Jump to content

Αλλαγη κυριας ειδικοτητας


tsiath

Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλησπέρα.  Απευθύνομαι στις γνώσεις σας πέρι νομοθεσιας. Είμαι σε αναμονή για το πλήρες κομμάτι της ΩΡΛ. Έχω ήδη κάνει 1 χρόνο γενική χειρουργική και 1 χρόνο ΩΡΛ σε νοσοκομείο που δίνει μερική ειδικοτητα. Θα ήθελα να αλλάξ ειδικοτητα και να μεταπηδησω στη γυναικολογια. Γινεται; Γνωρίζει κανείς τη διαδικασια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οτι γινεται, γινεται. Ωστοσο δεν ξερω αν σε συμφερει διοτι θα μπεις αν δεν κανω λαθος,στο τελος της λιστας αναμονης για γυναικολογια

Επισης,πιθανον να μην πληρωθεις τον μισθο σου οταν με το καλο κανεις γυναικολογια,για οσο χρονικο διαστημα εκανες ΩΡΛ,δλδ στην περιπτωση σου ενα χρονο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

33 λεπτά πριν, ξενος said:

οτι γινεται, γινεται. Ωστοσο δεν ξερω αν σε συμφερει διοτι θα μπεις αν δεν κανω λαθος,στο τελος της λιστας αναμονης για γυναικολογια

Επισης,πιθανον να μην πληρωθεις τον μισθο σου οταν με το καλο κανεις γυναικολογια,για οσο χρονικο διαστημα εκανες ΩΡΛ,δλδ στην περιπτωση σου ενα χρονο

+++

17 ώρες πριν, tsiath said:

Συνάδελφοι Καλησπέρα.  Απευθύνομαι στις γνώσεις σας πέρι νομοθεσιας.

Κατ' αρχάς δεν είναι ζήτημα νομοθεσίας... Είναι ζήτημα διαδικασίας.

Με μια απλή ερώτηση στη Διεύθυνση Υγείας της περιοχής σου, λαμβάνεις λεπτομερώς απαντήσεις πάνω σε αυτό το ζήτημα.

17 ώρες πριν, tsiath said:

Είμαι σε αναμονή για το πλήρες κομμάτι της ΩΡΛ. Έχω ήδη κάνει 1 χρόνο γενική χειρουργική και 1 χρόνο ΩΡΛ σε νοσοκομείο που δίνει μερική ειδικοτητα. Θα ήθελα να αλλάξ ειδικοτητα και να μεταπηδησω στη γυναικολογια. Γινεται; Γνωρίζει κανείς τη διαδικασια;

Ουσιαστικά σου απάντησε σε όλα ο ξενος.

1ον) Γίνεται

2ον) Κάνεις αίτηση αλλαγής ειδικότητας στη Διεύθυνση Υγείας, όπου θα πας να αποσύρεις τα χαρτιά σου από τη λίστα της ΩΡΛ στην οποία δηλώθηκες.

3ον) Περιμένεις να έρθει η σχετική απόφαση αλλαγής ειδικότητας, από ΩΡΛ σε Γυναικολογία, από το Υπουργείο. Δεν θυμάμαι σε πόσο χρονικό διάστημα έρχεται, αλλά νομίζω γίνεται σχετικά γρήγορα. Συνεννοήσε με τους υπαλλήλους της Διεύθυνσης Υγείας για το θέμα.

4ον) Επειδή έχεις ήδη έτοιμο το πιστοποιητικό του γενικού μέρους, δηλαδή 1 χρόνο γενική χειρουργικής, ουσιαστικά δεν χρειάζεται να εγγραφείς και σε λίστα γενικού μέρους για την Γυναικολογία. Καταθέτεις απλά το πιστοποιητικό.

5ον) Κατόπιν της απόφασης του Υπουργείου, ουσιαστικά όταν αυτή πάρει πρωτόκολλο, θα μπορείς να δηλώσεις σε λίστα/ες για το ειδικό μέρος της Γυναικολογίας (πλήρες για το ειδικό μέρος, ή ταυτόχρονα και μερικό για το ειδικό μέρος σε δεύτερο νοσοκομείο), μπαίνοντας φυσικά τελευταίος στη λίστα, σαν να δηλώνεις για πρώτη φορά.

6ον) Ο επιπλέον, περιττός, χρόνος της ΩΡΛ που έκανες, λογίζεται μισθολογικά ως χρόνος ειδίκευσης. Άρα όσο διαρκεί η ειδικότητα της Γυναικολογίας, δηλαδή άλλα 4 (τέσσερα) χρόνια, θα πληρωθείς μόνο για τον υπόλοιπο χρόνο που απομένει, δηλαδή μόνο για τα 3 (τρία) χρόνια. Κοινώς, ένα χρόνο θα δουλεύεις άμισθος.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το 6ον) στο λέω με την εξής επιφύλαξη: Το μέγιστο που, απ' όσο γνωρίζω, μπορεί να πληρώνεται ένας ιατρός ως ειδικευόμενος, εξαιρουμένων των παρατάσεων, είναι μόλις 6 (έξι) έτη, όσο δηλαδή διαρκούν οι μεγάλες αντίστοιχες ειδικότητες. Ως εκ τούτου, στην περίπτωσή σου, επειδή δεν εξαντλούνται τα 6 (έξι) έτη, που είναι και η ανώτατη προθεσμία, υπάρχει μία περίπτωση να είναι και θέμα ερμηνείας... Οπότε, όσον αφορά το μισθολογικό, κάνε μία ερώτηση και στη διεύθυνση υγείας όπου θα πας να κάνεις αίτηση αλλαγής ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ πολύ. Έχω ήδη απευθυνθεί στη διεύθυνση υγείας της περιοχής μου απλά δεν μου φάνηκε πολύ καταρτισμενη η υπάλληλος οπότε είχα τις επιφυλάξεις μου. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 ώρες πριν, ξενος said:

Aσχετο,αλλα δεν ειναι 7 ετη η αγγειοχ?

Ε τότε 7 (επτά) θα' ναι το μέγιστο... Δεν το θυμάμαι στα σίγουρα, όπως είπα.

18 ώρες πριν, choluf said:

Ναι όπως και χειρουργική θώρακος και παίδων...

Καλύτερα να το μισθολογικό να το ρωτήσει στη Διεύθυνση Υγείας.

Αν και όπως είπαμε παραπάνω, και εγώ θυμάμαι ότι για τη μισθοδοσία δεν έχουν σημασία τα μέγιστα χρόνια που καλύπτει θεωρητικά ο νόμος.

Κατά πάσα πιθανότητα, αυτό που κοιτάνε είναι πόσα χρόνια έχεις πληρωθεί, από τα χρόνια που ζητάς εσύ να ασκηθείς για την τελική σου ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.