Jump to content

Σπουδαστική άδεια ειδικευόμενου ιατρού


Arismpou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Εργάζομαι ως ειδικευομενη εδώ και 6 μήνες σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης (γενικό μέρος παθολογίας για την ειδικότητα της καρδιολογίας) και παράλληλα κάνω και μεταπτυχιακό. Οι παρακολουθήσεις είναι απόγευμα οποτε δεν με επηρεάζει στη δουλειά μου, έλειψα όμως μια ημέρα λόγω εξετάσεων. Όταν μίλησα με το γραφείο προσωπικού για την καταχώρηση της μονοήμερης άδειας ως σπουδαστική μου επέδειξαν έναν σχετικό νομο του 2004 που ανέφερε ότι οι ειδικευόμενοι ιατροί ως ειδική κατηγορία εργαζομένων δεν δικαιούνται καμία μέρα σπουδαστική άδεια. Με αλλα λόγια, η άδεια λόγω εξετάσεων πρέπει να δηλωθεί σαν κανονική. Περαιτέρω διευκρινίσεις δεν μου έδωσαν γιατι, όπως είπαν, κανένας άλλος ειδικευομενος δεν είχε ανάλογο αίτημα στο παρελθόν. Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό; Είχε κανεις παρόμοια εμπειρία; Είναι δυνατόν να μην χορηγείται σπουδαστική άδεια σε ειδικευόμενο; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, Arismpou said:

Καλησπέρα σε όλους. Εργάζομαι ως ειδικευομενη εδώ και 6 μήνες σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης (γενικό μέρος παθολογίας για την ειδικότητα της καρδιολογίας) και παράλληλα κάνω και μεταπτυχιακό. Οι παρακολουθήσεις είναι απόγευμα οποτε δεν με επηρεάζει στη δουλειά μου, έλειψα όμως μια ημέρα λόγω εξετάσεων. Όταν μίλησα με το γραφείο προσωπικού για την καταχώρηση της μονοήμερης άδειας ως σπουδαστική μου επέδειξαν έναν σχετικό νομο του 2004 που ανέφερε ότι οι ειδικευόμενοι ιατροί ως ειδική κατηγορία εργαζομένων δεν δικαιούνται καμία μέρα σπουδαστική άδεια. Με αλλα λόγια, η άδεια λόγω εξετάσεων πρέπει να δηλωθεί σαν κανονική. Περαιτέρω διευκρινίσεις δεν μου έδωσαν γιατι, όπως είπαν, κανένας άλλος ειδικευομενος δεν είχε ανάλογο αίτημα στο παρελθόν. Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό; Είχε κανεις παρόμοια εμπειρία; Είναι δυνατόν να μην χορηγείται σπουδαστική άδεια σε ειδικευόμενο; 

Δεν γνωρίζω τον σχετικό νόμο που σου είπανε. Και προσωπικά, μετά από 3 (τρία) χρόνια ειδικευόμενος παθολογίας, οκ δεν είναι πολύ, δεν έχω ακούσει ποτέ για "σπουδαστική" άδεια. Αυτό όμως που γίνεται συστηματικά είναι ότι χορηγούνται από 1 (μία) έως 3 (τρεις) ημέρες "εκπαιδευτική" άδεια, για να παρακολουθήσεις σεμινάριο, ημερίδα, συνέδριο κ.τ.λ.

Η διαδικασία είναι ότι συμπληρώνεις μία σχετική ειδική αίτηση, πας εκεί που πρέπει να πας και μετά καταθέτεις το χαρτί παρακολούθησης του συνεδρίου. Θεωρητικά, εάν οι άνθρωποι στο γραφείο προσωπικού είναι συνεννοήσιμοι, θα μπορούσες, και εφόσον το είχες ήδη προβλέψει για να κάνεις εγκαίρως τη σχετική αίτηση, να δικαιολογήσεις την απουσία στο μεταπτυχιακό ως "εκπαίδευση", εφόσον φυσικά σου δίνανε και αντίστοιχη σχετική "ψιλοπλαστή" βεβαίωση από το μεταπτυχιακό.

Κατάλαβες; Δες το για κάποια επόμενη φορά που θα χρειαστεί να λήψεις από τη δουλειά. Δηλαδή, να ζητήσεις από το μεταπτυχιακό να σε βοηθήσουν, δίνοντάς σου βεβαίωση ότι συμμετείχες σε "εκπαιδευτική" διαδικασία στα πλαίσια του μεταπτυχιακού. Οκ, δεν είναι ακριβώς "νομότυπο", αλλά ουσιαστικά πάλι εκπαιδεύεσαι, άρα γιατί να μην πάρεις "εκπαιδευτική" άδεια;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΔΕΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ 

Όσοι συμμετέχουν σε πρόγραμμα για μεταπτυχιακό δίπλωμα ετησίας τουλάχιστον φοίτησης ή διδακτορικό δίπλωμα ΑΕΙ και ΤΕΙ της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, δικαιούνται άδεια 10 εργασίμων ημερών. Η άδεια αυτή είναι άνευ αποδοχών από τον εργοδότη, χορηγείται σε συνεχείς ημέρες ή τμηματικά και ανεξάρτητα από την ηλικία του/της δικαιούχου και ισχύει μέχρι δύο έτη (ΕΓΣΣΕ 2004-05,άρθρο 10). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πω και εγώ τη δικιά μου εμπειρία. Καταρχήν άδεια για εξετάσεις δεν μπορεί να καλυφθεί υπό τον όρο "εκπαιδευτική". Η εκπαιδευτική αφορά μόνο συνέδρια και ημερίδες. Από την άλλη, για  τους ειδικευόμενους και μόνο απαγορεύεται η λήψη σπουδαστικής άδειας, άδειας για μεταπτυχιακό, για εξετάσεις κτλ Προς τούτο, δεν έχω κάποια συγκεκριμένη απόφαση να παραθέσω αλλά μου επιδείχθηκε από το Γραφείο Προσωπικού του δικού μου νοσοκομείου (σε δικό μου, αντίστοιχο αίτημα) απόφαση/γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους που αφορούσε ερώτημα Στρατιωτικού Νοσοκομείου για το αν ειδικευόμενοι δικαιούνται την άδεια άνευ αποδοχών ή με αποδοχές κτλ για εξετάσεις στο μεταπτυχιακό. Αν δεν κάνω λάθος, το κύριο επιχείρημα είναι ότι δεν παρέχουμε εργασία, αλλά εκπαιδευόμαστε και για αυτό δεν δικαιούμαστε καμία τέτοιου τύπου άδεια. Δυστυχώς δεν έχω τον αριθμό της απόφασης.

 

Εξωφρενικό ή όχι, η απόφαση που μου επιδείχθηκε εμένα ήταν 2 σελίδες, μεταγενέστερη του 2004 (άρα λάμβανε υπόψιν το άνωθεν άρθρο της Εθνικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας) και είχε κάποια βάσιμα νομικά επιχειρήματα. Σημειώνω, οι ειδικευόμενοι δεν αντιμετωπίζονται πουθενά στο ΕΣΥ ως ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ αλλά ως εκπαιδευόμενοι και το αντίτιμο που μας δίνεται για την εργασία που παρέχουμε, ουσιαστικά είναι ποσό που δίνεται για δαπάνες διαβίωσης (για να μην ψοφήσουμε και ΟΧΙ ως αντάλλαγμα επειδή δουλεύουμε).  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 hours ago, mihiatrik said:

Θεωρητικά, εάν οι άνθρωποι στο γραφείο προσωπικού είναι συνεννοήσιμοι, θα μπορούσες, και εφόσον το είχες ήδη προβλέψει για να κάνεις εγκαίρως τη σχετική αίτηση, να δικαιολογήσεις την απουσία στο μεταπτυχιακό ως "εκπαίδευση", εφόσον φυσικά σου δίνανε και αντίστοιχη σχετική "ψιλοπλαστή" βεβαίωση από το μεταπτυχιακό.

Κατάλαβες; Δες το για κάποια επόμενη φορά που θα χρειαστεί να λήψεις από τη δουλειά. Δηλαδή, να ζητήσεις από το μεταπτυχιακό να σε βοηθήσουν, δίνοντάς σου βεβαίωση ότι συμμετείχες σε "εκπαιδευτική" διαδικασία στα πλαίσια του μεταπτυχιακού. Οκ, δεν είναι ακριβώς "νομότυπο", αλλά ουσιαστικά πάλι εκπαιδεύεσαι, άρα γιατί να μην πάρεις "εκπαιδευτική" άδεια;;

 

αν φτασεις στο σημειο να ζητας 1) απο το μεταπτυχιακο να κανουν τα σταραβα ματια και να σου δωσουν καποιο αλλο χαρτι και 2) απο το γραφειο προσωπικου να κανει τα στραβα ματια και να το δεχτει τοτε θα μπορουσες καλυτερα να λειπεις εκεινη την ημερα απο την "σημαια" κατοπιν συνεννοησης με τον διευθυντη σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 ώρες πριν, Elpi said:

ΑΔΕΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ 

Όσοι συμμετέχουν σε πρόγραμμα για μεταπτυχιακό δίπλωμα ετησίας τουλάχιστον φοίτησης ή διδακτορικό δίπλωμα ΑΕΙ και ΤΕΙ της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, δικαιούνται άδεια 10 εργασίμων ημερών. Η άδεια αυτή είναι άνευ αποδοχών από τον εργοδότη, χορηγείται σε συνεχείς ημέρες ή τμηματικά και ανεξάρτητα από την ηλικία του/της δικαιούχου και ισχύει μέχρι δύο έτη (ΕΓΣΣΕ 2004-05,άρθρο 10). 

Αυτή τη διάταξη δεν την γνωρίζω καθόλου, δεν μπορώ να πάρω θέση.

8 ώρες πριν, kerbit_88 said:

Θα πω και εγώ τη δικιά μου εμπειρία. Καταρχήν άδεια για εξετάσεις δεν μπορεί να καλυφθεί υπό τον όρο "εκπαιδευτική". Η εκπαιδευτική αφορά μόνο συνέδρια και ημερίδες.

Όλα γίνονται με το σωστό μαγείρεμα... Αρκεί να θέλουν και οι μεν και οι δε.

8 ώρες πριν, kerbit_88 said:

Από την άλλη, για  τους ειδικευόμενους και μόνο απαγορεύεται η λήψη σπουδαστικής άδειας, άδειας για μεταπτυχιακό, για εξετάσεις κτλ Προς τούτο, δεν έχω κάποια συγκεκριμένη απόφαση να παραθέσω αλλά μου επιδείχθηκε από το Γραφείο Προσωπικού του δικού μου νοσοκομείου (σε δικό μου, αντίστοιχο αίτημα) απόφαση/γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους που αφορούσε ερώτημα Στρατιωτικού Νοσοκομείου για το αν ειδικευόμενοι δικαιούνται την άδεια άνευ αποδοχών ή με αποδοχές κτλ για εξετάσεις στο μεταπτυχιακό. Αν δεν κάνω λάθος, το κύριο επιχείρημα είναι ότι δεν παρέχουμε εργασία, αλλά εκπαιδευόμαστε και για αυτό δεν δικαιούμαστε καμία τέτοιου τύπου άδεια. Δυστυχώς δεν έχω τον αριθμό της απόφασης.

Εξωφρενικό ή όχι, η απόφαση που μου επιδείχθηκε εμένα ήταν 2 σελίδες, μεταγενέστερη του 2004 (άρα λάμβανε υπόψιν το άνωθεν άρθρο της Εθνικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας) και είχε κάποια βάσιμα νομικά επιχειρήματα. Σημειώνω, οι ειδικευόμενοι δεν αντιμετωπίζονται πουθενά στο ΕΣΥ ως ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ αλλά ως εκπαιδευόμενοι και το αντίτιμο που μας δίνεται για την εργασία που παρέχουμε, ουσιαστικά είναι ποσό που δίνεται για δαπάνες διαβίωσης (για να μην ψοφήσουμε και ΟΧΙ ως αντάλλαγμα επειδή δουλεύουμε).  

Ναι, δεν έχω γνώση των νόμων περί "σπουδαστικών" αδειών, όμως η παραπάνω λογική ταιριάζει με την αντιμετώπιση που έχει το κράτος απέναντι στους ειδικευόμενους, άκουσον άκουσον, από βασιλικών ακόμα χρόνων (βλ. διάταξη για παράλληλες απασχολήσεις ειδικευομένων, πέραν της εργασίας τους π.χ. κάτι καλλιτεχνικές ενασχολήσεις και κάτι τέτοια λέει... ).

8 ώρες πριν, iceman said:

 

αν φτασεις στο σημειο να ζητας 1) απο το μεταπτυχιακο να κανουν τα σταραβα ματια και να σου δωσουν καποιο αλλο χαρτι και 2) απο το γραφειο προσωπικου να κανει τα στραβα ματια και να το δεχτει τοτε θα μπορουσες καλυτερα να λειπεις εκεινη την ημερα απο την "σημαια" κατοπιν συνεννοησης με τον διευθυντη σου.

Ε, οκ, είπαμε, με μαγείρεμα όλα γίνονται. Και με "ρεπό" μπορείς να λείπεις στην τελική! Κρατάς ρεπό εφημερίας της περασμένης εβδομάδας και τσουπ, λείπεις από το νοσοκομείο την ημέρα των εξετάσεων με ρεπό. Απλά, πράγματα, το έχω κάνει και εγώ. Αλλά ποτέ δεν έτυχε να σκεφτώ να το χρεώσω ως "εκπαιδευτική" άδεια, κανείς δεν χάνει τίποτα να ενημερωθεί για το θέμα. Εάν η απάντηση είναι αρνητική, απλά ψάχνεις άλλους τρόπους. Είπες ήδη έναν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.