Jump to content

Αγροτικό -επί θητεία


change profile

Recommended Posts

Όσοι δήλωσαν...δήλωσαν(31/3/2017 καταληκτική ημερομηνία).

έκανα ξεχωριστό topic για τους επι θητεία...για αυτούς που ήδη υπηρετούν,υπηρέτησαν και θέλουν να υπηρετήσουν.

Επειδή όλοι μας απορούν...και πιστεύουν κατά βούληση ότι ο καθένας θέλει...για τους λογους που ωθούν την κάθε κυβερνηση να δίνει ελάχιστα "επί θητεία"... ας μαζευτούν εδώ τα σχόλια όλων μας..

Όλοι μας έχουμε απορία για αυτήν την τακτική...πολλοί λένε ότι θα έπρεπε να δίνονται όλα τα αγροτικά  επί θητεία, με τους εν λόγω ιατρούς να έρχονται πίσω από τους γενικούς ιατρούς και τους υπόχρεους, ώστε σε περίπτωση που δεν επιλεγούν ιατρεία από τις δύο πρώτες κατηγορίες ιατρών, αυτά να καταλαμβανονται τότε από τους επί θητεία?

Το υπουργειο  όμως δεν θέλει...γιατί θα τους πληρώνει κάποια ευρώ παραπάνω?

Απορώ που οι τοπικές διοικήσεις... οι διοικητές των κέντρων υγείας δεν φωνάζουν και για αυτό...παρά προτιμούν να ταλαιπωρούν τους υπόχρεους να κάνουν μέχρι και 100 χιλιομετρα καποιες μέρες για να εξυπηρετούν κενά περιφερικά ιατρεία...

Αυτά... θέλων να δω αν και πόσο σύντομα θα βγουν πάλι μετά από αυτήν την προκ...νέα προκ για τα κενα ιατρεία  με τους επί θητεία και μη με στόχο να μην μείνουν αδεια  ιατρεία....εκτός αν ο στόχος τελικά είναι η ταλαιπωρία των υπόχρεων και του κόσμου της περιφερείας...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

οπως αναφερθηκαν χθες υπάρχουν πολλα ζητήματα για το αγροτικό επί θητεια.

πάνω από ολα όμως παραμένει το ερώτημα, γιατί το υπουργείο δε αφηνει περισσότερες επιλογες για αυτούς που αποφασίζουν να ξανακάνουν αγροτικό.

το να βγάζει νεες προκ με όσα δεν καλύφθηκαν είναι το λιγότερο να  το πω χρονοβόρο καποιους μήνες.θα μπορουσε εξ αρχής να δίνει την επιλογή.

Η επαρχία έχει αδειασει και από αγροτικους  γιατρους , περα απο ειδικούς και ειδικευομενους.

καποια στιγμή το κρατος θα καταλάβει ότι οι λίγοι που θέλουν να ξανακάνουν αγροτικό δεν θα πρεπει να τους αποτρεπει.

ίσως και να εξυπηρετεί από την αλλη να μην γινονται εστω ούτες αυτες οι προσλήψεις, να μην πληρώνει και να αναγκαζει τους πεντε υπαρχοντες αγροτικούς να τρεχουν για δεκα.

πολλες θέσεις για ειδικευση εχουν μείνει ορφανες ακόμα και στα μεγάλα αστικά κέντρα.το ίδιο και οι λίστες των γενικών ιατρών που μπορεί να καλυπταν τα αγροτικά.

γραφω ενα και κατι χρόνο μετά, από το προηγουμενο.

πλεον με τη σταδιακή μειωση των  νεων γιατρών (για τους λόγους που ξερουμε) ετσι όπως παει θα διαφημίζονται  προσλήψεις- θέσεις γιατρων και για την ελλαδα (αγροτικοι, ειδικευομενοι,ειδικοί) και οποιοι ερθουν.

Τροποποιήθηκε από allios
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

εγραψα και στην ενότητα..<<επόμενη προκ.>>

άλλααν πολλά σε σχεση με πριν  από 10 περίπου έτη.

ειδα τη αιτηση επί θητεία και παραθετω:

<<●γ) θα αποστείλω στην ηλεκτρονική Δ/νση: prosop_np_c@moh.gov.gr της αρμόδιας υπηρεσίας, βεβαίωση παραίτησης από θέση που τυχόν κατέχω στο Δημόσιο τομέα, προκειμένου να εκδοθεί η απόφαση διορισμού μου, ως εξής :

 Για θέσεις κενές ή θέσεις που θα εκκενωθούν μέχρι και δεκαπέντε (15) ημέρες από την ημερομηνία ανάρτησης των οριστικών αποτελεσμάτων στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Υγείας, εντός αποκλειστικής προθεσμίας τριών (3) εργάσιμων ημερών από την προαναφερόμενη ημερομηνία ανάρτησης των οριστικών αποτελεσμάτων και

 Για κενούμενες θέσεις, δεκαπέντε (15) ημέρες πριν την ενδεικτική ημερομηνία εκκένωσης του ιατρείου στο οποίο είμαι επιτυχών.>>

 

έχει κάνει καποιος αντιστοιχη διαδιασια?(ειμαι επικουρικός στην παρούσα φάση μέχρι τελος του ετους)

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την εκανα τη διαδικασια.  Στην αιτηση αναγραφεις οτι εργαζεσαι ως επικουρικος στην προυπηρεσια.  Εγω ελαβα θεση αγροτικου σε θεση που ηταν ηδη κενη.  Πηγα αυτοπροσωπως το χαρτι που βεβαιωνε οτι δεν εργαζομουν πλεον ως επικουρικος εντος τριων ημερων απο την έκδοση των οριστικων. Θα μπορουσα να το στειλω με εμαιλ αλλα ακομη δεν τους εμπιστευομαι οτι ελεγχουν καθημερινα το inbox.... :-s

Τροποποιήθηκε από penguin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/9/2018 at 8:43 ΜΜ, penguin said:

Την εκανα τη διαδικασια.  Στην αιτηση αναγραφεις οτι εργαζεσαι ως επικουρικος στην προυπηρεσια.  Εγω ελαβα θεση αγροτικου σε θεση που ηταν ηδη κενη.  Πηγα αυτοπροσωπως το χαρτι που βεβαιωνε οτι δεν εργαζομουν πλεον ως επικουρικος εντος τριων ημερων απο την έκδοση των οριστικων. Θα μπορουσα να το στειλω με εμαιλ αλλα ακομη δεν τους εμπιστευομαι οτι ελεγχουν καθημερινα το inbox.... :-s

δηλωσες παραιτηση  ως επικουρικός ή είχε ηδη  τελειωσει  η θητεία σου?

σε περιπτωση που μετα την εκδοση των οριστικων αποτελεσματων δηλώσει καποιος παραιτηση από το  εν ενεγεία επικουρικό (είναι το πρωτο μου)

θα εχω καποια ποινή?

Δεν θα μπορεσω να δηλώσω επικουρικό πχ για δυο χρόνια  ή δεν θα μπορώ για δύο χρονια να καταθεσω χαρτια  για το ΕΣΥ? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οριακα μολις τελειωνε η θητεια μου. Αλλα απο οσο ειχα ρωτησει,  η παραιτηση γινεται ευκολα με μια αιτηση στο πρωτοκολλο και τη δέχονται αυθημερον. 

Για την ποινη παραιτησης το μονο που ηξερα ειναι οτι για δυο χρονια δεν μπορεις να δηλωσεις επικουρικο.  Για τις μονιμες θεσεις δεν εχω ρωτησει,  η υπε θα σε διαφωτισει. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...
On 8/9/2018 at 8:43 ΜΜ, penguin said:

Την εκανα τη διαδικασια.  Στην αιτηση αναγραφεις οτι εργαζεσαι ως επικουρικος στην προυπηρεσια.  Εγω ελαβα θεση αγροτικου σε θεση που ηταν ηδη κενη.  Πηγα αυτοπροσωπως το χαρτι που βεβαιωνε οτι δεν εργαζομουν πλεον ως επικουρικος εντος τριων ημερων απο την έκδοση των οριστικων. Θα μπορουσα να το στειλω με εμαιλ αλλα ακομη δεν τους εμπιστευομαι οτι ελεγχουν καθημερινα το inbox.... :-s

με ενδιαφέρει καποια  που κενωνονται Ιουλιο - Αυγουστο (αγονα)   ως επί θητεία. 

Ειμαι επικουρικός στην παρουσα φάση και κανονικά τελειωνω αφου μπει το 2020.

Αν υποθέσουμε οτι βγουν και ειμαι στους επιτυχόντες και στα οριστικά αποτελεσματα που θα βγουν Ιουνιο 2019.

Θελώ να θέσω τα εξής ερωτήματα  σε αυτο που ειμαι επιτυχων και κενωνεται  16 Αυγουστου  ( ως παραδοχή για να είναι ευκολοτερο με παραδειγμα):

1.<<θα αποστείλω στην ηλεκτρονική Δ/νση: prosop_np_c@moh.gov.gr της αρμόδιας υπηρεσίας, βεβαίωση παραίτησης από θέση που τυχόν κατέχω στο Δημόσιο τομέα, προκειμένου να εκδοθεί η απόφαση διορισμού μου στις 1 Αυγουστου.

καθως  αναφέρεται πως Για κενούμενες θέσεις, αποστελεται βεβαιωση παριατησης από το επικουρικο δεκαπέντε (15) ημέρες πριν την ενδεικτική ημερομηνία εκκένωσης του ιατρείου στο οποίο είμαι επιτυχών.>>

2.εαν δεν παραιτηθω από το επικουρικό και δεν στείλω αντιστοιχως κατι, και αποποιηθω τη θεση, τότε εχω ποινή, που θα εφαρμοστει αν σε επόμενη προκήρυξη θελήσω να ξανα συμμετασχω, χωρίς όμως εχω δικαιωμα επιλογής, αφηνοντας το ελέυθερο να με βαλει η υπηρεσια του υπουργειου  οπου κρίνει αυτή?

3. κατι ασχετο και σχετικό εμεις οι επικουρικοι δικαιούμαστε αδεια ανευ αποδοχων?Στην αδεια ανευ αποδοχων μπορούμε να δουλεψουμε σε εξειδικευσεις, αγροτικά  στο δημόσιο τομεα κτλ και να γυρισουμε όταν όλα τελειωσουν και να εκτεισουμε το υπόλοιπο του διαστηματος του επικουρικού μας?

 

4. ΟΙ επικουρικοι δικαιούνται για αρχή αδεια ανευ αποδοχων? Αλλαλούμ??

για ποιο λόγο κόπτομαι? Επειδή και το επι θητεια  πριμοδοτείται και αυτο στο κυνηγι των μορίων για μια μονιμη θεση στο ΕΣΥ.

 

 

Τροποποιήθηκε από why
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
On 1/4/2017 at 9:53 ΠΜ, allios said:

 

Όλοι μας έχουμε απορία για αυτήν την τακτική...πολλοί λένε ότι θα έπρεπε να δίνονται όλα τα αγροτικά  επί θητεία, με τους εν λόγω ιατρούς να έρχονται πίσω από τους γενικούς ιατρούς και τους υπόχρεους, ώστε σε περίπτωση που δεν επιλεγούν ιατρεία από τις δύο πρώτες κατηγορίες ιατρών, αυτά να καταλαμβανονται τότε από τους επί θητεία?

Το υπουργειο  όμως δεν θέλει...

 

 

 

εκανα μια αναδρομή

οσον αφορα τις αλλαγες

και για τα αγροτικα.

Πλεον ολα τα αγροτικά δίνονται επι θητεία και παρόλα αυτα καποια εξακολουθουν να μενουν κενα.

Η αναγκη για καλυψη των κενων, η αναγκη για την όποια αλλαγη εγκειται στην παρουσια <<προβληματων>> .

Πρωτοέκανα αγροτικό το 2009, όταν για τους επι θητεία( που ενδιαφερθηκα μέχρι και προσφατως, εστω και σαν πιθανο πλάνο),  δηλωνες μονο μεχρι δύο θεσεις και μονο τα ιατρεια που ειχαν την ενδειξη <<Θ>> . Ελάχιστα δλδ.

πλεον ολα δινονται και για τους επι θητεια, των οποίων προηγουνται βεβαίως υπόχρεοι και γενικοι ιατροί.

 

που είναι ομως οι ιατροι, οεο?

καπου ως αγροτικοι, ως ειδικευομενοι, ως ειδικοι αρχιζουν και εκλείπουν στο λεγόμενο ιατρικό χαρτη (αν μου επιτρεπεται να το πω ετσι..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλημέρα! Σκέφτομαι να καταθέσω τα χαρτιά μου στην επόμενη προκήρυξη για αγροτικό επί θητεία. Από την προηγούμενη προκήρυξη αγροτικών υπέπεσε στην αντίληψη μου ότι πλέον απαιτείται συν τοις άλλοις βεβαίωση ότι ο χρόνος αναμονής για την ειδικότητα είναι μεγαλύτερος του έτους. Γνωρίζει κανείς που απευθυνόμαστε για να πάρουμε αυτήν την βεβαίωση; Υπάρχει κάποιο χρήσιμο τηλέφωνο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.