Jump to content

ΤΣΑΥ _ Ταμείο ανεργίας και ασφάλιση


manosbr

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

 

Ηθελα να ρωτήσω το εξής. Οταν κάποιος τελειώσει την ειδικότητα μπαίνει ταμείο ανεργείας και λαμβάνει επίδομα για 1 χρόνο και το χρόνο αυτό είναι ασφαλισμένος στο ΤΣΑΥ υγειονομικά. 

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν παραιτηθώ απο παράταση ειδικότητας , χάνω το επίδομα, όμως μπορώ να μπω ταμείο ανεργείας--> αυτό δε μου δίνει δυνατότητα ασφάλισης στο ΤΣΑΥ υγειονομικά , επίσης για 1 έτος? (το χρειάζομαι για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης) 

Αυτο που ξέρω σίγουρα είναι πως με τη διακοπή το ΤΣΑΥ σε ασφαλίζει υγειονομικά για 6 μήνες. 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 hours ago, manosbr said:

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν παραιτηθώ απο παράταση ειδικότητας , χάνω το επίδομα, όμως μπορώ να μπω ταμείο ανεργείας--> αυτό δε μου δίνει δυνατότητα ασφάλισης στο ΤΣΑΥ υγειονομικά , επίσης για 1 έτος? (το χρειάζομαι για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης) 

Αυτο που ξέρω σίγουρα είναι πως με τη διακοπή το ΤΣΑΥ σε ασφαλίζει υγειονομικά για 6 μήνες. 

 

 

εφοσον παραιτηθεις μπαινεις στο μητρωο ανεργων (οχι στο ταμειο ανεργιας) και σε αυτην τη περιπτωση εχεις ασφαλιστικη καλυψη για 6 μηνες (ελπιζω βεβαια τωρα με τον ΕΦΚΑ μην μας το αλλαξουν αυτο καποια στιγμη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.