Jump to content

Προετοιμασία πριν την έναρξη ειδικότητας - παθολογίας


Riemanns

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, όντας στον στρατό ως οπλίτης ιατρός έχω χάσει επαφή με το αντικείμενο της ιατρικής εν μέρει , τους τελευταίους 7 μήνες .  Σύντομα απολύομαι και ξεκινάω άμεσα με την ειδικότητα της παθολογίας και έπειτα καρδιολογίας.  Θα ήθελα να ρωτήσω την τυχόν προεργασία- διάβασμα που θα μου προτείνατε να ακολουθήσω 1 μήνα πριν την έναρξη της ειδικότητας!  Κυρίως ελληνική βιβλιογραφία + κάποιο βιβλίο κλινικής εξέτασης- διαφοροδιαγνωσης ; από αγγλική βιβλιογραφία έχω ασχοληθεί κυρίως με Kumar and Clark ( ελληνικό + αγγλικό) - δεν προτίθεμαι να το ξαναδιαβάσω, step up to medicine ( αγγλόφωνο) Και Oxford ( αγγλόφωνο κυρίως) . 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν ξεκινησεις παθολογια ειδικα σε γενικη εφημερια σε επειγοντα γενικου νοσοκομειου θα καταλαβεις οτι η πραξη και η μαχη με τις ορδες των ασθενων που θα εχεις να αντιμετωπισεις στο  τ.ε.π.  απεχει παρα πολυ απο  την ατελειωτη θεωρια  των  βιβλιων........συνεπως καλο  θα ηταν να επισκεφθεις τα επειγοντα του παθολογικου ενος οποιουδηποτε  γενικου νοσοκομειου και να αρχισεις να  μαθαινεις  τι  ειναι  η πραγματικη  κλινικη  ιατρικη  και  οχι  αυτη  των  βιβλιων  , ιδιως  εχεις  να  μαθεις πολλα  απο  τους  παλιοτερους  συναδελφους  ειδικευομενους  παθολογους .   απο  βιβλια  πολλα   θα  δεις  και  θα  ακουσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.