά εργαζόμενα παιδιά στην Γερμανία που διακοπάρουν ακόμα και 6 εβδομάδες ετησίως.

Tnx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ξερει κανεις στην 24 ωρη εφημερια ποση αναπαυση και αν δικαιουται ο ιατρος? Γιατι εχουν μειωθει τα ατομα στο νοσοκομειο μας και μας ζητανε να κανουμε 24 ωρη εφημερια μονοι μας , λεγοντας μας οτι δεν δικαιουμαστε αναπαυση καθολου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, michaelC said:

Ξερει κανεις στην 24 ωρη εφημερια ποση αναπαυση και αν δικαιουται ο ιατρος?

Δικαιούται ρεπό την επομένη ημέρα.

1 ώρα πριν, michaelC said:

Γιατι εχουν μειωθει τα ατομα στο νοσοκομειο μας και μας ζητανε να κανουμε 24 ωρη εφημερια μονοι μας , λεγοντας μας οτι δεν δικαιουμαστε αναπαυση καθολου.

Ψέμματα. Έχεις το δικαίωμα να μην πάρεις το ρεπό σου εάν θέλεις, αλλά δεν έχουν το δικαίωμα να μην σου το δώσουνε εάν το ζητήσεις.

Στην πράξη δεν το δίνουνε όταν υπάρχουν λίγα άτομα και δεν βγαίνει η δουλειά, αλλά παρανομούν. Και να μην στο δώσουνε την αμέσως επόμενη ημέρα, εντός της εβδομάδας πρέπει οπωσδήποτε να το πάρεις.

Φυσικά αυτό το τελευταίο δεν το δέχτηκε το ευρωπαϊκό δικαστήριο ως επιχείρημα και καταδίκασε την Ελλάδα σε πρόστιμο, γι' αυτό ψηφίστηκε ο νόμος με τα 12ωρα ο οποίος, επίσης παράνομα, δεν εφαρμόζεται στην πράξη από το τωρινό Υπουργείο Υγείας με δημοκρατικές μεθόδους.

Πρώτη φορά φασιστερά, υπέρ του εργαζομένου βεβαίως βεβαίως...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 8/10/2018 at 1:38 ΜΜ, drspiros said:

Πάντως έχω ήδη στείλει ερώτημα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, όχι τόσο για τις 12ωρες εφημερίες όσο για την υπέρβαση του 48ωρου. Αν πάρω απάντηση, θα ενημερώσω.

Έστω και με αργούς ρυθμούς, η καταγγελία είναι σε καλό δρόμο.

New Doc 2019-02-11 14.39.20_1.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, drspiros said:

Έστω και με αργούς ρυθμούς, η καταγγελία είναι σε καλό δρόμο.

New Doc 2019-02-11 14.39.20_1.jpg

Μπράβο!!

Εάν μπορέσεις, όταν σου απαντήσουν, ενημέρωσε και εμάς σχετικά (ειδικά εάν σε παραπέμψουν σε συγκεκριμένες αποφάσεις και κείμενα νομολογίας).

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.