Jump to content

Hλεκτρονική συνταγογράφηση μετά το αγροτικό


Recommended Posts

Πρόσφατα παραιτήθηκα από την παράταση που έκανα στο αγροτικό μου προκειμένου να  αρχίσω ειδικότητα. Μετά την παραίτηση το ηλεκτρονικό σύστημα συνταγογράφησης δε μου μπαίνει. (πιθανότατα μου έχει απενεργοποιηθεί). Με την έναρξη της ειδικότητας  ποια είναι η διαδικασία για να μου ξανανεργοποιηθεί.  Ενεργοποιείται αυτόματα με τον διορισμό μου;;; Πρέπει να ξανακάνω εγγραφή;  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν γινεται αυτοματα. δεν χρειαζεται επανεγγραφη.

πρεπει να ενημερωθει πρωτα η ΗΔΙΚΑ απο το γραφειο προσωπικου (ή οποιο τμημα εχει αναλαβει την εν λογω ευθυνη) του νοσοκομειου σου , οτι διοριστηκες. αντιστοιχη ειναι και η διαδικασια οταν απολυεσαι.

το ποτε θα γινει αυτο εξαρταται απο τα "αντανακλαστικα" των υπαλληλων του νοσοκομειου σου. μου εχει τυχει να κανει και 3 εβδομαδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, nockos said:

Πρόσφατα παραιτήθηκα από την παράταση που έκανα στο αγροτικό μου προκειμένου να  αρχίσω ειδικότητα. Μετά την παραίτηση το ηλεκτρονικό σύστημα συνταγογράφησης δε μου μπαίνει. (πιθανότατα μου έχει απενεργοποιηθεί).

Εμένα δεν μου απενεργοποιήθηκε ποτέ. Πήγε σερί αγροτικό - ειδικότητα, χωρίς να κάνω κάποια αλλαγή ή να μείνω εκτός κάποιο διάστημα.

Απλά τώρα στην αναμονή δεν έχω πλέον "μονάδα συνταγογράφησης" για να μπορώ να συνταγογραφώ και φυσικά δεν έχω και σφραγίδα για να σφραγίζω τις συνταγές ώστε να μπορούνε να εκτελεστούνε. Ο κωδικός λήγει κάθε μήνα, εάν θέλεις να μπαίνεις στο σύστημα θα πρέπει να τον αλλάζεις κάθε μήνα στη σχετική φόρμα, βάζοντας πρώτα τον αμέσως προηγούμενο έγκυρο κωδικό που ίσχυε.

6 ώρες πριν, nockos said:

Με την έναρξη της ειδικότητας  ποια είναι η διαδικασία για να μου ξανανεργοποιηθεί.  Ενεργοποιείται αυτόματα με τον διορισμό μου;;; Πρέπει να ξανακάνω εγγραφή;  

Στην πλατφόρμα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης πιστοποιείται ο γιατρός και όχι η "ιδιότητα". Εάν προσέξεις πουθενά δεν υπάρχει κλειδωμένη η ιδιότητά σου (αγροτικός ή ειδικευόμενος), αυτό φαίνεται από τη σφραγίδα που βάζεις.

2 ώρες πριν, iceman said:

δεν γινεται αυτοματα. δεν χρειαζεται επανεγγραφη.

++

Ακριβώς. Η εγγραφή πραγματοποιείται μία μόνο φορά στην πλατφόρμα, οι προϋποθέσεις και οι μονάδες συνταγογράφησης είναι αυτές που αλλάζουν.

2 ώρες πριν, iceman said:

πρεπει να ενημερωθει πρωτα η ΗΔΙΚΑ απο το γραφειο προσωπικου (ή οποιο τμημα εχει αναλαβει την εν λογω ευθυνη) του νοσοκομειου σου , οτι διοριστηκες. αντιστοιχη ειναι και η διαδικασια οταν απολυεσαι.

το ποτε θα γινει αυτο εξαρταται απο τα "αντανακλαστικα" των υπαλληλων του νοσοκομειου σου. μου εχει τυχει να κανει και 3 εβδομαδες.

Οκ, αυτό προφανώς "υποτίθεται" ότι γίνεται, γιατί όπως ανέφερα είμαστε αρκετοί που αυτό δεν έγινε ποτέ. Μπαίνουμε (θεωρητικά) στο σύστημα, αλλά πρακτικά δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε. Ανύπαρκτα αντανακλαστικά της ΗΔΙΚΑ?

Επίσης, σε αρκετά τμήματα απαγορεύεται στους ειδικευόμενους να συνταγογραφούν. Γράφαμε με κωδικούς και σφραγίδες των ειδικών, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητο να χρησιμοποιεί κανείς τους ηλεκτρονικούς κωδικούς του στην ειδικότητα... Ζήτημα να το' κανα πάνω από πέντε φορές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μπορώ να μπω καθόλου στο σύστημα με το username και το password που έμπαινα πριν την παραίτηση μου εμφανίζει μήνυμα οτι δεν εβαλα σωστά το username και το Pass. Είναι κάτι που συμβαίνει και σε άλλους και αν με γράψουν πάλι στο άλλο νοσοκομείο θα ξαναμπώ ; ή όπως λεει  ο mihiatrik δεν έπρεπε να μου απενεργοποιηθεί ποτέ. 

 

αρχείο λήψης.png

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 ώρες πριν, nockos said:

Δε μπορώ να μπω καθόλου στο σύστημα με το username και το password που έμπαινα πριν την παραίτηση μου εμφανίζει μήνυμα οτι δεν εβαλα σωστά το username και το Pass.

Ναι... Αυτό είναι περίεργο. Κανονικά έπρεπε απλά να σου ζητάει να αλλάξεις τον κωδικό σου γιατί έχει λήξει. Εκτός και εάν κάτι δεν βάζεις σωστά. Επίσης, έχουν θεσπιστεί κάτι "καινούρια" για μένα, όπως ο ενιαίος κωδικός, κάτι USB κ.τ.λ., δεν ξέρω εάν αυτά παίζουν κάποιο ρόλο πλέον όσον αφορά την πρόσβαση στην πλατφόρμα. Εμείς δεν είχαμε παλιά τέτοια.

13 ώρες πριν, nockos said:

 Είναι κάτι που συμβαίνει και σε άλλους και αν με γράψουν πάλι στο άλλο νοσοκομείο θα ξαναμπώ ; ή όπως λεει  ο mihiatrik δεν έπρεπε να μου απενεργοποιηθεί ποτέ.

Ιδέα δεν έχω. Εγώ σου είπα απλά και μια άλλη εκδοχή. Ωστόσο, απολύτως τίποτα δεν αλλάζει ούτε για εσένα, ούτε και για εμένα. Όταν έρθει η ώρα να χρειαστεί να ξανασυνταγογραφήσουμε, και εγώ και εσύ, θα πρέπει να απευθυνθούμε στο νοσοκομείο μας προκειμένου να ενημερωθούμε για τις ισχύουσες προϋποθέσεις. Όπως σου είπα, η ύπαρξη πρόσβασης δεν σημαίνει αυτόματα και δυνατότητα συνταγογράφησης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.