Jump to content

Ενδοκρινολογια


dulands

Recommended Posts

Ήθελα να μάθω αν  είμαι υποχρεωμένος να κάνω εφημερία παθολογικής ενώ εξασκουμαι αυτήν την στιγμή στο ειδικό κομμάτι της ενδοκρινολογιας. Υπάρχει κάποιος νόμος που να ρυθμιζει αυτά τα ζητήματα; Ότι δηλαδή πρέπει να εφημερευω μόνο στην ειδικότητα στην οποία εκπαιδευομαι αυτή την στιγμή; που στην προκειμένη περίπτωση δεν εφημερεύουν ενδοκρινολόγοι στο νοσοκομείο κανονικα. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να το πάρουμε αλλιώς: αν δεν εφημερεύεις καθόλου μιας και δεν νοούνται εφημερίες ενδοκρινολόγου, θα είχες πρόβλημα (οικονομικό εννοώ) να μην "γράφεις" (και να μην πληρώνεσαι) εφημερίες ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι πιστευω θα μπορω να τα βγαλω περα και αλλωστε αξιζει κατ εμε μια μειωση στα εσοδα απο την απιστευτη ταλαιπωρια των προηγουμενων 2 ετων της παθολογιας. Θελω να πηγαινω στην δουλεια μου και να μπορω να αποδωσω, οχι να ειμαι ενα κινουμενο ζομπι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, kopritis said:

Να το πάρουμε αλλιώς: αν δεν εφημερεύεις καθόλου μιας και δεν νοούνται εφημερίες ενδοκρινολόγου, θα είχες πρόβλημα (οικονομικό εννοώ) να μην "γράφεις" (και να μην πληρώνεσαι) εφημερίες ;

+++

9 ώρες πριν, dulands said:

Οχι πιστευω θα μπορω να τα βγαλω περα και αλλωστε αξιζει κατ εμε μια μειωση στα εσοδα απο την απιστευτη ταλαιπωρια των προηγουμενων 2 ετων της παθολογιας. Θελω να πηγαινω στην δουλεια μου και να μπορω να αποδωσω, οχι να ειμαι ενα κινουμενο ζομπι.

Γενικά, παρόλο που είμαι της άποψης ότι με τις ελλείψεις που έχει το ελληνικό Ε.Σ.Υ., το χάος των ελληνικών Τ.Ε.Π., την απροθυμία των ειδικών να καλύπτουν τους ειδικευόμενους, αλλά και τη δικομανία που υπάρχει, όσο λιγότερες εφημερίες κάνει σήμερα ένας ειδικευόμενος, τόσο μικρότερες είναι και οι πιθανότητες να βρεθεί με μία ωραία καταδίκη στην πλάτη του, ωστόσο, θα σου έλεγα να σκεφτείς καλά τι ακριβώς σου λέει ο kopritis.

Δεδομένου ότι ο σημερινός μισθός του ειδικευόμενου είναι περίπου 1 χιλιάρικο, το πλήρες πακέτο των 7 εφημεριών αποτελεί ένα επιπρόσθετο εισόδημα ύψους περίπου 40% του βασικού μισθού σου. Δεν είναι και λίγο. Φυσικά, όπως σου είπα και παραπάνω, ο κίνδυνος είναι εκεί που πας να κερδίσεις επιπλέον 400 Χ 12 = 4.800 ευρώ το χρόνο, με μία στραβή εφημερία μπορεί να κληθείς να πληρώσεις καμιά 50.000 συν από το πουθενά, από κάποιο δικομανή. Και εκεί που πας για επιπλέον λεφτά, να βρεθείς να υποθηκεύσεις κανα σπίτι και να αμαυρώσεις το ποινικό σου μητρώο.

Συνεπώς, σκέψου σοβαρά το οικονομικό που σου λέει ο kopritis, αλλά εγώ προσωπικά θα πρόσθετα ότι εάν το νοσοκομείο σου είναι πολύ επισφαλές και οι εφημερίες που κάνεις είναι πολύ "κακές", τότε ναι, σίγουρα δεν αξίζει για λίγα χρήματα παραπάνω να συνεχίζεις. Οι εφημερίες στις Γενικές Παθολογικές και Γενικές Χειρουργικές κλινικές της Ελλάδας, εν έτει 2018, έχουν γίνει πολύ επισφαλείς νομικά, κουραστικές και ασύμφορες εκπαιδευτικά. Εξαρτάται δε απόλυτα από το διευθυντή σου, τους επιμελητές και τους συνειδικευόμενούς σου, για το τι ζωή θα περάσεις εκεί.

19 ώρες πριν, dulands said:

Ήθελα να μάθω αν  είμαι υποχρεωμένος να κάνω εφημερία παθολογικής ενώ εξασκουμαι αυτήν την στιγμή στο ειδικό κομμάτι της ενδοκρινολογιας. Υπάρχει κάποιος νόμος που να ρυθμιζει αυτά τα ζητήματα; Ότι δηλαδή πρέπει να εφημερευω μόνο στην ειδικότητα στην οποία εκπαιδευομαι αυτή την στιγμή; που στην προκειμένη περίπτωση δεν εφημερεύουν ενδοκρινολόγοι στο νοσοκομείο κανονικα. Ευχαριστώ πολύ.

Από παλαιότερους είχα ακούσει ότι υπήρχε νόμος που όριζε την υποχρεωτική συμμετοχή των ειδικευομένων σε εφημερίες της κλινικής. Νομίζω μάλιστα μου είπανε ότι απαιτούσε και συγκεκριμένο αριθμό εφημεριών. Ωστόσο, η υποχρεωτικότητα αυτή καταργήθηκε, γιατί λέει κάποιες κλινικές που είχανε πολλούς ειδικευόμενους δεν μπορούσανε να τους βάζουνε να εφημερεύουνε  ανά 2 - 3εις μαζί, και να πληρώνει το κράτος λεφτά χωρίς αυτό να χρειάζεται.

Αυτό που σίγουρα έχει μείνει, είναι ότι ο ειδικευόμενος όταν εφημερεύει, εφημερεύει υποχρεωτικά ενεργό εφημερία, σύμφωνα με τις ανάγκες και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της κλινικής όπου υπάγεται. Τώρα, όπως σου είπε και ο kopritis, σχεδόν πλειοψηφικά, εξαίρεση ας πούμε που έχω υπόψιν μου είναι το Θεαγένειο της Θεσσαλονίκης (όπου υπάρχει ξεχωριστή ενδοκρινολογική κλινική και οι ειδκευόμενοι εφημερεύουν κανονικά εκεί), γενικά δεν νοούνται τμήματα όπως ενδοκρινολογικό, ρευματολογικό, γαστρεντερολογικό κ.α., τα οποία να μην υπάγονται σε μία "μεγάλη" γενική παθολογική κλινική. Στα πλαίσια αυτά, εφόσον η γενική παθολογική κλινική σου νοσηλεύει όλη αυτή την γκάμα των περιστατικών, η εφημερία είναι κοινή για όλους τους ασκούμενους στην κλινική.

Ομοίως, η ειδικός ο οποίος εφημερεύει, άσχετα της ειδικότητάς του, εφόσον είναι επιμελητής στη συγκεκριμένη γενική παθολογική κλινική, εφημερεύει για όλη την παραπάνω γκάμα περιστατικών της γενικής παθολογίας. Μην ξεχνάς, η εφημερία αφορά μόνο το ΕΠΕΙΓΟΝ, και όχι τη συνολική αντιμετώπιση ενός περιστατικού. Το ΕΠΕΙΓΟΝ, υποτίθεται έμαθες να το αντιμετωπίζεις κατά την άσκηση στο γενικό μέρος της Παθολογίας, για όλες τις παραπάνω υποειδικότητές της, όταν ασκήθηκες στο γενικό μέρος τους. Επομένως, η έννοια της άσκησής σου στο ειδικό μέρος της ενδοκρινολογίας, ουσιαστικά δεν υφίσταται κατά τη διάρκεια μιας γενικής εφημερίας της κλινικής όπου ασκείσαι.

Το εάν θα εφημερεύσεις λοιπόν ή όχι, εξαρτάται αποκλειστικά από το εάν έχετε ελλείψεις, ή όχι, σε ειδικευόμενους, και φυσικά από το εάν θα δεχτεί ή όχι ο διευθυντής σου να σε απαλλάξει. Μία, ενδεχομένως, συμβιβαστική λύση, νομίζω θα ήταν να το παζαρέψεις να εφημερεύεις όσο το δυνατόν λιγότερο γίνεται π.χ. 2 - 3εις φορές το μήνα. Εξαρτάται από το εάν δέχεται ο διευθυντής σου, τι επιρροή έχεις πάνω του, αλλά και πόσο θα συμφωνήσουν οι συνειδικευόμενοί σου. Ειδικά εάν ασκείται και κάποιος άλλος μαζί σου, με παρόμοιο μοτίβο (π.χ. γαστρεντερολογία) και κάνει κανονικά εφημερίες, ενώ δεν θέλει, ε τότε ναι, ενδέχεται να υπάρξουν προβλήματα και αντιδράσεις, εάν εσύ ζητήσεις να μην εφημερεύεις καθόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Η φάση είναι ότι η υπεύθυνη ενδοκρινολόγος ειδικός δεν κάνει ποτέ εφημεριες, δεν είναι καν γραμμένη δηλαδή σ αυτές, οπότε για αυτό έλεγα ότι μπορεί να το απέφευγα και εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, dulands said:

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Η φάση είναι ότι η υπεύθυνη ενδοκρινολόγος ειδικός δεν κάνει ποτέ εφημεριες, δεν είναι καν γραμμένη δηλαδή σ αυτές, οπότε για αυτό έλεγα ότι μπορεί να το απέφευγα και εγώ.

Από τη στιγμή που η συγκεκριμένη ειδικός δεν έχει ανεξάρτητη δική της κλινική, αλλά προφανώς υπάγεται και αυτή στο διευθυντή της αντίστοιχης παθολογικής κλινικής, η όποια απαλλαγή της από τις εφημερίες μπορεί να προκύψει μόνο μετά από συνεννόηση με τον διευθυντή σας.

Ομοίως, χρειάζεσαι και εσύ τέτοιου τύπου συνεννόηση για να αποφύγεις τις εφημερίες. Ενδεχομένως, εάν η συγκεκριμένη υπεύθυνη είναι συνεννοήσιμη, μπορείς να τη συμβουλευτείς πάνω στο θέμα. Εάν έχει και σχετική επιρροή στο διευθυντή, μπορεί ακόμα και να μεσολαβήσει για να απαλλαγείς και εσύ από τις εφημερίες. Ή έστω, να διαπραγματευτείς ένα μικρό αριθμό εφημεριών, π.χ. 2 - 3εις κάθε μήνα.

Όπως σου είπα, έχω ακούσει ότι δεν υπάρχει πλέον "νόμος" που να προβλέπει κάτι το συγκεκριμένο. Το μόνο νομικά αναγκαίο είναι όταν θα ολοκληρώσεις την άσκησή σου στην ειδικότητα, να πάρεις το σχετικό πιστοποιητικό που να βεβαιώνει επάρκεια ευδόκιμης άσκησης, καθώς και συμμετοχή σε όλες τις δραστηριότητες, εκπαιδευτικές και μη, της κλινικής σου. Για τις εφημερίες, τουλάχιστον στα πιστοποιητικά - δικά μου και συναδέλφων - που έχω δει, δεν γίνεται κανένας συγκεκριμένος λόγος περί εφημεριών, υπάγονται στις "δραστηριότητες" και η όποια αξιολόγησή τους είναι καθαρά θέμα του διευθυντή σου.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Εννοείται ότι εάν έχεις επιρροή στο διευθυντή σου όλα γίνονται... Εξόφθαλμες περιπτώσεις απαλλαγής από εφημερίες σε παλαιότερους με πρωϊνό ωράριο τύπου 10:00 - 14:00, ενώ αντίστοιχα όταν έρθει η σειρά σου εισπράττεις ένα ωραίο "όχι" με πρωϊνό ωράριο τύπου 08:30 - 16:00, πάντα υπάρχουν. Στο ελληνικό Ε.Σ.Υ., τα πάντα είναι θέμα διευθυντή.

Και εάν είσαι και σε πανεπιστημιακό και βλέπεις "συναδέλφους" να μπαίνουν σε εργασίες, να παίρνουν θέματα διατριβής, να πηγαίνουν σε συνέδρια κ.τ.λ. και εσύ να μένεις πίσω για τη λάντζα και τις εφημερίες τα Σ/Κ, ε, εκεί εύχεσαι να μην είχες πάει ποτέ σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Γιατί οι παραπάνω "συνάδελφοι" κάνουν βιογραφικό με τις δικές σου τις πλάτες στην ουσία και εσύ παίρνεις... τα αυτονόητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.