Jump to content

Fellowship Ιταλία


manosbr

Recommended Posts

Καλημέρα σας, 

 

Θα πάω Ιταλια για 1 χρόνο, για εξειδίκευση-fellowship, μέσω Υποτροφίας . Και έχω κάποιες απορίες αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος. 

 

1. Διάβασα σε ένα οδηγό που έχουν για ξένους ερευνητές πως πριν πας χρειάζεται να πάρεις άδεια παραμονής και "fiscal code" το οποίο για να εκδοθεί χρειάζεται διαβατήριο!

Γνωρίζεται τι ισχύει γιατί νομίζω ο οδηγός αυτός είναι παλιος. 

Λογικά από Ελλάδα (EU- sengen) θα αρκεί η Ταυτότητά μου , σωστα?

 

2. Χρειάζεται να κάνω αίτηση για Italian ID (carta d'identita) δεδομένου οτι θα μείνω ΄1 έτος. Κάτι τέτοιο διάβασα . 

 

3. Επίσης γνωρίζει κανείς με την ασφάλιση Υγείας  τι γίνεται ?

Εγώ θα πάω μέσω της υποτροφίας, δηλαδή δε θα πληρώνομαι απο Ιταλία. Καλύπτει το αντιστοιχο ΕΣΥ της Ιταλίας?

 

Ευχαριστώ πολύ αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, manosbr said:

3. Επίσης γνωρίζει κανείς με την ασφάλιση Υγείας  τι γίνεται ?

Εγώ θα πάω μέσω της υποτροφίας, δηλαδή δε θα πληρώνομαι απο Ιταλία. Καλύπτει το αντιστοιχο ΕΣΥ της Ιταλίας?

Εδώ έχεις ασφάλεια; Αν ναι τότε βγάλε την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης. Καλύπτει τις έκτακτες/ αναγκαίες περιπτώσεις σε όλες τις χώρες τις ΕΕ. Για προγραμματισμένες περιπτώσεις θέλει να το τσεκάρεις με τον ασφαλιστικό φορέας γιατί είναι κάπως πιο μπερδεμένα τα πράγματα. Επίσης μιας και θα είσαι σε νοσοκομείο/εργαστήριο δες μήπως χρειάζεσαι και ασφάλεια άλλου τύπου (malpractice κλπ).

Επίσης, αν κατάλαβα καλά από αυτά που λες δεν έχεις διαβατήριο, αν ισχύει αυτό βγάλε Γελάνε και οι πέτρες με την ελληνική ταυτότητα...

 

(Τα παραπάνω με βάση άλλη ευρωπαϊκή χώρα αλλά λογικά τα ίδια ισχύουν και στην Ιταλία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ταξιδέψεις ναι, για αυτό που ρωτάς στο 1 δεν γνωρίζω τίποτα.

Καμιά βδομάδα παίρνει πάντως, στην Αθήνα μπορεί και λιγότερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/10/2017 at 9:45 AM, manosbr said:

Καλημέρα σας, 

 

Θα πάω Ιταλια για 1 χρόνο, για εξειδίκευση-fellowship, μέσω Υποτροφίας . Και έχω κάποιες απορίες αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος. 

 

1. Διάβασα σε ένα οδηγό που έχουν για ξένους ερευνητές πως πριν πας χρειάζεται να πάρεις άδεια παραμονής και "fiscal code" το οποίο για να εκδοθεί χρειάζεται διαβατήριο!

Γνωρίζεται τι ισχύει γιατί νομίζω ο οδηγός αυτός είναι παλιος. 

Λογικά από Ελλάδα (EU- sengen) θα αρκεί η Ταυτότητά μου , σωστα?

 

2. Χρειάζεται να κάνω αίτηση για Italian ID (carta d'identita) δεδομένου οτι θα μείνω ΄1 έτος. Κάτι τέτοιο διάβασα . 

 

3. Επίσης γνωρίζει κανείς με την ασφάλιση Υγείας  τι γίνεται ?

Εγώ θα πάω μέσω της υποτροφίας, δηλαδή δε θα πληρώνομαι απο Ιταλία. Καλύπτει το αντιστοιχο ΕΣΥ της Ιταλίας?

 

Ευχαριστώ πολύ αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος!

1. Επειδή πηγαίνεις από χώρα της ΕΕ άδεια παραμονής δε χρειάζεται. Η ελληνική ταυτότητα είναι για τα πανηγύρια και θα σου δημιουργήσει πρόβλημα μιας και όλες οι Ευρωπαϊκές έχουν ημερομηνία λήξης ενώ η ελληνική όχι οπότε οι ξένοι θεωρούν ότι η ημερομηνία έκδοσης που γράφει πάνω η ελληνική είναι η ημερομηνία λήξης και δε θες να τραβήξεις την ταλαιπωρία της αρκούδας για να εξηγήσεις το αντίθετο. Βγάλε διαβατήριο (σε μια εβδομάδα το έχεις) για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.

2. Αφού θα μείνεις πάνω από 3 μήνες στην Ιταλία χρειάζεται να βγάλεις ιταλική ταυτότητα. Να έχεις μαζί σου διαβατήριο, ένα χαρτί που να δείχνει που θα μένεις και ένα χαρτί από τον εργοδότη (πανεπιστήμιο, εργαστήριο κλπ) που να λέει για πόσο χρονικό διάστημα θα εργάζεσαι εκει καθώς και μέ τι καθεστώς θα είσαι (υπότροφος, υπάλληλος κλπ). Πιθανών να σου ζητήσουν και ένα χαρτί που να αποδεικνύει ότι έχεις οικονομικούς πόρους για να ζήσεις στην Ιταλία (λογικά το χαρτί ότι είσαι υπότροφος τους φτάνει αλλά ρώτα καλού κακού πριν πας για να μη ψάχνεις χαρτιά στην Ελλάδα από την Ιταλία).

3. Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης. Αυτή την παίρνεις από το φορέα στον οποίο είσαι ασφαλισμένος στην Ελλάδα (μέσω ΚΕΠ). Αν δεν είσαι ασφαλισμένος στην Ελλάδα και δε μπορείς να πάρεις την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης τότε θα πρέπει να έχεις ιδιωτική ασφάλεια αλλά προσοχή γιατί η Ιταλία δεν αναγνωρίζει όλες τις ασφαλιστικές.

Buona fortuna! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ ! πολύ κατατοπιστική!

Ιδιωτική ασφάλεια εννοείς στην Ελλάδα ή στην Ιταλία?Δε μπορώ να ασφαλιστώ στο Ιταλικό σύστημα υγείας? Γνωρίζεις? έχεις κάνει κάτι αντίστοιχο εκεί..

Τώρα βεβαια προέκυψαν και άλλα προβλήματα για εκεί, εγγραφή στο Italian medical council..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να κάνεις ιδιωτική ασφάλεια στην Ελλάδα αλλά πρώτα να δεις αν αναγνωρίζεται στην Ιταλία και οπωσδήποτε να περιλαμβάνει κάλυψη στο εξωτερικο. Πχ παλιότερα την ιντεραμερικαν την δέχονταν γιατί ήταν διεθνής αλλά πια δεν ξέρω να σου πω γιατί αλλάζουν συνέχεια όλα. Μίλα με την αντίστοιχη ιταλική υπηρεσία που θα σε στείλουν για να βγάλεις την ιταλική ταυτότητα για να σου πουν. Επίσης, επειδή θα είσαι ερευνητής σε χώρο υγείας πιθανών να σου ζητήσουν και έξτρα ασφάλεια σε περίπτωση που πάθεις κάτι στη δουλειά.

Λογικό είναι να σου ζητούν εγγραφή στο medical council γιατί αλλιώς δε μπορείς να δουλέψεις σα γιατρός ακόμα κι αν είσαι απλός ερευνητής.

Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με το uni στο οποίο θα απασχοληθεις για να σου λύσουν επίσημα όλες τις απορίες και να σε κατευθυνουν. Υπάρχει υπηρεσία για international students σε κάθε πανεπιστήμιο για αυτό ακριβώς το λόγο. 

Είχα κάνει ερευνητικό στην Ιταλία αλλά ήμουν σε άλλο καθεστώς από εσένα γιατί είχα κάνει και ειδικότητα εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο ιταλικό σύστημα υγείας μπορείς να ασφαλιστής μόνο αν έχεις εισοδήματα από εκεί και κάνεις φορολογική δήλωση. Εσύ όμως είσαι υπότροφος και θα πληρωνεσαι από Ελλάδα, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.