Jump to content

Μη ενιαια τοποθετηση για Γενικο Τμημα


elvorr

Recommended Posts

Καλημερα παιδια, επειδη δε βγαζω ακρη με τη Διευθυνση Υγειας εχω μια ερωτηση:

Ειμαι ειδικευομενος Παθολογιας σε νοσοκομειο νησιου που θεωρειται προβληματικη περιοχη (απο ποια διαταξη ποιου νομου δεν εχω ιδεα). Το νοσοκομειο δινει 2 χρονια, εγω για να κανω Ογκολογια χρειαζομαι ενα ακομα. Το σχεδιο ειναι να κανω τον τριτο χρονο σε Νοσοκομειο της Αθηνας που δινει 3 χρονια τουλαχιστον και μετα το Ειδικο κομματι. Η Διευθυνση Υγειας μου λεει οτι δεν εχω δικαιωμα να δηλωσω και τα 2 επομενα νοσοκομεια αν και δουλευω σε Νοσοκομειο ακριτικου νησιου και οχι μονο αυτο, ακομα και αν κανω αγονο αγροτικο πρεπει να περιμενω πρωτα την τοποθετηση μου στην επομενη Παθολογικη για να φαινεται οτι εκανα 3 χρονια.

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει με οποιαδηποτε πληροφορια θα ειμαι υποχρεος, ετσι οπως μου τα λενε με βλεπω να τρωω μια δεκαετια σε αναμονες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, elvorr said:

Καλημερα παιδια, επειδη δε βγαζω ακρη με τη Διευθυνση Υγειας εχω μια ερωτηση:

Ειμαι ειδικευομενος Παθολογιας σε νοσοκομειο νησιου που θεωρειται προβληματικη περιοχη (απο ποια διαταξη ποιου νομου δεν εχω ιδεα). Το νοσοκομειο δινει 2 χρονια, εγω για να κανω Ογκολογια χρειαζομαι ενα ακομα. Το σχεδιο ειναι να κανω τον τριτο χρονο σε Νοσοκομειο της Αθηνας που δινει 3 χρονια τουλαχιστον και μετα το Ειδικο κομματι. Η Διευθυνση Υγειας μου λεει οτι δεν εχω δικαιωμα να δηλωσω και τα 2 επομενα νοσοκομεια αν και δουλευω σε Νοσοκομειο ακριτικου νησιου και οχι μονο αυτο, ακομα και αν κανω αγονο αγροτικο πρεπει να περιμενω πρωτα την τοποθετηση μου στην επομενη Παθολογικη για να φαινεται οτι εκανα 3 χρονια.

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει με οποιαδηποτε πληροφορια θα ειμαι υποχρεος, ετσι οπως μου τα λενε με βλεπω να τρωω μια δεκαετια σε αναμονες.

Πάω και εγώ για Παθολογική Ογκολογία, έχοντας ολοκληρώσει τα 3 χρόνια Παθολογίας του Γενικού Μέρους, είμαι στην αναμονή για το ειδικό. Επειδή είχαμε παρόμοια περιστατικά, συγκεκριμένα δύο πολύ κοντά μου, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω. Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ΙΔΕΑ από συγκεκριμένη νομοθεσία για να σου παραθέσω. Απλά θα σου πω τι ισχυριζόταν η Διεύθυνση Υγείας Θεσσαλονίκης.

Απλά τα πράγματα: Ειδικό κομμάτι μιας ειδικότητας μπορείς να δηλώσεις μόνο αν αναλάβεις υπηρεσία σε συμβόλαιο που ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΕΠ' ΑΚΡΙΒΩΣ στο προαπαιτούμενο Γενικό κομμάτι της εν λόγω ειδικότητας.

Εν προκειμένω, εσύ πρέπει να φαίνεται ότι εν δυνάμει θα εκπληρώσεις τα τρία χρόνια του Γενικού Μέρους πριν να δηλώσεις το ειδικό. Όπως και οι δύο συνάδελφοι στο Νοσοκομείο που δούλευα εγώ, πρέπει να ολοκληρώσεις τα δύο χρόνια, να διοριστείς στον τρίτο, και μετά θα μπορείς να δηλώσεις ειδικό μέρος. Ή, παραιτείσαι όπως είσαι από το Νοσοκομείο στο νησί, δηλώνεις σε Νοσοκομείο που δίνει τουλάχιστον τρία χρόνια, περιμένεις να διοριστείς και δηλώνεις μετά ειδικό μέρος.

Το άγονο στην προκειμένη περίπτωση δεν σου προσφέρει κανένα μπόνους. Γιατί ούτως ή άλλως για να δηλώσεις ειδικό μέρος πρέπει πολύ απλά να διοριστείς στον τρίτο χρόνο, πράγμα που αν γίνει σημαίνει αυτόματα ότι δεν μπορείς να κάνεις και αγροτικό, αλλά δηλώνεις αυτόματα και το ειδικό μέρος... Δηλαδή κακώς επικαλείσαι το άγονο!

Κοινώς, σε εμάς οι δύο συνάδελφοι πολύ απλά: έπρεπε να τελειώσουνε τα δύο χρόνια Παθολογίας, να διοριστούν στον τρίτο και μετά μπορούσανε να δηλώσουνε το ειδικό μέρος. Το άγονο δεν σε βοηθάει ως προς τη δήλωση ειδικού μέρους, γιατί πολύ απλά για να δηλώσεις ειδικό μέρος με άγονο πρέπει να φαίνεται ότι έχεις κάνει αίτηση αναμονής σε συμβόλαιο τρίχρονο, που εσύ δεν μπορείς να έχεις. Εκτός αν παραιτηθείς επί τόπου από το Νοσοκομείο, κάνεις αίτηση για τρίχρονη Παθολογία σε άλλο Νοσοκομείο, διοριστείς σε άγονο και μετά δηλώσεις το ειδικό μέρος.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα. Απλά επειδή και εγώ στην ίδια ειδικότητα παλεύω, να σου πω ότι κακώς ταλαιπωρείς τον εαυτό σου. Ας ξεκινούσες κατευθείαν σε νοσοκομείο με τρία χρόνια Παθολογίας (και Αιματολογικό τμήμα, μην ξεχνάς ότι Παθολογία κάνουμε 2,5 χρόνια και 0,5 χρόνο Αιματολογία, στα πλαίσια του ΙΔΙΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ, δεν δηλώνουμε ξεχωριστά δηλαδή) να τελείωνες. Καλό κουράγιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε με μπερδεψες καθολου, και ευχαριστω για τις πληροφοριες. Εμενα η απορια μου ειναι αφου ετσι κι αλλιως μολις ξεκινησω το αγονο θα παραιτηθω απο το Νοσοκομειο εχοντας κανει 2 χρονια Παθολογιας και θα δηλωσω το υπολοιπο σε 3χρονο Νοσοκομειο, το προβλημα τους ποιο ειναι, οτι αντι να ζηταω 3 χρονια θα ζηταω το υπολοιπο 1; Εχει καμια ουσιαστικη διαφορα απο το να ζητουσα και τα 3 μαζι; Σε Νοσοκομειο με 3 χρονια δε μπορουσα να ξεκινησω για προσωπικους λογους αλλα δεν ειχα προβλεψει τετοια ταλαιπωρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, elvorr said:

Δε με μπερδεψες καθολου, και ευχαριστω για τις πληροφοριες. Εμενα η απορια μου ειναι αφου ετσι κι αλλιως μολις ξεκινησω το αγονο θα παραιτηθω απο το Νοσοκομειο εχοντας κανει 2 χρονια Παθολογιας και θα δηλωσω το υπολοιπο σε 3χρονο Νοσοκομειο, το προβλημα τους ποιο ειναι, οτι αντι να ζηταω 3 χρονια θα ζηταω το υπολοιπο 1; Εχει καμια ουσιαστικη διαφορα απο το να ζητουσα και τα 3 μαζι; Σε Νοσοκομειο με 3 χρονια δε μπορουσα να ξεκινησω για προσωπικους λογους αλλα δεν ειχα προβλεψει τετοια ταλαιπωρια.

Μάλλον τότε εσύ με μπέρδεψες λιγάκι... Πριν έγραψες:

"Η Διευθυνση Υγειας μου λεει οτι δεν εχω δικαιωμα να δηλωσω και τα 2 επομενα νοσοκομεια αν και δουλευω σε Νοσοκομειο ακριτικου νησιου και οχι μονο αυτο, ακομα και αν κανω αγονο αγροτικο πρεπει να περιμενω πρωτα την τοποθετηση μου στην επομενη Παθολογικη για να φαινεται οτι εκανα 3 χρονια."

Οπότε νόμιζα ότι ήταν προφανές ότι εσύ ζητούσες να δηλώσεις ταυτόχρονα τον τρίτο χρόνο Παθολογίας και το Ειδικό Μέρος (δύο νοσοκομεία δηλαδή) ΕΝΩ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ στο Νοσοκομείο που είσαι τώρα. Αυτό είπαμε δεν γίνεται.

Τώρα λες κάτι λίγο διαφορετικό... Αν και σου απάντησα παραπάνω:

"Εκτός αν παραιτηθείς επί τόπου από το Νοσοκομείο, κάνεις αίτηση για τρίχρονη Παθολογία σε άλλο Νοσοκομείο, διοριστείς σε άγονο και μετά δηλώσεις το ειδικό μέρος."

Αν δεν σκοπεύεις να παραιτηθείς από το Νοσοκομείο σου, περιμένεις να τελειώσεις τα 2 χρόνια Παθολογίας, δηλώσεις 3χρονο συμβόλαιο σε άλλο Νοσοκομείο για τον τρίτο χρόνο Παθολογίας, δηλώσεις άγονο αγροτικό, διοριστείς στο άγονο, τότε κανονικά μπορείς να δηλώσεις το Ειδικό Μέρος ΠΡΙΝ διοριστείς στον τρίτο χρόνο Παθολογίας. Δεν το ξέρω, αλλά τυπικά εγώ δεν βλέπω πρόβλημα, στο είπα και παραπάνω.

Και μάλιστα, στη λίστα αναμονής Ειδικών Μερών στη Διεύθυνση Υγείας Θεσσαλονίκης, γράφει ξεκάθαρα: Εκκρεμεί Πιστοποιητικό Παθολογίας + Εκκρεμεί Άγονο. Που σημαίνει το πως εσύ θα αποκτήσεις το Πιστοποιητικό Παθολογίας και μετά από πόσα Νοσοκομεία, δεν ξέρω αν επηρεάζει το άγονο. Στο λέω γιατί ξέρω άτομο που δήλωσε Γενική Παθολογία 3 χρονη, διορίστηκε σε άγονο, δήλωσε ειδικό μέρος, τελείωσε το άγονο, άρχισε Παθολογία, παραιτήθηκε από το πρώτο νοσοκομείο που έκανε Παθολογία, δήλωσε σε νέο Νοσοκομείο, συνέχισε εκεί και φυσικά η θέση στο ειδικό μέρος διατηρούνταν κανονικά.

Ψάξε λίγο μήπως δεν κατάλαβε ακριβώς η Διεύθυνση Υγείας τι ακριβώς θες να κάνεις με το άγονο. Γιατί δήλωση αναμονής σε τρίχρονη Παθολογία + διορισμός σε άγονο = δυνατότητα δήλωσης ειδικού μέρους. Γιατί αυτό είναι το νόημα του άγονου, να τρέχει το ειδικό μέρος χωρίς να σχετίζεται με την αναμονή του γενικού μέρους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω παρα πολυ mihiatrik, τελικα καπως ετσι πρεπει να ειναι τα πραγματα γιατι απο το Υπουργειο μου ειπαν να δηλωσω τωρα το 3ο ετος της Π/Θ και μολις διοριστω στο αγονο να στειλω για την Ογκολογια, παρεξηγηση πρεπει να ειχε γινει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.