Jump to content

Ειδικότητα στην Πολωνία


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες σχετικά με την απόκτηση Ιατρικής Ειδικότητας στην Πολωνία; Σκέφτομαι σοβαρά να μάθω την γλώσσα και από μια πρόσφατη επίσκεψη μου έκανε αρκετά καλή εντύπωση ο τρόπος ζωής εκεί. Αποτελεί καλή επιλογή σαν χώρα της ΕΕ και αν ξέρετε τι επικρατεί με την αναμονή, τις αμοιβές, τα ωράρια, την εκπαίδευση και γενικότερα το σύστημα Υγείας. Ενδιαφέρομαι περισσότερο για χειρουργική ειδικότητα. Όποιος μπορεί να μου δώσει ή να με παραπέμψει σε απαντήσεις θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι Πολωνοί γιατροί και λοιποί επιστήμονες φεύγουν άρον-άρον για την Αγγλία, τη Γερμανία και τη Σουηδία, αν αυτό σου λέει κάτι. Τεράστια νούμερα, οι Πολωνοί αποτελούν επίσημα τη μεγαλύτερη "μειονότητα" ευρωπαίων μεταναστών στη Σουηδία, και από ότι διαβάζω ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στην Αγγλία.

Να μην σε απογοητεύω, αλλά για να εγκαταλείπουν οι ίδιοι μαζικά τη χώρα τους, κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Google is your friend συνάδελφε!

Αρχικά πρέπει να πάρεις licence to practice από το πολωνικό υπουργείο υγείας. Και για να την πάρεις πρέπει να γνωρίζεις τη γλώσσα σε επίπεδο C1.

http://www.oil.org.pl/xml/nil/tematy/komisje/0105/cudzoz/archiwum/info1_en#sit3

Κατά δεύτερον αυτό που βλέπεις σε μια χώρα σαν τουρίστας απέχει παρασάγγας από την καθημερινότητα. Σε όλες τις χώρες του κόσμου! Υπολόγιζε περιπου 1000 ευρώ το μήνα μισθό και δες παρακάτω το κόστος ζωής τον Ιούλιο του 2017.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Poland&displayCurrency=EUR

Εδώ στη Σουηδία κάθε μήνα καταφθάνουν πααααααρα πολλοι Πολωνοί που θέλουν να κάνουν ειδικότητα εδώ. Αν ήταν τόσο καλά στην Πολωνία θα έμεναν εκεί φανταζομαι :) Ένας συνάδελφος πολωνος που έχουμε εδώ και κάνει ειδικότητα ορθοπεδική δε μας έχει πει και τα καλύτερα. Σκέψου το πάντως και ψάξε το καλά πριν φυγεις για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.

Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις :)

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι χώρες της κεντρικής Ευρώπης έχουν πολλά θετικά: ασφάλεια, υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης, ωραίες πόλεις και φυση, σχετικά πυκνοκατοικημενες αλλά με λογικό κόστος ζωής. Σε σχέση με τη Βόρεια Ευρώπη είναι σίγουρα πολύ πιο "ζωντανές".

Το πρόβλημα όμως είναι ότι οι γλώσσες είναι σχετικά δύσκολες και τα νοσοκομεία τουλάχιστον στις περιφερειακές πόλεις μπορεί να είναι σε κακή κατάσταση και underresourced + χαμηλοί μισθοί.

Εδώ βέβαια πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, ας πούμε στη Πράγα πολλά νοσοκομεία είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και οι μισθοί ως ειδικός αρκετά καλοί.

Σε ορίζοντα μιας γενιάς η Κεντρική Ευρώπη είναι λογική επιλογή, αλλά εγώ θα πρότεινα ως πρώτη επιλογή τη Τσεχία ή τη Σλοβενία. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως αν τελείωνα τώρα τη σχολή και σκεφτόμουν για ειδικότητα θα επέλεγα Εσθονία ? Η χώρα έχει πολύ υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης και μέχρι το 2030 αναμένεται να φτάσει σε ανάπτυξη τις χώρες της σκανδιναβιας. Ως το 2050 αναμένεται να τις ξεπεράσει. Η ποιότητα ζωής είναι απίστευτα καλή και το κόστος ζωής (αν και χώρα που έχει ευρώ) συμβαδίζει με τους μισθούς (δηλαδή ζεις μια χαρά). Η γλώσσα κι εδώ είναι το μεγάλο πρόβλημα γιατί ουσιαστικά πρέπει να μάθεις 2 γλώσσες, εσθονικά και ουκρανικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 ώρες πριν, Elpi said:

Εγώ πάντως αν τελείωνα τώρα τη σχολή και σκεφτόμουν για ειδικότητα θα επέλεγα Εσθονία ? Η χώρα έχει πολύ υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης και μέχρι το 2030 αναμένεται να φτάσει σε ανάπτυξη τις χώρες της σκανδιναβιας. Ως το 2050 αναμένεται να τις ξεπεράσει. Η ποιότητα ζωής είναι απίστευτα καλή και το κόστος ζωής (αν και χώρα που έχει ευρώ) συμβαδίζει με τους μισθούς (δηλαδή ζεις μια χαρά). Η γλώσσα κι εδώ είναι το μεγάλο πρόβλημα γιατί ουσιαστικά πρέπει να μάθεις 2 γλώσσες, εσθονικά και ουκρανικά.

Εσθονικά και Ρώσικα. Το πρόβλημα είναι ότι η Εσθονία είναι από κλιματολογικης και εν μέρει κοινωνικής απόψεως ήδη Βόρεια Ευρώπη, οπότε κάλλιστα κάποιος μπορεί να έρθει στη Φινλανδία, Σουηδία η Νορβηγία. Αντίθετα χώρες όπως η Τσεχία και η Σλοβενία είναι από πολλές απόψεις διαφορετικές (βέβαια, για να πούμε και το στραβού το δίκιο, αν κάποιος θέλει να γίνει χειρουργός είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σαπίσει στο νοσοκομείο κατά τη διάρκεια της ειδικότητας ανεξάρτητα από τη χώρα  και θα έχει λίγο χρόνο/ενέργεια για αλλά. Άρα το θέμα είναι που βγάζεις περισσότερα χειρουργεία και  hands-on εμπειρία και αυτό είναι λίγο δύσκολο να το ξέρεις εκ των προτέρων, εμένα που έπεσε πολύ λαντζα και τετραγωνισμενα μυαλά στη Σουηδία και πολλές επεμβάσεις στη Φινλανδία, αλλά δε το ήξερα αυτό πριν... ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από κοινωνικής απόψεως η Εσθονια δεν εχει σχεση με τους παγοχωριτες εδω! Jag vet!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.